FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

daňová povinnost

Silniční daň! Dobrý den,prosím o radu,zda jsem,jako fyzická osoba, osvobozena od silniční daně na speciální vozidlo-návěs-kyslíkový zásobník.Má SPZ,pořízení vedeno v účetnictví. Nejméně 8 let odstaven, nepoužíván. Neuplatňovány náklady spojené s návěsem.Jakým způsobem žádat o osvobození,vyřešilo by problém uložení SPZ do depozita?Děkuji za odpověď Blanka


odpovídal(a): Redakce

sleva na poplatníkla

Dobrý den, jsem OSVČ - fyzická osoba, čtvrtletní plátce DPH. Loni mi účetní odpočítala od daně z příjmu paušálně 24,500,-- Kč. Chci se zeptat jestli to je platné i pro letošní rok. Příklad - mám zdanit 200.000 Kč za rok, tj. 15 % z toho činí 30.000 Kč. Odečtu si 24.500 Kč, tj. mám státu zaplatit daň z příjmu fyzických osob ve výši 5.500,-- Kč. Myslím si to správně? Předem děkuji za Vaši odpověď, Michaela Zachová



odpovídal(a): Redakce

prodej zděděné nemovitosti

Dobrý den. V letošním roce jsem zdědil byt v osobním vlastnictví. Zůstavitel nebyl můj příbuzný. V bytě jsem nebydlel ani nebydlím. Chci byt co nejrychleji prodat. Odhadní cena pro prodej je nižší než odhadní cena pro dědické řízení. Předpokládám, že prodej by se realizoval za odhadní cenu pro prodej. Budu platit kromě daně z převodu nemovitosti i daň z příjmu? Pokud ano, za jaké částky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

pronájem domu

Dobrý den,pronajal jsem rodinný dům,který vlastním jako soukromá osoba zaměstnancům stavební firmy sepsali jsme nájemní smlouvu s tím že zaplatí vždy na 1 měsíc v hotovosti dopředu což udělali při podpisu smlouvy,když tuto smlouvu zanesli své účetní a žádali proplacení tak je s tím vyhodila že maj přinést fakturu že bez ní to nemúže dát do učetnictví,fakturu jako soukromá osoba ale vydat nemůžu.Múže dát ta zlá účetní do nákladů firmy pronájem domu od soukromé osoby pokud ano na co se odkázat aby to pochopila,popřípadě jaky živnost.list založit abych ji mohl vydat fakturu za pronájem nemovitosti na živ.úřadě mě řekli že to nejde.


odpovídal(a): Redakce

směna nemovitosti

Dobrý den, v prosinci t.r. budu provádět výměnu nemovitostí. Budu platit já i nabyvatel cenu z vyššího převodu v plné výši nebo každý z nás pouze svůj podíl, tzn. 1/2 částky z převodu s vyšší cenou. A pokud daň zaplatím až v r. 2010, čeká mě nějaká změna? Děkuji. Srbová.


odpovídal(a): Redakce

podíly na zisku a pojistné

Dobrý den, jednatel společnosti si chce vyplatit část podílu na zisku, musí se odvést 15% daň a já se ptám, jestli se musí odvádět ještě sociální a zdravotní pojtění, mám za to, že ne, ale raději se ptám a prosím o odpoved.Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pojištění na SP a ZP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem na rodičovské dovolené. Vybrala jsem si vyriantu do 3 let věku dítěte. Končí mi 6.12.2009. Můj zaměstnavatel, firmy kde jsem pracovla je v likvidaci. Dostala jsem výpověď k 31.8.2009. Byla jsem na VZP informovat se na možnost zůstat jako žena v domácnosti /2děti do 15 let/. Tam my řekli ať příjdu až za rok začátkem prosince 2010. Zaměstnavatel mne prý u nich odhlásil a oni mne na VZP přihlásili do 4let věku dítěte. Nevím zda dobře tedy rozumím tomu, že stát za mne bude platit SOCIÁLNÍ I ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ do 4 let věku dítěte? Rodičovský příspěvek budu čerpat pouze do 3 let věku dítěte.Budu tedy bez peněžních prostředků. Musím se jít zaevidovat na úřad práce? Rodičovskou dovolenou jsem měla hlášenou jen na 3 roky. Tedy 1. nahlásila jsem RD na 3 roky 2. zamestnavatel je v likvidaci 3. na vzp mi řekli že zdravotní mi bude hrazeno do 4let věku dítěte 4. kdo mi bude hradit sociální zda také stát 5.zda se musím registovat na ÚP, než dítě dovrší 4roky Děkuji paní Zdena


odpovídal(a): Redakce

podání přiznání

Dobrý den, pokud budu darovat dceři byt – je darování osvobození od daně darovací. A když je něco osvobozené znamená to, že nemusím podávat daňové přiznání či jinak informovat správce daně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP a ZP

Dobry den, jsem student v prvnim rocniku na vysoke skole a chci si otevrit zivnostensky list. Potreboval bych poradit jak to pripadne bude se socialnim a zdravotnim pojistenim protoze nyni nic neplatim a ani se mi nic moc platit nechce. Prosim poradte mi jak bych se temto nakladum mohl vyhnout popr. je minimalizovat. Dekuji moc za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu

Dobrý den, naše společnost - plátce DPH buduje 4 nové byty v nástavbě bytového domu. Bude je prodávat novým vlastníkům včetně podílu na společných částech domu a spoluvlastnického podílu na pozemku, na kterém je dům postaven. Je správně rozdělit kupní cenu na cenu pozemku a bytu s podílem na společných prostorách a ty při převodu odlišně zdanit - byt DPH a pozemek od DPH ovobodit a zdanit ho daní z převodu nemovitostí?



odpovídal(a): Redakce

odměna dle autorského zákona

Dobrý den, prosím o radu, kam a v jaké výši se odvádí daň z příjmu dle autorského zákona. Odvádí se srážková daň ve výši 15%? Předem děkuji, Alena


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitosti

Dobry den, prosim Vas o radu ohledne prevodu nemovitosti. Jedna se o prevod mezi manzelovymi rodici (vlastniky bytu) a nami. jaky je nejvhodnejsi zpusob prevodu?? darovani, kupni smlouva nebo bezuplatny prevod?? je nektery zpusob osvobozen od dane?? musime sehnat odhadce bytu?? dekuji za oodpoved


odpovídal(a): Redakce

pořízení nemovitosti

Dobrý den,přítel podniká jako fyz.osoba,daň.evidence,plátce DPH(opravy siln.vozidel) a byl do října v nájmu.Ted chce koupit objekt do vlastnictví,který byl veden jako sklad a vlastníkem byla práv.osoba.Je možné,aby objekt koupil jako obyčejná fyzická osoba?ne na IČO?S tím,že do nákladů by šla pouze elktřina,plyn,voda. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

darování dceři

Dobrý den, pokud budu darovat dceři byt či movitý majetek (např. auto) musím písemně sepsat darovací smlouvu a nechat si jí notářsky ověřit? Nebo není povinné ověření u notáře? A dále mne zajímá, pokud budu tedy darovat, ať movitý či nemovitý majetek musím si nechat udělat znalecký posudek (odhadní cenu) tohoto majetku nebo není třeba? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daň

Dobrý den, musím zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti z bytu, který jsem získala v roce 2000 jako družstevní (převedena členská práva na užívání tohoto bytu)? V bytě jsem bydlela do roku 2005. Koncem roku 2006 byl převeden do osobního vlastnictví a počátkem roku 2007 byl prodán. Děkuji za odpověď.Nováková


odpovídal(a): Redakce

zrušení rezervy na opravy

>V r.2008 jsme tvořili rezervy na opravu HIM. Letos >jsme ve ztrátě a žádné opravy se konat nebudou. Vedení chce všechny rezervy najednou rozpustit. Lze >to v celé výši a najednou nebo musím až po dvou účetních období?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu

Dobrý den, jsem student vš a pracuji na DPP, chtěl bych vás poprosit o radu jak optimalizovat daň z příjmu FO. Mám možnost pracovat více nebo méně tak abych se za měsíc mohl vejít do 5 000 Kč. Zaměstnavatel mi pod tuto částku nabízí 15% srážkovou daň, nad ní to prý nejde. Srážková daň je nevratná - znamená to tedy, že jiná daň by pro mě třeba mohla být výhodnější třeba v kombinaci s potrvzením o studiu? Kolik to potom dělá procent, nebo mi to finanční úřad vrátí celé? Mnohokrát díky!


odpovídal(a): Redakce

dar do EU

Chtěla bych jako fyzická osoba darovat částku v eurech jedné humanitární organizaci v Německu.Je možné si tuto částku odečíst z daní? pokud ano, jakým způsobem se přepočítá a jaké jsou náležitosti dokladu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

tvrdost zákona

Dobrý den,mám uloženy peníze v Německu a platím daně v ČR,problém je v tom, že v Německu se daňový rok uzavírá o rok později než u nás,takže platím jen předpokládanou daň a doúčtovávám za rok po vyčíslení něm.finančního úřadu daňové povinnosti.Za to jsem u nás každý rok trestán vyměřováním penále.Cítím se diskriminován a trestán za to,že jsem peníze uložil v jiném státě EU,zákon považuji za protievropský.Mám žalovat ČR u evropského soudu?


odpovídal(a): Redakce

darování pozemku

Dobrý den. Před rokem přítelkyně koupila stavební pozemek,na kterém jsme se společně rozhodli stavět rodinný dům.Nyní bychom potřebovali aby pozemek byl přepsán na nás oba.Proto jsme se rozhodli jít cestou darovací smlouvy.Jaká daň se na tuhle formu vztahuje? Děkuji za odpověď.