FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Máme zásilkový obchod,odesíláme zboží a sběrná…

Máme zásilkový obchod,odesíláme zboží a sběrná služba nám špatně poslala peníze místo na účet firmy,to poslala na soukromý účet.Je to zúčtováno 32500/31100 proti 365100/32500.Jak to mám zúčtovat v pokladně?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zda jako spolupracující…

Dobrý den, prosím o radu, zda jako spolupracující osoba mohu zaúčtovat úhradu mého zdravotního pojištění za předchozí rok do odečitatelných výdajů v peněžním deníku manžela. Částka byla zaplacena z jeho podnikatelského účtu, takže jiný doklad o platbě nemám. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnanec a v roce 2004 jsem měla další…

Jsem zaměstnanec a v roce 2004 jsem měla další příjem na základě smlouvy o provedení práce v celkové výši 30.000 Kč. Dále uplatňuji nárok na snížení základu daně ze zaplacených úroků z čerpané hypotéky. Podávám daňové přiznání typu A nebo typu B? Do které kolonky přijde zapsat příjem ze smlouvy o provedení práce? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci k minimálnímu…

Dobrý den, prosím o informaci k minimálnímu základu daně. Jestliže jsem za rok 2004 dosáhl základ daně 150.000 Kč, nevztahuje se na mě ustanovení o minimálním základu daně, to znamená, že mohu uplatnit ztrátu z minulého roku v plné výši 80.000? Dle výkladu pracovníků FÚ mohu uplatnit ztrátu pouze ve výši 49.000 Kč v roce 2004 a musím zaplatit daň z minimálního základu daně, tj. 101.000 Kč. Kde najdu oporu v zákoně o daních z příjmů, že mohu uplatnit celou výši ztráty? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Zajimalo by me, jak se dani prijem s…

Dobry den. Zajimalo by me, jak se dani prijem s Forexu, Futures a Derivatu. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za odpověď pane doktore. Jde o ten…

Děkuji za odpověď pane doktore. Jde o ten nakladač s leasingem na dva roky. Chtěla bych se ještě zeptat zda je možné dostat tento nakladač do nákladů jiným způsobem, třeba později. Je nějaká možnost? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Minimální základ daně za rok 2004 Příjmy z…

Minimální základ daně za rok 2004 Příjmy z podnikání za období od 1.1.2004 do 31.8.2004 dosáhl za uvedené období dílčího základu daně podle §7 6000.- Kč. 31.8.2004 přerušeno podnikání na 2 roky-zápisem na ŽÚ Od 1.9.2004 závislá činnosti, příjem podle §6, dosáhl dílčiho daňového základu 50.000,- Kč. Jak budeme postupovat z hlediska minimálního základu daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem spolecnikem s.r.o., sve soukrome…

Dobry den, jsem spolecnikem s.r.o., sve soukrome penize jsem zacala investovat do ceskych akcii. Zajimalo by mne zda a jak mam zdanit pripadne vynosy z prodeje cennych papiru. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebobala bych vědět, zda člověk,…

Dobrý den, potřebobala bych vědět, zda člověk, který měl živnostenský list na zprostředkovatelskou činnost,od r. 1978 - prodal akcie a z nich žil do r. 2002 nikde nepracoval- platil pouze zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - tudíž žádné příjmy a výdaje neměl - v r. 2003 si nechal vystavit živnostenský list na provádění a odstraňovaní staveb a od tohoto roku střídavě byl jako OSVČ a změnstnanec, je povinnen platit za r. 2004 minimální daň u příjmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN. PANE DOKTORE, VELICE DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ…

DOBRÝ DEN. PANE DOKTORE, VELICE DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ NA MŮJ PŘEDCHOZÍ DOTAZ. MÁM JEŠTĚ JEDEN. V PŘÍPADĚ, ŽE FIRMA UZAVŘE DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, JAK SE TATO ZDAŇUJE. DOMNÍVÁM SE, ŽE DO 5TIS. 15%, ALE NEVÍM, JAK JE TO PŘI VYŠŠÍCH ČÁSTKÁCH. JEDNÁ SE TŘEBA I O 60TIS. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. HEZKÝ DEN.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, firma mého zaměstnavatele obchoduje…

Dobry den, firma mého zaměstnavatele obchoduje se zahraničím (nakupuje zboží z europrostoru a dále ho zpracovává). Řešíme problém, který kurz použít pro zanesení přijatých faktur do účetnictví. Je možno stanovit si vnitřní směrnicí např. kurz k prvnímu dni v měsíci (roku) a používat ho celé jemu příslušející období? Druhý související dotaz se týká volby kurzu pro účely odpočtu DPH u tohoto zboží (daně na vstupu). Zákon o DPH stanoví, že je nutno volit kurz ke dni vystavení daňového dokladu osobou registrovanou k dani v jiném státě EU (par. 4, odst. 4 zákona o DPH). Je možnost použít jiný kurz, resp. ten, který si firma stanoví vnitřní směrnicí? Děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,podnikám na ŽL,za rok 2004 mi vychází…

Dobrý den,podnikám na ŽL,za rok 2004 mi vychází minimální základ daně.Mohu si odečíst kromě základní nezdanitelné částky i úroky z hypotéčního úvěru které činí 128000 kč? Kolik potom bude činit moje daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Buďte tak laskav a můžete-li,…

Dobrý den. Buďte tak laskav a můžete-li, odpovězte mi na můj dotaz: Je možné, při předčasném odchodu do důchodu o 2 roky, ještě pracovat na živnostenský list když si vydělám cca 30 tis. za celý rok. Při tom bych chtěl pobírat důchod. Mé informace z OSSZ jsou od různých pracovnic různé, ani na ČSSZ mi nebyla referentka schopna odpovědět. V případě kladné odpovědi by mne také zajímalo, z jakého zákona toto vychází. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmů z licencí plynoucích ze zahraničí…

Zdanění příjmů z licencí plynoucích ze zahraničí (Slovensko) a uplatnění daně zaplacené v zahraničí v daň přiznání Za 12/2004 jsme vystavili fakturu za poskytnutí licence slovenskému odběrateli = pro nás zdanitelný příjem za rok 2004. Odběratel nám zaplatí fakturu v lednu 2005 ve výši 90% ( dle sml. o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a SR, čl.12), 10% odvede svému fin. úřadu ( leden 2005). Dle čl.22 odst.1a smlouvy si můžeme snížit daň z příjmů o částku rovnající se dani z příjmů zaplacené v SR. Odběratel zaslal potvrzení o zaplacení. A teď dotaz: V jakém období si zahrneme tuto zaplacenou daň do daň .přiznání ? V roce 2004 ( obd., kterého se týká náš příjem)nebo 2005 (obd.,v němž byla daň v SR uhrazena)? A na základě jakého právního předpisu? Co v případě, že by faktura byla zaplacena až např. v 04/2005? . Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, správce konkurzni podstaty…

Dobrý den, prosím Vás, správce konkurzni podstaty, neplátce DPH, obdrží zálohu na odměnu v dubnu 2005 a doplatek s vyúčtováním odměny asi v listopadu 2005. Započítává se obdržená záloha do obratu pro plátcovství DPH, nebo se započítá do obratu až při vyúčtování a celkovém dorovnání? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu- vložila jsem své…

Dobrý den, prosím o radu- vložila jsem své osobní auto do majetku firmy-hodnota 35000 Kč, chci uplatnit výdaje na opravu a údržbu a poté auto prodat. Otázka zní - kdy uplatním do výdajů těch 35000 Kč když nemám výdaj.doklad. Nebo mám zvolit odpisování? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, moc Vás prosím o zodpovězení…

Vážený pane doktore, moc Vás prosím o zodpovězení mé otázky. Jedná se o příjmy z pronájmu. Fyzická osoba nepodnikatel pronajímá část svého domu vč. pozemku s.r.o. ve které je jediným společníkem. Příjmy z pronájmu zdaňuje dle § 9, ale mám problém s výdaji. Uplatňuje výdaje ve skutečné výši ne procentem, dává tam různé doklady na údržbu, opravy a také loni provedl osázení pozemku okrasných keři za cca 35tisíc kč. Může si tyto výdaje samozřejmě krácené podle poměru pronajaté plochy dát do výdajů, když nemá tento majetek zahrnutý do majetku? Neuplatňuje tudíž ani odpisy. Mate mě nové ustanovení § 25/1u - týká se to i příjmů z pronájmu? A toto ustanovení vztahuje se naopak i u podnikatele fyzické osoby, který má něco v nájmu, případně finančním pronájmu - nemůže si uplatnit nic na údržbu a opravy? Vždyť skoro každý podnikatel má takový automobil, na který si uplatňuje vše, co se dá, včetně pneu, disků, olejů apod. Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, koupila jsem od správce konkursní…

Dobrý den, koupila jsem od správce konkursní podstaty byty i s nájemníky. Prodej probíhal výběrovým řízením - obálkovou metodou. Jako doklad o nabytí byla uzavřena Smlouva o převodu (prodeji). Chci se zeptat, zda i v tomto případě, kdy prodej byl mimo dražbu, jsem plátce daně z převodu nemovitosti já a z jakého důvodu. Pokud ano, mohu přiznat daň z prodejní ceny nebo musím nechat vypracovat posudky a daň zaplatit z odhadní ceny? A ještě jeden dotaz. 2 z bytů chci nájemníkům prodat. Musím ze zisku platit daň z příjmu? Nebo v případě, že za utržené peníze chci pořídit bydlení pro nás, je zde výjimka? Byty bych prodávala dříve než po roce vlastnictví a v žádném z nich jsem nebydlela. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: Myslivecké sdružení…

Dobrý den, prosím o radu: Myslivecké sdružení odbrželo finanční sponzorský dar-využit pro činnost sdružení 1) podléhá dani z příjmu a zahrnu jej do celkových příjmů ke zdanění 2) je od daně z příjmu osvobozen a nebudu jej nikde uvádět 3) podléhá dani darovací a musíme podat přiznání k dani darovací Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

V článku Pavla Nesejta ze dne 16.3. se píše o…

V článku Pavla Nesejta ze dne 16.3. se píše o povinnosti zaslat na zdravotní pojišťovnu přehled za rok 2004. Dle zákona č. 592/92 je povinna tento doklad zaslat OSVČ a osoba s vlastními příjmy. Není mi však jasné, co je osoba s vlastními příjmy. Tento rok jsem podával daňové přiznání sám i když mám příjmy ze závislé činnosti, protože jsem navíc zdaňoval příjem za pronájem. Musím tento formulář vyplňovat nebo ne?



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.