FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka - manželka bez příjmů

Dobrý den, pokud měla manželka ve zdaňovacím období příjem v rozmezí 15-68 tis. Kč a uplatním si na ni slevu 24840 Kč, ponechá ve svém Přiznání k dani z příjmu řádek 64 "Základní sleva na poplatníka" nevyplněný? Ve všech článcích se opakují stejné informace, ale toto jsem nikde nenašel. Děkuji.

Práce v ČR a v zahraničí

Dobrý den, v r. 2019 jsem do konce července pracoval v ČR jako zaměstnanec. V srpnu na podpoře a od září pracuji v Německu také jako zaměstnanec, kde jsem plátce daně. Jakým způsobem požádat o vrácení přeplatku daně v Čr a Německu? Děkuji.

Chyba v platbě daně

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem za roky 2017 a 2018 omylem zaplatila na účet FÚ daň. Daňové přiznání mi chystala účetní a já jsem si přečetla v kolonce daň celkem částku a tu jsem zaplatila. Už jsem se ale nekoukla do přílohy č. 1, kde jsem po odečtení slevy na poplatníka měla daň nulovou. Co teď? Mohu nějak získat peníze zpátky? Prosím poraďte.

Daňové přiznání v případě prodeje investice

Dobrý den, prosím o radu. Rodiče jsou již v důchodu a asi před 4 měsíci investovali do nějakých majetkových fondů, které teď zrušili. V bance jim bylo řečeno, že musí podat daňové přiznání. Je to pravda? A ještě jedna otázka. Pokud ukončí stavební spoření po 11 letech, musí podávat daňové přiznání? Děkuji za odpověď

Uplatnění odpočtu u spolupracující osoby

Dobrý den, vedu si daňovou evidenci, a mám dotaz ohledně uplatnění odpočtu u spolupracující osoby. Podnikám spolu s manželku jako spolupracující osobou (50 na 50) a chci se zeptat, když podávám daňové přiznání, musím všechny odpočty uplatňoval jen u sebe? Nebo každý z nás může uplatnit něco? Například já bych si odečetl úroky z hypotéky, a manželka odpočet za školou povinného syna? Prostě jestli si odpočty můžeme libovolně rozdělit anebo je musí všechny uplatňovat jeden nebo druhý. Předem moc děkuji za odpověď.

Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní

Dobry den, prosím vás - manželka si již 2 roky úspěšně odečítá úroky, tento rok jí ovšem účtárna napsala, že odpočet hypotéky neumožní, jelikož je část úvěru (6% ze 1.7mil) brána jako neúčelová. Má otázka zní, zda se v legislativě meziročne něco změnilo a také jestli má cenu daňové přiznáni podat individuálne na finančním úřadě, tedy zda to budou posuzovat jinak.. Moc dekuji.

Výnos z dluhopisů

Dobrý den, v r .2019 jsem dostala zpátky po 5 letech svůj vklad do Státního Spořícího dluhopisu (Reinvestičního). Přišla mi výplata jistiny zvýšená o 12 000 a pak ještě Výplata kuponu. Předpokládám, že to budu muset uvést do Přiznání k dani s příjmu fyz. osob, nevím ale, co všechno z toho se daní – těch 12.000 + ten kupon? Pokud ano, do jakého řádku přiznání se to píše – do 38? Děkuji za Vaši odpověď. 

Zdanění DPP a následného HPP

Dobrý den, na začátku roku jsem 20 dní pracovala na DPP (bez podepsání růžového papíru) s výdělkem nad 10000 a poté odešla k jinému zaměstnavateli na klasický HPP. První zaměstnavatel mi ani přes mou žádost o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech nevyhověl a potvrzení nezaslal. Co mám dělat, abych se nedostala do problémů kvůli dani z příjmu?

Úlevy na děti

Dobrý den, manžel uplatňuje výdeje procentem z příjmů (60%) spolu se dělíme o příjmy já jako spolupracující osoba (10%). Žijeme všichni ve společné domácnosti. Já jsem zaměstnaná a u zaměstnavatele nemám úlevy na děti. Zajímalo by mě, když si každý dáme do přiznání jedno dítě,tak si každý odečte 15204 Kč,nebo na druhé mladší je to 19 404Kč? Děkuji.

Pracovní úraz

Dobrý den. Manžel měl pracovní úraz a byl 5 měsíců v neschopnosti. Dostal odškodnění z pojišťovny, se kterou má zaměstnavatel uzavřenu pojistku. V práci mu nyní řekli, že si daně za rok 2019 musí podat sám, protože má příjem od dvou plátců. Můžete mi prosím napsat, kam se píše toto odškodnění z pojišťovny? S pozdravem E.K.

Daňové přiznání za rok 2019

Dobrý den, pracuji od srpna minulého roku jako zaměstnanec na plný úvazek. Musím u tohoto zaměstnavatele uvádět v daňovém přiznání FO dpp za minulý rok od ledna do července u které byl výdělek 10000 Kč hrubého, byla jsem OBZP, nebylo podepsané přiznání FO. Proč chce zaměstnavatel podepsat prohlášení k dani do 15.2. když termín je do 1.4.?

Odečet úroků z úvěru

Dobrý den, lze si prosím odečíst z daní kromě úroků z klasické hypotéky také úroky z úvěru, který má naše Společenství vlastníků jednotek? Mám na mysli z části která připadá na náš byt. Úvěr je na zateplení a nové balkony. Děkuji. 

Daňové přiznání za rok 2019

Od 1.1.19 do 31.8.19 sestra pracovala v České republice a má potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele. Od 1.9.19 se přestěhovala do Německa, kde si pořídila bydlení a pracuje jako zaměstnanec a odvádí daně v Německu. Musí podat daňové přiznání za těch odpracovaných 8 měsíců v ČR? Když ano, tak může si uplatnit slevu na poplatníka 16560,-Kč ? Stačí napsat čestné prohlášení, že od září žije a pracuje v Německu nebo musí mít nějaké potvrzení? V Německu chce již trvale zůstat. Děkuji za odpověď.

Zrušení invest. pojištění - daně

Dobrý den, Od 1.5.2011 do 31.8.2019 jsem měl investiční životní pojištění o měsíčním celkovém pojistném 831 kč. Ročně jsem uplatňoval částku odečtu ve výši 6007 kč. Jestli jsem to dobře pochopil, tak doplatím 8 let a 3 měsíce k tomu. (8let *6007 + 3měsíce* 500,5834) 8056+1501,75=49558 kč * 0,15%= Navýšení daně bude o 7433,7 kč. Chci se Vás prosím zeptat, zda toto platí jen u životního pojištění nebo i v mém případě pro investiční životní pojištění. Nikde jsem totiž o tom nikde nic nenašel. Zaměstnavatel mě na pojištění nepřispíval. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Daňové přiznání

Dobrý den, v minulém roce jsem pracoval u 2 zaměstnavatelů - u agentury na DPČ mezi lednem a březnem 2019, následně pak od srpna 2019 do prosince 2019 jsem pracoval u zaměstnavatele v zahraničí na pracovní poměr. Žádný souběh 2 prací jsem neměl. Moje otázka zní - musím v tomto případě vyplňovat daňové přiznání? Děkuji

Příjem (honorář) ze zahraničí

Dobrý den! Prosím o radu. Dostal jsem honorář z Indie (125 USD - přišlo na můj účet konvertované na 2845 Kč), pravděpodobně zdaněný v Indii, neboť dohoda byla na 150 USD (nemám žádný doklad indického správce daně a nechci se zabývat jeho sháněním v Indii). Pokud nechci použít "Vyloučení dvojího zdanění příjmů ze zahraničí", potom nemusím v DAP vyplňovat přílohu 3, ale uvedu tento příjem (2845 Kč) jen v příloze 1 spolu s honoráři z ČR? Děkuji.

pronájem bytu - dan

Dobrý den, prosím o informaci jaké výdaje a v jaké výši, kromě doložitelných nákladů souvisejících s údržbou bytu je možné uplatni při zdanění pronájmu nemovitosti - bytu v osobním vlastnictví. Nemovitost není zahrnuta v obchodním majetku, pronajímatel má příjmy pouze ze zaměstnání. Je možné uplatnit paušál na auto jeho poměrnou část 4000 kč/měsíc, silniční daň není hrazena, vozidlo je určeno k soukromému využití. Co je potřeba na FU doložit za doklady při jeho uplatnění. Děkuji za informaci.

Daň z příjmu

Dobrý den.Po nehodě 2018 jsem celý rok 2019 byla v pracovní neschopnosti. Kromě marodního mi chodilo dorovnání od pojišťovny do plného platu v "hrubém". Mám dotaz, jak toto danit. Děkuji za Vaší odpověď.

Sleva na manželku - předdůchod

V loňském roce jsem nepracovala a pobírala předdůchod. Může manžel na mne uplatnit daňový odpočet - na manželku?

Prenájom a úroky z hypotéky

Trvalé bydlisko mám v Prahe a platím si hypotéku. Momentálne mám na tri roky pracovnú zmluvu v USA - od 09/2019. Zatiaľ som byt na tie tri roky prenajal . Môžem si uplatniť v DP úroky z hypotéky, aj keď v ňom momentálne nebývam, ale plánujem sa vrátiť do Prahy? Som majiteľom, bytu a mám potvrdenie o vyplatených úrokoch.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.