FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, kolik si můžu jako obyčejný člověk přividělat prodejem svého majetku (nábytek, oblečení...)? od jaké výše se musí provádět daňové přiznání? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

doklad o doplatku

Dobry den, chtela bych se zeptat, jakym zpusobem ma fungovat platba nedoplatku ze strany najemce. Pronajimam byt a soucasny najemce ode mne pozaduje danovy doklad na nedoplatek elektiky. Jsem FO a jako doklad jsem nabizela jsem mu dodatek k najemni smlouve na danou castku s prijmovym dokladem o prevzeti dane castky v hotovosti, on vsak trva na danovem dokladu. Predem dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

základ daně

Po rozovodu jsem nechal převést mou polovinu bytu ze SJM na bývalou manželku a ona mi v rámci vyrovnání vyplatila částku 600 000 Kč.Co bude základem daňe z převodu nemovistostí,kterou jsem povinen zaplatit?Polovina odhadu bytu nebo vyplacená částka,nebo vyšší z těchto dvou položek..odhad bytu nemáme,vše šlo dohodou?


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

dobrý den.nýní jsem prodal byt v osobním vlastnictví,v kterém jsem bydlel asi 4 roky a koupil větší družstevní byt.zaplatil jsem daň z převodu nemovitosti z vyšší - prodejní ceny.Chtěl bych se zeptat,zda musím platit i daň z příjmu,nebo se mě to netýká? Děkuji Novák


odpovídal(a): Redakce

nutnost živnostenského oprávnění

Dobrý den, již podruhé se ptám:mám živnostenský list na hostinksou činnost,kterou provozuji.Naskytla se mi příležitost pracovat ještě jako pomocná síla a uklizečka v jedné ordinaci.Mohu fakturovat pomocné a úklidové práce,když mám živnostenský list na hostinksou činnost? Děkuji a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně

Dobrý den, prosím o radu. Fyzická osoba měla rodinný dům v obchodním majetku, na konci roku 2008 ho vyřadila a přihlásila se v tomto domě k trvalému bydlení. Je možno při prodeji po více než 2 letech použít ustanovení zákona o dani z příjmu, že pokud tam měla fyzická osoba bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem, tak je prodej domu osvobozen od daně z příjmu? Nebo musí čekat 5 let? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

danění více příjmů

Dobrý den, jsem student SŠ a učím u dvou zaměstnavatelů na DPP. U jednoho mám ve smlouvě, že budu dostávat netto odměnu, kdežto u druhého, kde jsem odevzdal tzn růžový formulář, brutto. Tento příjem měsíčně nepřekročí 5 000 Kč. Budu muset podávat daňové přiznání? Pokud jsem neposkytl dostatečné info, rád tak ještě udělám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

pojistné za jednatele

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je povinen společník (je jedinný)společnosti s.r.o. odvádět sociální a zdravotní pojištění za jednatele společnosti, který tuto práci vykonává bezúplatně. Pokud ano, tak kolik. Děkuji Petr


odpovídal(a): Redakce

skončení leasingu

Dobrý den, od března 2005 máme uzavřenou leasingovou smlouvu na osobní automobil.Dne 13.10.2009 jsme požádali o předčasné ukončení této LS a byla nám vystavena faktura na kupní cenu vozidla.Máme nárok na odpočet DPH za měsíc říjen z této faktury?Vozidlo jsme koncem měsíce prodali, budeme také účtovat DPH?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

kniha jízd a plátce DPH

Dobrý den, nedávno jsem se četl, že podnikatelé mohou zrušit knihu jízd a uplatňovat si paušál ve výší 5000 Kč. Ale pokud ten podnikatel je plátce DPH, tak stejně musí vést knihu jízd – jak je to možné? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

změna bydliště

Dobrý den, chci se zeptat. Pokud si změním trvalý pobyt mého bydliště v jaké lhůtě jsem povinen to nahlásit okresní správě sociálního zabezpečení? Respektive jaká je u OSSZ oznamovací povinnost? U ZP je to 8 dní. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Dobrý den,můj manžel je OSVČ jako finanční poradce,ve společném jméní manželů máme dvě chaty ,které přes léto pronajímáme a manžel je daní §9 ve svém daňovém přiznání.Budeme kupovat ještě jednu chatu k pronájmu,chtěla bych se zeptat,jelikož tuto chatu budu v létě k pronájmům provozovat já,mohu jí danit §9 ve svém DP?Jsem tedy zaměstnanec.Může být chata ve společném jmění manželů nebo jí musím mít napsanou při koupy na sebe abych jí mohla danit já?Vím že u společného jméní manželů u pronájmů může danit akotát jeden z nich.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

danění příjmu z pronájmu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli jako zaměstnanec u firmy mohu ve svém DP danit pronájem chaty,kterou pronajímám přes léto §9?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

ggggggggggggggggg

ggggggggggggggggg


odpovídal(a): Redakce

student a podnikání

Dobrý den, jsem student (do 26 let) a chci si založit živnostenský list. Roční výdělek je vyšší než 60 000 Kč. Zajímalo by mě, jak to budu mít se sociálním a zdravotním pojištěním. Co musím platit a co naopak jako student ne. To samé bych rád věděl o daních.Jaké mám jako student nároky na úlevy na daních?Děkuji za odpověď či odkaz na informace.


odpovídal(a): Redakce

prodej bytu a daně

Dobrý den.Prodávám byt v osobním vlastnitcví,ve kterém bydlím 20 let.Z peněz pořízených prodejem bytu chci koupit nový menší byt za menší cenu.Budu platit dan z příjmu a prosím jak bude vysoká tato dan a z čeho se vypočítává.Určitě také budu platit dan z prodeje bytu.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

převod nemovitosti

Dobrý den, jsem spolumajitelka domu. Druhá polovina je strýce, který by mi rád polovinu přenechal, ale nevíme co je z finančního hlediska výhodnější? Zda Darovací smlouva nebo kupní smlouva. A poslední dotaz kolik procent z odhadní ceny je jak z darovací smlouvy tak kupní smlouvy. Děkuji za odpověď Skoblová.


odpovídal(a): Redakce

účtování o majetku

Dobrý den, vedu DE a v měs. 9/2009 jsem si zakoupil automobil, který slouží k podnikání. Následně jsem si nechal udělat na auto závěsné zařízení v hodnotě 8 000,- Kč a zakoupil zimní pneu v hodnotě 8539,- Kč. Mohu tyto výdaje uplatnit jako daňový výdaj v měs. pořízení nebo se musí zahrnout do pořizovací ceny automobilu a tím dojde k navýšení hodnoty, kterou odepisujeme postupně? Předem moc děkuji za odpověď. Karel


odpovídal(a): Redakce

daně v novém roce

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat zda platí od roku 2010 možnost odečítat si paušál 5000,-Kč za automobil a že není třeba používat kniha jízd. Pokud ano, platí to i pro automobil, který vlastním, ale nemám v majetku firmy když se přihlásím k silniční dani od ledna 2010? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

sleva na dítě

Dobrý den, v roce 2009 jsem byla zaměstnána jen 3 měsíce, dále na ÚP s podporou v nezaměstnanosti. Vím,že sleva na poplatníka se nekrátí a v daňovém přiznání se uplatní v plné výši - jak je to s odpočtem na studujícího syna, který nemá žádné zdanitelné příjmy? Děkuji za odpověď.