FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, prosím o vyjádření k…

Dobrý den pane doktore, prosím o vyjádření k vyplnění DAP B, příloha 1, řádek 103. Do 30.6.2004 jsem byl zaměstnán, od 1.7.2004 jsem OSVČ. Zálohy OSSZ jsem zatím jako OSVČ neplatil (bráno jako vedlejší činnost), zálohy VZP jsem platil v základní sazbě. Výdaje budu účtovat jako 25 % z příjmů. Co mohu uvést do zmíněné kolonky DAP jako pojistné: a) pouze skutečné platby, zaplacené do 31.12.2004 b) pouze skutečné platby, zaplacené do 10.1.2005 (t.j.včetně prosincové zálohy VZP) c) veškeré platby pojistného odpovídající daňovému základu 2004, které bych např. ještě zaplatil do termínu odevzdání DAP. Děkuji předem za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych uplatnil do nákladů byt na…

Dobrý den, rád bych uplatnil do nákladů byt na horách za 580000 Kč, který jsem zaplatil 1.12.04. Mám ŽL na tělovýchovnou činnost (učím lyžovat). Nejraději bych uplatnil částku okolo 100000 Kč. Je to možné? Od letošního roku jsem zaměstnán a ŽL jsem od 3.1.05 přerušil. Jak se v tomto případě uplatňují odpisy?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Kam se v DAP typ B zanese vrácený…

Dobrý den. Kam se v DAP typ B zanese vrácený přeplatek daně z příjmu vrácený v roce 2004? Zahrnuje se tento přeplatek i do přiznání pro OSSZ a VZP? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, 17.4.2004 jsem se oženil,…

Dobrý den, jsem OSVČ, 17.4.2004 jsem se oženil, manželka byla v té době na nemocenské - až do porodu 3.10.2004, poté MD. Jedná se mi o výši nezdanitelné částky - kolik měsíců si mohu odečíst na dítě a kolik na manželku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem v HPP. Současně jsem jednatelem…

Dobrý den, jsem v HPP. Současně jsem jednatelem s.r.o. a mandatářem další s.r.o. Jako HPP již odvádím SP a ZP. Z odměny jednatele budu muset také? Jako mandatář musím být u s.r.o. zaměstnán? Nebylo by výhodnější zřídit vlastní s.r.o. a činnost mandatáře jiné s.r.o. fakturovat? Sobě pak vyplatit podíl na zisku vlastní s.r.o. Nechce se mi přihazovat do bezedného pytle SP a ZP. Jaká kombinace je nejvýhodnější pro mne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore o jaký majetek se jedná v…

Dobrý den, pane doktore o jaký majetek se jedná v daňovém přiznání B příloha 1 řádek 6 (ostatní majetek) děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o odpověď: podnikatel…

Dobrý den, prosím Vás o odpověď: podnikatel navýšil základní jmění, peníze převedl ze svého účtu na firemní účet. Jak toto navýšení ZJ zaúčtovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit? Kamarádka z…

Dobrý den, můžete mi poradit? Kamarádka z Ukrajiny podnikala formou subdodávek. Nyní se vše zpřísnilo a tak přerušila činnost. Co vše je nutné a potřebné, aby mohla v činnosti "úklidové práce" formou subdodávek pokračovat? Může zaměstnávat ženy z ukrajiny? Musejí mít tyto ženy pracovní povolení, když je tato činnost nahodilá a u nás podobná "dohodě o provedení práce"? Pokud mi nemůžete aspoň v bodech odpovědět, sdělte mi prosím, do jaké knihy či zákona se podívat, kde bude návod, jak postupovat a co nezanedbat, aby neměla problémy s úřady. Popř. na koho se obrátit. Nevím, zda by cizinecká policie poskytla vyčerpávající informace. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ.Musím platit zálohy soc.a nemoc…

Jsem OSVČ.Musím platit zálohy soc.a nemoc.pojištění v měsíci, kdy mám nemocenskou?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Známá, OSVČ z…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Známá, OSVČ z Ukrajiny podnikala v ČR asi od r. 2001, a nyní se rozhodla podnikání přerušit, čili 19.1.2005 přerušila činnost. Za rok 2004 bude odevzdávat daň. přiznání v termínu. Musí po tomto přerušení dělat daň. přiznání kvůli 1 faktuře za rok 2005 do určitého termínu? Nebo až uplyne kalendářní rok 2005 a bude se dělat přiznání za rok 2005, tak pak dle jejich příjmů, či i možné obnovení činnosti se budou všechny příjmy sčítat a dělat daň.přiznání? Momentálně je na Úřadu práce a neví, zda pro ni bude ještě reálné činnost znovu zahájit. Jak je to potom s minimálním základem daně za rok 2005? Podpora v nezaměstnanosti a dávky SSP se do těchto příjmů nepočítají?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem od roku 1998 členem bytového…

Dobrý den, jsem od roku 1998 členem bytového družstva, přičemž členství je spojeno s užíváním bytu. Byt jsem užívala, ale neměla jsem v něm trvalé bydliště ( ani kdokoli jiný ). V současné době hodlám členská práva a povinnosti převést na svoji matku, příp. jí je mohu darovat. Kolik budu muset zaplatit daň ( pro případ převodu a pro případ darování), z jakého základu se bude počítat, příp. v jakém případě by bylo možné dosáhnout osvobození od daně ? Která z uvedených variant je pro daňového poplatníka výhodnější ?


odpovídal(a): Redakce

Podnikám 12 let, letos jsem ve ztrátě,bude platit…

Podnikám 12 let, letos jsem ve ztrátě,bude platit minimální daň, když mám 3 děti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem plátce DPH, provádím elektromontážní práce v…

Jsem plátce DPH, provádím elektromontážní práce v zemích EU pro českou firmu, která je plátcem DPH a má sídlo v ČR. Budu fakturovat tyto práce s DPH či nikoli? Díky za odpověď. Petr


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak správně zaúčtovat do daňové…

Dobrý den, jak správně zaúčtovat do daňové evidence nadměrný odpočet DPH, který nám zaslal Fů na účet.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, manželka pobírala v roce…

Vážený pane doktore, manželka pobírala v roce 2004 pouze rodičovský příspěvek, tj. ca. 42.000,- za rok. Je možné v tomto případě použít odčitatelnou položku na manželku? (nikde jsem nenašel, který příjem se započítává a který ne). děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pomáhám s daňovým přiznáním známému…

Dobrý den, pomáhám s daňovým přiznáním známému, který příležitostně provozuje hereckou činnost. V roce 2004 neměl z této činnosti žádné příjmy. Protože má na FÚ registraci, je povinen podat daňové přiznání. Může požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně z příjmů, pokud má příjmy jen ze závislé činnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, OSVČ, 4/04 ukončení leasingu na…

Dobrý den, OSVČ, 4/04 ukončení leasingu na osobní automobil, OA zařazen do obchodního majetku. Po skončení leasingu budou daňově uznatelným nákladem náklady na spotřebované PHM, lze uplatnit i paušální náhradu 3,50Kč/km? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou daň budu…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou daň budu platit z prodeje bytu. Od roku 2002 jsem bydlela v družstevní bytě, který mi byl v lednu 2005 převeden do osobního vlastnictví. V květnu 2005 bych tento byt ráda prodala a tudíž se chci zeptat, zda-li budu platit jen daň z převodu nemovitosti či i daň z příjmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, V současné době jsem na MD…

Vážený pane doktore, V současné době jsem na MD a samostatnou výdělečnou činnost v r. 2004 jsem vykonávala od 1.10. do 31.12., tj po dobu 3 měsíců. Příjmy za tuto činnost a za tuto dobu jsem měla 25 000 Kč. Nyní vyplňuji Přehled o příjmech a výdajích OSVČ, část III - Údaje o příjmech a výdajích a další údaje OOSVČ vykonávající r. 2004 vedlejší samostatnou výdělečnou činnost /tabulka/ a připadá mi nepochopitelnmý výsledek v ř 30. POsuťe sám: ř.22, příjmy 25000Kč ř.23 výdaje 6250 ř.24 příjmy po odpočtu výdajů 18750 ř.25 vykonávání činnosti 3 měsíce ř.26 prům. příjem/měs 6250 ř.27vypočrený vyměř. základ/ř.24x0,4/ 7500 ř.28min vyměř. základ 7500 ř.29 určený vyměř. základ /dle vysvětlivek= ř.28xř.25=7500x3= =22500 ????? ř.30pojistné na důch. pojištění atd. =ř.29x0,296=6660?????, což se mi zdá strašně mnoho vzhledem k příjmu 25 000 Kč. Suma činí cca 27%. Je můj výpočet správný? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Danove uznatelna ztrata - akcie Dobry den, mam…

Danove uznatelna ztrata - akcie Dobry den, mam nasledujici dotaz. V ramci zamestnaneckeho progamu jsem nakupoval akcie zamestnavatele se slevou. V souladu s danovymi predpisy jsem onu slevu zahrnul do prijmu. V roce 2004 jsem realizoval ztratu pri prodeji. Jaka je ovsem vyse danove uznatelne ztraty? Priklad: 15.1.2003 Nakup 1 akcie za 150 Kc pri trzni cene 200 Kc 15.2.2004 50 Kc v danovem priznani jako prijem (trzni - kupni cena) 30.9.2004 Prodej 1 akcie za 100 Kc. Kolik je danove uznatelna ztrata? 1) prodejni - kupni cena = 50 Kc 2) prodejni - trzni cena v dobe nakupu = 100 Kc Predem dekuji za odpoved.