FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, v minulém roce jsem pracoval u 2 zaměstnavatelů - u agentury na DPČ mezi lednem a březnem 2019, následně pak od srpna 2019 do prosince 2019 jsem pracoval u zaměstnavatele v zahraničí na pracovní poměr. Žádný souběh 2 prací jsem neměl. Moje otázka zní - musím v tomto případě vyplňovat daňové přiznání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Příjem (honorář) ze zahraničí

Dobrý den! Prosím o radu. Dostal jsem honorář z Indie (125 USD - přišlo na můj účet konvertované na 2845 Kč), pravděpodobně zdaněný v Indii, neboť dohoda byla na 150 USD (nemám žádný doklad indického správce daně a nechci se zabývat jeho sháněním v Indii). Pokud nechci použít "Vyloučení dvojího zdanění příjmů ze zahraničí", potom nemusím v DAP vyplňovat přílohu 3, ale uvedu tento příjem (2845 Kč) jen v příloze 1 spolu s honoráři z ČR? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

pronájem bytu - dan

Dobrý den, prosím o informaci jaké výdaje a v jaké výši, kromě doložitelných nákladů souvisejících s údržbou bytu je možné uplatni při zdanění pronájmu nemovitosti - bytu v osobním vlastnictví. Nemovitost není zahrnuta v obchodním majetku, pronajímatel má příjmy pouze ze zaměstnání. Je možné uplatnit paušál na auto jeho poměrnou část 4000 kč/měsíc, silniční daň není hrazena, vozidlo je určeno k soukromému využití. Co je potřeba na FU doložit za doklady při jeho uplatnění. Děkuji za informaci.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu

Dobrý den.Po nehodě 2018 jsem celý rok 2019 byla v pracovní neschopnosti. Kromě marodního mi chodilo dorovnání od pojišťovny do plného platu v "hrubém". Mám dotaz, jak toto danit. Děkuji za Vaší odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?


odpovídal(a): Redakce

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.


odpovídal(a): Redakce

Prosba o vysvětlení: Musím dávat DPP do dani?

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, k HPP mám DPP (na 300 hodin). A moje otázka zní:až bude roční zúčtování daňových přiznání a bude se to přiznávat. Tak jestli se musí i ta brigáda dávat do daních, když měsíčně nepřesáhnu 10000 Kč. Že paní kde mám DPP mi tvrdí, že brigáda se nemusí dávat do daní. Že tam bude stržena 15 daň za každý měsíc. Je to tak. Děkuji moc za přečtení a odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Musím podávat daňové přiznání, nebo to udělá zaměstnavatel?

Dobrý den. Potřebuji radu ohledně danového přiznání. Od května 2018 do května 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Poté mně byl přiznán ID 3.st. a došlo k ukončení pracovního poměru. V červnu 2019 mě byla proplacena zbývající dovolená za rok 2018. Dotaz zní: mám podávat danové přiznání v roce 2020? Manželka je také invalidní 1.st. Musím doložit nějaké potvrzení ohledně úlev? A ještě jeden dotaz, musím podat přiznání já nebo bývalý zaměstnavatel? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověd a přeji krásný den.


odpovídal(a): Redakce

Účtování splátek z dohody o narovnání v DE

Dobrý den, prosím vás, jedná se o podnikatele, který vede daňovou evidenci a je plátce DPH. Uzavřel Dohodu o narovnání, ve které se zavázal uhradit celkovou částku v 11 splátkách, které hradil v roce 2019 a dále pokračuje v roce 2020. Dohoda nabyla účinnosti v 7/2019. Jsou jednotlivé splátky daňově uznatelné a pokud ano jejich uznatelnost se počítá do období, ve kterém jsou uhrazovány? V dohodě je uvedena celková částka bez DPH (označena jako dluh) - odráží se splátky nějak na DPH. Mockrát děkuji za odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání při příjmu z DPP a zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz jak je to z danovým přiznáním - co lze uplatnit u cerstvě vyučeného: Syn se vyučil 6/2019 (7 a 8/2019 byl na DPP do 10000,-) takže já uplatnoval slevu na dani do 8/2019. Od 9/2019 je pracující. Z mé strany mám s daněmi jasno, ale jak to bude mít syn - co musí/nemusí uvest do danového přiznání. V 7/2019 pracoval na dpp do 10000,- -podepsal prohlášení, v 8/2019 opět na dpp do 10000, opět podepsal prohlášení, ale potom pracoval pro jiného zam. také na dpp do 10000,- nepodepisoval prohlášení a měl zdaněno (do daní by měl dávat jen toto pokud chce případnou vratku daně? ) Od 9/2019 je už zaměstnaný - tam je to jasné. A ještě jak je to z danovým odpočtem na poplatníka? Za kolik měsíců si může nárokovat? Děkuji.

 


odpovídal(a): Redakce

Daň z nájmu a využití paušálních výdajů na dopravu

Dobry den, pokud chci pri pronajmu bytu jako fyzicka osoba uplatnovat dopravni pausal, musim byt schopna nejak dolozit/prokazat, ze jsem v danem mesici cestu autem za ucelem najmu opravdu uskutecnila? Pokud ano, jak se toto v praxi prokazuje? Napr. navsteva bytu, navsteva banky v souvislosti s hypotekou, navsteva financniho uradu - pochybuju, ze mi budou davat nejake potvrzeni, ze jsem tam skutecne byla. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z nájmu u spoluvlastnictví

Dobry den, s partnerem se chystame pronajimat byt, který mame v podilovem spoluvlastnictvi. Chceme mezi sebou uzavrit dohodu, ze prijmy z najmu poplynou pouze jednomu z nas a danove priznani bude tedy podavat také pouze jeden z nas, je to tak? Dale se chci zeptat, zda najem muze chodit na ucet kohokoli, nebo musí chodit na ucet prave toho, kdo bude podavat danove priznani? A to same s vydaji – pokud budeme uplatnovat skutecne vydaje, musí napr, dan z nemovitosti byt zaplacena z uctu toho kdo najem dani nebo je to jedno? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Google adsense

Měl bych otázku, založil jsem si Google adsense, který mám připojený k YouTube kanálu. Vydělává to nějakou tu korunu tak by mě zajímalo jestli se musí danit, nebo se bere jako příležitostný příjem. V případě , že zaplaceno dostávám nepravidelně (někdy za dva měsíce někdy za 4). Nyní mám na AdSense něco okolo 3000 tak bych i teoreticky mohl vybrat tyto peníze (příležitostný příjem), poté adsense zrušit a znovu vytvořit společně s živnostenskakem atd.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání - OBZP a DPP

Dobrý den, celý rok si platím zdravotní pojištění v režimu OBZP, pouze v měsíci červenci jsem pracoval na DPP, kde prohlášení nepodepsáno, příjem nad 10000 tis. Kč, zaplacena daň, zdravotní i sociální pojištění. Je v tomto případě nutné podat daňové přiznání? Děkuji S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

pojištění a daně z příležitostného výdělku

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, když jsem zaměstnaný na HPP a chtěl bych si ke stávajícímu zaměstnání občas přivydělat nějakou brigádou, jako je např. úklid sněhu, sečení trávy atd., kde by brigády byli příležitostní a ne pravidelné. Jaká je prosím pro tento typ brigády potřeba smlouva ( smlouva o dílo ..) a jak je to ohledně placení pojištění a daní a jaké jsou limity pro výdělek, jako je maximální výdělek za rok atd příklad: v létě bude brigáda na sečení trávy, kde bude dohodnuto, že za toto práci dostanu finanční odměnu 10000,- 


odpovídal(a): Redakce

Narovnání vlastnictví pozemku

Dobrý den, chtěla jsem se dotázat ohledně daně z příjmů nebo daně z nabytí nemovitých věcí. Jedná se o dva pozemky. První pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Druhý pozemek: 1/4 vlastním já, 1/4 manžel (oba podílové vlastnictví, nikoliv SJM) a 1/2 vlastní manželův bratr. Na prvním pozemku stojí levá polovina dvojdomku v podílovém vlastnictví - 1/2 já a 1/2 manžel. Na druhém pozemku stojí pravá polovina dvojdomku ve výlučném vlastnictví manželova bratra. Chceme provést narovnání vlastnictví pozemku. Jak to provést co nejefektivněji? Dar či směna či jinak? Bude se muset platit daň z příjmů či daň z nabytí nemovitých věci? Bylo by možné provést to v několika krocích, např. takto? První pozemek - 1. krok manželův bratr 1/2 daruje manželovi, 2. krok manžel 1/4 daruje mě. Druhý pozemek - 1. krok já daruju 1/4 manželovi, 2. krok manžel daruje 1/2 bratrovi. Je tam nějaký časový test na dobu vlastnictví pozemku před tím než se může darovat, aby se neplatila dan z příjmů? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

HPP s DPČ

Dobrý večer.Chtěla bych poradit.Mám HPP u jednoho zaměstnavatele a DPČ u jiného.Mám podat daňové prohlášení u zaměstnání?Podle kalkulačky výpočtu DPČ bez podání prohlášení jsou velké srážky na odvodech.Děkuji za odpověď