FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem nepodnikatel, pouze pronajímám ve…

Dobrý den, jsem nepodnikatel, pouze pronajímám ve svém domě jednu bytovou jednotku. Nemám zádný jiný příjem, manžel podniká. Po celou dobu (10 let) co byt pronajímám jsem ve ztrátě. Chci se zeptat, zda musím také platit dan z minimálního základu daně nebo jsem od této platby osvobozena. Děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Od roku 2001 jsem při studiu podnikal, v roce…

Od roku 2001 jsem při studiu podnikal, v roce 2003 jsem v červnu odpromoval jako Bakalář, dále jsem podnikal, rok nestudoval a v roce 2004 jsem nastoupil na kombinované magisterské studium, zápis byl v červenci a konzultace začaly od záři. Zajímá mě pokud mám za rok 2004 daňovou strátu, jestly musím za celý rok platit minimální daň z příjmu fyzických osob nebo do měsice zápisu nebo začátku konzultaci, či neplatit vůbec. Zálohy placeny nebyly.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na tuto otázku: lze…

Dobrý den, prosím o odpověď na tuto otázku: lze cestu z místa podnikání /dle ŽL/ do provozovny považovat za cestu služební? Jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel (FO),přerušil podnikat.činnost v…

Podnikatel (FO),přerušil podnikat.činnost v květnu 2004. V průběhu těchto 5 měsíců však nevykazoval žádné příjmy ani výdaje.Jeho daň. základ je tedy 0,-Kč. V daň.přiznání za loňský rok figurují zůstatky u hm.maj.,zásob a závazků. Podnikatel je tedy povinen svůj daň.základ pro r.2004 navýšit o zůst.hodnotu zásob a snížit o hodnotu závazků. Je povinen provádět ještě nějaké úpravy daň. základu? Vstupují tyto úpravy daň.základu do přehledu na soc. a zdrav.poj., nebo se do přehledu uvede 0,-Kč? Děkuji za odpověď a přejí hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Nedávno jsem se na Vás obrátila s…

Dobrý den.Nedávno jsem se na Vás obrátila s dotazem týkajícím se postupu fakturace předplatného. Podnikatel,čtvrt.plátce DPH vystavuje zál.fa na předplatné a po úhradě zál.vystaví daň.doklad, kde DUZP je den přijetí platby. K tomuto datu rovněž přiznává daň na výstupu. Dle Vaší odpovědi je tento postup správný, ale v případě, kdy je zál.fa vystavená v jednom čtvrtl.a daň.doklad v dalším musí už zál.fa obsahovat DPH. Proč? Má to nějaký vliv i na stanovení DUZP a povinnost přiznat daň na výstupu? Může podnikatel raději uvádět DPH na všech zál.fa? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, V Ceskej Republike pracujem od 6.9…

Dobry den, V Ceskej Republike pracujem od 6.9.2004. Budem si teda podavat danove priznanie v CR za rok 2004 ako nerezident. Chcel by som vediet ci si mozem uplatnit odpocitatelne polozky za seba a svoje 2 deti. Dakujem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit,…

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit, potřeboval bych jednorazově na omezenou dobu zaměstnat někoho abych nemusel za něj zbytečně odvádět soc. a zdrav. pojištění.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu ohledně minimální daně. Od 1.1.2004…

Prosím o radu ohledně minimální daně. Od 1.1.2004 do 31.3.2004 jsem měla pozastavenou živnost. Týká se mě minimální základ, jen nevím za kolik měsíců Od 12.1. do 20.2. - závislá činnost, celý březen podpora v nezaměstnanosti, od 1.4. obnovena živnost. Děkuji za pomoc. Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se ješte zeptat je možné…

Dobrý den, chtěla bych se ješte zeptat je možné uplatnit odečitatelnou položku ve výši 2130,- Kč/ měs. ze základu daně na dítě za měsíce, kdy je osoba hlášena ÚP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

myslíte si, že zapůjčení osobního vozidla …

myslíte si, že zapůjčení osobního vozidla (operativní leasing-vozidlo nebude nájemcem odkoupeno, ale vráceno po 3 letech leas. společnosti) je považováno za pořízení os. automobilu ve smyslu §75, odst. 2 zák. o DPH? Účtujeme jako službu-nájemné a doposud jsme si mysleli, že vozidlo nepořizujeme (a to ani formou fin. leasingu) ani technicky nezhodnocujeme a tudíž bychom mohli mít nárok na odpočet DPH.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, fima(s.r.o.) k 30.10.04 k likvidaci.…

Dobrý den, fima(s.r.o.) k 30.10.04 k likvidaci. Udělala jsem rozvahu k 29.10.04.vznikl zisk-kdy jej zdanit. Od 30.1.04 má fa.název xxx"v likvidaci" Do konce roku ještě "dobíhaly" staré akce a opět vznikl zisk. Kdy, který zisk zdanit. Mám vypracovat k 29.10.04 i Daňové přiznání nebo stačí jen likvidační rozvaha? A 31.12.04 za celý rok Daň. přiznání nebo jen od 30.10.-31.12.04.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Společnost s r.o. (maloobchod) ukončila svou…

Společnost s r.o. (maloobchod) ukončila svou činnost k 31.12.2003. Od té doby nemá žádné příjmy, jen ještě platila několik měsíců nájem za svou provozovnu. Má zrušený účet a nemá ani jednoho zaměstnance. Je tato společnost povinna předložit daňové přiznání z příjmů za rok 2004? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,má otazka zní:OSVČ koupil stavební…

dobrý den,má otazka zní:OSVČ koupil stavební parcelu v roce 2003 za dvěstetisíc,v roce 2004 ji prodal za 600 000,-Kč(prodej do roka,nebyl hlášen k trvalemu pobytu),vyděláne penežní prostředky vložil do koupi domu v roce 2004(kde se přihlásil k trvalému pobytu).Ví,že musí částku za prodej zdanit, ale může z kompenzovat k tomu i nákup domu?a za jakých podmínek,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtela bych se zeptat, zda-li jako…

Dobry den. Chtela bych se zeptat, zda-li jako studentka mam narok na vraceni dane, pokud jsem pracovala cely rok jen u jedne firmy na Dohou o provedeni prace..Celou dobu mi odecitali 15 % a bylo mi receno, ze tech 15 % neni vratnych..musela bych pry u nich podepsat nejake prohlaseni o tom, ze pracuji jen pro ne, coz klidne podepisu, ale pry to nelze udelat zpetne. Je napriklad mozne zazadat financni urad o vraceni dane, aniz bych mela nejake potvrzeni od te firmy? Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Musím to ale hlásit předem na FU,…

Dobrý den, Musím to ale hlásit předem na FU, nebo se mohu rozhodnout až pri podávání DP, jestli uplatním skutečné výdaje nebo výdaje procentem? >>Původní Dotaz: >>Dobrý den, nejsem plátce dph, vedu daňovou >>evidenci, a chtěl bych v roce 2005 uplatňovat >>výdaje procentem z příjmů podle paragrafu 7 >>odst. 9 zákona o daních z příjmů. (25%) Jaké >>podmínky musím splnit a co pro to musím >>udělat? Předem děkuji za Vaši odpověď >Odpověď: >Musíte si vést evidenci příjmů a k ní zakládat >příslušné daňové doklady.


odpovídal(a): Redakce

fyzická osoba vlastní nemovitost-halu, na které…

fyzická osoba vlastní nemovitost-halu, na které provede rozsáhlou rekonstrukci právnická osoba, kde je jediným společníkem vlastník nemovitosti.Je možný tento postup: po kolaudaci rekonstrukci odepisuje právnická osoba, fyzická osoba následně nemovitost převádí - prodává do právnické osoby za cenu, za kterou nemovitost byla fyzickou osobou původně pořízena, tedy bez zohlednění provedené rekonstrukce.Rekonstrukce probíhala 1 rok, všechny doklady byly na s.r.o. a byl uplatněn odpočet DPH.V s.r.o. bych pak zařadila do majetku pořízení nemovitosti a rekonstrukci a začala odepisovat.Fyzická osoba by měla v příjmech jen prodej nemovitosti.


odpovídal(a): Redakce

Zdravim ! Jsem v CR OSVC a zaroven jsem…

Zdravim ! Jsem v CR OSVC a zaroven jsem spolecnikem v s.r.o. v Polsku . Polska s.r.o. bude letos vyplacet dividendu (dan s dividendy je v PL 19%) a castku snizenou o zaplacenou v PL dan mi posle na muj soukromy ucet v nasi bance. Chapu spravne, ze budu muset z teto castky podle par. 8 ZDP pis.4 platit progresivni dan 15-32% podle vyse castky kterou obdrzim jako dividendu ? Zakladem dane bude castka po zdaneni v PL nebo pred zdanenim ? Zmeni se v muj prospech neco prokazu-li ze v PL pobyvam vice nez 183 dni v roce? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem plátce dph, vedu daňovou…

Dobrý den, nejsem plátce dph, vedu daňovou evidenci, a chtěl bych v roce 2005 uplatňovat výdaje procentem z příjmů podle paragrafu 7 odst. 9 zákona o daních z příjmů. (25%) Jaké podmínky musím splnit a co pro to musím udělat? Předem děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz k vyplnění daňového…

Dobrý den, měl bych dotaz k vyplnění daňového přiznání z příjmu FO, typ B, za rok 2004. Nevím, zda se na mne vztahuje minimální základ daně 101 000 Kč,řádek 37a, II.oddíl. Jsem zaměstnanec na hl. prac. poměr s daňovým základem 85 000 Kč a OSVČ s daňovým základem 5 000 Kč, tj. celkový daňový základ 90 000 Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mne, zda činnost v…

Dobrý den, zajímalo by mne, zda činnost v oblasti zprostředkování finančních služeb a pojišťovnictví je osvobozeno od DPH.Vztahy s pojišťovnami i bankami jsou formou uzvařených smluv o zprostředkování.Děkuji za odpověď.