FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Krácení stravného při zahraniční pracovní cestě

Vážení, chtěl bych Vás požádat o odpověď na dotaz, zda se při zahraniční služební cestě krátí výše stravného obdobně, jako u tuzemské cesty, to znamená 20% snídaně, 40% oběd a 40% večeře. Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Jsem fyzicka osoba uctujici v jednoduchem…

Jsem fyzicka osoba uctujici v jednoduchem ucetnictvi. V roce 1999 mi byly vraceny preplatky za socialni a zdravotni pojisteni za rok 1998. V peneznim deniku jsou tyto preplatky vedeny jako PRIJEM, mesicni zalohy na pojisteni jsou vedeny jako VYDAJ. Pro vypocet dane z prijmu pouzivam PRIJMY a VYDAJE urcene souctem prislusnych sloupcu v peneznim deniku. Nevim ale jak spravne urcit PRIJMY a VYDAJE pro vypocet socialniho a zdravotniho pojisteni za rok 1999, resp. mam celkove PRIJMY dle penezniho deniku snizit o vracene preplatky a do celkovych VYDAJU nepozapocitavat zaplacene zalohy? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Musí obsahovat paragon za benzin podpis…

Musí obsahovat paragon za benzin podpis vystavitele, aby byl uznán jako daňový náklad?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně stravování…

Dobrý den, mám dva dotazy ohledně stravování zaměstnanců. 1. Část zaměstnanců využívá k stravování stravenky (Syas). Jak vypočítat cenu pro zaměstnance. Hodnota stravenky je 60,-- Kč + man. pop. Máme do cenu započítat i man. popl. a jestli se ještě připočítá DPH a jaké hodnoty, nebo jsou stravenky ceniny a tím pádem bez daně? 2. Část zaměstnanců bere obědy od ext. dodavatele. Jak vypočítat cenu v tomto případě. Základ x 45 % + 19 % DPH? Nebo vycházet z ceny od dodavatele včetně daně x 45 % + DPH 19%? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

MORAVIA BANKA

Dobrý den! Měl jsem termínovaný vklad u Moravia Banky a dostal jsem z něj jen 90%. Lze tuto ztrátu odečíst ze základu daně pro rok 1999? Děkuji. Fišar


odpovídal(a): Redakce

Příjem za reklamu na internetu

Dobry den Prisel mi sek z USA na 100$. Firma, ktera mi sek poslala plati za zhlednuti jeji reklamy. Chci se zeptat, kolik zaplatim jako poplatky, kdyz si ho necham proplatit? Je to ruzne mezi bankami nebo existuje urcite stejne % z castky, kterou musim zaplatit u vsech banl? Jsem student a chci se take zeptat, jestli musim z teto castky odvadet dan financnimu uradu. Od jake castky musim podavat danove priznani? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu, jak zauctovat ve firme -s.r.o.…

Prosím o radu, jak zauctovat ve firme -s.r.o. prispevek na rekreaci zamestnancu a rodinnych prislusniku - ve smyslu § 6/9/d Zakona o dani z prijmu.Podminky a vyse tohoto prispevku budou vyplaceny dle ucetni smernice, je mozno diferencovat zamestnance, napr. podle zastavane funkce, nebo podle odpracovane doby ve firme? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na následující dotazy. 1)V r.…

Prosím o odpověď na následující dotazy. 1)V r. 1997 jsme nakoupili výherní hrací přístroje (osvědčení o platnosti do 31.12.2001). tyto jsme v r. 1999 nechali za 40 000.-Kč přebudovat. Pokud by se přestavba neuskutečnila, platnost by skončila k 31.12.1999. Po přestavbě vznikly nové automaty (osvědčení o platnosti vydáno na dobu 5 let). Jak posuzovat přestavbu automatů? Vznikne nový majetek a původní automaty by se měly vyřadit? 2) V majetku firmy jsou nevýherní hrací přístroje. Jakou sazbu DPH odvádět z tržeb za tyto automaty? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Pokud vyfakturujeme přepravní společnosti škodu,…

Pokud vyfakturujeme přepravní společnosti škodu, kterou nám způsobila na zboží při přepravě k zákazníkovi, podléhá tato částka zdanění DPH? Jedná se o plnění osvobozené, nebo plnění , které není předmětem daně ?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o informace, jak úctovat v jednoduchem…

Prosím o informace, jak úctovat v jednoduchem ucetnictvi. --vrácení nadměrného odpočtu DPH Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Den nabytí v případě upsání zaknihovaných akcií

pro fyzické osoby - občany je pro osvobození od daně z příjmu při nákupu a následném ziskovém prodeji akcií uplatňováno období minimálně 6 měsíců.V případě úpisu akcií při navyšování základního jmění společnosti se dnem nákupu akcií rozumí den jejich upsání akcií, resp. den úhrady finančnch prostředků za upsané akcie, nebo se dnem nabytí akcií považuje den, kdy budou akcie připsány na můj majetkový účet ve Středisku cenných papírů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Fyzicka osoba uctujici v jednoduchem ucetnictvi,…

Fyzicka osoba uctujici v jednoduchem ucetnictvi, zakoupila 26.1. 1999 na leasing (36 mesicu)osobni automobil pro podnikatelske ucely. Vozidlo bylo v prubehu roku pouzivano jak pro podnikatelske tak i soukrome ucely. Jako danove uznatelny vydaj na provoz vozidla byla uplatnena pomerna cast z celkovych prokazatelnych vydaju. Je spravnym postupem pro stanoveni celkovych prokazatelnych vydaju soucet nasledujicich castek: pomerna cast vstupni akontace (12/36 akontace) + 12 mesicnich leasingovych splatek + povinne ruceni 1999 + dalnicni znamka + silnicni dan + provozni vydaje (PHM,udrzba,...) + povinne ruceni 2000 (placeno v listopadu, zaneseno do penezniho deniku). Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

V nasi firme mame auto na leasing, toto auto…

V nasi firme mame auto na leasing, toto auto prevadime na jinou firmu, prehazi na ni prava a povinnosti plynouci z leasingove smlouvy.(Leasingove splatky konci uz v cervenci 2000.) Nase firma chce vyfakturat cenu auta, kterou jsme platili leasigove spolecnosti, prebirajici firme. My si tuto cenu zauctujeme do vynosu a oni jak? Mohou tuto castku vzit do porizeni majetku, kdyz je zatim vlastnikem lesingova splecnost? Dekuji za vasi radu Krchova


odpovídal(a): Redakce

Prosím o sdělení sazeb DPH u služeb poskytovaných…

Prosím o sdělení sazeb DPH u služeb poskytovaných správcovskými firmami v souvislosti s bydlením. (režije správce, úklid společných prostor, údržba, úklid prostranství, atd.) za odpověď děkuji, pomůže nám řešit problémy se správcem, kterému jsme dali výpověď. Ještě jednou děkuji.


odpovídal(a): Redakce

DARY

Na každý rok naše obchodní společnost tiskne katalog.Letos chceme do katalogu dát podmínku,že když zákazník odebere za určitou částku peněz dostane od nás místo dosavadní slevy bonus ve formě a) soudek piva nebo b) kávu nebo c) krouhač (předměty nebudou označeny naším logem). Chtěla bych se zeptat, zda si naše společnost může výše uvedené předměty za těchto podmínek uznat do daňových výdajů a odečíst DPH? Jedná-li se od dar nebo náklady na propagaci? Děkuji velice za odpověď. Martina


odpovídal(a): Redakce

Etický kodex

Dobrý den, jsem studentem daňového poradenství na Fakultě podnikatelské. V rámci studijních povinností bych potřeboval získat etický kodex skutečné daňové kanceláře. Oslovuji Vás, protože Vaše www stránky se mi velmi líbily. Byl bych Vám velmi vděčný, kdybyste mi zaslali vzor právě Vašeho etického kodexu. Tento získaný kodex nijak nezneužiji.


odpovídal(a): Redakce

Prodej auta na leasing

Po tříletém skončení leasingu automobilu Laguna, který jsem řádně splatil a odkoupil od CAC Leasing za zůstatkovou hodnotu 1220 Kč, jsem automobil následující měsíc prodal za částku 270 000 Kč, kterou jsem použil jako akontaci k pronájmu nového vozu Laguna II. Musím tuto částku vykazovat v zisku a platit z ní daň z příjmu ? Vedu podvojné účetnictví. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následující otázky: …

Prosím o zodpovězení následující otázky: Soukromě hosp. rolník, jednoduché účetnictví. Neni mi jasna problematika změny způsobu odpisování HIM - konkrétně: v roce 99 odpisuji většinu majetku zařazeného do odp. sk. 2 již sedmým rokem - znamená pro mě novela zákona zahrnutí těchto zůstatkových cen do výdajů (nově doba odpisování 6 let) - nebo musím vypočítat nový odpis klasickým způsobem z pořizovací ceny a zbytkovou hodnotu odepsat příští (8) rok? Dekuji za zodpovězení a s přáním hezkého dne


odpovídal(a): Redakce

K odpovedi ze dne 15.06. jeste doplnuji: …

K odpovedi ze dne 15.06. jeste doplnuji: jestlize ve smlouve neni resen způsob prepoctu, jak mame postupovat. Dodavatel ve sve organizaci pouziva pevny kurz, odberatel kurz dnem ucetniho pripadu. ? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z prodeje c.p. u fyzické osoby

V průběhu roku jsem několikrát nakoupil a prodal akcie na burze.Byly ve vlastnictví méně než půl roku.Jakou mám jako fyzická osoba platit daň a do kdy.Platí to i v případě,kdy byl uplynulý rok pro mě v akciích prodělečný?