FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Je nám líto, ale pro dnešní den bylo přijímání dotazů z kapacitních důvodů ukončeno. Pokud chcete využít služeb poradenství portálu www.finance.cz, máte možnost zadat dotaz opět zítra. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na…

Zaměstnanec je Slovák s trvalým pobytem na Slovensku.V roce 2004 neměl kromě příjmu ze závislé činnosti a odškodnění úrazu (3500,- Kč) žádné další příjmy.Naším zaměstnancem byl po celý rok 2004,absence celkem 62 dní. Chce si podat sám daňové přiznání.Otázka zní : Kde? U finančního úřadu místně příslušnému zaměstnavateli nebo na Slovensku? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení…

Na základě nejvyšší nabídky ve výběrovém řízení jsem uzavřel s městskou částí nájemní smlouvu na pronájem garáže s platností od 1.5.2004. Koncem roku jsem obdržel nový předpis nájemného se sdělením, že na základě rozhodnutí Rady MČ a ve smyslu nového zákona o DPH mi byla cena nájemného navýšena o 19% DPH (obec se stala plátcem DPH). Domnívám se, že skutečnost, že se obce staly plátci DPH, nemůže jednostranně ovlivnit uzavřenou nájemní smlouvu na garáž, ve které je nájemné sjednáno v tržní výši a jejíž změny lze sjednávat pouze písemnými oběmi stranami podepsanými dodatky.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jsem OSVČ a v r. 94 jsem koupila zahradnictví (pozemek, skleníky, buňka), vše jsem vložila do majetku firmy a odepisovala, v r. 04 jsem vše prodala. Musím tento příjem zdanit? A mohu si daňově odepsat zůstatkovou cenu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat…

Dobry den, zajimalo by me jak presne vypocitat dan, na zaklade pokynu k vyplneni DAP typu A to vypada, ze si vypocitam 20% z danoveho zakladu a k tomu jeste pripoctu 16 380,- kc. Prijde mi to dost nelogicke, protoze bych potom platila vlastne dan skoro 35%. Navic clovek, ktery ma dokonce vyssi plat (napr. s danovych zakladem 218 000) by mel nakonec dan nizsi, protoze by si take pricital stejnou castku. Na financnim urade mi bohuzel rekli jen to, ze dane pokyny jeste necetli a tudiz ze nevi. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva…

Dobrý den, pane doktore,měla bych na Vás dva dotazy ohledně daňového přiznání: 1) začala jsem podnikat v říjnu 2004, základ daně mi vyšel na 63.077,-, po odečtení nezdanitelné částky mi vyšla daň 3.750,- Kč. Nemám nárok jako začínající podnikatel na nějaké úlevy na dani? 2) Dva měsíce v roce 2004 jsem byla nezaměstnaná, nebyla jsem na ÚP, platila jsem si 905,- Kč. měsíčně zdravotní pojištění. Mohu si tuto částku (1810,-) odečíst v daňovém přiznání ze základu daně? Pokuď ano, kde to mám v daň. p. vyplnit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vlastním nemovitost.Pronajímám v části domu…

Vlastním nemovitost.Pronajímám v části domu prostory pro obchody.Peníze z nájmů pobírá moje babička,která v domě bydlí a má tam věcné břemeno na dožití. Příjmy však zahrnuji do daně z příjmů já,přestože z nich nic nemám.Je možné, aby příjmy z nájmů danila babička?Musí se sepsat nějaká dodatečná smlouva? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dostal jsem nezdaněný honorář 10.000,- Kč za…

Dostal jsem nezdaněný honorář 10.000,- Kč za uveřejněné příspěvky (odborné články) v elektronické verzi odborného časopisu. Musím z této částky platit také zdravotní pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dovolila bych se Vás ještě jednou…

Dobrý den, dovolila bych se Vás ještě jednou požádat o radu. 1.Na konci účet. období vypočítám procento nákladů na auto na využití k podnikání a na využití pro soukrom . účely.Částku pro soukromé účely zapíši jako normální příjem na konci účet.období ??? Musím tuto částku zapsat do Přiznání k dani FO a kam? V Příloze č.1 do odst. E a do odst.105 ?? Nebo mohu základ daně o tuto částku jen navýšit a nezapisovat do "Přiznání", aby v tom nebyl guláš????? 2. Máme hl. činnost celoročně živnost zednictví,FO,DE. Bokem si vydělám ročně do 15.000 Kč hraním v kapele. Musím toto také danit? Sčítají se činnosti dohromady? Velmi Vám děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Koupil jsem obecni byt. Do katastru…

Dobry den. Koupil jsem obecni byt. Do katastru nemovitosti byla zmena zanesena 11.1.2005, smlouvu jsem obdrzel v polovine unora 2005. Byt je v panelovem dome a jde o sdruzeni vlastniku, kam jsem timto take vstoupil. Musim platit dan na rok 2005 nyni? Co danove priznani, kdyz jsem nestihl 31.1.? Co podil dane na spolecnych prostorach? Jak je to s dani z prevodu? A jak je to s formularem B o dani z prijmu - je za rok 2004, takze hadam dobre, ze tam byt letos neuvadim? Dekuji za trpelivost.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat. Základ daně mám nižší nez…

Chtěla bych se zeptat. Základ daně mám nižší nez minimální základ daně, který tedy budu uplatňovat. Uplatňuje se celý nebo jen jeho poměrná část pokud vlastním ŽL od poloviny roku 2004 a první příjem z podnikání mám až v listopadu?odpovídal(a): Redakce

Můj manžel podniká v silniční dopravě. Nákladní…

Můj manžel podniká v silniční dopravě. Nákladní auto není zahrnuto v majetku firmy, účtuji sazbu 3,50 Kč + PHM. V lednu nebyla práce a není vystavena ani jediná faktura. Musí platit za tento měsíc silniční daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k daňovému přiznání. Jsem…

Dobrý den, mám dotaz k daňovému přiznání. Jsem zaměstnán na HPP a zárověň mám ŽL. Minulý rok jsem nepodnikal, a nepozastavil jsem živnost. Jak se na mne vztahuje minimální základ daně? Musím něco platit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebuji poradit jak vyplnit daň…

Dobrý den. Potřebuji poradit jak vyplnit daň přiznání, ve kterém jsou příjmy z §6 z české republiky a příjmy ze závislé činnosti v Kanadě. Jedná se o českého residenta. Prosím o radu: jaký typ přiznání ? Příloha 3 ? Je možno poskytnout jednoduchý návod? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jaké se platí daně při prodeji…

Dobrý den.Jaké se platí daně při prodeji nemovitosti a kdo je platí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaká je povinnost k přiznání k dani z…

Dobrý den, jaká je povinnost k přiznání k dani z příjmu, jsem-li spoluvlastníkem obytného domu, kde jsou dva byty s nájemníky, kteří platí regulované nájemné, druhý spoluvlastník je můj otec, který je v důchodu. Popřípadě může otec podat toto přiznání za nás oba, jako spoluvlastníky?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, je možné požádat o vrácení srážkové…

dobrý den, je možné požádat o vrácení srážkové daně, když celkové příjmy v minulém roce nedosáhly hranice nezdanitelného základu daně? pokud ano, jaký formulář je třeba k potvrzení příjmů podléhajících sážkové dani, pokud jsem o toto potvrzení nestihla požádat do 15.2. 05?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám ještě konkrétní dotaz na výpočet z…

Dobrý den, mám ještě konkrétní dotaz na výpočet z minmál. základu daně 101000. Uvažuji správně? Pokud budu odečítat položku na sebe a 1 nezaopatřené dítě , příp. další určené odečitatelné položky, pak ze zbytku zaplatím daň, která ale bude třeba i méně než 7000. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, já ani manželka jsme u zaměstnavatele…

Dobrý den, já ani manželka jsme u zaměstnavatele nepodepsali Prohlášení k dani a musíme tedy podat daňové přiznání typu A. Chci se dotázat jestli odpočitatelnou položku na naše tři děti musím uvést já ve svém daňovém přiznání, protože jsem je nahlásil svému zaměstnavateli nebo můžu odpočitatelnou položku na jedno z dětí převést na manželku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení, zda mám povinnost…

Dobrý den, prosím o sdělení, zda mám povinnost odvodu minimální daně. Mám 1 dítě, příspěvky ale nepobírám, protože jsem o ně nepožádal.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Nedavno mi sdelil kamarad,že kde si v…

Dobry den.Nedavno mi sdelil kamarad,že kde si v novinach,Mlade fronte četl,že když ma žlověk žl teprve druhym rokem,že přiznani k danim neplati.Na finančni uřad jsem zatim nepsala,protože mi to přijde jak holy nesmysl.Ale pravě proto se Vas ptam jestli je to možne.Žl mam od 7.4.2003 A minuly rok jsem podavala vyplneny socialni do 31.32004 a tento rok je to stejne?? A nebo je to do 30.42005 a nedoplatky zaplatit do 31.52005 Nevim přesne jak to je.Finančni a zdravotni to doufam vim,že je to do 31.3 2005,ale s tim socialnim,je to stejne??,Či ne??? A le spiš me zajimaji ty daně,jestli je to možne,že by človšk tento rok byl nejak osvobozen,nebo takJa to v Mlade fronte nečetla,ale jak řikam zřejmne to bude nejaky nesmysl,dekuji za odpoved.Pekny den.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.