FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracuji v oblasti pojišťovnictví…

Dobrý den,pracuji v oblasti pojišťovnictví.Protože nemám vlastní automobil, půjčuji si auto od jiné osoby, za což jsem zaplatil 10000,- za rok 2004. Mohu si tuto platbu zahrnout do výdajů?Prosím o radu, jaké výdaje mohu uplatnit v souvislosti s používáním tohoto auta.Děkuji.

Dobrý deň pán Doktor. Potrebovala by som radu…

Dobrý deň pán Doktor. Potrebovala by som radu ohľadom cestovných lístkov za autobus. Živnostník ČR, ktorý má prechodný pobyt v ČR, ak cestuje na Slovensko domov (trvalý pobyt), môže si tieto lístky dať do daňových výdavkov? Neje platca DPH. A ešte otázočka, ak začal podnikať koncom roka 2003, minimálny základ dane sa na neho nevzťahuje, ak som to dobre pochopila. Ďakujem a pekný deň

Dobrý den,moje přítelkyně je OSVČ,příjem za rok…

Dobrý den,moje přítelkyně je OSVČ,příjem za rok 2004 činil 31000 Kč, pro základ daně použila 101000 Kč a po odpočtu 38040 Kč zaplatí tedy 9444 Kč .Může si její manžel u svého zaměstnavatele použít pro odpočet daně částku 21720 Kč . Děkuji.

Dobrý den, přítel si pořídil na leasing smykový…

Dobrý den, přítel si pořídil na leasing smykový nakladač a bude jej splácet dva roky. Může si dát do nákladů pravidelné splátky a poměrnou část nulté splátky? Slyšela jsem, že je to možné, pokud je leasing na delší dobu než dva roky. Děkuji

Dobry den. Mam dotaz. Autodopravce si zakoupil…

Dobry den. Mam dotaz. Autodopravce si zakoupil zacatkem letosniho roku 2 osobni auta, ktere pouzival k podnikani. Ma narok na odpocet DPH? V breznu se rozhodl tato auta prodat podnikateli, ktery se zabyva prodejem aut, do Nemecka. Jak je to s DPH? Ma narok na odpocet DPH pri prodeji aut do Nemecka? Musi uplatnit dan na vystupu i na vstupu? Kam se toto uvede do priznani k DPH? Dekuji velice za odpoved.

dobry den, ziji v usa [ma zelenou kartu], ale mam…

dobry den, ziji v usa [ma zelenou kartu], ale mam stale ceske obcanstvi. v cechach pronajimam druzstevni byt [ se radnym souhlasem stavebniho druzstva]. v cechach pobyvam max.60 dni v roce. byt pronajimam za 3000,-kc mesicne; poplatky druzstvu a elektriku a ostatni poplatky psojene s uzivanim bytu plati mi podnajemnici. moje castka z pronajmu je tedy 36000kc za rok. kolik budu platit dan z pronajmu? mam narok na nejake odecitatelne polozky? v usa platim samozrejme dane z prijmu.

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaúčtování v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaúčtování v jednoduchém účetnictví nákupu auta. Konkrétně se mi jední o způsob zaúčtování akontace a měsíčních splátek. Auto bylo pořízeno na finanční půjčku a počet měsíčních splátek je 48. Automobil se používa jak pro soukromé účely, tak i pro firemní. Za odpověď předem děkuju, s pozdravem

dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a uzavřela…

dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a uzavřela jsem dohodu o provedení práce. Měsíčné si vydělám cca 13 000 kč. Jak a kolik budu platit zálohu na daň? Budu platit já nebo zaměstnavatel? Budu k tomu přičítat i mateřskou? Budu používat soukromé vozidlo. Nemusím platit silniční daň? Cestovní příkazy budu odevzdávat hromadně jednou za měsíc - stačí to?

Mám ŽL na činnost, kterou již delší dobu…

Mám ŽL na činnost, kterou již delší dobu neprovozuji, protože jsem zaměstnaná. V minulých letech jsem byla pouze spolupracující osobou a tudíž jsem na sebe rozdělovala část příjmů a výdajů mého manžela a podávala daňové přiznání typu B a s tím související přehledy. Jenže za rok 2004 měl manžel velmi nízké příjmy, takže jeho daňový základ nečinil ani 101 000,- takže jsem příjmy a výdaje nerozdělovala. Ale v zaměstnání jsem nepodepsala prohlášení a proto musím podat daňové přiznání typu A, ale nevím jak je to s přehledy sociálního a zdravotního pojištění. Můj daňový základ je 180 000,-. Daň i zdravotní a sociální pojištění za mne platí zaměstnavatel. Děkuji

Jsem OVČ. Nově se na mne vztahuje minimální…

Jsem OVČ. Nově se na mne vztahuje minimální daňový základ 101.000 Kč. Mohu kromě položky životní minimum (38.040 Kč) v odečitatelných položkách uplatnit odpis na své dvě vyživované děti, byť po rozvodu nežijí se mnou ve společné domácnosti (žijí u mé bývalé manželky a matky, která je řádně zaměstnána a tyto položky neuplatňuje)?

Dobrý den, jsem nepodnikatel, pouze pronajímám ve…

Dobrý den, jsem nepodnikatel, pouze pronajímám ve svém domě jednu bytovou jednotku. Nemám zádný jiný příjem, manžel podniká. Po celou dobu (10 let) co byt pronajímám jsem ve ztrátě. Chci se zeptat, zda musím také platit dan z minimálního základu daně nebo jsem od této platby osvobozena. Děkuji za zodpovězení dotazu.

Od roku 2001 jsem při studiu podnikal, v roce…

Od roku 2001 jsem při studiu podnikal, v roce 2003 jsem v červnu odpromoval jako Bakalář, dále jsem podnikal, rok nestudoval a v roce 2004 jsem nastoupil na kombinované magisterské studium, zápis byl v červenci a konzultace začaly od záři. Zajímá mě pokud mám za rok 2004 daňovou strátu, jestly musím za celý rok platit minimální daň z příjmu fyzických osob nebo do měsice zápisu nebo začátku konzultaci, či neplatit vůbec. Zálohy placeny nebyly.

Dobrý den, prosím o odpověď na tuto otázku: lze…

Dobrý den, prosím o odpověď na tuto otázku: lze cestu z místa podnikání /dle ŽL/ do provozovny považovat za cestu služební? Jsem OSVČ a vedu daňovou evidenci. Děkuji

Podnikatel (FO),přerušil podnikat.činnost v…

Podnikatel (FO),přerušil podnikat.činnost v květnu 2004. V průběhu těchto 5 měsíců však nevykazoval žádné příjmy ani výdaje.Jeho daň. základ je tedy 0,-Kč. V daň.přiznání za loňský rok figurují zůstatky u hm.maj.,zásob a závazků. Podnikatel je tedy povinen svůj daň.základ pro r.2004 navýšit o zůst.hodnotu zásob a snížit o hodnotu závazků. Je povinen provádět ještě nějaké úpravy daň. základu? Vstupují tyto úpravy daň.základu do přehledu na soc. a zdrav.poj., nebo se do přehledu uvede 0,-Kč? Děkuji za odpověď a přejí hezký den.

Dobrý den.Nedávno jsem se na Vás obrátila s…

Dobrý den.Nedávno jsem se na Vás obrátila s dotazem týkajícím se postupu fakturace předplatného. Podnikatel,čtvrt.plátce DPH vystavuje zál.fa na předplatné a po úhradě zál.vystaví daň.doklad, kde DUZP je den přijetí platby. K tomuto datu rovněž přiznává daň na výstupu. Dle Vaší odpovědi je tento postup správný, ale v případě, kdy je zál.fa vystavená v jednom čtvrtl.a daň.doklad v dalším musí už zál.fa obsahovat DPH. Proč? Má to nějaký vliv i na stanovení DUZP a povinnost přiznat daň na výstupu? Může podnikatel raději uvádět DPH na všech zál.fa? Děkuji za odpověď.

Dobry den, V Ceskej Republike pracujem od 6.9…

Dobry den, V Ceskej Republike pracujem od 6.9.2004. Budem si teda podavat danove priznanie v CR za rok 2004 ako nerezident. Chcel by som vediet ci si mozem uplatnit odpocitatelne polozky za seba a svoje 2 deti. Dakujem

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit,…

Dobrý den, prosím Vás můžete mi poradit, potřeboval bych jednorazově na omezenou dobu zaměstnat někoho abych nemusel za něj zbytečně odvádět soc. a zdrav. pojištění.

Prosím o radu ohledně minimální daně. Od 1.1.2004…

Prosím o radu ohledně minimální daně. Od 1.1.2004 do 31.3.2004 jsem měla pozastavenou živnost. Týká se mě minimální základ, jen nevím za kolik měsíců Od 12.1. do 20.2. - závislá činnost, celý březen podpora v nezaměstnanosti, od 1.4. obnovena živnost. Děkuji za pomoc. Z.

Dobrý den, chtěla bych se ješte zeptat je možné…

Dobrý den, chtěla bych se ješte zeptat je možné uplatnit odečitatelnou položku ve výši 2130,- Kč/ měs. ze základu daně na dítě za měsíce, kdy je osoba hlášena ÚP. Děkuji

myslíte si, že zapůjčení osobního vozidla …

myslíte si, že zapůjčení osobního vozidla (operativní leasing-vozidlo nebude nájemcem odkoupeno, ale vráceno po 3 letech leas. společnosti) je považováno za pořízení os. automobilu ve smyslu §75, odst. 2 zák. o DPH? Účtujeme jako službu-nájemné a doposud jsme si mysleli, že vozidlo nepořizujeme (a to ani formou fin. leasingu) ani technicky nezhodnocujeme a tudíž bychom mohli mít nárok na odpočet DPH.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.