FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ a zároveň student, v jakém případě se…

Jsem OSVČ a zároveň student, v jakém případě se pro mne vztahuje povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Je nutné to ve formulářích uveřejnit?¨ Děkuji


odpovídal(a): Redakce

K 31.3.2004 jsem ukončil podnikání, zrušil ŽL,…

K 31.3.2004 jsem ukončil podnikání, zrušil ŽL, odhlásil na FÚ, ZP a OSSZ. Dne 5.4.2004 jsem získal nový ŽL přihlásil na FÚ, ZP a OSSZ. Budu podávat dvě daňová přiznání za části roku. Odečitatelnou položku 38040 Kč mohu uplatnit jen jednou, a v prvním nebo druhém daňovém přiznání?



odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Velice dekuji za vcerejsi odpoved. Mam…

Dobry den. Velice dekuji za vcerejsi odpoved. Mam jeste jeden upresnujici dotaz. Autodopravce podnika v CR. Chce prodat sve 2 osobni auta do Nemecka podnikateli s nemeckym DIC. Ma narok na odpocet pri tomto prodeji? Musi uplatnit dan na vystupu i na vstupu? Kam se toto uvede do priznani k DPH? Dekuji velice za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ, měla v roce 2003 spolupracující osobu,…

OSVČ, měla v roce 2003 spolupracující osobu, která platila zálohy na OSSZ na rok 2004. V letošním roce má OSVČ malý zisk, bude odvádět daň z minimálního vyměřovacího základu. Nemá tedy co "odkládat" na spolupr. osobu. 1.Může OSVČ uplatnit zálohy na OSSZ spolupracující osoby do nákladů? 2. Jak je to se spolupracující osobou a jejím přehledem pro OSSZ - spolupr. osoba má částečný ID.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem studentem, který studuje na…

Dobrý den. Jsem studentem, který studuje na denním studiu a zároveň OSVČ. Chtěl bych Vás touto cestou požádat o radu. V roce 2004 jsem pracoval 5 týdnu v Belgii, za tuto práci jsem dostal zaplaceno v CZK od firmy, která je českou PO. Existuje možnost na uplatnění nákladů na stravovaní (diety) atd. za tyto dny pobytu mimo ČR. V případě že ano, kde mohu najít výši uplatnitelných nákladů na 1 den a jakým způsobem bych měl postupovat při účtování (účtuji v systému jednoduchého účetnictví) a jakým kursem bych měl tyto náklady ohodnotit. Problémem také je, že diety, které mi zaplatila daná firma jsou obsaženy v celkové fakturační částce za dané období a tím pádem mi zvyšují dosažené příjmy. Slyšel jsem totiž,že dané náklady je to možné zaúčtovat a že diety pro Belgii činní 46Euro/den. Předem děkuji za kladnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel s příjmy ze závislé činnosti i…

Podnikatel s příjmy ze závislé činnosti i podnikání rozděluje na manželku spolupracující osobu část příjmů a výdajů. Její poměr nedosahuje minimální základ daně. Manželka jiný příjem nemá. Pokud by podávala daňové přiznání, bude se na ni vztahovat minimální základ daně?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o odpověď: Zaměstnanec…

dobrý den, prosím o odpověď: Zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce bude používat soukromé vozidlo k výkonu práce, ale jen asi 2-3x za měsíc. Musí být daň vztažena na konkrétní vozidlo, nebo může zaměstnanec použít i jiné své soukromé vozidlo (např. pokud je v autoopravně). Kolik a jak je třeba zaplatit silniční daň? Dočetla jsem se, že je daň 25,- kč za den. Lze tedy zaplatit je 2 dny za měsíc? Jinak je to pro zaměstnavatele velmi nevýhodné. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,sestavuju sestře daň.přiznání, studuje…

Dobrý den,sestavuju sestře daň.přiznání, studuje VŠ a kromě brigád má i příjmy z pronájmu. Na 1 brigádě jí strhli srážkovou daň 15% (vydělala si celkem 3000 Kč). Je pravda, že když má měsíční příjem do 3000 Kč zdaněný srážkovou daní, tak se tento příjem nedává do daňového přiznání? Děkuji MK.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o pomoc při…

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o pomoc při vyplňování přehledu pro OSSZ. Jsem zaměstnána a zároveň pracuji jako OSVČ, práce na ŽL je vedlejší činnost. Zaměstnavatel za mě platí sociál. i zdravotní pojištění, musím si zálohově platit ještě pojištění i vrámci OSVČ nebo stačí roční doplatek při vyplnění přehledu? Je se někde možné přímo dotázat na vyplňování přehledu, nejsou mi některé řádky jasné? Předem děkuji za odpověď, jsem laik a za veškerou pomoc jsem ráda.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jestliže přijmu daňový doklad, který…

Dobrý den, jestliže přijmu daňový doklad, který dodavatel vystaví měsíc po provedení práce (zdaň. plnění) vystavuji se nějakým sankcím nebo nemožnosti uplatnění takového dokladu??? Respektive kdo bude sankciován a od koho????



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o objasnění časové testu v…

Dobrý den, prosím o objasnění časové testu v následujícím případě: jde o garáž, jež byla převedena z družstevního do OV o dva roky dříve, než došlo k převodu spoluvlastnických podílů na pozemku a nebytových prostorách náležejících k panel.domu, jehož součástí je zmíněná garáž. Chceme garáž vč. spoluvl.podílů prodat, až po uplynutí časového testu kvůli dani z příjmu. Přerušuje/prodlužuje pozdější převod uvedených spoluvl.podílů do OV časový test 5let, který pro garáž platí? Děkuji vám za odpověď. S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Mám platný ŽL, v roce 2004 jsem neměla z…

Mám platný ŽL, v roce 2004 jsem neměla z podnikání žádný příjem, vztahuje se na mě minimální daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem osoba Osvč momentálně pobírám…

Dobrý den, jsem osoba Osvč momentálně pobírám rod.příspěvek /do r.2005/ podnikání jsem nepozastavila každý rok podávám po dobu rodičovské nulové hlášení a pouze si platím si soc. a důchodové zabezpečení za rok 2004 jsem neměla žádný příjem s podnikání ,pouze výdaje za sociální cca 80 000 Kč a příjem vratky přeplatku za sociální za r.2003 cca 70 000Kč.tj rozdíl na soc.-10 000Kč . Měla jsem však příjem za pronájem pozemků, protože přes moje pozemky se staví dálnice a smlouva je uzavřena na dočasný zábor pozemků na 6 let od roku 2004-2010 s roční cenou nájmu 10 170 Kč. Avšak částku za nájem jsem dostala jednorázově za těch 6 roků v r.2004 cca 61 000Kč. Pozemky mám na rodné číslo vlastním je sama nemám pozemky v podnikání. Prosím o Vaši radu zda musím příjem zdanit celý v r.2005 zda můžu použít nějaké náklady jakou budu platit dan ,co je to za příjem ? Nebo si můžu tento příjem rozložit do doby pronájmu jak zní smlouva a přiznávat každý rok cca 10 000Kč. Děkuji S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2 rokem.…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené 2 rokem. Pobírám jen rodičovský příspěvek. Má můj manžel nárok na odpočet částky na manželku v daňovém přiznání? Chci jít pracovat na VPP k FO s tím, že budu mít chůvu na hlídání. Nepřijdu o rodičovský příspěvek? Našla jsem, že si žena na MD může přividělat neomezenou částku, zajistí-li péči o dítě jinou zodpovědnou osobou (bez školky). Byla by nějaká změna, kdybych šla pracovat na HPP za stejné situace s péčí o dítě? Má matka, která je na rodičovské dovolené s jedním dítětem a otěhotní v jejím průběhu nárok znovu po porodu na 7-mi měsíční podporu od zaměstnavatele, aniž by mezi tím u něj znovu pracovala? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jako s.r.o. máme zakoupené podílové listy u…

Jako s.r.o. máme zakoupené podílové listy u Investiční společnosti České spořitelny. Koncem roku jsme obdrželi Roční výpis z účtu majitele podílových listů s vyčíslením zůstatku podílových listů a hodnotou investice. Jedná se o otevření podílový fond. Jsou případné rozdíly - ztráta, výnos z přecenění předmětem daně z příjmů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat podle jakeho…

Dobry den, chtela bych se zeptat podle jakeho pravidla se postupuje pri daneni prijmu, ktere byly v CR vyplaceny v jine mene. V lonskem roce jsem mela prijem v USD, ktery mi zamestnavatel nedanil. Na konci roku jsem dostala potvrzeni o prijmech, ktere vsak bylo vystaveno v Kc. Pro vypocet korun byl pouzit kurz CNB stred - rocni prumer mesicnich kurzu ( vzdy k poslednimu datu v mesici), ktery vysel 25.60 Kc/USD. Myslim si, ze to neni spravny zpusob ze dvou duvodu. 1. Kurz ve smenarne nebo bance, kde nakupuji ceske koruny je vzdy nizsi nez CNB stred, 2. mam ke konci roku podstatne vetsi prijmy nez na zacatku a kurs dolaru klesa (tento vyssi prijem na konci roku, kdy kurz byl 22.90 se mi pro danove ucely stale prepocitaval kurzem 25.60). Porovnam-li tedy castku prijmu v Kc, ktery jsem skutecne po vymene dostala a ktera je na mem potvrzeni o prijmu, je znacne mensi a mam tak danit penize, ktere jsem nedostala. Je zde jiny zpusob, ktery mohu k daneni pouzit? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli si přítel…

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli si přítel může uplatnit odečitatelnou položku na dítě pokud nejsme manželé a nežijeme ve společné domácnosti. Ctěla bych podotknout, že výše jeho příjmů je též posuzována co se týče přídavků na dítě i soc.příplatku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Od 13.6.2004 jsem byla v pracovní neschopnosti, s…

Od 13.6.2004 jsem byla v pracovní neschopnosti, s tím, že v prosinci jsem odešla na mateřsou dovolenou. Vztahuje se i na mě minimální daň za celý rok nebo jen za půl roku. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ctěla bych se zeptat zda se na manžela vztahuje…

Ctěla bych se zeptat zda se na manžela vztahuje minimální daň, když zahájil činnost v roce 2003, ve které pokračuje a má pozastavenou živnost z dřívějších let na jinou činnost. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám zde paní, která je v důchodě a…

Dobrý den. Mám zde paní, která je v důchodě a přividělává si. Musí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.