FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Příjmy OSVČ ze zahraničí

Dobrý den, OSVČ není plátce DPH a uplatňuje 80% výdajový paušál. V roce 2019 měl příjmy z ČR ale i ze Slovenska. Je nějaký rozdíl v danění, nebo se jen spočítají všechny příjmy a uplatní se paušál? A ještě jeden dotaz: pokud posílal nějaké platby subdodavatelům na Slovensko. Je potřeba to pro daňové přiznání nějak zvlášť počítat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z Mintosu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je nutné podávat daňové přiznání skrz investice na Mintosu, pokud můj příjem z nich nepřesáhl za kalendářní rok ani 5 euro. Jinak jsem byla během celého roku studentem a pracovala na DPP. Děkuji za odpoveď



odpovídal(a): Redakce

Zdanění smlouvy o dílo

Dobrý den, jsem zaměstanenec (ne OSVČ) a u jiného zaměstnavatele jsem měl smlouvu o dílo na 20 100 Kć. Na internetu jsem se dočetl, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 za rok se nemusí danit. Smlovu jsem doložil k daňovému přiznání ale ve formuláři ji neuváděl. Volali mi z finančního úřadu, že to tam chybí a že se to daní (ma tam být odpočítatelný paušál 40%). Je to pravda? Kam v daňovém přiznání se to vyplňuje? Používám online formuláře a nikde mi to tam tuhle možnost přímo nenabízí a nevím, pod čím jiným se to skrývá. Jak mám postupovat prosím? Děkuji a zdravím


odpovídal(a): Redakce

Zdanění při souběhu zaměstnaneckého poměru a živnosti

Dobrý den, jsem zaměstnanec s hrubým příjmem cca 40 tis. Kč, ze které odvádím veškeré daně, sociální a zdravotní pojištění. Vše za mě dělá řádně zaměstnavatel. Nyní jsem dostal příležitost vydělat si další cca 20 tis. Kč měsíčně. Rád bych si nechal poradit, zda je v tomto případě lepší domluvit si na tuto částku s jiným zaměstnavatelem DPP nebo zda je pro mě výhodnější fakturovat tuto částku jako živnostník. /mám živnostenské oprávnění/. Jde mi nejen o daně ale i o sociální a zdravotní pojištění. Která forma je pro mě výhodnější? Kde zaplatím méně. Další příjmy již nemám. A také co je výhodnější pro zaměstnavatele - u něho předpokládám, že bude s ohledem na firemní odvody výhodnější měsíční faktura na 20 tis. Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DPP v důchodu po ukončení HPP

Dobrý den,v roce2019 jsem byl invalidni duchodce 1stupně a zaměstnan na plný uvazek.V červenci jsem šel do starobního duchodu a ukončil pracovní poměr se zaměstnavatelem.U stejného zaměCstnavatele nastoupil na DPP.Současně pobíram pěstounský příspěvek po celý rok.Chci se zeptat jestli mam podavat ročni vyučtovaní daní i s DPP nebo nemusim vůbec.Děkuji s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daňová vratka

Dobrý den, pracovala jsem u zaměstnavatele od ledna do května 2019 a po zbytek roku(6-12) jsem měla nemocenskou. Mám nárok na daňovou vratku u zaměstnavatele?


odpovídal(a): Redakce

Pořádání plesu

Dobrý den, mám v plánu uspořádat kulturní akci (ples). Vše potřebné mám: živnostenský list, koncesi na prodej alkoholu. S čím si ale nevím rady je, co mám s vydělanými penězi dělat. Mám je zdanit až podáním daňového přiznání nebo jinak když nejsem plátce DPH? A pokud různé položky: lístky, nealkoholické nápoje, ... budu danit, vztahuje se na všechny stejná daň? Zároveň chci vědět jestli, když prodávám na akci panáky alkoholu, se na mě vztahuje spotřební daň, a pokud ano co mám dělat, abych tuto daň zaplatil. Poslední otázka se týká EET. Ta se na mě také vztahuje že ano? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Smlouva o dílo a DPČ

Dobrý den, v roce 2019 jsem podepsal Smlouvu o Dílo, částka za odpracování nepřekročila 30 tisíc korun, tedy by to nemělo být daněno. Teď k mému dotazu. V roce 2019 jsem měl i smlouvu na DPČ a tam jsem si vydělal výrazně více. Musím tedy výdělek ze smlouvy o díle(SOD) danit či se výdělky z SOD a DPČ sčítají?


odpovídal(a): Redakce

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, chci si pronajmout od syna bytový dům a zajímalo by mě podle kterého paragrafu (7 nebo 9) budu platit daň z příjmu, když budu jednotlivé byty v domě dále pronajímat. A jak bude danit syn? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka - manželka bez příjmů

Dobrý den, pokud měla manželka ve zdaňovacím období příjem v rozmezí 15-68 tis. Kč a uplatním si na ni slevu 24840 Kč, ponechá ve svém Přiznání k dani z příjmu řádek 64 "Základní sleva na poplatníka" nevyplněný? Ve všech článcích se opakují stejné informace, ale toto jsem nikde nenašel. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Práce v ČR a v zahraničí

Dobrý den, v r. 2019 jsem do konce července pracoval v ČR jako zaměstnanec. V srpnu na podpoře a od září pracuji v Německu také jako zaměstnanec, kde jsem plátce daně. Jakým způsobem požádat o vrácení přeplatku daně v Čr a Německu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Chyba v platbě daně

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem za roky 2017 a 2018 omylem zaplatila na účet FÚ daň. Daňové přiznání mi chystala účetní a já jsem si přečetla v kolonce daň celkem částku a tu jsem zaplatila. Už jsem se ale nekoukla do přílohy č. 1, kde jsem po odečtení slevy na poplatníka měla daň nulovou. Co teď? Mohu nějak získat peníze zpátky? Prosím poraďte.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání v případě prodeje investice

Dobrý den, prosím o radu. Rodiče jsou již v důchodu a asi před 4 měsíci investovali do nějakých majetkových fondů, které teď zrušili. V bance jim bylo řečeno, že musí podat daňové přiznání. Je to pravda? A ještě jedna otázka. Pokud ukončí stavební spoření po 11 letech, musí podávat daňové přiznání? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění odpočtu u spolupracující osoby

Dobrý den, vedu si daňovou evidenci, a mám dotaz ohledně uplatnění odpočtu u spolupracující osoby. Podnikám spolu s manželku jako spolupracující osobou (50 na 50) a chci se zeptat, když podávám daňové přiznání, musím všechny odpočty uplatňoval jen u sebe? Nebo každý z nás může uplatnit něco? Například já bych si odečetl úroky z hypotéky, a manželka odpočet za školou povinného syna? Prostě jestli si odpočty můžeme libovolně rozdělit anebo je musí všechny uplatňovat jeden nebo druhý. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Výnos z dluhopisů

Dobrý den, v r .2019 jsem dostala zpátky po 5 letech svůj vklad do Státního Spořícího dluhopisu (Reinvestičního). Přišla mi výplata jistiny zvýšená o 12 000 a pak ještě Výplata kuponu. Předpokládám, že to budu muset uvést do Přiznání k dani s příjmu fyz. osob, nevím ale, co všechno z toho se daní – těch 12.000 + ten kupon? Pokud ano, do jakého řádku přiznání se to píše – do 38? Děkuji za Vaši odpověď. 


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP a následného HPP

Dobrý den, na začátku roku jsem 20 dní pracovala na DPP (bez podepsání růžového papíru) s výdělkem nad 10000 a poté odešla k jinému zaměstnavateli na klasický HPP. První zaměstnavatel mi ani přes mou žádost o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech nevyhověl a potvrzení nezaslal. Co mám dělat, abych se nedostala do problémů kvůli dani z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?