FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Může si česká právnická osoba zřídit bankovní…

Může si česká právnická osoba zřídit bankovní účet v zahraničí (v Polsku)? Jednalo by se o další účet, v ČR již samozřejmě účet má. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Doplnění předcházejícího dotazu /v 1. větě/Vážený…

Doplnění předcházejícího dotazu /v 1. větě/Vážený pane doktore, Manželka je na MD, má HPP, který trvá z doby před MD a od roku 2003 pobírá rodičovský příspěvek.. V roce 2004 působila jako OSVČ v lednu. Pak přerušila podnikání a obnovila jej až v říjnu 2004, tj. podnikala celkem 4 měsíce. Měl jsem za to, že se po celou dobu jedná o vedlejší pracovní poměr, protože před MD byla zaměstnána na HPP. Na OSSZ mi však řekli, že dle nových zákonů je nutno leden brát jako HPP a zbývající 3 měsíce jako VPP. Z toho tedy vyplývá platit minimální zálohy za HPP¨i VPP???? Pro zajímavost uvádím konkrétní hodnoty dle výpočtu OSSZ: ř.22 příjmy z OSVČ 25000Kč ř.23výdaje 6250 Kč ř.24 přijmy po odpočtu výdajů 18750 Kč ř.25 počet měs. podn. hlavní 1???? vedlejší 3 ??? ř.26 prům. měs. příjem 4687 Kč ř.26a příjmy-výdaje HaV 4687,5 14062,5 ř.27 vypočtený VZ HaV 1875 5625 ř.27a dílčí VZ HaV 3368 5052 ř.28min. vyměřovací základ 8993 Kč ř.29určený vyměř. základ 8993 Kč ř.30 pojistné na DP a SPZ 2662 Kč ř.31úhrn záloh 0 Kč ř.32rozdíl ř.30 a 31 /dle OSSZ/ 2662 Kč ř.33 min měs. VZ r.04 2110 Kč, Hl.SVČ 4024 Kč ř.34 min.záloha DP 625 Kč pro hlavní SVČ 1192 Kč ř.35 min poj. NP 93 Kč pro hlavní SVČ 178 Kč ř.36 celkem 718 Kč 1370 Kč Jsou tyto zálohy správné a platí se měsíčně nebo je nutné je uhradit najednou??? Je možno neplatit pojistné NP t.j. 93 Kč, které je nepovinné ???



odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, mám dotaz, když mám příjmy ze…

Pane doktore, mám dotaz, když mám příjmy ze závislé činnosti v zahraničí v Německu a zároveň podnikám v České republice, podávám daňové přiznání typu B u nás, vyplňuji přílohu č. 3 tohoto daňového přiznání? Do kterého řádku pak uvádím příjmy ze závislé činnosti v zahraničí v příloze č. 3 a tam zaplacenou daň? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podnikám od roku 1995. V roce 2004 jsem neměla…

Podnikám od roku 1995. V roce 2004 jsem neměla žádný příjem ani výdaj. Podnikatelskou činnost jsem však nepřerušila. Nemám ani žádné příjmy ze závislé činnosti. Týká se mě minimální základ daně? Nebo stačí doručit FÚ čestné prohlášení, že jsem neměla žádné příjmy ze živnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, Manželka je na MD a od roku…

Vážený pane doktore, Manželka je na MD a od roku 2003 pobírá rodičovský příspěvek.. V roce 2004 působila jako OSVČ v lednu. Pak přerušila podnikání a obnovila jej až v říjnu 2004, tj. podnikala celkem 4 měsíce. Měl jsem za to, že se po celou dobu jedná o vedlejší pracovní poměr, protože před MD byla zaměstnána na HPP. Na OSSZ mi však řekli, že dle nových zákonů je nutno leden brát jako HPP a zbývající 3 měsíce jako VPP. Z toho tedy vyplývá platit minimální zálohy za HPP¨i VPP???? Pro zajímavost uvádím konkrétní hodnoty dle výpočtu OSSZ: ř.22 příjmy z OSVČ 25000Kč ř.23výdaje 6250 Kč ř.24 přijmy po odpočtu výdajů 18750 Kč ř.25 počet měs. podn. hlavní 1???? vedlejší 3 ??? ř.26 prům. měs. příjem 4687 Kč ř.26a příjmy-výdaje HaV 4687,5 14062,5 ř.27 vypočtený VZ HaV 1875 5625 ř.27a dílčí VZ HaV 3368 5052 ř.28min. vyměřovací základ 8993 Kč ř.29určený vyměř. základ 8993 Kč ř.30 pojistné na DP a SPZ 2662 Kč ř.31úhrn záloh 0 Kč ř.32rozdíl ř.30 a 31 /dle OSSZ/ 2662 Kč ř.33 min měs. VZ r.04 2110 Kč, Hl.SVČ 4024 Kč ř.34 min.záloha DP 625 Kč pro hlavní SVČ 1192 Kč ř.35 min poj. NP 93 Kč pro hlavní SVČ 178 Kč ř.36 celkem 718 Kč 1370 Kč Jsou tyto zálohy správné a platí se měsíčně nebo je nutné je uhradit najednou??? Je možno neplatit pojistné NP t.j. 93 Kč, které je nepovinné ???


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Mam dotaz na maximalni vysi prijmu z…

Dobry den. Mam dotaz na maximalni vysi prijmu z vedlejsi pracovni cinnosti, ktera nepodleha dani.. Slysela jsem, ze se tato castka z 3500 zvysila na 5000,-. Je to pravda?


odpovídal(a): Redakce

V r.2003 jsem dosáhl příjmu, z kterého mi vznikla…

V r.2003 jsem dosáhl příjmu, z kterého mi vznikla povinnost zaplatit zdrav.poj. 2251,- Kč a soc.poj. 6572,- Kč. Toto jsem zaplatil v březnu r.2004. Za rok 2004 jsem zaplatil 4990,- Kč na zálohách soc.poj..V závislé činnosti 2004 mám příjem přesahující 250 tis.Kč. Mohu si odečíst z příjmů r.2004 13813,- Kč nebo jen 4990,- Kč?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující: …

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující: Naše firma půjčuje zaměstnanci firemní vůz pro osobní potřebu. Jakou formou budou účtovány ujeté kilometry? Musí s ním firma uzavřít smlouvu o zapůjčení vozidla? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vztahuje se minimální základ daně na…

Vztahuje se minimální základ daně na spolupracující osobu, která nemá žádné příjmy ze závislé činnosti. Spolupracující osoba nemá živnostenský list a má pouze příjmy z podnikání manžela.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, zda je…

Dobrý den, rád bych se dozvěděl, zda je občanské sdružení povinováno dávat dańové přiznání(popř. vést učetnictví), jestliže jeho příjmy nepřesahují 10 000Kč. Mění něco na situaci, jestliže příjmy pocházejí ze živnosti na reklamní služby ? S díky



odpovídal(a): Redakce

Máme zásilkový obchod,odesíláme zboží a sběrná…

Máme zásilkový obchod,odesíláme zboží a sběrná služba nám špatně poslala peníze místo na účet firmy,to poslala na soukromý účet.Je to zúčtováno 32500/31100 proti 365100/32500.Jak to mám zúčtovat v pokladně?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zda jako spolupracující…

Dobrý den, prosím o radu, zda jako spolupracující osoba mohu zaúčtovat úhradu mého zdravotního pojištění za předchozí rok do odečitatelných výdajů v peněžním deníku manžela. Částka byla zaplacena z jeho podnikatelského účtu, takže jiný doklad o platbě nemám. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnanec a v roce 2004 jsem měla další…

Jsem zaměstnanec a v roce 2004 jsem měla další příjem na základě smlouvy o provedení práce v celkové výši 30.000 Kč. Dále uplatňuji nárok na snížení základu daně ze zaplacených úroků z čerpané hypotéky. Podávám daňové přiznání typu A nebo typu B? Do které kolonky přijde zapsat příjem ze smlouvy o provedení práce? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci k minimálnímu…

Dobrý den, prosím o informaci k minimálnímu základu daně. Jestliže jsem za rok 2004 dosáhl základ daně 150.000 Kč, nevztahuje se na mě ustanovení o minimálním základu daně, to znamená, že mohu uplatnit ztrátu z minulého roku v plné výši 80.000? Dle výkladu pracovníků FÚ mohu uplatnit ztrátu pouze ve výši 49.000 Kč v roce 2004 a musím zaplatit daň z minimálního základu daně, tj. 101.000 Kč. Kde najdu oporu v zákoně o daních z příjmů, že mohu uplatnit celou výši ztráty? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Zajimalo by me, jak se dani prijem s…

Dobry den. Zajimalo by me, jak se dani prijem s Forexu, Futures a Derivatu. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Děkuji za odpověď pane doktore. Jde o ten…

Děkuji za odpověď pane doktore. Jde o ten nakladač s leasingem na dva roky. Chtěla bych se ještě zeptat zda je možné dostat tento nakladač do nákladů jiným způsobem, třeba později. Je nějaká možnost? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Minimální základ daně za rok 2004 Příjmy z…

Minimální základ daně za rok 2004 Příjmy z podnikání za období od 1.1.2004 do 31.8.2004 dosáhl za uvedené období dílčího základu daně podle §7 6000.- Kč. 31.8.2004 přerušeno podnikání na 2 roky-zápisem na ŽÚ Od 1.9.2004 závislá činnosti, příjem podle §6, dosáhl dílčiho daňového základu 50.000,- Kč. Jak budeme postupovat z hlediska minimálního základu daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem spolecnikem s.r.o., sve soukrome…

Dobry den, jsem spolecnikem s.r.o., sve soukrome penize jsem zacala investovat do ceskych akcii. Zajimalo by mne zda a jak mam zdanit pripadne vynosy z prodeje cennych papiru. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebobala bych vědět, zda člověk,…

Dobrý den, potřebobala bych vědět, zda člověk, který měl živnostenský list na zprostředkovatelskou činnost,od r. 1978 - prodal akcie a z nich žil do r. 2002 nikde nepracoval- platil pouze zdravotní pojištění a sociální zabezpečení - tudíž žádné příjmy a výdaje neměl - v r. 2003 si nechal vystavit živnostenský list na provádění a odstraňovaní staveb a od tohoto roku střídavě byl jako OSVČ a změnstnanec, je povinnen platit za r. 2004 minimální daň u příjmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN. PANE DOKTORE, VELICE DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ…

DOBRÝ DEN. PANE DOKTORE, VELICE DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ NA MŮJ PŘEDCHOZÍ DOTAZ. MÁM JEŠTĚ JEDEN. V PŘÍPADĚ, ŽE FIRMA UZAVŘE DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, JAK SE TATO ZDAŇUJE. DOMNÍVÁM SE, ŽE DO 5TIS. 15%, ALE NEVÍM, JAK JE TO PŘI VYŠŠÍCH ČÁSTKÁCH. JEDNÁ SE TŘEBA I O 60TIS. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. HEZKÝ DEN.