FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

dobrý den, je možné požádat o vrácení srážkové…

dobrý den, je možné požádat o vrácení srážkové daně, když celkové příjmy v minulém roce nedosáhly hranice nezdanitelného základu daně? pokud ano, jaký formulář je třeba k potvrzení příjmů podléhajících sážkové dani, pokud jsem o toto potvrzení nestihla požádat do 15.2. 05?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám ještě konkrétní dotaz na výpočet z…

Dobrý den, mám ještě konkrétní dotaz na výpočet z minmál. základu daně 101000. Uvažuji správně? Pokud budu odečítat položku na sebe a 1 nezaopatřené dítě , příp. další určené odečitatelné položky, pak ze zbytku zaplatím daň, která ale bude třeba i méně než 7000. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, já ani manželka jsme u zaměstnavatele…

Dobrý den, já ani manželka jsme u zaměstnavatele nepodepsali Prohlášení k dani a musíme tedy podat daňové přiznání typu A. Chci se dotázat jestli odpočitatelnou položku na naše tři děti musím uvést já ve svém daňovém přiznání, protože jsem je nahlásil svému zaměstnavateli nebo můžu odpočitatelnou položku na jedno z dětí převést na manželku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení, zda mám povinnost…

Dobrý den, prosím o sdělení, zda mám povinnost odvodu minimální daně. Mám 1 dítě, příspěvky ale nepobírám, protože jsem o ně nepožádal.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Nedavno mi sdelil kamarad,že kde si v…

Dobry den.Nedavno mi sdelil kamarad,že kde si v novinach,Mlade fronte četl,že když ma žlověk žl teprve druhym rokem,že přiznani k danim neplati.Na finančni uřad jsem zatim nepsala,protože mi to přijde jak holy nesmysl.Ale pravě proto se Vas ptam jestli je to možne.Žl mam od 7.4.2003 A minuly rok jsem podavala vyplneny socialni do 31.32004 a tento rok je to stejne?? A nebo je to do 30.42005 a nedoplatky zaplatit do 31.52005 Nevim přesne jak to je.Finančni a zdravotni to doufam vim,že je to do 31.3 2005,ale s tim socialnim,je to stejne??,Či ne??? A le spiš me zajimaji ty daně,jestli je to možne,že by človšk tento rok byl nejak osvobozen,nebo takJa to v Mlade fronte nečetla,ale jak řikam zřejmne to bude nejaky nesmysl,dekuji za odpoved.Pekny den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem profesionální sportovec a tudíž…

Dobrý den,jsem profesionální sportovec a tudíž podávám daňové příznání. Prosím o radu, zda si můžu dát do výdajů nákupy vitamínových preparátů,aminokyselin apod. a masérské služby, na které chodím mimo služeb poskytovaných na závodech.Několik týdnů/spíš měsíců/ v roce pobývám mimo republiku,mám nárok uplatnit si něco jako stravné apod.?


odpovídal(a): Redakce

Vážení přátelé, prosím o radu jak postupovat v…

Vážení přátelé, prosím o radu jak postupovat v daňovém přiznání¨ Jedná se o sdružení FO o třech účastnících Jeden celý rok nepodnikal, byl nemocný a v listopadu dostal invalidní důchod. Účastnící se dohodli, že na něj neboudou rozdělovat žadné příjmy ani výdaje. Zaplatil si sociální pojištění a požádá o vrácení. Na finančním úřadu ohlásil ukončení činnosti ve sdružení k 31.12.2004. Druhý účastník je starobní důchodce, bude mít 50 % příjmů a výdajů. K 31.12.2004 ukončil podnikání a má přeplatek na pojištění, který bude vrácen v roce 2005. Třetí účastník, bude mít 50 % příjmů a výdajů. V lednu 2005 přerušil podnikání a je zaměstnaný od 2/2005. Přeplatek na pojištění mu bude vrácen v roce2005. Na finanční úřad druhý a třetí účastník neohlásili ukončení činnosti sdružení. Sdružení nemá žádný majetek, jen zůstatek na běžném účtu a pohledávku, která byla uhrazena v roce 2005. Prosím o radu jak postupovat v daňovém přiznání jednotlivých účastníků. Příjmy v roce 2005 budou součástí přiznání v roce 2005? A bude pro ně platit minimální daň, i v případě že neprovozovali podnikatelskou činnost v roce 2005? Děkuji Vám


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Dne 15…

Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Dne 15. prosince 2004 jsem koupila od družstva ve kterém jsem předtím byla členkou, byt do osobního vlastnictví. 20. prosince 2004 jsme podali návrh na zápis do katastru nemovitostí. Nyní mi přišlo potvrzení, že na katastru k 20.12. provedli změnu vlastníka. Do kdy a za jaké období mám podat na FÚ přiznání k dani z nemovitosti? Co k tomu potřebuji? Do jaké výše jsem od daně osvobozena? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, chtěla bych navázat na…

Vážený pane doktore, chtěla bych navázat na předchozí dotaz, jak zdanit příjmy cizinců. Jde v tomto případě o autorský honorář např. rezidenta Itálie. Náš zákon o dani z příjmů hovoří o zvláštní sazbě daně 25 %, ovšem mezinárodní smlouva s Itálie hovoří, že licenční poplatky mající zdroj v jednom smluvním státě a placené do druhého státu, mohou být zdaněny jen v tomto druhém státě. Znamená to, že na našem území nebudou vůbec zdaňovány? Děkuji předem za odpověď a jsem s pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Nakoupili jsme materiál k dalšímu zpracování v…

Nakoupili jsme materiál k dalšímu zpracování v Německu a přivezli do naší republiky. Na daňovém dokladu od firmy Hornbach je uvedena částka DPH. Můžeme si tuto částku DPH nárokovat v přiznání k DPH?Případně prosím o radu,jak tento daňový doklad zaúčtovat.Kurs bude platný ke dni zaplacení? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracuji v oblasti pojišťovnictví…

Dobrý den,pracuji v oblasti pojišťovnictví.Protože nemám vlastní automobil, půjčuji si auto od jiné osoby, za což jsem zaplatil 10000,- za rok 2004. Mohu si tuto platbu zahrnout do výdajů?Prosím o radu, jaké výdaje mohu uplatnit v souvislosti s používáním tohoto auta.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň pán Doktor. Potrebovala by som radu…

Dobrý deň pán Doktor. Potrebovala by som radu ohľadom cestovných lístkov za autobus. Živnostník ČR, ktorý má prechodný pobyt v ČR, ak cestuje na Slovensko domov (trvalý pobyt), môže si tieto lístky dať do daňových výdavkov? Neje platca DPH. A ešte otázočka, ak začal podnikať koncom roka 2003, minimálny základ dane sa na neho nevzťahuje, ak som to dobre pochopila. Ďakujem a pekný deň


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,moje přítelkyně je OSVČ,příjem za rok…

Dobrý den,moje přítelkyně je OSVČ,příjem za rok 2004 činil 31000 Kč, pro základ daně použila 101000 Kč a po odpočtu 38040 Kč zaplatí tedy 9444 Kč .Může si její manžel u svého zaměstnavatele použít pro odpočet daně částku 21720 Kč . Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, přítel si pořídil na leasing smykový…

Dobrý den, přítel si pořídil na leasing smykový nakladač a bude jej splácet dva roky. Může si dát do nákladů pravidelné splátky a poměrnou část nulté splátky? Slyšela jsem, že je to možné, pokud je leasing na delší dobu než dva roky. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Mam dotaz. Autodopravce si zakoupil…

Dobry den. Mam dotaz. Autodopravce si zakoupil zacatkem letosniho roku 2 osobni auta, ktere pouzival k podnikani. Ma narok na odpocet DPH? V breznu se rozhodl tato auta prodat podnikateli, ktery se zabyva prodejem aut, do Nemecka. Jak je to s DPH? Ma narok na odpocet DPH pri prodeji aut do Nemecka? Musi uplatnit dan na vystupu i na vstupu? Kam se toto uvede do priznani k DPH? Dekuji velice za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

dobry den, ziji v usa [ma zelenou kartu], ale mam…

dobry den, ziji v usa [ma zelenou kartu], ale mam stale ceske obcanstvi. v cechach pronajimam druzstevni byt [ se radnym souhlasem stavebniho druzstva]. v cechach pobyvam max.60 dni v roce. byt pronajimam za 3000,-kc mesicne; poplatky druzstvu a elektriku a ostatni poplatky psojene s uzivanim bytu plati mi podnajemnici. moje castka z pronajmu je tedy 36000kc za rok. kolik budu platit dan z pronajmu? mam narok na nejake odecitatelne polozky? v usa platim samozrejme dane z prijmu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaúčtování v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaúčtování v jednoduchém účetnictví nákupu auta. Konkrétně se mi jední o způsob zaúčtování akontace a měsíčních splátek. Auto bylo pořízeno na finanční půjčku a počet měsíčních splátek je 48. Automobil se používa jak pro soukromé účely, tak i pro firemní. Za odpověď předem děkuju, s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a uzavřela…

dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a uzavřela jsem dohodu o provedení práce. Měsíčné si vydělám cca 13 000 kč. Jak a kolik budu platit zálohu na daň? Budu platit já nebo zaměstnavatel? Budu k tomu přičítat i mateřskou? Budu používat soukromé vozidlo. Nemusím platit silniční daň? Cestovní příkazy budu odevzdávat hromadně jednou za měsíc - stačí to?


odpovídal(a): Redakce

Mám ŽL na činnost, kterou již delší dobu…

Mám ŽL na činnost, kterou již delší dobu neprovozuji, protože jsem zaměstnaná. V minulých letech jsem byla pouze spolupracující osobou a tudíž jsem na sebe rozdělovala část příjmů a výdajů mého manžela a podávala daňové přiznání typu B a s tím související přehledy. Jenže za rok 2004 měl manžel velmi nízké příjmy, takže jeho daňový základ nečinil ani 101 000,- takže jsem příjmy a výdaje nerozdělovala. Ale v zaměstnání jsem nepodepsala prohlášení a proto musím podat daňové přiznání typu A, ale nevím jak je to s přehledy sociálního a zdravotního pojištění. Můj daňový základ je 180 000,-. Daň i zdravotní a sociální pojištění za mne platí zaměstnavatel. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem OVČ. Nově se na mne vztahuje minimální…

Jsem OVČ. Nově se na mne vztahuje minimální daňový základ 101.000 Kč. Mohu kromě položky životní minimum (38.040 Kč) v odečitatelných položkách uplatnit odpis na své dvě vyživované děti, byť po rozvodu nežijí se mnou ve společné domácnosti (žijí u mé bývalé manželky a matky, která je řádně zaměstnána a tyto položky neuplatňuje)?