FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Prosim o zodpovezeni tohoto dotazu: Fyzicka…

Prosim o zodpovezeni tohoto dotazu: Fyzicka osoba-platce DPH ze Slovenska provadela pro tuzemskou pravnickou osobu inzenyrskou cinnost pri realizaci stavby v tuzemsku.Nyni jsme obdrzeli fakturu za tuto cinnost s 0 hodnotou DPH. Dotaz: jak mame postupovat 1.z hlediska DPH na vstupu 2.z hlediska dane z prijmu (uplatnit srazkovou dan podle par. 38 d a event. v jako sazbe) Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Pracuji 3 roky v Německu (tzv.pendler).V květnu…

Pracuji 3 roky v Německu (tzv.pendler).V květnu 2000 jsem koupil akcie na RMS za 10000 Kč a v červenci je prodal za 14000 Kč. Žádný příjem peněz v Čechách nemám. Od jaké částky musim platit daň ? Do kdy musí být zaplacena ? Pokud daň platit nemusim, musim přesto podat daňové přiznání ? Díky



odpovídal(a): Redakce

DOVOLENÁ

Vasi kolegove ze mzdove poradny me s mym dotazem vykazali, ze jej nemohou zodpovedet, pry se jedna o danovou zalezitost. Muzete mi tedy pomoci, prosim? Od 1.11.1999 jsem v pracovni neschopnosti pred nastupem na materskou dovolenou (15.1.2000). Znamena to, ze se jiz do prace nevratim. Z letosni dovolene (15 dnu) mi zbyvaji jeste 3 nevycerpane dny. Chci se zeptat, zdali se mi dovolena za letosni rok diky nemocenske krati a zdali je zamestnavatel povinen mi na moji zadost tuto dovolenou proplatit a kdy (jestli to lze jeste v letosnim roce - vyplata za prosinec, nebo az v pristim roce, popr. az po nastupu na MD). Pozn. Zamestnavatel je fyzicka osoba, tudiz mi vsechny davky vyplaci OSSZ. Jinou nemocenskou jsem v letosnim roce necerpala. Dekuji Iva Zahradnikova


odpovídal(a): Redakce

Založili jsme s kolegou sdružení podnikatelů - FO…

Založili jsme s kolegou sdružení podnikatelů - FO bez právní subjektivity a mám tyto dotazy : Jaké IČO uvádět při fakturaci - jednoho z nás ? Musí být název sdružení v souladu s obchodním jménem jednoho z nás, obou, nebo může být jiné ? Stačí uzavřít pouze smlouvu mezi námi a nikde tuto neregistrovat ?


odpovídal(a): Redakce

vrácení ROP

Chtěla bych vědět, kam se v přiznání k dani z příjmů fyzických osob typu B vyplňuje zvýšení ZD o odčitatelnou položku, na jejíž odpočet zanikl nárok viz § 34,odst.6 Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Placení záloh

V případě že fyzická osoba má příjmy ze závislé činnosti a zároveň z provozování živnosti je povinna platit zálohu na dani z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Jsem společníkem s.r.o. založené v roce 1994, ve…

Jsem společníkem s.r.o. založené v roce 1994, ve které jsem do základního jmění 100000,-Kc vložil (zaplatil) svůj podíl ve výši Kč 25 000,- . V roce 2000 chci tento podíl prodat za Kč2 000 000,-. Budu tento příjem zdaňovat?


odpovídal(a): Redakce

Město jako zřizovatel zrušilo k 31.12.1999…

Město jako zřizovatel zrušilo k 31.12.1999 příspěvkovou organizaci a ta přechází jako zálohované zařízení bez právní subjektivity zpět pod Město. Jakým způsobem provést napojení účetnictví příspěvkové organizace na účetnictví Města, které účtuje jako rozpočtová organizace. Máme sice k dispozici převodový můstek přechodu rozpočtové organizace na příspěvkovou organizaci, ale nepodařilo se nám nalézt informaci k převodovému můstku příspěvkové organizace na rozpočtovou organizaci. Ze strany příspěvkové organizace máme k dispozici rozvahu, výkaz zisku a ztrát, inventurní soupisy. Přivítali bychom i odkaz na zdroj, kde lze nalézt informaci k řešení výše uvedeného problému. Zajímá nás zejména napojení zůstatku účtů : účty fondů (916,914,911,912), dohadné položky, účty časového rozlišení, účet hospodářského výsledku 963. Tyto účty vykázaly zůstatek v rozvaze příspěvkové organizace k 31.12.1999, ale Město jako rozpočtová organizace o těchto účtech neúčtuje ?


odpovídal(a): Redakce

Jsme česká firma s ručením omezeným - prodej…

Jsme česká firma s ručením omezeným - prodej zboží. Měli bychom zájem prodávat zboží v malých částkách i na Slovensko. Avšak slovenský zákazník by rád obdržel doklad s DPH a slovenské měně. Znamená to, že se musíme na Slovensku registrovat, ikdyž se jedná o částky v několika tisícikorunách? Co když budeme zboží posílat zásilkovou službou na dobírku? Jak musí vypadat daňový doklad? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

POJISTNÉ u STUDENTA nad 26 LET

Jak je upravena povinnost platit socialni a zdravotni pojisteni studenty vysokych skol nad 26 let veku bez vydelecne cinnosti a v pripade samostatne vydelecne cinnosti? Predem dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Pronajímám byt v osobním vlastnictví. Tento byt…

Pronajímám byt v osobním vlastnictví. Tento byt jsem zdědil před 3 roky a před 1 rokem mně byl převeden do osobního vlastnictví. Chci se zeptat na možnost odpisů bytu - lze tyto použít a jak se přesně určí cena z které se bude vycházet ? Lze odpisy uplatnit dodatečně za uplynulé roky, kdy jsem odpisy neuplatňoval ? Jaké odpisování je výhodnější v tomto případě - zrychlené nebo pravidelné ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem FO - podnikatel v autodopravě. Vozidla se…

Jsem FO - podnikatel v autodopravě. Vozidla se kterými podnikám mám pronajaty na základě smouvy o nájmu se společností pro, kterou jsem výhradním dopravcem. Vzhledem k tomu, že se jedná o více pronajatých vozidel a každý den je více, než jedna cesta, tak na těchto vozidlech jezdí ještě druhý podnikatel v autodopravě , který má ŽL platí soc. a zdrav. pojištění. Mezi mnou a ním probíhá fakturace ceny stanovené na km. Měla by být mezi mnou a druhým dopravcem nějaká smlouva? /Smlouva o podnájmu? Nemohl by tento vztah posoudit FÚ jako zaměstnavatel a zaměstnanec? Je možné dokazovat FÚ, že stanovená cena za km obsahuje i podnájem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Uplatnění cestovní náhrady za pou?ití vozidla na l

Vážení, chci Vás poprosit o odpověď na dotaz, zda je z hlediska cestovních náhrad možno uplatnit jako náklad poskytnutí náhrady pracovníkovi, jenž použil k pracovní cestě vozidlo, jehož není majitelem - majitelem je leasingová společnost. Je-li uplatnitelná jak náhrada za pohonné hmoty dle spotřeby, tak i za amortizaci vozu - 3,30 Kč/km. Mnohokrát děkuji za zodpovězení mého dotazu. S pozdravem Ing. Stanislav Bálka


odpovídal(a): Redakce

AUTO a SILNIČNÍ DAŇ

Budu používat můj osobní automobil nezahrnutý do obchodního jmění k podnikání společně s rodinným využitím. Automobil k podnikání budu používat takřka denně. Jak je to s placením silniční daně ? Lze silniční daň zahrnout do nákladů ?


odpovídal(a): Redakce

Podíly na zisku společníka s.r.o.

Zamestnanec s.r.o., ktery je soucasne spolecnikem, jednatelem a reditelem obdrzel v roce 1999 podil na zisku, ktery firma zdanila srazkovou dani 25 procennt. Protoze mel krome prijmu ze zavisle cinnosti v s.r.o. jeste prijem z kapitaloveho majetku podava danove priznani typu B. Objevi se v tomto priznani nekde castka za vyplaceny podil na zisku? Dekuji predem za odpoved. S pozdravem frantisek Kubicek


odpovídal(a): Redakce

Platím zahraničního přednášejícího, pravidelně…

Platím zahraničního přednášejícího, pravidelně přijíždějícího ze zahraničí, na základě dohody, že za každého účastníka dostane 1000 Kč. V případě, že je na přednášce 250 lidí, vyplácím částku, která by se nemusela finančnímu úřadu líbit. Jsou nějaká omezení, pro vyplácení zahraničních expertů?Honorář daním 5% na základě dohody o dvojím danění. Dále poskytujeme kursantům o přestávkách ovoce a občerstvení, které kupujeme v hypermarketech. V propočtu stejně někdy přesahuje částka na občerstvení 180 Kč na den. Můžeme to dát nákup občertvení do nákladů, či nikoliv? Dále mohu já zaplatit sponzorský dar agentuře, která je ve Španělsku? Jak by měl doklad vypadat? Mělby být překlad?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na vás prosbu, protože se nejsem…

Dobrý den, mám na vás prosbu, protože se nejsem schopen dopátrat informací k pojištění odpovědnosti v souladu s novelou zákona o pojišťovnictví. Jsem zprostředkovatel - fyzická osoba (mám podepsanou smlouvu o zprostředkování s několika pojišťovnami). Spolupracuje se mnou několik stovek poradců, kteří mají se mnou podepsanou smlouvu o obchodním zastoupení. Vůči pojišťovnám vystupuji pouze já. Nevím, jak mám vyřešit otázku pojištění odpovědnosti za sebe, jako zprostředkovatele a za své obchodní zástupce. Za odpověď děkuje


odpovídal(a): Redakce

Naše výrobní firma vlastní stroje na děrování…

Naše výrobní firma vlastní stroje na děrování plechů, které používá pro výrobu vlastních produktů. Příležitostně provádníme pro externí odběratele službu - děrování plechu (dodán odběratelem). Podléhá tato činnost základní, nebo snížené sazbě DPH ?


odpovídal(a): Redakce

Pokud odepisuji nedobytnou pohledávku ke které…

Pokud odepisuji nedobytnou pohledávku ke které mám vytvořenu daňovou(=účetní) opravnou položku, je část do výše opravné položky daňově uznatelná a zbytek daňově neuznatelný ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zařazení do odpisové skupiny

Do jaké odpisové skupiny mohu zařadit přístroj pro laserovou terapii, použitý pro veterinární účely? Pořizovací cena přesáhla 50.000,-Kč. Děkuji za odpověď.