FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Tachograf

Dobrý den. Od 1.7.1999 je povinným vybavením nákladního automobilu tachograf. Cena pořízení tachografu včetně montáže se pohybuje mezi 13 až 18 tisíci Kč. Jak správně účtovat o pořízení tohoto tachografu ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Spol. s r.o. měla v roce 1995 v…

Dobrý den, Spol. s r.o. měla v roce 1995 v evidenci závazek ve výši 500.000,- který měl splatnost 14 dní, jelikož jej neuhradila, dodavatel vypočítal za celý rok 1996 úrok z prodlení ve výši 55.000,- .Těhto 55.000,- úrok z prodlení spol s.r.o. uhradila dodavateli v roce 1997. Ve kterém roce bude úrok z prodlení u spol. s r.o. daňový náklad, jestli vůbec bude daňovým nákladem. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Slu?ební cersty na Slovensko

dobrý den, jsem OSVČ a v průběhu loňského roku jsem realizoval 28 služebních i vícedenních cest na Slovensko. dozvěděl jsem se, že můžu jako daňově uznatelný výdaj uplatnit stravné a kapesné. pokud ano, mužete mi poradit v jaké výši a čím to mám doložit? moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odčitatelná polo?ka

Odečitatelná položka podle § 34 - 10% vstupní ceny - se vztahuje pouze na nový majetek pořízený v daném roce, nebo i na majetek pořízený v předchozích letech ?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o vysvětlení § 7,odst. 2h) Zákona o DPH, …

Prosím o vysvětlení § 7,odst. 2h) Zákona o DPH, (platnost od 1.4.2000),zda se toto ustanovení vztahuje také na veřejný celní sklad a jak postupovat při stanovení základny pro výpočet DPH.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o vyřešení případu z celního,…

Dobrý den, prosím o vyřešení případu z celního, účetního a daňového hlediska. Budeme prodávat zboží slovenské firmě přímo z celního skladu, hodnota zboží v celním skladu je v USD, mohou být naše vystavené faktury ve SKK ? Chtěli bychom, aby nám zákazník platil v hotovosti, je to možné nebo musí být úhrada provedena bankou. Popřípadě na co bychom si měli dát pozor. Velice si vážím Vašich služeb. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me jak to vypada se…

Dobry den, zajimalo by me jak to vypada se zrusenim jednoducheho ucetnictvi a povinnosti uctovat v ucetnictvim podvojnym. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych si ověřit následující.…

Dobrý den, chtěl bych si ověřit následující. Podnikatelka zakoupila osobní vůz na leasing jako soukromá osoba ( neuplatňuje splátky do nákladů ). Je pravda, že podnikatelka pokud vykonává pracovní cestu jiným vozem, než vlastním, může si pouze přiznávat náhradu za spotřebovanou pohonnou hmotu, tj. bez sazby základní náhrady ? Lze tedy předpokládat, že po zaplacení vozu leasingové společnosti, bude moci uplatnit i sazbu základní náhrady ? Upravuje tuto problematiku podrobněji např. POKYN MF ? Lze zjistit průměrné ceny benzínu u ČSÚ. Samozřejmě pouze orientační. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jakým způsobem mám účtovat v jednoduchém…

Jakým způsobem mám účtovat v jednoduchém účetnictví cestovní náhrady za vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

MBA

Se zaměstnancem a.s. s dosaženým vzděláním Ing.,CSc. uzavřela společnost smlouvu o prohloubení vzdělání (počítá se s ním jako budoucím ředitelem divize) studiem na ČVUT Masarykům ústav vyšších studií v programu MBA-CIME. Za školní rok 99/2000 společnost zaplatila 70000 Kč. Prosím o odpověď, zda se jedná o daňově uznatelné náklady pro splolečnost a zda tato částka podléhá dani z příjmů FO příslušného zaměstnance. Díky za odpověď. Vomáčková



odpovídal(a): Redakce

Příjem z autorských práv

V roce 1999 jsem obdržel autorský honorář. 1) Musí být nutně tento příjem v mém daňovém příznání zahrnut do §7 anebo by také mohl být zahrnut do §10 ? 2) V případě §7 bych zřejmě musel hradit kromě zdravotního pojištění i pojištění sociální, jak to ale řešit, když nejsem k sociálnímu pojištění přihlášen jako osoba samostatně výdělečně činná? Děkuji. L.N.


odpovídal(a): Redakce

Mel bych dotaz: Jake je zdaneni uroku…

Mel bych dotaz: Jake je zdaneni uroku terminovych vkladu, bankovnich kont a podnikoveho sporeni. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Věc: Auto na leasing Koupil jsem auto na leasing…

Věc: Auto na leasing Koupil jsem auto na leasing, splácel jsem ho 36 měsíců. Po poslední splátce v 9/99 jsem zaplatil leasingové společnosti kupní cenu 1.220,- Kč. Mohu zaúčtovat tuto částku do daňově uznatelných nákladů roku 1999, když bylo auto během splácení leasingu technicky zhodnoceno a toto tech. zhodnocení se odepisovalo za r. 1997,98,99 a bude odepisovat v r. 2000? Jak mám postupovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážení přátelé, měla bych dotaz, ohledně…

Vážení přátelé, měla bych dotaz, ohledně prazdninove "brigady". Muj pritel si vydelava 4000 hrubeho. O prazdnihach by si chtel vydelat jste navic Kč 2500. Bylo by to na max. 100 hodin. Chci se zeptat, jestli by pak po teto castce musel podavat danove priznani. Za vyrizeni meho dotazu predem dekuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

KNIHA JÍZD

Zdravim, Rad bych se zeptal, na nasledujici vec. Firma vlastni automobil. V pripade, ze firma pozastavi cinnost. Jak to vypada s provozem automobilu. Je nutno nadale vyplnovat knihu jizd? Dekuji. Jan Stanicek


odpovídal(a): Redakce

Na základě jakého předpisu může vyžadovat…

Na základě jakého předpisu může vyžadovat příspěvková organizace při uzavírání smluv platbu zálohy do výše 10-ti% celkové ceny ?


odpovídal(a): Redakce

Reinvestiční odčitatelná polo?ka u software

Letos chceme pořídit nový software v hodnotě 7 mil.Kč. Můžeme si od vstupní ceny odečíst 10% dle $ 34 odst.3 ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náklady u příjmů z pronájmu

Platím daň z příjmu z pronájmu budov - nebytových prostor. Jakým způsobem si mohu odečíst náklady když vlastním rodinný domek ve kterém bydlím s mojí krodinou a další nájemníci v něm nejsou. Krom toho domku vlastním další budovu, kterou jsem pronajal a ze které beru nájem za nebytové prostory. Přitom mi vznikají náklady na různé řemeslné práce jako opravy vodovodního potrubí, nátěry oken, zednické práce atd. ajk na domku ve kterém bydlím, tak částečně i na druhé budově, ze které beru nájem. Mohu si odečíst náklady i z rodinného domku nebo jen z toho, co mám pronajatý? Náklady mi jdou z jedné kapsy. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Upřesnění dotazu č.1512 - p.Luděk Hrubý Jakým…

Upřesnění dotazu č.1512 - p.Luděk Hrubý Jakým způsobem přispět na tzv. sdruženou investici? Jak je to s odepisováním a případnými náklady na další údržbu. Jedná se o vybudování kanalizace, kde bude napojeno několik firem. Kanalizace bude v majetku města. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ja i manzelka jsme fyzicke osoby - podnikatele…

Ja i manzelka jsme fyzicke osoby - podnikatele kazdy s vlastnim ICO. Manzelka ma osobni automobil ve sve evidenci jako HIM drivbe zakladni prostredek). Zaroven je spolupracujici osobou zijici se mnou ve spolecne domacnosti. Jak mohu tento automobil pouzivat pro svoje sluzebni cesty ? (Je pro nas zbytecne a neunosne kupovat dalsi automobil).