FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, OSVČ podniká jako kadeřnice.Prodala…

Dobrý den, OSVČ podniká jako kadeřnice.Prodala svoje auto, které vlastnila méně než 1 rok.Auto koupila v listopadu 2004 a prodala 6.1.2005.a)Musí příjem z prodeje danit? b)pokud ano, může si uplatnit výdaj - nákup auta z roku 2004? DP se bude tvořit za rok 2005. c) Nešlo by tento příjem z auta přiznat už teď v DP za r.2004? Auto nemá nic společného s podnikáním.Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu zahrnout do nákladů z pronájmu (příjmy dle § 9 zákona) daň z převodu nemovitosti, kterou jsem jako kupující v rámci konkursního řízení platila. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může si úroky z úvěru stavebního…

Dobrý den, může si úroky z úvěru stavebního spoření odečíst z daní i osoba, která neměla v družstevním bytě (na jehož rekonstrukci se úvěr bral) v době rekonstrukce ani rok poté zřízen trvalý pobyt, ale je uvedená na nájemní smlouvě družstva? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem zaměstnán v hlavním a vedlejším…

Dobrý den. Jsem zaměstnán v hlavním a vedlejším pracovním poměru (smlouva o dílo) a sám podávám daňové přiznání. Můj hlavní zaměstnavatel mně vystavil potvrzení o příjmu za minulý rok, ale druhý zaměstnavatel toto odmítá s tím, že platím srážkovou daň a ne zálohovou, jako dříve. Poraďte, prosím, jak mám v daňovém přiznání postupovat bez jednoho potvrzení o příjmu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsme autoservis,…

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsme autoservis, plátci DPH. Nyní náš zaměstnanec naboural 2 auta a majitel to chce vymáhat najeho pojistce "na blbost." Obě auta jsme si opravili sami. nyní budu fakturovat náklady pojiš´tovně. Vždy jsme to dělali tak, že jako odběratele do faktury jsme uvedli sami sebe a faktura pak nebyla s DPH. Je tento postup správný???


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem student a zároven OSVC-hostinská…

Dobrý den. Jsem student a zároven OSVC-hostinská činnost.Vedu DE,nejsem plátce DPH. Studuji Managment a marketing zahraničního obchodu na Polytechnickém institutu s.r.o v Kunovicích-soukromá škola.Bydlím v Přerově.Mohu si dát školné a cestovné do nákladů firmy?Podnikám proto,abych měl z čeho hradit školu.


odpovídal(a): Redakce

V roce 2005 pracuji na zaměstnanecký poměr v…

V roce 2005 pracuji na zaměstnanecký poměr v Německu a zároveň mám příjmy ze živnosti na území české republiky. Budu uvádět i příjmy ze zaměstnaneckého poměru v Německu do daňového přiznání v České republice nebo jen příjmy ze živnosti.


odpovídal(a): Redakce

Potřebují vysvětlit,proč při hrubé mzdě 3593 kč…

Potřebují vysvětlit,proč při hrubé mzdě 3593 kč,je zdravotní pojištění až 646 kč. Pečují o osobu blízkou, a k tomu si přivydělávám na 4 hod denně.Má vliv na srážky péče o osobu blízkou?Děkují za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den: Začínam podnikat. Jsem OSVČ…

Dobrý den: Začínam podnikat. Jsem OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Můj předpokládaný výdělek v tomto roce bude asi 30 000,-Kč. Zabývám se kreslením výkresů a potřebuji vědět zda mám fakturovat zákazníkovi DPH nebo ne. Dále bych chtěl vědět jakou výši daní budu muset zaplatit v ročním daňovém vyrovnání při mém předpokládaném výdělku. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

OSVČ měla v loňském roce příjmy ze závislé…

OSVČ měla v loňském roce příjmy ze závislé činnosti 110.000,- , příjmy z podnikání 30.000,- a příjmy ostatní 30.000,- Kč. Jaký je základ daně? Vztahuje se na ni minimální základ daně? Lze odečíst ztrátu z podnikání z minulého roku ve výši 60.000,- Kč, i když ostatní příjem 30.000,- Kč vůbec nesouvisí s podnikáním?



odpovídal(a): Redakce

Jsem na materske dovolene a pobiram tedy…

Jsem na materske dovolene a pobiram tedy rodicovsky prispevek 3500,-. U sveho zamestnavetele - prijem ze zavisle cinnosti - si privydelavam a mesicne vydelam 6-9tis. hrubeho. Zamestnavatel mi strhava z platu soc. a zdravotni poj., dale dan 20%, ale neodecita mi nezdanitelnou castku. Chtela bych vedet, zda mi musi strhavat soc. a zdrav. poj. a jak je to s danenim. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz jsme cestovní agentura,…

Dobrý den, mám dotaz jsme cestovní agentura, která prodává zájezdy jiných cestovních kanceláří, překročili jsme obrat 1mil.Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, měli by jsme se tedy ze zákona stát plátci DPH. Jak budeme fakturovat provize, které činí cca 10% z ceny zájezdu když máme připočítat DPH, Cestovní kanceláře nám víc než 10% neproplatí?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení mé otázky. Kolik roků zpět…

Prosím o zodpovězení mé otázky. Kolik roků zpět může FÚ kontrolovat při finanční kontrole daně z příjmů? Má vliv na prodloužení kontrolovaného období např. uplatnění ztráty? Děkuji,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující problém: Do konce…

Dobrý den, mám následující problém: Do konce Března 2004 jsem byl zaměstnaný v České republice. Od 1.4.2004 jsem změnil zaměstnání a pracuji v zahraničí (Německo). Vyúčtování daní za rok 2003 za mně dělal český zaměstnavatel. Jak se řeší daně v mém případě, když od Dubna 2004 pracuji v zahraničí - bude vyúčtování daní jen v zahraničí nebo musím podat 2 daňové přiznání - jedno v ČR a druhé v Německu. Mohli by jste mi prosím poradit jak správně postupovat. Děkuji za odpověď. S pordravem


odpovídal(a): Redakce

dobry den, jsem OSVC.ve francii jsem obdrzel…

dobry den, jsem OSVC.ve francii jsem obdrzel zdaneny honorar.chtel bych se zeptat jakym kurzem se vyse honorare prepocitava a kam se do danoveho priznani pise. dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, v roce 2005 jsme založili s…

Vážený pane doktore, v roce 2005 jsme založili s.r.o. se základním kapitálem 200 000,- Kč. Před založením společnosti vznikly zřizovací výdaje ve výši 20 000,- Kč a já nevím jak zřizovací výdaje účtovat. Poradíte prosím?


odpovídal(a): Redakce

Od loňského roku jsem registrován jako…

Od loňského roku jsem registrován jako profesionální výtvarný umělec. mění se moje daňové přiznání typ B při neuvádění dosažených nákladů na přijmy (odečet paušálně 25%) děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vzala jsem si úvěr ze stavebího…

Dobrý den, vzala jsem si úvěr ze stavebího spoření na družstevní byt. Ráda bych využila odpočtu úroků v daňovém přiznání. Jsem vlastníkem členských práv družstva a byt je tedy napsán na mě. Je možné odečíst úroky i tehdy, když v bytě prokazatelně bylím trvale, ale papírově mám trvalé bydliště nahlášené stále u rodičů? Jaké dokumenty je nutné případně doložit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dne 2.11.2004 jsme obdrželi fakturu od dodavatele…

Dne 2.11.2004 jsme obdrželi fakturu od dodavatele z Německa na 2500.-euro.Datum DPH je uveden 1.11.2004. Fakturu jsem zaplatili v hotovosti dne 16.11.2004 kursem k tomuto datu, který je jiný než datum převzetí faktury i datum DPH. Jaká je správná částka pro zahrnutí do danových výdajů, ta skutečně zaplacená?Pokud je třeba přepočítat ještě jiným kursem, prosím o radu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu.Zitra budu vystavovat zálohovou…

Prosím o radu.Zitra budu vystavovat zálohovou fakturu na výrobu dveří na částku Kč 200000,-. Jsme plátci DPH, vedeme danovou evidenci. Je od 1.1.2005 zálohová faktura opět osvobozena od DPH?Děkuju, hezký den.