FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Přeji pěkný den. Mám následující dotaz. …

Přeji pěkný den. Mám následující dotaz. Od 1.9.2004 zaměstnáváme pracovníka s trvalým pobytem v SR. Do 31.8.2004 měl zdanitelný příjem na Slovensku. Zda a jakým způsobem můžeme provést roční zúčtování daně za r.2004 jako jeho poslední zaměstnavatel?


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, v roce 2000 jsem začal…

Vážený pane doktore, v roce 2000 jsem začal podnikat na ŽL. Následující rok jsem podnikání pozastavil (ohlášením na Okr. správě soc. poj. a zdrav.poj.). Letos ho chci obnovit, ale nevím, jak mám postupovat ohledně placení pojistného, navíc dosažené příjmy zřejmě nebudou nijak vysoké. Musím se znovu zaregistrovat a) ihned b) po dosažení určité hladiny příjmů c) až po podání daň.přiznání? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH,…

Vážený pane doktore, jsem OSVČ, plátce DPH, vlastním činžovní dům, mohu si uplatnit odpočet DPH při opravě této nemovitosti (nákup materiálu, koupě plynového kotle apod.)


odpovídal(a): Redakce

Jsem nezaměstnaná vdova se dvěma dětmi.Pobírám…

Jsem nezaměstnaná vdova se dvěma dětmi.Pobírám vdovský a sirotčí důchod a mám příjem z pronájmu nebytových prostor 6.000,- měsíčně. Jsem povinna podat daňové přiznání a odevzdat daň?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu.Jak staré závazky mohu vyřadit z…

Prosím o radu.Jak staré závazky mohu vyřadit z účetnictví a jakým způsobem. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, v lednu jsme odkoupili…

Vážený pane doktore, v lednu jsme odkoupili starší nákladní automobil, který byl zaregistrován a začal být používán v měsíci únoru. Za který měsíc nám vzniká daňová povinnost k silniční dani za toto vozidlo? Jsme povinni platit zálohy na silniční daň za toto vozidlo? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu…

Dobrý den. Jsem OSVČ v zemědělství tedy SHR. Vedu daňovou evidenci a od SZIF (státní zemědělský intervenční fond) jsem dostal jednotnou platbu na plochu, kterou obhospodařuji. Nevím, zda tento příjem je či není zdanitelný. Jestli se jedná o dotaci podle §4,odst.1,pism.t) ZDP není pro mne zcela jasné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká prodeje osobního…

Dobrý den, můj dotaz se týká prodeje osobního automobilu vyřazeného z obchodního majetku FO, částečně používaného pro soukromé účely. Pokud je takovýto automobil vyřazen a byly kráceny odpisy z důvodu soukromého používání, příjem z prodeje se sníží o tyto neuplatněné odpisy. Prodávám osobní automobil pořízený na leasig. Během používání jsem neuplatňovala do daňových výdajů část leaingových nákladů z důvodu používání auta pro soukromé účely. Po ukončení leasingu jsem auto zařadila do majetku, po nějaké době vyřadila a následně prodala. Prodej bude zdaněn podle § 10 ZDP. 1)Příjem z tohoto prodeje se sníží o celkovou částku neuplatněných leasingových nákladů ? 2) Je třeba spočítat procentuálně využívání auta pro soukromé účely - např.30% a proti prodejní ceně auta např. 100 000,-- Kč dát výdaje ve výši 30% z této ceny - tzn. 30 000,-- Kč? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v daňovém přiznání za rok 2003 jsem…

Dobrý den, v daňovém přiznání za rok 2003 jsem uplatnil pouze část úroků z úvěru ze stavebního spoření (malý základ daně), mohu uplatnit zbylou část úroků za rok 2003 a částky za životní pojištění a penzijní připojištění z roku 2003 v daňovém přiznání za rok 2004? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , prosím o radu jak správně zaůčtovat…

Dobrý den , prosím o radu jak správně zaůčtovat DPH při placení nájmu ya provoyovnu.Naše firma je plátce DPH , pronajímatel je soukromá osoba . Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Obdrzeli jsem fakturu za opravu vozu z…

Dobry den. Obdrzeli jsem fakturu za opravu vozu z Nemecka, faktura neobsahuje DPH. Dle zakona jsme povinni uplatnit dan na vystupu i dan na vstupu. Jak mame toto zanest do priznani k DPH? Do jakych radku? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jak proplácet cestovní…

Dobrý den, prosím o radu, jak proplácet cestovní účty zaměstnanců, pokud na služební cestu - školení odjíždějí z místa svého bydliště, nikoliv z místa pracoviště, z důvodů časových - školení začíná brzy ráno. Na jízdence mají uvedeno místo odjezdu ze svého bydliště, stejně tak se v odpoledních hodinách vrací domů přímo ze školení, aniž by se vraceli do zaměstnání, jelikož pracovní doba již skončila a v zaměstnání již nikdo není. Je správné proplácet jízdné podle jízdenky, anebo musí být jízdné upraveno tak, jako by uhradil zaměstnanec za jízdné do místa svého pracoviště? Další dotaz se týká zahraniční služební cesty. Naše škola získala spolupráci v zahraniční a dojde k exkurzi našich 10 studentů a 2 pedagogů. Pedagogové mají zajištěno ubytování a stravování přímo v rodinách v zahraničí. Náleží jim ještě další náhrada v cizí měně (jedou do Dánska), kterou by jim měla škola poskytnout? Máme zato, že pokud mají zajištěn veškerý pobyt, uhradí škola pouze jízdné a mzda pedagogů bude ve stejné výši, jako kdyby učili ve škole se základním úvazkem. Děkuji mnohkrát a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám násl. problém: V r. 2004 jsme…

Dobrý den, mám násl. problém: V r. 2004 jsme pronajali s manželkou byt v os. vlastnictví ve kterém nebydlíme. Není mi zcela jasné, jak správně vykázat příjmy a výdaje v přiznání k dani z příjmu B. Platíme měsíčně zálohy na služby vč. fondu oprav správci (SBD) a zálohy na energie příslušným dodavatelům. Inkasujeme od nájemníka rovněž zálohy na služby ( v podstatě totéž, co platíme SBD) a měsíční nájem. Jsem OSVČ, příjmy dle § 7 ZDP, manželka spolupracující osoba bez jiných příjmů.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím o zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím o zodpovězení následujícího dotazu: OSVČ provozuje živnost od r. 2000. V březnu roku 2004 požádal o přerušení činnosti na dobu 2 let, ale ještě v červenci roku 2004 požádal o změnu termínu a začal znovu od 1.8.2004 podnikat. Vztahuje se na něho minimální základ daně 101 000,- Kč nebo se může základ daně o měsíce, ve kterých byla činnost přerušena, snížit? Posuzuje se znovuzahájení činnosti po oficiálním přerušení činnosti jako nové zahájení, při kterém se nemusí v 1. a 2. roce platit daň z minimálního základu, pokud ho podnikatel nedosáhne? V období přerušení živnosti podnikatel zaplatil doplatek sociálního pojištění a po celý rok si platilt pojištění zdravotní. Je možno výdaje za tyto platby za období, kdy živnost byla přerušena, zahrnout do výdajů ovlivňujcích základ daně nebo je musím vyloučit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká nákupu pozemku k…

Dobrý den, můj dotaz se týká nákupu pozemku k hospodaření soukromým zemědělcem, jakým způsobem, zda je vůbec možné dát náklad na nákup pozemku do výdajů FO vedoucím daň. evidenci. Lze uplatnit nájem za pozenky vlastní dceři , smlouva je sepsána Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obratem se rozumí veškeré příjmy za uplynulý rok?…

Obratem se rozumí veškeré příjmy za uplynulý rok? Tzn. veškeré příjmy z HPP i VPP (ŽL) nebo pouze z VPP (ŽL)? Ptám se ohledně toho, zda si musím podat Přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty. A do kolika dnů se tato přihláška musí podat v případě přesažení obratu 1.000.000 Kč? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vyplňuji přehled OSVČ za rok 2004 na…

Dobrý den, vyplňuji přehled OSVČ za rok 2004 na OSSZ. Na řádku 27.mi vyšla částka 25 644,-Kč. To znamená, že do řádku 28.uvedu minimum 40416,-Kč, a tuto částku můžu snížit 3368,-Kč za každý měsíc, kdy jsem byla nemocná. Takže když jsem měla nemocenskou 2 měsíce, napíšu do řádku 28.výslednou částku33680,-Kč?? Pochopila jsem to správně? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat.…

Dobrý den, pane doktore, chtěla jsem se zeptat. Má kolegyně je zaměstnaná v a.s. a současně prodává kosmetiku AVON. Nemá živnostenský list ani registraci na FÚ. Za loňský rok si vydělala prodejem kosmetiky asi 16 000,- Kč. Musí podávat daňové přiznání a registrovat se na FÚ a jaký musí být minimální roční příjem z podnikání, aby musel poplatník podat daňové přiznání? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych tři otázky: 1/ k 6. 12.…

Dobrý den, měla bych tři otázky: 1/ k 6. 12. jsem přerušila živnost jako OSVČ. Odečítám si paušál - snižuje se nějak procentuelně, když jsem nepodnikala celý kalendářní rok? 2/ syn se narodil loni 14. 7. Za kolik měsíců si mohu odepsat částku z daní? 3/ zdravotní pojištění za dobu mateřské jsem zaplatila až letos v lednu - nemýlím se, že z daní za loňský rok si je nemohu odečíst? Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v době, kdy…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v době, kdy jsme byli pouze druh a družka, jsme si vzali úvěr ze stavebního spoření na úpravu družstevního bytu, který byl psán na mně a nyní již manžel byl uveden na nájemní smlouvě. Když byl OSVČ, dával si úroky z úvěru do částky, snižující výpočet daně z příjmu. Nyní je zaměstnancem a jeho účetní to odmítla udělat, neboť zjistila, že v té době ani nyní nemá v tomto bytě trvalé bydliště. Je trvalé bydliště podmínkou uznání této částky? Pokud ne, jak to bude, když si 4 roky tuto částku jako OSVČ snižoval z daní? děkuji za odpověď a omlouvám se, zda jsem termíny nevolila dobře...