FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradi? V roce 2004 …

Dobrý den, můžete mi prosím poradi? V roce 2004 (3.rok podnikání) jsem měla svoje příjmy do konce července, od srpna pobírám rodičovský příspěvek na narozené dítě. Manžel je také OSVČ a rozděluje na sebe a mě příjmy a výdaje 70/30%.Základ daně není vyšší než 101 000.Týká se mě minimální základ daně nebo patřím do výjimky dle §7 odst.4b ?Podnikání jsem pozastavila na OSSZ od 1.1.2005, na FÚ to musim také nahlásit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

a) V loňském roce jsem měla příjem ze závislé…

a) V loňském roce jsem měla příjem ze závislé činnosti. 9.2.2004 jsem pozastavila živnostenskou činnost, kterou jsem do tohoto data neprovozovala a neměla jsem z ní žádný příjem. Zároveň jsem ve starobním důchodu. Daňové přiznání za mě podává zaměstnavatel. Jaký zdaňovací základ pro mě platí? b) OSVČ, která měla příjem ze závislé činnosti vyšší než 101 000 Kč, měla pozastavenou živnostenskou činnost do září 2004. Do konce roku ale činnost nadále neprovozovala a neměla z ní žádný příjem. Jak je to se zdaněním v tomto případě?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj zaměstnavatel mi odmítl zpracovat…

Dobrý den, můj zaměstnavatel mi odmítl zpracovat daňové přiznání, neboť chci uplatňovat odpočet úroků z úvěru stav. spoření. Musím si ho prý dle par. 38 odst. 2 zákona o Dani z příjmu zpracovat a podat sama - je to pravda? kamarádce ho i s odpočtem zpracovává zaměstnavatel... děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o odpověď …

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o odpověď : Účtujeme v PÚ. Od 1.1.2005 vznikly nové odpisové skupiny. Vztahuje se tato změna na již dříve zařazený a odepisovaný majetek? Jak je to se softwarem? Děkuji za Váš čas.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych čáast svých příjmů a…

Dobrý den, chtěl bych čáast svých příjmů a výdajů rozdělit na spolupracující osobu (manželka) 1. Musí tato mít živ. oprávnění a daňovou registraci (DIČ)? 2. Jaký typ DP má manželka podat? 3. Bude muset manželka z této spolupráce platit měsíční zálohy na soc. pojištění, i kdyz je už odvádí v souběžném zaměstnání a zaměstnani je jeji hlavni zdroj příjmů? Moc dekuji za zodpovězení


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v pokynech pro vyplnění Přiznání k…

Dobrý den, v pokynech pro vyplnění Přiznání k dani z příjmů FO je vysvětleno, co uvádí podnikatel v tabulce D - Tabulka pro poplatníky, kteří vedou daňovou evidenci. Neuvádí se, jak si mají počínat účastníci sdružení, kdy jeden z nich vede daňovou evidenci a všichni si rozdělují příjmy a výdaje. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz…

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz.Můj švagr je vlastníkem lesa,v oboru nepodniká.V roce 2004 dostal dotaci v částce 8000,- na zalesnění.Musí se tato částka zdanit,nebo ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obracím se na vás s dotazem týkajícím se výše…

Obracím se na vás s dotazem týkajícím se výše daňové odpisu nákladního automobilu N1 v roce 2004.DLe přílohy č.1 zákona - č.586/1992 Sb. V roce 2004 pod položkou (1-30) 34.10.4 byl změněn text názvu na:Silniční motorová vozidla,která mají v technickém průkazu zapsanou kategorii N1.Znamená to tedy přeřazení nákladního automobilun1 s užitnou hmotností 1,6t ze 2.odpisové skupiny do 1.odpisové skupiny a tím změnu výše odpisů v roce 2004 u již dříve zařazeného vozidla? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat,jestli se minimalní danový…

Chtěl bych se zeptat,jestli se minimalní danový základ vstahuje i na osoby spolupracující,pokud je spolupráce jediným zdrojem příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení tohoto dotazu: V říjnu roku 2004 jsem nesprávně uvedla uskutečněné zdanitelné plnění ve faktuře, a to: CBD 100,-, DPH 5 % - 5,- Kč, správně měla být sazba 19 %. Může být oprava dodatečným přiznáním a to: řádek 210 CBD 100,-, DPH 19,-, řádek 215 CBD -100,-, DPH -5,-, řádek 753 14,- Kč? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Ctěla bych se zeptat, jak se vypočítá průměrná…

Ctěla bych se zeptat, jak se vypočítá průměrná náhrada mzdy např. pro dovolenou?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel vede DE.Uvádím vzorový příklad: Stav…

Podnikatel vede DE.Uvádím vzorový příklad: Stav devizového účtu k 31.12.2003 => 1.1.2004 je 10.000 EUR x 32,405 = 324.050 Kč.- Během roku - -poplatky 100 EUR x 31,89 = 3189 -výběr 100 EUR x 31,89 = 3189 +úroky 200 EUR x 31,89 = 6378 Stav devizového účtu k 31.12.2004 je 10.000 EUR x 31,89 = 318.900,-Kč Co mám udělat s rozdílem 5.150.-Kč,když v DE se kursové rozdíly neúčtují? Mám přepočítat i počáteční stav jednotným kursem 31,89? Moc Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

soukromá osoba koupila chalupu se stavebním…

soukromá osoba koupila chalupu se stavebním pozemkem v roce 2003 za 200 000, v roce 2004 ji prodala 600 000,-Kč a zároveň v r 2004 koupila domeček k bydlení(trvalý pobyt) za 600 000Kč,může zkompenzovat nákup i prodej těchto nemovitosti?Nebo to za rok 2004 neplatí?děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,OSVČ nechala opravit auto,který má na…

dobrý den,OSVČ nechala opravit auto,který má na leasing, po bouračce,protože to nebylo z jeho viny pojišťovna mu poslala náhradu za opravu-tedy příjem. bude příjem OSVČ danit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující problém. U jedné…

Dobrý den, mám následující problém. U jedné firmy jsem zaměstnán jako programátor, přičemž přibližně třetinu výplaty dostávám ve formě klasické závislé činnosti (HPP) a zbývající část ve formě autorských honorářů vyplácených každého půl roku. Doslechl jsem se, že z autorských honorářů není třeba platit sociální a zdravotní pojištění. Je tomu skutečně tak? Pokud ano, mohl bych poprosit o stručné objasnění předpisů, na kterých se toto zakládá a jakým způsobem se toto zanese do přehledů pro sociální a zdravotní? Děkuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na…

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na Slovensku.V roce 2004 neměl kromě příjmu ze závislé činnosti a odškodnění úrazu (3500,- Kč) žádné další příjmy.Naším zaměstnancem byl po celý rok 2004,absence celkem 62 dní. Chce si podat sám daňové přiznání.Otázka zní : Kde? U finančního úřadu místně příslušnému zaměstnavateli nebo na Slovensku? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení…

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení jsem uzavřel s městskou částí nájemní smlouvu na pronájem garáže s platností od 1.5.2004. Koncem roku jsem obdržel nový předpis nájemného se sdělením, že na základě rozhodnutí Rady MČ a ve smyslu nového zákona o DPH mi byla cena nájemného navýšena o 19% DPH (obec se stala plátcem DPH). Domnívám se, že skutečnost, že se obce staly plátci DPH, nemůže jednostranně ovlivnit uzavřenou nájemní smlouvu na garáž, ve které je nájemné sjednáno v tržní výši a jejíž změny lze sjednávat pouze písemnými oběmi stranami podepsanými dodatky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r. 94 jsem koupila zahradnictví (pozemek, skleníky, buňka), vše jsem vložila do majetku firmy a odepisovala, v r. 04 jsem vše prodala. Musím tento příjem zdanit? A mohu si daňově odepsat zůstatkovou cenu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat…

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat dan, na zaklade pokynu k vyplneni DAP typu A to vypada, ze si vypocitam 20% z danoveho zakladu a k tomu jeste pripoctu 16 380,- kc. Prijde mi to dost nelogicke, protoze bych potom platila vlastne dan skoro 35%. Navic clovek, ktery ma dokonce vyssi plat (napr. s danovych zakladem 218 000) by mel nakonec dan nizsi, protoze by si take pricital stejnou castku. Na financnim urade mi bohuzel rekli jen to, ze dane pokyny jeste necetli a tudiz ze nevi. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva…

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva dotazy ohledně daňového přiznání: 1) začala jsem podnikat v říjnu 2004, základ daně mi vyšel na 63.077,-, po odečtení nezdanitelné částky mi vyšla daň 3.750,- Kč. Nemám nárok jako začínající podnikatel na nějaké úlevy na dani? 2) Dva měsíce v roce 2004 jsem byla nezaměstnaná, nebyla jsem na ÚP, platila jsem si 905,- Kč. měsíčně zdravotní pojištění. Mohu si tuto částku (1810,-) odečíst v daňovém přiznání ze základu daně? Pokuď ano, kde to mám v daň. p. vyplnit? Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.