FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobry den, firma mého zaměstnavatele obchoduje…

Dobry den, firma mého zaměstnavatele obchoduje se zahraničím (nakupuje zboží z europrostoru a dále ho zpracovává). Řešíme problém, který kurz použít pro zanesení přijatých faktur do účetnictví. Je možno stanovit si vnitřní směrnicí např. kurz k prvnímu dni v měsíci (roku) a používat ho celé jemu příslušející období? Druhý související dotaz se týká volby kurzu pro účely odpočtu DPH u tohoto zboží (daně na vstupu). Zákon o DPH stanoví, že je nutno volit kurz ke dni vystavení daňového dokladu osobou registrovanou k dani v jiném státě EU (par. 4, odst. 4 zákona o DPH). Je možnost použít jiný kurz, resp. ten, který si firma stanoví vnitřní směrnicí? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,podnikám na ŽL,za rok 2004 mi vychází…

Dobrý den,podnikám na ŽL,za rok 2004 mi vychází minimální základ daně.Mohu si odečíst kromě základní nezdanitelné částky i úroky z hypotéčního úvěru které činí 128000 kč? Kolik potom bude činit moje daň?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Buďte tak laskav a můžete-li,…

Dobrý den. Buďte tak laskav a můžete-li, odpovězte mi na můj dotaz: Je možné, při předčasném odchodu do důchodu o 2 roky, ještě pracovat na živnostenský list když si vydělám cca 30 tis. za celý rok. Při tom bych chtěl pobírat důchod. Mé informace z OSSZ jsou od různých pracovnic různé, ani na ČSSZ mi nebyla referentka schopna odpovědět. V případě kladné odpovědi by mne také zajímalo, z jakého zákona toto vychází. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů z licencí plynoucích ze zahraničí…

Zdanění příjmů z licencí plynoucích ze zahraničí (Slovensko) a uplatnění daně zaplacené v zahraničí v daň přiznání Za 12/2004 jsme vystavili fakturu za poskytnutí licence slovenskému odběrateli = pro nás zdanitelný příjem za rok 2004. Odběratel nám zaplatí fakturu v lednu 2005 ve výši 90% ( dle sml. o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SR, čl.12), 10% odvede svému fin. úřadu ( leden 2005). Dle čl.22 odst.1a smlouvy si můžeme snížit daň z příjmů o částku rovnající se dani z příjmů zaplacené v SR. Odběratel zaslal potvrzení o zaplacení. A teď dotaz: V jakém období si zahrneme tuto zaplacenou daň do daň .přiznání ? V roce 2004 ( obd., kterého se týká náš příjem)nebo 2005 (obd.,v němž byla daň v SR uhrazena)? A na základě jakého právního předpisu? Co v případě, že by faktura byla zaplacena až např. v 04/2005? . Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, správce konkurzni podstaty…

Dobrý den, prosím Vás, správce konkurzni podstaty, neplátce DPH, obdrží zálohu na odměnu v dubnu 2005 a doplatek s vyúčtováním odměny asi v listopadu 2005. Započítává se obdržená záloha do obratu pro plátcovství DPH, nebo se započítá do obratu až při vyúčtování a celkovém dorovnání? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu- vložila jsem své…

Dobrý den, prosím o radu- vložila jsem své osobní auto do majetku firmy-hodnota 35000 Kč, chci uplatnit výdaje na opravu a údržbu a poté auto prodat. Otázka zní - kdy uplatním do výdajů těch 35000 Kč když nemám výdaj.doklad. Nebo mám zvolit odpisování? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, moc Vás prosím o zodpovězení…

Vážený pane doktore, moc Vás prosím o zodpovězení mé otázky. Jedná se o příjmy z pronájmu. Fyzická osoba nepodnikatel pronajímá část svého domu vč. pozemku s.r.o. ve které je jediným společníkem. Příjmy z pronájmu zdaňuje dle § 9, ale mám problém s výdaji. Uplatňuje výdaje ve skutečné výši ne procentem, dává tam různé doklady na údržbu, opravy a také loni provedl osázení pozemku okrasných keři za cca 35tisíc kč. Může si tyto výdaje samozřejmě krácené podle poměru pronajaté plochy dát do výdajů, když nemá tento majetek zahrnutý do majetku? Neuplatňuje tudíž ani odpisy. Mate mě nové ustanovení § 25/1u - týká se to i příjmů z pronájmu? A toto ustanovení vztahuje se naopak i u podnikatele fyzické osoby, který má něco v nájmu, případně finančním pronájmu - nemůže si uplatnit nic na údržbu a opravy? Vždyť skoro každý podnikatel má takový automobil, na který si uplatňuje vše, co se dá, včetně pneu, disků, olejů apod. Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, koupila jsem od správce konkursní…

Dobrý den, koupila jsem od správce konkursní podstaty byty i s nájemníky. Prodej probíhal výběrovým řízením - obálkovou metodou. Jako doklad o nabytí byla uzavřena Smlouva o převodu (prodeji). Chci se zeptat, zda i v tomto případě, kdy prodej byl mimo dražbu, jsem plátce daně z převodu nemovitosti já a z jakého důvodu. Pokud ano, mohu přiznat daň z prodejní ceny nebo musím nechat vypracovat posudky a daň zaplatit z odhadní ceny? A ještě jeden dotaz. 2 z bytů chci nájemníkům prodat. Musím ze zisku platit daň z příjmu? Nebo v případě, že za utržené peníze chci pořídit bydlení pro nás, je zde výjimka? Byty bych prodávala dříve než po roce vlastnictví a v žádném z nich jsem nebydlela. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Myslivecké sdružení…

Dobrý den, prosím o radu: Myslivecké sdružení odbrželo finanční sponzorský dar-využit pro činnost sdružení 1) podléhá dani z příjmu a zahrnu jej do celkových příjmů ke zdanění 2) je od daně z příjmu osvobozen a nebudu jej nikde uvádět 3) podléhá dani darovací a musíme podat přiznání k dani darovací Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

V článku Pavla Nesejta ze dne 16.3. se píše o…

V článku Pavla Nesejta ze dne 16.3. se píše o povinnosti zaslat na zdravotní pojišťovnu přehled za rok 2004. Dle zákona č. 592/92 je povinna tento doklad zaslat OSVČ a osoba s vlastními příjmy. Není mi však jasné, co je osoba s vlastními příjmy. Tento rok jsem podával daňové přiznání sám i když mám příjmy ze závislé činnosti, protože jsem navíc zdaňoval příjem za pronájem. Musím tento formulář vyplňovat nebo ne?



odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ a zároveň student, v jakém případě se…

Jsem OSVČ a zároveň student, v jakém případě se pro mne vztahuje povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Je nutné to ve formulářích uveřejnit?¨ Děkuji


odpovídal(a): Redakce

K 31.3.2004 jsem ukončil podnikání, zrušil ŽL,…

K 31.3.2004 jsem ukončil podnikání, zrušil ŽL, odhlásil na FÚ, ZP a OSSZ. Dne 5.4.2004 jsem získal nový ŽL přihlásil na FÚ, ZP a OSSZ. Budu podávat dvě daňová přiznání za části roku. Odečitatelnou položku 38040 Kč mohu uplatnit jen jednou, a v prvním nebo druhém daňovém přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Velice dekuji za vcerejsi odpoved. Mam…

Dobry den. Velice dekuji za vcerejsi odpoved. Mam jeste jeden upresnujici dotaz. Autodopravce podnika v CR. Chce prodat sve 2 osobni auta do Nemecka podnikateli s nemeckym DIC. Ma narok na odpocet pri tomto prodeji? Musi uplatnit dan na vystupu i na vstupu? Kam se toto uvede do priznani k DPH? Dekuji velice za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ, měla v roce 2003 spolupracující osobu,…

OSVČ, měla v roce 2003 spolupracující osobu, která platila zálohy na OSSZ na rok 2004. V letošním roce má OSVČ malý zisk, bude odvádět daň z minimálního vyměřovacího základu. Nemá tedy co "odkládat" na spolupr. osobu. 1.Může OSVČ uplatnit zálohy na OSSZ spolupracující osoby do nákladů? 2. Jak je to se spolupracující osobou a jejím přehledem pro OSSZ - spolupr. osoba má částečný ID.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem studentem, který studuje na…

Dobrý den. Jsem studentem, který studuje na denním studiu a zároveň OSVČ. Chtěl bych Vás touto cestou požádat o radu. V roce 2004 jsem pracoval 5 týdnu v Belgii, za tuto práci jsem dostal zaplaceno v CZK od firmy, která je českou PO. Existuje možnost na uplatnění nákladů na stravovaní (diety) atd. za tyto dny pobytu mimo ČR. V případě že ano, kde mohu najít výši uplatnitelných nákladů na 1 den a jakým způsobem bych měl postupovat při účtování (účtuji v systému jednoduchého účetnictví) a jakým kursem bych měl tyto náklady ohodnotit. Problémem také je, že diety, které mi zaplatila daná firma jsou obsaženy v celkové fakturační částce za dané období a tím pádem mi zvyšují dosažené příjmy. Slyšel jsem totiž,že dané náklady je to možné zaúčtovat a že diety pro Belgii činní 46Euro/den. Předem děkuji za kladnou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel s příjmy ze závislé činnosti i…

Podnikatel s příjmy ze závislé činnosti i podnikání rozděluje na manželku spolupracující osobu část příjmů a výdajů. Její poměr nedosahuje minimální základ daně. Manželka jiný příjem nemá. Pokud by podávala daňové přiznání, bude se na ni vztahovat minimální základ daně?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosím o odpověď: Zaměstnanec…

dobrý den, prosím o odpověď: Zaměstnanec pracující na dohodu o provedení práce bude používat soukromé vozidlo k výkonu práce, ale jen asi 2-3x za měsíc. Musí být daň vztažena na konkrétní vozidlo, nebo může zaměstnanec použít i jiné své soukromé vozidlo (např. pokud je v autoopravně). Kolik a jak je třeba zaplatit silniční daň? Dočetla jsem se, že je daň 25,- kč za den. Lze tedy zaplatit je 2 dny za měsíc? Jinak je to pro zaměstnavatele velmi nevýhodné. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,sestavuju sestře daň.přiznání, studuje…

Dobrý den,sestavuju sestře daň.přiznání, studuje VŠ a kromě brigád má i příjmy z pronájmu. Na 1 brigádě jí strhli srážkovou daň 15% (vydělala si celkem 3000 Kč). Je pravda, že když má měsíční příjem do 3000 Kč zdaněný srážkovou daní, tak se tento příjem nedává do daňového přiznání? Děkuji MK.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o pomoc při…

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o pomoc při vyplňování přehledu pro OSSZ. Jsem zaměstnána a zároveň pracuji jako OSVČ, práce na ŽL je vedlejší činnost. Zaměstnavatel za mě platí sociál. i zdravotní pojištění, musím si zálohově platit ještě pojištění i vrámci OSVČ nebo stačí roční doplatek při vyplnění přehledu? Je se někde možné přímo dotázat na vyplňování přehledu, nejsou mi některé řádky jasné? Předem děkuji za odpověď, jsem laik a za veškerou pomoc jsem ráda.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jestliže přijmu daňový doklad, který…

Dobrý den, jestliže přijmu daňový doklad, který dodavatel vystaví měsíc po provedení práce (zdaň. plnění) vystavuji se nějakým sankcím nebo nemožnosti uplatnění takového dokladu??? Respektive kdo bude sankciován a od koho????