FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

vypořádání daně

Dobrý den! Můj manžel je zaměstán už 10 let u stejné firmy a já jsem s druhým dítětem na mateřské dovolené, je mu 3,5 roku. Vždy jsme využívali společné zdanění manželů a vraceli nám daně okolo 20-ti tisíc. A letos za rok 2008, i když už společné zdanění manželů zrušili, manželovi opět ve vyúčtování daní v zaměstnání vrátili okolo 20-ti tisíc. Chtěla bych se zeptat, zda se v tomto pro rok 2009 nic nezměnilo a tudíž mohu očekávat podobné vyučtování daní i za letošní rok? Děkuji za odpověď. S pozdravem D. Zůbková


odpovídal(a): Redakce

sleva na manželku

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda má manžel nárok na uplatnění slevy na dani za mne, když pracuji od 1.9.2009 a do té doby jsem byla na mateřské dovolené a pobírala jsem jen rod.přísp. Vím, že je to omezeno částkou, kterou si vydělám(68000). To je myšlena čistá mzda nebo hrubá? Pokud nárok máme jak to bude probíhat? A jak to bude u mne s ročním zúčtovaním daně? Smí mi jej účetní provést? Děkuji. Ing. Lenka Frejová



odpovídal(a): Redakce

splatnost dokladu

Dobrý den, mám na Vás ještě jeden dotaz, který se týká faktury. Pokud na faktuře – v platebních podmínkách je napsáno, že cena bude uhrazena po uskutečnění objednávky, na základě faktury se splatností 30 dnů. To znamená splatnost 30 dnů od data vystavení faktury? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů sdružení

Dobrý den, prosím o radu. Chceme založit občanské sdružení, jak je to s placením daní? Jedná se o sdružení občanů, které chce podpořit udržení lidových tradic na vesnici. Pokud budeme pořádat akci pro občany, musíme čistý zisk zdanit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

stravné

Dobrý den, jako zaměstnavatel vysílám zaměstnance na služební cestu. Jaké mu přísluší stravné v případě cesty do 12 hod a nad 12 hod. Nejedná se o státní zaměstnance. Jsou zde pouze min. výše stravného nebo pásma? Bude vždy vyplacené stravné daňově uznatelných nákladem zaměstnavatele a osvobozeno od daně z příjmu u zaměstnance? Děkuji. Musilová


odpovídal(a): Redakce

změny po 1.1.2010

Dobrý den, je již známo jak se bude postupovat v roce 2010 v případě fakturace, ke které byly zaplaceny (a zdaněny) zálohy ještě v roce 2009. Sdělení uvedené v návrhu zákona znám, ale slyšel jsem různé výklady (i na školeních). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

organizační složka

dobrý den, prosím o radu.Naše firma se sídle v ČR(české IČO,příslušnost k FÚ tedy v ČR)se rozhodla založit organizační složku na území SR. Jak se to projeví na našem účetnictví,případně daních.Jsme povinni vést slovenské účetnictví,přihlásit se k dani z příjmů a DPH na Slovensku? Děkuji za radu


odpovídal(a): Redakce

bezplatné vzorky

Dobrý den, minulý týden jsem posílala dotaz ohledně evidence vzorků, které nakoupím od dodavatele s téměř nulovou hodnotou. Ještě by mne zajímalo, když tyto vzorky dávám zdarma ke zboží, jestli je mám nějak třeba s nulovou hodnotou uvádět na vydanou fakturu či nikoliv a odepsat si to pouze ze skladů. Děkuji. S pozdravem Pavla


odpovídal(a): Redakce

náležitosti dokladu

Dobry den, chci se zeptat, zda vadi, pokud zahranicni dodavatel pri vystaveni faktury na moji společnost uvede povinne nalezitosti, ale v nazvu me spolecnosti udela drobnou formalni chybu. Napr. misto KomarMoucha s.r.o. uvede KOMAR MOUCHA S.R.O.. Jedna se o chybu, diky ktere mi muze financni urad doklad neuznat jako danovy a vyhodit z priznani DPH a dane z prijmu? Obdobne dodavatel uvedl spatne cislo sidla me spolecnosti misto 223i uvedl 2231. Je i tato druha formalni nespravnost tak zavazna abychom opetovne zadali o opravu udaju na fakture? Predem dekuji za informaci


odpovídal(a): Redakce

pronájem auta

Dobrý den, může společník s.r.o. pronajmout této s.r.o. automobil, který má ve svém obchodním majetku jako OSVČ fyz. osoba a fakturovat měsíční nájemné? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

změny po 1.1.2010

Dobrý den, je již známo jak se bude postupovat v roce 2010 v případě fakturace, ke které byly zaplaceny (a zdaněny) zálohy ještě v roce 2009. Sdělení uvedené v návrhu zákona znám, ale slyšel jsem různé výklady (i na školeních). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vlastní materiál

Dobrý den, mám problém. Našemu zákazníkovi jsme opravovali obchod a vystavili mu fakturu. Ale on si část materiálu,který jsme na opravu zpracovali kupoval sám. Má na to doklady, my o tom víme a uznáváme to. Ale problém je v tom, že faktura byla vystavena na kompletní opravu a to včetně jeho materiálu. Jak to nejlépe udělat,aby zákazník neplatil materiál vlastně 2x. 1)Buď uděláme k faktuře dobropis(vrubopis) a zákazník si dá do svých nákladů naši fakturu a svoje doklady na materiál. 2)Nebo necháme fa v původním znění a zákazník nám vyfakturuje jím nakoupený materiál. Ta 2) by nám vyhovovala lépe,ale je to možné, když ten obchod je v jeho domě,ale on ho neprovozuje sám,ale pronajímá? Má příjmy z pronájmu, ale nepodniká. Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu

Dobrý den,moje skoro 90ti letá maminka pobírá příspěvek na péči, který předává mně, protože o ni celodenně pečuji a tady otázka: musím tento příjem danit? Sama pobírám penzi. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

pořizovací cena

Dobrý den, vypracování energetického auditu, Energetického štítku a Průkazu energetické náročnosti v rámci projektu ,,Zlepšení tepelně technických vlastností obvodových konstrukcí budovy střední průmyslové školy“ je to součástí pořizovací ceny? Předem děkuji za odpověď. Nashledanou


odpovídal(a): Redakce

přijetí služby z EU

Dobry den. Rada bych Vas pozadala o radu. Dnes 16/11 jsme prijali fakturu od slovenskeho platce dph za opravu naseho vozu na Slovensku. Vozidlo se pote vracelo zpet do CR. Jsme tuzemskym platcem dph. Faktura je vystavena 16/09/09 v eurech s 0% dph. Na fakture je jeste uvedeno "dph odecteno". Jak to bude s dph? Musim udelat samovymereni ci zazadat o dph u slovenske strany?? Nebo zauctuji bez DPH a nic nenarokuji?? Mam v tom trochu zmatek.. Moc dekuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

danění výnosu z obligací

Dobrý den, vracím se ještě k výnosům ze státních obligací, jak zněl minulý můj dotaz. Pokud mi přijde roční výnos 1 700 Kč z obligací, tak už mi příjde zdaněný 15 % sazbou DPH nebo já jako přijmce ho musím zdanit? Jsem fyzická osoba - občan zaměstnaný ve státní sféře. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

příspěvek na dojíždění

Dobrý den. Zaměstnavatel chce přispívat zaměstnankyni na dopravu do/ze zaměstnání, protože musí dojíždět z vedlejší vesnice každý den autobusem. Může jí přispívat v plné výši jízdného? Je tento výdaj daňově uznatelným nákladem v plné výši? Na straně zaměstnance se jedná o nepeněžní příjem, který podléhá SPa ZP? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

změna zákona

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se od 1.1.2010 bude měnit daň darovací - I. skupina. Zaslechla jsem, že by se měla znovu platit. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

vystavená faktura

Dobrý den, začínám podnikat, účetnictví si vedu sama a občas narážím na pár problémů. Vystavila jsem fakturu 28. října a splatná je do 18. listopadu. Skutečné peníze mě na účet příjdou tedy až v listopadu. Nevím tedy, zda mám fakturu založit do měsíce říjen nebo listopad.Děkuji za pomoc. Petra


odpovídal(a): Redakce

výnosy z obligací

Dobrý den, mám na Vás jeden dotaz. Uvažuji o koupi vládní obligace. Četl jsem, že pokud vložím 50 000 Kč do vládních obligací na 10 let, budu mít každý rok výnos z dané částky 1 700 Kč, takže se za 10 let to dělá 17 000 Kč. A otázka zní, zda-li musím každý rok výnos těch 1 700 Kč zdanit? Sazba, jestli se správně domnívám je 15 % dle zákona o dani z příjmu. Děkuji za odpověď.