FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání po založení živnosti

Dobry den, v roku 2018 som az do 31.oktobra bol zamestnancom firmy na Slovensku. Po odchode, som sa prestahoval do CR a od 6.12.2018 som OSVC. Prijem som uz ale v roku 2018 zo zivnosti ziaden nemal, prvy prijem zo zivnosti mam az v januari 2019. O rocne zuctovanie som teda poziadal svojeho byvaleho zamestnavatela na Slovensku, z coho mi teda vyplyva ze za mna budu podavat danove priznanie, a tiez ze som danovym rezidentom v SK? Na Slovensku mam aj trvaly pobyt. Taktiez by som sa chcel spytat co to znamena vzhladom na financny urad, kde som tiez registrovany. Je potrebne doniest nejake prehlasenie o tom, ze podavam danove priznanie na SVK, alebo ze som v roku 2018 nemal v CR ziadne prijmy zo zivnosti a tym padom mi nevznika danova povinnost? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem z pronájmu přes Airbnb?

Dobrý den, do předminulého roku jsem byla vždy zaměstnaná a daně za mě odváděl zaměstnavatel. V roce 2018 jsem kvůli zdravotním problémům práci zcela opustila a trávila hodně času v zahraničí u přítele. Svůj byt jsem kvůli pokrytí mých vlastních výdajů nabídla jako ubytovací zařízení přes Airbnb. Hostů bylo velice málo, ale přeci jen jich několik bylo. Jelikož jsem nikdy neodváděla daně jako samostatně výdělečná osoba, nevím jak na to. Otázka č.1 Existuje nějaká minimální částka příjmu, při které není nutné daňové přiznání podávat? Otázka č.2 Pokud můj příjem z pronájmu je vyšší než ten minimální, musím se nahlásit na finančním ůřadu jako osoba samostatně výdělečná jen kvůli tomuto pronájmu? Otázka č.3 Pokud ano, co mohu odečíst jako moje výdaje? Popravdě, poplatky které platím za byt - za fond oprav, elektřinu, plyn, odpad, internet, atd - byli větší než "příjem" který jsem z pronájmu měla. Byt jsem také kvůli hostům zařídila a zvelebila a i to mě stálo peníze. Pronájem pokryl jen část z těchto výdajů. Otázka č. 4 Někde jsem četla, že si jako samostatně výdělečná osoba mohu odečíst paušálně 60 procent ve výdajích .. je to tak? Otázka č. 5 Existuje nějaká pomoc zadarmo s vyplněním daňového přiznání? Ptám se nejen kvůli tomu, abych se vyhnula placení daňového poradce, ale i protože bych se to ráda sama naučila. Zvažuji samostatně výdělečnou činost do budoucnosti. Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Prodej neodepsaného vozidla

OSVČ vede daňovou evidenci, není plátcem DPH. V roce 2016 koupila osobní automobil v pořizovací ceně 259 000,00 Kč a zařadila ho do obchodního majetku, v tomto roce byly uplatněny odpisy (zrychlené: 51 800,00 krácené na 41 440,00 Kč auto bylo používáno i pro soukromé účely). V roce 2017 odpisy uplatněny nebyly pro nízké příjmy. V lednu 2018 OSVČ automobil prodala autobazaru za 131 000,00 Kč (velká poruchovost vozidla). Prosím, jak postupovat dále v daňové evidenci? Auto před prodejem vyřadit z obchodního majetku a částku 131 000,00 Kč v daňovém přiznání zapsat do přílohy č. 2 §10? Zapisuje se prodejní cena (131 000 Kč) jako příjem do pokladny? Jak postupovat se zůstatkovou cenou, která je vyšší než cena prodejní? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Účet za telekn

Dobrý den, jsem OSVČ a manžel je zaměstnán. Od zaměstnavatele využívá zvýhodněný tarif na telefon, kdy v rámci zvýhodnění má pod smlouvou i ostatní členy rodiny, včetně mě a mé číslo, které použivám pro podnikání. Na výpisu za služby jsou jasně vedeny náklady na jednotlivá telefonní čísla včetně toho mého. Platby za služby jsou však hrazeny z účtu manžela. Jakým způsobem si mohu náklady za svůj telefon dát do učetnictví? A mohu platbu manželovi provést jednorázově za celý rok? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodej pozemku a osvobození od daně

Dobrý den, letos chci prodat pozemek, jehož jsem majitelem pouze rok. Chtěla bych využít zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje a použit tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb. Chci zrekonstruovat dům, který jsem dostal darem od rodičů. Mohu dostat radu jak v této záležitosti postupovat. Také bych se chtěla zeptat, jestli do tohoto mohu zahrnout i částku, kterou musím vyplatit své sourozence. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení přeplatku na dani po odečtení záloh

Dobry den, v roce 2018 jsem mela zaplatit zalohy na dan z prijmu ve vysi 53.600Kc, avsak platbu jsem provedla az opozdene, a to 14.1.2019. Ted jsem odeslala priznani k dani z prijmu za rok 2018 a vychazi mi zaplaceni dane 22.425Kc. Pokud ale odectu zalohy (zaplacenych 53.600), mel by mi FU vratit 31.175Kc. Jak mam pozadat FU o vraceni? A tech 22.425Kc platit nemusim? Nerada bych, aby mi zacali bezet nejake penale...Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Musím uvádět příjmy z Řecka?

Dobrý den, četla jsem smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Řeckem. Pochopila jsem tedy, že nemusím uvádět údaje z Řecka do daňového přiznání tady v ČR. Je tak? V Řecku jsem pracovala 3 měsíce. 


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze zahraničí

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu týkající se zdanění příjmu ze zahraničí z Irska. Dcera pracovala část roku 2018 v ČR a od srpna 2018 do března 2019 v Irsku. Tudíž si podá daňové přiznání v ČR. Dle formuláře z Irska P60 jsem vyčetla, že v Irsku neplatila žádné daně, pouze měla daňový kredit a platila sociální pojištění. Musí tedy všechny příjmy dosažené v Irsku zdanit v ČR? A vyplňuje se pouze příloha č.3 daňového přiznání? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění na děti při práci v zahraničí

Dobry den.Chci se zeptat jestli mame narok na danovy bonus na dite kdyz pracujeme s manzelem v Nemecku kde sme zamestnany avsak trvaly pobyt mam v Cechach. Muj mesicny prijem je kolem 2000 eur.Dekuji za brzkou odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Dobrý den, prosím o upřesnění, když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%, a přesáhl jsem výdělkem 600000kč, zbytek nad onu částku budu muset celý přičíst k základu daně který mi vyjde z paušálu? Děkujiodpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a příjem ze zahraničí

Dobry den, minuly rok - 2018, som bol zamestnany na Slovensku az do konca oktobra, potom som si v decembri zalozil zivnost v CR, ale prvy prijem zo zivnosti som mal az v januari 2019. Na slovensku za mna podava danove priznanie moj byvaly zamestnavatel, a na CR, pokial tomu spravne rozumiem, mi teda vyplyva ze nemam povinnost podavat danove priznanie, kvoli nulovym prijmom, ale som povinny zdelit tuto skutocnost spravci dane? Tak sa chcem teda spytat ci je dostacujuce podat cestne prohlaseni o nulovem prijmu za rok 2018, alebo sa tato skutocnost zdeluje inym sposobom? Dakujem


odpovídal(a): Redakce

prodej nemovitosti

Dobrý den, v roce 2012 jsem zdědil 3 pozemky (zahradu, cestu a pole). Na zahradě se nacházela černá stavba, částečně zasahující na sousední pozemek lesa. V roce 2017 se mi podařilo část sousedního lesního pozemku odkoupit a provést změnu pozemku na zahradu. V roce 2018 se mi podařilo legalizovat stavbu. Také došlo k přečíslování pozemků, kdy se sloučila zděděná zahrada a odkoupená část lesa. V roce 2018 jsem všechny 3 pozemky i s chatou prodal jako celek. Jak se dopočítám k částce k dani z příjmu, když část nemovitostí byla v mém vlastnictví více jak 5 let (tudíž by měla být osvobozena od daně) a část ne? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mimořádný výběr z invest. životního pojištění

Dobrý den, ráda bych se informovala jaké daně souvisí s mimořádným výběrem z invest. životního pojištění. Ke konci roku 2018 jsem si u pojišťovny zažádala o výběr z pojištění. V lednu 2019 mi pojišťovna zaslala na účet částku mimořádného výběru (cca 120tis.). U této pojistné smlouvy byl v platnosti dodatek, který neumožňoval výplatu mimořádného výběru. A od počátku platnosti této smlouvy jsem si v daňovém přiznání FO uplatňovala platbu živ. pojištění. Od roku 2014 nejsem zaměstnaná, pouze pobírám rodičovský příspěvek. Je tedy správně, že nyní musím u příslušného FÜ podat daňové přiznání za rok 2018 a tím dodanit za posledních 10 let uplatněné částky na poj. (tj.10letx6tis.)? Jde o příjem dle §10? Musím v daňovém přiznání jako příjem uvést i částku 120tis.? A dále - zahrnuje se tento mimořádný výběr do vlastního příjmu manželky? Můj muž si mě uplatňuje v daních (dokládám mu čestné prohlášení, že můj příjem v daném roce nepřesahuje 68 tis.). Moc děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odpisy nemovitosti

Dobrý den. Mám tento problém. Vlastním polovinu činžovního domu, který jsem nabyla dědictvím v roce 2013. Druhou polovinu vlastní moje teta, na níž byl dům přepsán v roce 1982; druhá polovina patřila mé matce, po níž jsem ji právě zdědila. O účetnictví se vždy starala maminka, která neuplatňovala odpisy, ale náklady na opravy a rekonstrukce účtovala jako ztrátu. Teď mám novou účetní, která začíná se zrychleným odpisem domu. Pán, který dělá účetnictví mé tetičce (není účetní), tvrdí, že teta nemůže odpisů využívat a jako argument říká, že je to proto, že to vlastní tak dlouho a odpisy nikdy nepoužívala. Jaký je Váš názor? Může moje teta, stejně jako já, začít používat odpis domu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prodej nemovitosti - pozemek

Dobrý den, nevím, zda bude prodej mého pozemku osvobozen od daně z příjmu či nikoliv. V době manželství v roce 2013 manžel koupil pozemek, který se do Katastru zapsal pouze na své jméno. V r. 2014 jsme přikoupili sousední parcelu, která byla do Katastru nemovitostí zapsána na nás oba. V roce 2015 jsme se rozveli, obě parcely byly přeparcelovány (nové rozdělení na čtyři parcely s novými čísly) - dvě parcely připadly mě a dvě parcely manželovi jako vyrovnání majetku manželů po rozvodu. Od nového přeparcelování jsou to tedy teprve jen 4 roky. Chci se zeptat, jestli prodej mých parcel spadá do osvobození od daně z příjmů (půdu jsem vlastnila i před rozvodem) a jestli se i tato doba spoluvlastnictví počítá do testu 5 let pro osvobození? Pokud příjmy z prodeje osvobozeny nebudou, z čeho se počítá daň? Pozemek chci prodat za 300tis.Kč, z doby vyrovnání manželů nemám žádný posudek ani odhad ceny nemovitosti. Budu platit daň z celé prodejní ceny nemovitosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jak uplatnit úroky z hypotéky v daňovém přiznání

Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu. Jsem na rodičovské dovolené. Za rok 2018 jsem měla ještě příjem u zaměstnavatele (1+2+3/2018) a současně i příjem z pronájmu svého bytu (11+12/2018), u kterého budu uplatňovat skutečné výdaje. Daňové přiznání budu podávat sama. Mohu si uplatnit potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky na svůj byt za celý rok 2018, nebo jen za období leden-říjen, kdy jsem v bytě skutečně bydlela? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Paušální výdaje

Podávají se spolu s daňovým přiznáním na FÚ nějaké přílohy - viz "přílohy DAP" ve formuláři - když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%?


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjem u zaměstnavatele a příjem z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, v únoru jsem u zaměstnavatele podepsala DP za rok 2018 (v lednu-březnu mi ještě vznikl příjem cca 44000 Kč, k tomu jsem zaplatila 600 Kč za odbory) a doložila jsem k němu potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky. V listopadu jsme se ale přestěhovali, změnili TP a začala jsem jako vlastník původní byt v osobním vlastnictví pronajímat (za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč, ale výdaje jsou vyšší...). Mám přidat částku za nájem k DP u zaměstnavatele nebo to podat zvlášť jako FO? A mohu uplatnit zaplacené úroky alespoň za leden-říjen 2018?


odpovídal(a): Redakce

Co lze uznat jako nezbytný výdaj u příjmu z nájmu

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, ale od listopadu 2018 pronajímám svůj byt. Za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč. Nájemníci platili jen část dohodnutého nájmu, já veškeré výdaje za energie, abychom nemuseli složitě rozpočítávat roční vyúčtování. V těch dvou měsících jsem tedy platila následující: elektřina, plyn, fond oprav, společná anténa, úklid společných prostor, odečty SV+TV+ITN, teplo, měřiče, elektřina do společných prostor, poplatek ČRo+ČT, kabelovka s internetem, splátka hypotéky (jistina+úroky). K tomu vyšlo ještě roční pojištění majetku a výměna plynové hadice. Prosím tedy o radu, co z tohoto výčtu mohu uplatnit jako výdaj. V zákoně je plno výjimek, těžko se v tom orientuje. Děkuji za pomoc...


odpovídal(a): Redakce

Pronájem bytu - mohou jít některé poplatky za služby do nákladů?

Dobrý den, pronajímám byt v bytovém domě. Nájemce platí kromě nájmu zálohy na teplo a vodu (tak to máme uvedeno i ve smlouvě). Mohu si dát do nákladů částku, kterou platím zálohově za úklid domu a osvětlení společných prostor (zálohy platím SVJ, které služby zajišťuje)? Pokud ano, tak si mám dát do nákladů zálohy, které jsem zaplatil minulý rok (plus případný přeplatek nebo nedoplatek z loňského vyúčtování) nebo skutečně vynaloženou částku podle obdrženého vyúčtování, které dostanu letos? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.