FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Daň podaná zaměstnavatelem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

DPČ a daně při (ne)podepsaném prohlášení

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden případ. Zaměstnanec pracoval od února do března na DPP u jednoho zaměstnavatele, kde podepsal růžové prohlášení na rok 2019. V dubnu už u něj nepracuje a pracuje u jiného zaměstnavatele na DPČ. Zároveň je na ÚP a měsíční výdělek na DPČ činí 2500 Kč. Musí za něj tento zaměstnavatel odvádět daně? Předem moc děkuji za odpověď! S přáním pěkného dne.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru - dodatek

Dobrý den, reaguji na odpověď (https://poradna.finance.cz/pravo/68752-dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru/). A pokud by se prokázalo, že je tedy neplatná, můžu po zaměstnavateli požadovat náhradu za ušlý výdělek do doby, než bude dohoda správně sepsána a mnou podepsána. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Danění příjmu při práci v zahraničí

Mám nastoupit do zaměstnání v zahraničí, kam budu dojíždět každý den. Je to nedaleko. Proto se chci zeptat jak to je s odvodem daní? Zda z příjmu u německé firmy musím odvádět daně v Německu a nebo zde v ČR? Tento rok (Leden 2019) jsem ukončila zaměstnání u posledního zaměstnavatele v ČR a nyní jsem na ÚP. Tento měsíc (Duben 2019) budu podepisovat pracovní smlouvu u německé firmy v Německu, kde bude i místo výkonu zaměstnání. Na internetu lze najít spoustu informací. Ale není možné věřit všemu co kde píší. Například že se daně odvádí současně v Německu a zároveň ještě jednou v ČR. Nebo že někdo pracoval v zahraničí a musel zaplatit v ČR vyměřovací daň za dva odpracované měsíce ve výši deset tisíc korun. Také jsem se setkala s názorem že v Německu mají pro fyzické osoby několik typů daní v rámci běžného zaměstnání, a stačí si jen vybrat to nejlepší.


odpovídal(a): Redakce

Je dohoda o rozvázání pracovního poměru neplatná?

Dobrý den, obracím se na Vás ohledně dohody o rozvázání PP. Dne 1. února 2019 jsem podepsal pracovní smlouvu u jedné společnosti a po dvou měsících mi můj vedoucí oznámil, že se mnou rozvazují HPP. Proto mi byla dne 1. dubna 2019 předložena dohoda o rozvázání pracovního poměru s účinností k datu 31. března 2019. Tuto dohodu jsem podepsal, ale až zpětně jsem si všiml, že můj zaměstnavatel prohodil podpisy. Tudíž místo podpisu zaměstnance dal razítko společnosti, ovšem bez svého podpisu a na místo podpisu zástupce společnosti zaměstnavatele jsem se podepsal já na jeho pokyn. Dále jsem si všiml, že je špatně napsáno jméno jednatele společnosti a také špatně napsáno datum podepsání moji pracovní smlouvy, kde mám napsáno 1. 3. 2019 a já ji podepsal k 1. 2. 2019. Proto dle mého názoru je tato dohoda neplatná, když nesplňuje všechny podmínky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani pro držitele ZTP

Dobrý den, jsem pracujicí invalidní důchodce 3st-držitel průkazu ZTP, hrubá mzda 17564,- Kč, social. pojištěni 1142,- Kč, zdrav. 791,- Kč záloha na dan 1470,- Kč, pojistné do fondu 1933,- Kč, čistý příjem 14161,- Kč. Mám nárok na slevu na průkaz ZTP. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu z prodeje nemovitosti

Dobrý den, mám následující dotaz, jde mi vlastně o to, zda-li mám povinnost podávat daňové přiznání. V roce 2016 jsem koupil 1/2 nemovitosti, měsíc poté odcestoval do zahraničí. Po celou dobu v zahraničí jsem byl odhlášen ze zdravotního systému ČR. Od ledna 2018 jsem ze zahraničí zpátky, a od té doby jsem přihlášen jako OBZP. V červenci roku 2018 jsem mou 1/2 nemovitosti prodal, za cenu o cca 200 000,- nižší než byla cena pořizovací. Jsem povinen podávat daňové přiznání, i když daň k zaplacení bude nulová? Děkuji, s přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Redakce

Lze uplatnit daňový bonus při příjmech dle § 9?

Poplatník má příjmy pouze z §9 pronájem ve výši 75tis. Má nárok na vyplacení daň.bonusu na děti ( 2děti ) Děkuji. 


odpovídal(a): Redakce

Je možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti pro občana SR?

Občan SK zde pracuje na HPP, rodinu má v SK. Lze uplatnit danové zvýhodnění (bonus) na děti.odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání a DPP

Dobrý den, jsem zaměstnanec. Mám u zaměstnavatele 2 celoroční PS a dále dvě krátkodobé DPP, které jsou už ukončené. Růžový papír podepsán a u obou DPP a jedné PS je sražená záloha na daň. Kromě toho jsem OSVČ (v zisku) a měla jsem několik dalších krátkodobých DPP u jiných zaměstnavatelů (všude srážková daň a všude příjmy přes 10.000). Otázka zní: Zahrnuji do přiznání vše? Pokud ano, tak předpokládám, že uvádím i všechny zaplacené zálohy a srážky? Druhý dotaz. V rodině máme OSVČ (začala v průběhu r.2018 podnikat, do té doby byla OBZP), nicméně příjmy jsou nízké (do 15.000 Kč), k tomu měla ale 3 krátkodobé DPP (3 různí zaměstnavatelé, příjmy pokaždé do 10.000 Kč). Když se to posčítá, dosáhnou celkové příjmy ze všeho lehce přes 15.000 Kč. Otázka zní: Musí podávat daňové přiznání? A pokud ano, zahrnuje se do toho vše? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání zaměstnance + zahraničí

Dobrý den, Rád bych se dotázal na problém na který jsem narazil a nejsem schopen nikde dohledat odpověď. Jedná se o situaci kdy jsem v minulém roce pracoval v zahraničí (Velká Británie) a to u dvou zaměstnavatelů. Prvním byla agentura a tam jsem pracoval jen a pouze když mě zavolali a to druhé byl HPP, ovšem se smlouvou na 0 hodin. Do Března minulého roku jsem danil, ale poté co jsem zjistil že nepřekročím částku 11 850 liber, jsem se rozhodl změnit tax code a jelikož v Anglii pokud nevydělám nad 11 850 liber tak je nulová daň, tak mi vše již v minulém roce vrátili a ještě k tomu mi pozměnili tax code čímž jsem byl osvobozen od daně. Zdravotní pojištění v ČR bylo odhlášeno a tyto peníze jsem také odváděl v UK. Co se týká zdravotní pojišťovny tak tyto záležitosti si řeší automaticky po návratu jsem jim pouze odevzdal papír a doposud mi pojišťovna nehlásila nejasnosti. Problém je že v práci mi zamítli toto přiznáni podat, nastoupil jsem tam v Září minulého roku. Chci se dotázat zda je vůbec nutné uvádět příjmy ze zahraničí, jelikož daň je ¨nula¨ a mezi ČR a Anglii je smlouva o zamezení dvojího danění.


odpovídal(a): Redakce

Jsou odpisy z nemovitosti výdaj u pronájmu nemovitosti?

Syn kúpil na hypotéku 2 nemovitosti, obidve dal do prenájmu. Pri dani z príjmov v Prílohe č.2 môže u 1. nemovitosti použiť zrýchlený odpis a pri druhej nemovitosti druhej nemovitosti použiť rovnomerný odpis? Alebo pri obidvoch nemovitostiach musí použiť rovnaký odpis? A aký doklad musí priložiť k Prílohe č. 2?


odpovídal(a): Redakce

Příjem ze smlouvy o dílo - daňové přiznání

Dobrý den, jsem zaměstanenec (ne OSVČ) a pro jiného zaměstnavatele jsem na smlouvu o dílo za cyklus rozhlasových pořadů dostal zaplaceno 34 000 Kć. Peníze byly vyplaceny během dvou měsíců (jestli to hraje roli). Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo přes 30 000 za rok se musí danit. Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám formuláře na onlinepriznani.cz a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Děkuji a zdravím!


odpovídal(a): Redakce

Rozdělená rezidentura - jak vyplnit DAP?

Dobrý den, vloni v polovině září jsem se přestěhoval do Nizozemska. V ČR jsem byl OSVČ, v Nizozemsku také pokračuji jako freelancer (nevykonávám závislou činnost). Podle mého nizozemského daňového poradce se mě týká tzv. rozdělená rezidentura - příjmy do poloviny září budu danit v ČR, od poloviny září v NL. Jak to funguje prakticky v českém DAP? (a) Musím vyplit kromě oddílů 1-7 a Přílohy 1 ještě něco? (kde např. indikuji příjmy z NL, ale uvedu, že je zdaňuji v NL? Nebo mám příjmy po přestěhování v českém DAP zcela ignorovat?) (b) Mám zaslat své DAP na obvyklou pobočku FÚ (dle místa registrace mé OSVČ), nebo na Prahu 1? (c) Mám vyplnit na první stránce "za zdaňovací období 2018", nebo mám vyplnit "... nebo jeho část od 1.1.2018 do 18.9.2018"? Moc děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Zahrnutí prodeje nemovitosti do DP z příjmu FO

Dobrý den, v roce 2017 jsem prodala nemovitost a z nabyté částky jsem do roka koupila nemovitost jinou, avšak za nižší částku. Od daně z prodeje nemovitosti jsem tedy osvobozena, musím zaplatit daň pouze z rozdílu mezi těmito částkami, která činí 580 000 Kč. Už během loňska jsem zaplatila daň z koupě nového bytu v rámci Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, která činila 4% z kupní ceny nemovitosti, tj. 100 000 Kč. Pokud tomu správně rozumím, měla bych doplatit daň ještě ve výši 15% z částky 480 000 Kč. Prodej dodaňuji v DP z příjmu FO. Můj dotaz zní, jak to do DP zahrnout. Přílohu 2 jsem vyplnila, ale nevím, na jaký řádek DP uvést zaplacení oněch 100 000 Kč, abych nemusela platit 15% z celých 580 000. Případně zda mám těch 100 000 Kč zahrnout do výdajů v příloze 2. Děkuji předem za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání 10 měsíců a důchod celý rok

Dobrý den, pobírám starobní důchod (celý rok 2018) a současně jsem v roce 2018 pracoval jako zaměstnanec po dobu 10 měsíců (měsíce 1-6, 9-12) a celý rok platil penzijní připojištění 3000,- měsíčně. Při podání přiznání k dani se započítají odečitatelné položky na poplatníka a penzijní připojištění pouze za 10 měsíců? Stejně tak zálohová daň je zaplacena za 10 měsíců, ale v přiznání se uvádějí údaje za celý rok. Rozpočítá se to tedy do 12 měsíců?


odpovídal(a): Redakce

Daňové příznání - práce v zahraničí a ČR

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně daňového přiznání za rok 2018. V zaměstnání mi bylo řečeno, že budu muset přiznání podat sám, jelikož jsem pracoval loni i v zahraničí. Pracoval jsem v UK od roku 2016, kdy jsem platil daně a odváděl pojištění. V srpnu 2018 jsem se vrátil a od 1.9 jsem nastoupil do zaměstnání v ČR. Do daňového přiznání budu uvádět součet měsíčních příjmů a odvodů daní Brutto v Librách? Popřípadě na co si dát pozor. Za každou radu budu rád. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej domu a výdaje na rekonstrukci

Dobry den, v roce 2015 jsem zakoupil dum, ktery jsem v teze roce rekonstruoval. Delka vlastnictvi domu byla 3 roky a trvaly pobyt zde nebyl. Nyni byl dum v roce 2018 prodan za vyssi cenu nez byla jeho porizovaci v roce 2015. Je mozne do nakladu tyto rekonstrukce zapocitat? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Daň z pronájmu - auto do nákladů

Dobrý den, manželka dlouhodobě pronajímá byt v jejím výlučném vlastnictví jednomu nájemníkovi a podává daňové přiznání a daní dle §9. Výdaje v DP uvádí skutečně vynaložené. Zjistil jsem, že do těchto výdajů by bylo možno uvést i paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem. Manželka má ve svém výlučném vlastnictví osobní auto, které využíváme pro kontakt s nájemníkem. Jak bychom toto měli uvést do DP a je třeba doložit třeba technický průkaz k vozidlu, jako že je vlastní? Druhá otázka - když dáme "krácený paušální výdaj na dopravu" - tedy 4000 Kč měsíčně, vznikne náklad 48 000 Kč ročně, ale potom již nězaplatíme nic na dani z příjmu. Nebude to Finančnímu úřadu podezdřelé, nebo mám zbytečné obavy?? Děkuji předem za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.