FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Ctěla bych se zeptat, jak se vypočítá průměrná…

Ctěla bych se zeptat, jak se vypočítá průměrná náhrada mzdy např. pro dovolenou?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel vede DE.Uvádím vzorový příklad: Stav…

Podnikatel vede DE.Uvádím vzorový příklad: Stav devizového účtu k 31.12.2003 => 1.1.2004 je 10.000 EUR x 32,405 = 324.050 Kč.- Během roku - -poplatky 100 EUR x 31,89 = 3189 -výběr 100 EUR x 31,89 = 3189 +úroky 200 EUR x 31,89 = 6378 Stav devizového účtu k 31.12.2004 je 10.000 EUR x 31,89 = 318.900,-Kč Co mám udělat s rozdílem 5.150.-Kč,když v DE se kursové rozdíly neúčtují? Mám přepočítat i počáteční stav jednotným kursem 31,89? Moc Vám děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

soukromá osoba koupila chalupu se stavebním…

soukromá osoba koupila chalupu se stavebním pozemkem v roce 2003 za 200 000, v roce 2004 ji prodala 600 000,-Kč a zároveň v r 2004 koupila domeček k bydlení(trvalý pobyt) za 600 000Kč,může zkompenzovat nákup i prodej těchto nemovitosti?Nebo to za rok 2004 neplatí?děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,OSVČ nechala opravit auto,který má na…

dobrý den,OSVČ nechala opravit auto,který má na leasing, po bouračce,protože to nebylo z jeho viny pojišťovna mu poslala náhradu za opravu-tedy příjem. bude příjem OSVČ danit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující problém. U jedné…

Dobrý den, mám následující problém. U jedné firmy jsem zaměstnán jako programátor, přičemž přibližně třetinu výplaty dostávám ve formě klasické závislé činnosti (HPP) a zbývající část ve formě autorských honorářů vyplácených každého půl roku. Doslechl jsem se, že z autorských honorářů není třeba platit sociální a zdravotní pojištění. Je tomu skutečně tak? Pokud ano, mohl bych poprosit o stručné objasnění předpisů, na kterých se toto zakládá a jakým způsobem se toto zanese do přehledů pro sociální a zdravotní? Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na…

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na Slovensku.V roce 2004 neměl kromě příjmu ze závislé činnosti a odškodnění úrazu (3500,- Kč) žádné další příjmy.Naším zaměstnancem byl po celý rok 2004,absence celkem 62 dní. Chce si podat sám daňové přiznání.Otázka zní : Kde? U finančního úřadu místně příslušnému zaměstnavateli nebo na Slovensku? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení…

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení jsem uzavřel s městskou částí nájemní smlouvu na pronájem garáže s platností od 1.5.2004. Koncem roku jsem obdržel nový předpis nájemného se sdělením, že na základě rozhodnutí Rady MČ a ve smyslu nového zákona o DPH mi byla cena nájemného navýšena o 19% DPH (obec se stala plátcem DPH). Domnívám se, že skutečnost, že se obce staly plátci DPH, nemůže jednostranně ovlivnit uzavřenou nájemní smlouvu na garáž, ve které je nájemné sjednáno v tržní výši a jejíž změny lze sjednávat pouze písemnými oběmi stranami podepsanými dodatky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r. 94 jsem koupila zahradnictví (pozemek, skleníky, buňka), vše jsem vložila do majetku firmy a odepisovala, v r. 04 jsem vše prodala. Musím tento příjem zdanit? A mohu si daňově odepsat zůstatkovou cenu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat…

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat dan, na zaklade pokynu k vyplneni DAP typu A to vypada, ze si vypocitam 20% z danoveho zakladu a k tomu jeste pripoctu 16 380,- kc. Prijde mi to dost nelogicke, protoze bych potom platila vlastne dan skoro 35%. Navic clovek, ktery ma dokonce vyssi plat (napr. s danovych zakladem 218 000) by mel nakonec dan nizsi, protoze by si take pricital stejnou castku. Na financnim urade mi bohuzel rekli jen to, ze dane pokyny jeste necetli a tudiz ze nevi. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva…

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva dotazy ohledně daňového přiznání: 1) začala jsem podnikat v říjnu 2004, základ daně mi vyšel na 63.077,-, po odečtení nezdanitelné částky mi vyšla daň 3.750,- Kč. Nemám nárok jako začínající podnikatel na nějaké úlevy na dani? 2) Dva měsíce v roce 2004 jsem byla nezaměstnaná, nebyla jsem na ÚP, platila jsem si 905,- Kč. měsíčně zdravotní pojištění. Mohu si tuto částku (1810,-) odečíst v daňovém přiznání ze základu daně? Pokuď ano, kde to mám v daň. p. vyplnit? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Vlastním nemovitost.Pronajímám v části domu…

Vlastním nemovitost.Pronajímám v části domu prostory pro obchody.Peníze z nájmů pobírá moje babička,která v domě bydlí a má tam věcné břemeno na dožití. Příjmy však zahrnuji do daně z příjmů já,přestože z nich nic nemám.Je možné, aby příjmy z nájmů danila babička?Musí se sepsat nějaká dodatečná smlouva? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dostal jsem nezdaněný honorář 10.000,- Kč za…

Dostal jsem nezdaněný honorář 10.000,- Kč za uveřejněné příspěvky (odborné články) v elektronické verzi odborného časopisu. Musím z této částky platit také zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovolila bych se Vás ještě jednou…

Dobrý den, dovolila bych se Vás ještě jednou požádat o radu. 1.Na konci účet. období vypočítám procento nákladů na auto na využití k podnikání a na využití pro soukrom . účely.Částku pro soukromé účely zapíši jako normální příjem na konci účet.období ??? Musím tuto částku zapsat do Přiznání k dani FO a kam? V Příloze č.1 do odst. E a do odst.105 ?? Nebo mohu základ daně o tuto částku jen navýšit a nezapisovat do "Přiznání", aby v tom nebyl guláš????? 2. Máme hl. činnost celoročně živnost zednictví,FO,DE. Bokem si vydělám ročně do 15.000 Kč hraním v kapele. Musím toto také danit? Sčítají se činnosti dohromady? Velmi Vám děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Koupil jsem obecni byt. Do katastru…

Dobry den. Koupil jsem obecni byt. Do katastru nemovitosti byla zmena zanesena 11.1.2005, smlouvu jsem obdrzel v polovine unora 2005. Byt je v panelovem dome a jde o sdruzeni vlastniku, kam jsem timto take vstoupil. Musim platit dan na rok 2005 nyni? Co danove priznani, kdyz jsem nestihl 31.1.? Co podil dane na spolecnych prostorach? Jak je to s dani z prevodu? A jak je to s formularem B o dani z prijmu - je za rok 2004, takze hadam dobre, ze tam byt letos neuvadim? Dekuji za trpelivost.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat. Základ daně mám nižší nez…

Chtěla bych se zeptat. Základ daně mám nižší nez minimální základ daně, který tedy budu uplatňovat. Uplatňuje se celý nebo jen jeho poměrná část pokud vlastním ŽL od poloviny roku 2004 a první příjem z podnikání mám až v listopadu?


odpovídal(a): Redakce

Můj manžel podniká v silniční dopravě. Nákladní…

Můj manžel podniká v silniční dopravě. Nákladní auto není zahrnuto v majetku firmy, účtuji sazbu 3,50 Kč + PHM. V lednu nebyla práce a není vystavena ani jediná faktura. Musí platit za tento měsíc silniční daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k daňovému přiznání. Jsem…

Dobrý den, mám dotaz k daňovému přiznání. Jsem zaměstnán na HPP a zárověň mám ŽL. Minulý rok jsem nepodnikal, a nepozastavil jsem živnost. Jak se na mne vztahuje minimální základ daně? Musím něco platit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebuji poradit jak vyplnit daň…

Dobrý den. Potřebuji poradit jak vyplnit daň přiznání, ve kterém jsou příjmy z §6 z české republiky a příjmy ze závislé činnosti v Kanadě. Jedná se o českého residenta. Prosím o radu: jaký typ přiznání ? Příloha 3 ? Je možno poskytnout jednoduchý návod? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jaké se platí daně při prodeji…

Dobrý den.Jaké se platí daně při prodeji nemovitosti a kdo je platí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká je povinnost k přiznání k dani z…

Dobrý den, jaká je povinnost k přiznání k dani z příjmu, jsem-li spoluvlastníkem obytného domu, kde jsou dva byty s nájemníky, kteří platí regulované nájemné, druhý spoluvlastník je můj otec, který je v důchodu. Popřípadě může otec podat toto přiznání za nás oba, jako spoluvlastníky?