FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

v roce 2005 je doba odepisování 3 roky u HIM v 1…

v roce 2005 je doba odepisování 3 roky u HIM v 1.skupině, To se týká jen nově zařazených v roce 2005 nebo se předělají odpisy i pro zařazené? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zda z příjmů podle…

Dobrý den, prosím o radu, zda z příjmů podle paragrafu 10 Daně z příjmu fyz. osob (např. jednorázová provize) je třeba zaplatit zdravotní pojištění. Děkuji Vám za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Mám otázku na min. daň. v přiznání DPFO "B".…

Mám otázku na min. daň. v přiznání DPFO "B". Daňový základ činí 102tis. ztráta min.let 50tis. Je možno uplatnit celou ztrátu a min.základ nepoužívat protože mám příjem vyšší nebo jak vyžaduje FU musím použít min. dań a uplatnit ztrátu pouze 1tis. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rad bych se informoval, jaky typ…

Dobry den, rad bych se informoval, jaky typ danoveho priznani mam pouzit a jaky pouzit odpocet na manzelku. V uplynulem roce(2004) jsem byl zamestnan v hlavnim pracovnim pomeru u firmy a mimo to jsem mel nekolik "dohod o provedeni prace", v jednom mesici byly dokonce dve od dvou ruznych subjektu. Je potreba zahrnout vsechny tyto dohody o provedeni prace do danoveho priznani, ikdyz jiz byly penize na techto dohodach daneny pausalni castkou cca. 20%? Jeste bych rad uplatnil odpocet uroku z hypotecniho uveru. Vzhledem k tomu, ze se nam narodilo v lednu 2004 dite, byla manzelka cely minuly rok na materske dovolene. V prosinci 2004 si manzelka privydelala brigadne hrubého 4885(pojistné 1551 a základ daně zůstal 3334). Priznani si manzelka bude rovnez provadet sama, protoze smlouva o hypotece byla rozdelena z hlediska vyhodnosti na dve casti(polovinu ja, polovinu manzelka). Jaky odpocet na manzelku mohu uplatnit ja ve svem danovem priznani a jaky bude na sebe uplatnovat ona sama? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k vyplnění daňového přiznání…

Dobrý den, mám dotaz k vyplnění daňového přiznání. Rád bych věděl, co mám vyplnit do řádku 103 (pojištění) v daňovém formuláři typu B, pokud uplatňuji výdaje procentem z příjmu. Patří tam zálohy, které jsem v roce 2004 zaplatil na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, mohu tam také připočítat doplatky a případné penále, které jsem zaplatil minulý rok na pojištění z roku 2003? Dále bych se rád zeptal, jaké doklady je pořeba přiložit k daňovému přiznání, pokud chci odepsat úroky z úvěru ke stavebnímu spoření. Pak mám ještě jeden dotaz. Pokud je žena na mateřské dovolené a v minulém roce si přividělala 20 000 Kč na smlouvu o dílo, je povina podávat daňové přiznání? Jaký typ přiznání má vyplnit a jak bude vysoká daň, když základní nezdanitelná čáska je 38 040 Kč? Za odpověď mnohokrát děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem sporovní trenér, na základě smlouvy pobírám…

Jsem sporovní trenér, na základě smlouvy pobírám určitou finanční částku.Každoročně odevzdávám daňové přiznání (typ B). Vztahuje se na mne pro rok 2004 ustanovení o minimálním základu daně nebo patřím mezi stanovené výjimky jako spisovatelé, herci či hudebníci?


odpovídal(a): Redakce

Náš zaměstnanec měl po celý rok příjmy ze závislé…

Náš zaměstnanec měl po celý rok příjmy ze závislé činnosti. Živnost měl v roce 2004 přerušenou pouze po část roku, dále prý opoměl nahlásit přerušení. Příjmy ze živnosti však žádné neměl. Musí si podat daňové přiznání /A nebo B/? nebo stačí nahlásit na FÚ, že v roce 204 neměl příjmy z podnikání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, muj dotaz zni: nejsem platce DPH a…

Dobrý den, muj dotaz zni: nejsem platce DPH a chtela bych si dovazet sudove vino ze zeme EU, jsou tam nejaka omezeni napr. cena koupe a je to vubec mozne pokud nejsem platce a dale by me zajimalo, kdybych se chtela predelat na platce musim mit zrizeny ucet i kdyz ho vubec nepotrebuji. Predem dekuji S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Jsme plátci DPH, zajišťujeme závodní stravování…

Jsme plátci DPH, zajišťujeme závodní stravování pro naše zaměstnance prostřednictvím cizího subjektu (ne vlastním zařízení). Dodavatel (plátce DPH) nám na konci měsíce vyfakturuje obědy zaměstnanců. My od zaměstnanců inkasujeme následující měsíc za tyto obědy 45% z ceny každého spotřebovaného hlavního jídla, na zbývající část 55% přispívá zaměstnavatel. Je správný postup, když si uplatníme plný nárok na odpočet DPH na vstupu u obědů fakturovaných dodavatelem, a na výstupu odvedeme DPH pouze z částky inkasované od zaměstnance? A kdy je potřeba odvést daň na výstupu, ke dni, kdy inkasujeme peníze od zaměstnance nebo ke dni uskutečnění zdanitelného plnění uváděného na faktuře od dodavatele obědů (vždy poslední den v měsíci)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme plátci DPH a obchodujeme pouze v…

Dobrý den, jsme plátci DPH a obchodujeme pouze v tuzemsku.Nyní máme možnost prodávat zboží také firmě z třetí země (kde má sídlo). Zboží by od nás koupila v tuzemsku, dopravu si zařídí sama. Co je nutné na prokázání pro FU, abychom nemuseli odvádět DPH za tento obchod. Velice děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám povinnost podat daňové přiznání z…

Dobrý den, mám povinnost podat daňové přiznání z příjmu PO, když jsem v roce 2004 neměla žádné daňové příjmy a výdaje, ale pouze příjmy a výdaje nedaňové /dary, členské příspěvky/? Nebo stačí jen napsat čestné prohlášení, že jsem daňové příjmy a výdaje neměla? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, může si podnikatel…

Vážený pane doktore, může si podnikatel uplatnit reinvestiční odpočet ve výši 10 %vstupní ceny v daňovém přiznání ze rok 2004, pokud si pořídil nový osobní automobil, který však má v technickém průkazu zapsánu kategorii N1.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec mi předložil potvrzení, že zaplatil v…

Zaměstnanec mi předložil potvrzení, že zaplatil v r.2004 na životní pojistku částku 16500,- Jakou částku mám uplatnit u ročního zůčtování daně? /někde jsem četla že pouze 12000,-? / Děkuj za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Když mám za rok 2004 ztratu ve výši -35000,- Kč …

Když mám za rok 2004 ztratu ve výši -35000,- Kč a i přesto mám podle DAP odvadět daň z min.částky 101000,-? Vztahuje se v tomto případě na mě povinnost platit zálohy za rok 2004 v r.2005, když jsem ve ztratě?


odpovídal(a): Redakce

Mám dělat roční zůčtování daně zaměstnanci, který…

Mám dělat roční zůčtování daně zaměstnanci, který od 18.8.04 šel do plného inval.důchodu a stejný případ, když druhý zaměstnanec šel do starobního důchodu 1.9.04? V případě že ano, mám uplatnit poměrnou část za odpracované měsíce nebo mám použit celou roční částku 38040? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odpis drobného majetku,který byl pořízen během…

Odpis drobného majetku,který byl pořízen během roku 2004. Je to celková částka 680 000,-Kč.Vloženo 491/042 zařazeno 042/022.Můžu udělat oprávky na celou částku?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na daně v…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na daně v případě, kdy manželé, oba starobní důchodci prodávají stavební parcelu, kterou mají ve společném vlastnictví. Jak mají provést zdanění? Musí odděleně nebo naopak musí zdanit celou částku jen jeden z nich? Jsou v případě starobních důchodců nějaké odečitatelné položky? Budou platit obě daně, tj. z příjmu i z převodu nemovitosti? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, jakým…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu, jakým způsobem uplatnit náklady spojené s užíváním osobního vozidla jako prostředku k dosažení příjmů (doprava na místo výkonu práce a zpět), jsem OSVČ, plátce silniční daně, knihu jízd vedu. Existuje sazba za ujetý kilometr, nebo se nějakým způsobem vypočítává spotřeba paliva? Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak zaúčtovat nákup digitální kamery,…

Dobrý den, jak zaúčtovat nákup digitální kamery, kterou používá jednatel společnosti s r.o. pro vlastní potřebu. Je možno ji dát do nákladů? Před časem zakoupil dig.fotoaparát, který jsme zaúčtovali na 427 a nyní si dokoupil k němu novou kartu - je možný odpočet DPH nebo se musí zaúčtovat také na 427? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem OSVČ, 11.6.2000 jsem pozastavil…

Dobrý den, jsem OSVČ, 11.6.2000 jsem pozastavil činnost, obnovil jsem ji 1.1.2003 a trvá dosud. Vztahuje se na mě minimální daň? Děkuji