FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o objasnění časové testu v…

Dobrý den, prosím o objasnění časové testu v následujícím případě: jde o garáž, jež byla převedena z družstevního do OV o dva roky dříve, než došlo k převodu spoluvlastnických podílů na pozemku a nebytových prostorách náležejících k panel.domu, jehož součástí je zmíněná garáž. Chceme garáž vč. spoluvl.podílů prodat, až po uplynutí časového testu kvůli dani z příjmu. Přerušuje/prodlužuje pozdější převod uvedených spoluvl.podílů do OV časový test 5let, který pro garáž platí? Děkuji vám za odpověď. S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Mám platný ŽL, v roce 2004 jsem neměla z…

Mám platný ŽL, v roce 2004 jsem neměla z podnikání žádný příjem, vztahuje se na mě minimální daň?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem osoba Osvč momentálně pobírám…

Dobrý den, jsem osoba Osvč momentálně pobírám rod.příspěvek /do r.2005/ podnikání jsem nepozastavila každý rok podávám po dobu rodičovské nulové hlášení a pouze si platím si soc. a důchodové zabezpečení za rok 2004 jsem neměla žádný příjem s podnikání ,pouze výdaje za sociální cca 80 000 Kč a příjem vratky přeplatku za sociální za r.2003 cca 70 000Kč.tj rozdíl na soc.-10 000Kč . Měla jsem však příjem za pronájem pozemků, protože přes moje pozemky se staví dálnice a smlouva je uzavřena na dočasný zábor pozemků na 6 let od roku 2004-2010 s roční cenou nájmu 10 170 Kč. Avšak částku za nájem jsem dostala jednorázově za těch 6 roků v r.2004 cca 61 000Kč. Pozemky mám na rodné číslo vlastním je sama nemám pozemky v podnikání. Prosím o Vaši radu zda musím příjem zdanit celý v r.2005 zda můžu použít nějaké náklady jakou budu platit dan ,co je to za příjem ? Nebo si můžu tento příjem rozložit do doby pronájmu jak zní smlouva a přiznávat každý rok cca 10 000Kč. Děkuji S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2 rokem.…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2 rokem. Pobírám jen rodičovský příspěvek. Má můj manžel nárok na odpočet částky na manželku v daňovém přiznání? Chci jít pracovat na VPP k FO s tím, že budu mít chůvu na hlídání. Nepřijdu o rodičovský příspěvek? Našla jsem, že si žena na MD může přividělat neomezenou částku, zajistí-li péči o dítě jinou zodpovědnou osobou (bez školky). Byla by nějaká změna, kdybych šla pracovat na HPP za stejné situace s péčí o dítě? Má matka, která je na rodičovské dovolené s jedním dítětem a otěhotní v jejím průběhu nárok znovu po porodu na 7-mi měsíční podporu od zaměstnavatele, aniž by mezi tím u něj znovu pracovala? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jako s.r.o. máme zakoupené podílové listy u…

Jako s.r.o. máme zakoupené podílové listy u Investiční společnosti České spořitelny. Koncem roku jsme obdrželi Roční výpis z účtu majitele podílových listů s vyčíslením zůstatku podílových listů a hodnotou investice. Jedná se o otevření podílový fond. Jsou případné rozdíly - ztráta, výnos z přecenění předmětem daně z příjmů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat podle jakeho…

Dobry den, chtela bych se zeptat podle jakeho pravidla se postupuje pri daneni prijmu, ktere byly v CR vyplaceny v jine mene. V lonskem roce jsem mela prijem v USD, ktery mi zamestnavatel nedanil. Na konci roku jsem dostala potvrzeni o prijmech, ktere vsak bylo vystaveno v Kc. Pro vypocet korun byl pouzit kurz CNB stred - rocni prumer mesicnich kurzu ( vzdy k poslednimu datu v mesici), ktery vysel 25.60 Kc/USD. Myslim si, ze to neni spravny zpusob ze dvou duvodu. 1. Kurz ve smenarne nebo bance, kde nakupuji ceske koruny je vzdy nizsi nez CNB stred, 2. mam ke konci roku podstatne vetsi prijmy nez na zacatku a kurs dolaru klesa (tento vyssi prijem na konci roku, kdy kurz byl 22.90 se mi pro danove ucely stale prepocitaval kurzem 25.60). Porovnam-li tedy castku prijmu v Kc, ktery jsem skutecne po vymene dostala a ktera je na mem potvrzeni o prijmu, je znacne mensi a mam tak danit penize, ktere jsem nedostala. Je zde jiny zpusob, ktery mohu k daneni pouzit? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli si přítel…

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli si přítel může uplatnit odečitatelnou položku na dítě pokud nejsme manželé a nežijeme ve společné domácnosti. Ctěla bych podotknout, že výše jeho příjmů je též posuzována co se týče přídavků na dítě i soc.příplatku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Od 13.6.2004 jsem byla v pracovní neschopnosti, s…

Od 13.6.2004 jsem byla v pracovní neschopnosti, s tím, že v prosinci jsem odešla na mateřsou dovolenou. Vztahuje se i na mě minimální daň za celý rok nebo jen za půl roku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ctěla bych se zeptat zda se na manžela vztahuje…

Ctěla bych se zeptat zda se na manžela vztahuje minimální daň, když zahájil činnost v roce 2003, ve které pokračuje a má pozastavenou živnost z dřívějších let na jinou činnost. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám zde paní, která je v důchodě a…

Dobrý den. Mám zde paní, která je v důchodě a přividělává si. Musí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradi? V roce 2004 …

Dobrý den, můžete mi prosím poradi? V roce 2004 (3.rok podnikání) jsem měla svoje příjmy do konce července, od srpna pobírám rodičovský příspěvek na narozené dítě. Manžel je také OSVČ a rozděluje na sebe a mě příjmy a výdaje 70/30%.Základ daně není vyšší než 101 000.Týká se mě minimální základ daně nebo patřím do výjimky dle §7 odst.4b ?Podnikání jsem pozastavila na OSSZ od 1.1.2005, na FÚ to musim také nahlásit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

a) V loňském roce jsem měla příjem ze závislé…

a) V loňském roce jsem měla příjem ze závislé činnosti. 9.2.2004 jsem pozastavila živnostenskou činnost, kterou jsem do tohoto data neprovozovala a neměla jsem z ní žádný příjem. Zároveň jsem ve starobním důchodu. Daňové přiznání za mě podává zaměstnavatel. Jaký zdaňovací základ pro mě platí? b) OSVČ, která měla příjem ze závislé činnosti vyšší než 101 000 Kč, měla pozastavenou živnostenskou činnost do září 2004. Do konce roku ale činnost nadále neprovozovala a neměla z ní žádný příjem. Jak je to se zdaněním v tomto případě?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj zaměstnavatel mi odmítl zpracovat…

Dobrý den, můj zaměstnavatel mi odmítl zpracovat daňové přiznání, neboť chci uplatňovat odpočet úroků z úvěru stav. spoření. Musím si ho prý dle par. 38 odst. 2 zákona o Dani z příjmu zpracovat a podat sama - je to pravda? kamarádce ho i s odpočtem zpracovává zaměstnavatel... děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o odpověď …

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o odpověď : Účtujeme v PÚ. Od 1.1.2005 vznikly nové odpisové skupiny. Vztahuje se tato změna na již dříve zařazený a odepisovaný majetek? Jak je to se softwarem? Děkuji za Váš čas.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych čáast svých příjmů a…

Dobrý den, chtěl bych čáast svých příjmů a výdajů rozdělit na spolupracující osobu (manželka) 1. Musí tato mít živ. oprávnění a daňovou registraci (DIČ)? 2. Jaký typ DP má manželka podat? 3. Bude muset manželka z této spolupráce platit měsíční zálohy na soc. pojištění, i kdyz je už odvádí v souběžném zaměstnání a zaměstnani je jeji hlavni zdroj příjmů? Moc dekuji za zodpovězení


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v pokynech pro vyplnění Přiznání k…

Dobrý den, v pokynech pro vyplnění Přiznání k dani z příjmů FO je vysvětleno, co uvádí podnikatel v tabulce D - Tabulka pro poplatníky, kteří vedou daňovou evidenci. Neuvádí se, jak si mají počínat účastníci sdružení, kdy jeden z nich vede daňovou evidenci a všichni si rozdělují příjmy a výdaje. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz…

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz.Můj švagr je vlastníkem lesa,v oboru nepodniká.V roce 2004 dostal dotaci v částce 8000,- na zalesnění.Musí se tato částka zdanit,nebo ne? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obracím se na vás s dotazem týkajícím se výše…

Obracím se na vás s dotazem týkajícím se výše daňové odpisu nákladního automobilu N1 v roce 2004.DLe přílohy č.1 zákona - č.586/1992 Sb. V roce 2004 pod položkou (1-30) 34.10.4 byl změněn text názvu na:Silniční motorová vozidla,která mají v technickém průkazu zapsanou kategorii N1.Znamená to tedy přeřazení nákladního automobilun1 s užitnou hmotností 1,6t ze 2.odpisové skupiny do 1.odpisové skupiny a tím změnu výše odpisů v roce 2004 u již dříve zařazeného vozidla? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat,jestli se minimalní danový…

Chtěl bych se zeptat,jestli se minimalní danový základ vstahuje i na osoby spolupracující,pokud je spolupráce jediným zdrojem příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení…

Vážený pane doktore, prosím Vás o zodpovězení tohoto dotazu: V říjnu roku 2004 jsem nesprávně uvedla uskutečněné zdanitelné plnění ve faktuře, a to: CBD 100,-, DPH 5 % - 5,- Kč, správně měla být sazba 19 %. Může být oprava dodatečným přiznáním a to: řádek 210 CBD 100,-, DPH 19,-, řádek 215 CBD -100,-, DPH -5,-, řádek 753 14,- Kč? Děkuji za odpověď.