FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane Dytrichu, chtěla bych se jen…

Dobrý den, pane Dytrichu, chtěla bych se jen zeptat, zda je daňově uznatelným nákladem (nebo od daně osvobozeným) členský příspěvek Hospodářské komoře ČR a zároveň také poplatek za servisní a poradenské služby. Předem Vám mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám na Vás dotaz.Manžel je živnostník a…

Dobrý den,mám na Vás dotaz.Manžel je živnostník a já jsem ma mat.dovolené a pobírám tzv.rodičovský příspěvek,může na mě manžel odečíst odpočitatelnou položku .Doslechla jsem se,že rodičovský příspěvek se do příjmu nezapočítává.Jiný příjem nemám.Děkuji za odpověď Přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Musí poživatel starobního důchodu zaplatit…

Musí poživatel starobního důchodu zaplatit sociální pojištění za rok 2004 pokud čistý příjem činil za tento rok 55000,-Kč a v předcházejících letech byla ztráta 26000,-Kč.Jedná se o příjem ze zemědělství,dalo by se říct příjem za více zdan.obdoí.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážení, obracím se na Vás se žádostí o sdělení…

Vážení, obracím se na Vás se žádostí o sdělení jak postupovat v případě, kdy společnost uzavřela v tomto roce obdobný smluvní vztah jako smlouva o nájmu podniku. Bohužel se však nejedná o smlouvu o nájmu podniku dle OZ, ale v podstatě o smlouvu o pronájmu movitých a nemovitých věcí s převzetím pohledávek, závazků, zůstatku v pokladně, odkupem zásob a povinností převzetí zaměstnanců. Můžete mi prosím Vás poradit jak v tomto v případě postupovat a to zejména s ohledem na účtování o postoupení pohledávek, převzetí závazků a pokladního zůstatku? Toto není ve smlouvě definováno jako bezúplatné převzetí. Konkrétní částka vypořádání však není ve smlouvě dána. Je zde pouze uvedeno, že toto bude vypořádáno ve stanoveném termínu. Zásoby budou odprodány, ale z titulu postoupených pohledávek, peněz a závazků budeme pronajímateli plnit. Navíc ne všichni věřitele s převzetím závazků souhlasí. Jak účtovat o penězích v pokladně? Za Vaši odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatník měl v letech předešlých podnikání jako…

Poplatník měl v letech předešlých podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání. V roce 2004 měl první tři měsíce nemocenskou a pak mu byl přiznán plný invalidní důchod. Na konci r. 2004 prodělal operaci, ale během roku měl příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Jsou tyto příjmy nějak omezeny vzhledem k plnému invalidnímu důchodu, který mu byl v dubnu přiznán ? Jinak myslím, že má povinnost podat přiznání k dani z příjmů i přehledy sociálního a zdravotního pojištění. Je to tak ?


odpovídal(a): Redakce

Mám HPP a zároveň jsem OSVĆ (zprostředkovatelské…

Mám HPP a zároveň jsem OSVĆ (zprostředkovatelské služby), mám syna - studenta VOŠ (21 let).Podnikat na základě ŽL jsem začala 1.6.2003. Musím platit minimální základ daně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Lze zahájit odepisování os.automobilu zakoupeného…

Lze zahájit odepisování os.automobilu zakoupeného a zařazeného do obchodního majetku v roce 2004 až v roce 2005? Tazatel vede daňovou evidenci, a v roce 2004 nedosáhne příjem 101 000,- Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, asi…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, asi je pro Vás zcela bězný, ale já si tak trochu nejsem jistá, zda jsem si vše vyložila správně a chci se vyvarovat zbytečných komplikací s finančím úřadem. V září loňského roku jsem si koupila byt do OV, jelikož na Katastru nemovitostí vše trvalo moc dlouho, dostala jsem potvrzení až dne 2.3.2005 i s výpisem z katastru již na mé jméno. A teď k problému, asi před dvěmi měsíci nám byl darován nějaký majetek, jedná se o pozemek. A teď nevím zdali já mám povinnosti podat daňové přiznámi k dani darovací, když v zákoně stojí, že poplatník je ho povinnen dát do 30dnů od nabytí, ale v té době já jsem ještě nebyla majitelem této nemovistosti. Mají tedy tuto povinnost původní majitelé? Pochopila jsem tento zákon správně? Nebo musím podat a zaplatit daň darovací já. Děkuji Vám velice za laskavost. Pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Chtěla jsem se zeptat, vedu účetnictví pro 2…

Chtěla jsem se zeptat, vedu účetnictví pro 2 firmy stejného majitele - s.r.o.- PÚ a fiz.osoba- JÚ. Majitel má 2 bank.účty na každou firmu, ale při platbě faktur a leas.splátek vůbec to nerozlišuje a platí jednoduše z toho účtu, na kterém má peníze. Jak tyto převody mám správně proúčtovat, jakým dokladem, zápočtem či interním dokladem a přes jaké účty s s.r.o. na fiz.osobu a naopak? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dosud mi daňové přiznání zajišťoval zaměstnavatel…

Dosud mi daňové přiznání zajišťoval zaměstnavatel, ale v roce 2004 jsem obdžela autorský honorář ve výši 20 000 Kč a dále mám potvrzení o zaplaceném životním pojištění. Prosím o odpověď na následující dotazy: - který formulář přiznání použít, - které časti musím vyplnit, - zda si mohu odečíst výdaje při psaní knihy paušálem a v jaké výši, - jaké doklady musím doložit. Můj syn student dosáhl věku 26 v dubnu 2004, ale v měsících leden - květen nepracoval , může si nezdanitelnou částku za 4 měsíce odečíst. Mnohokrát děkuji za odpověď a naoplátku nabízím odpověna dotaz pracovního práva. Děkuji,



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, když firma A postoupí svoji pohledávku…

Dobrý den, když firma A postoupí svoji pohledávku jiné firmě B za firmou C za úplatu ve výši 70 % jak toto postoupení mám proúčtovat /pohledávka je teprve 14 dní po splatnosti/. 1. Vůči firmě B vytvořim pohledávku 315/646 v hodnotě 70%. 2. Vůči firmě C vytvořim závazek 546/325 ve výši 100% a započíitam ho. Rozdíl mezi těmito účty je můj výsledek. Je toto účtování správné? Váhám pouze z tohoto důvodu, že účet 546 je nedaňový a 646 je daňový. Tak jak mám postupovat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Potřeboval bych poradit ohledně…

Dobrý den.Potřeboval bych poradit ohledně daňového přiznání.Jsem student VŠE, podnikám a za min.období jsem vydělal asi tak 30000Kč.Bude to asi 3 měsíce, co mi přišel dopis z finančního úřadu, že jsem u nich registrován.Musím vyplnit a odevzdat daňové přiznání? Díky,s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore,vzhledem k tomu, že…

Vážený pane doktore,vzhledem k tomu, že hospodařím se ztrátou,chtěla bych vylepšit hospodářský výsledek.Je možné uplatnit pouze část daňového odpisu nemovitosti,a tím o zbylou část přijít,nebo se dá odepisování pouze přerušit ? Budova je odepisována 3.rokem zrychleným odepisováním.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě k prodeji zahradnictví (dotaz z…

Dobrý den, ještě k prodeji zahradnictví (dotaz z 14.3.05) musím příjem z prodeje zdanit i ktyž jsem vlastnila zahradictví víc jak 5 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti-bytu,ve…

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti-bytu,ve kterém nemám trvalé bydliště.V současnosti stavím RD,uvedený byt chci prodat a peníze z prodeje použít na dostavbu RD.Co musím udělat pro to,abych neplatil jinou daň,než pouze Daň z převodu nemovitosti? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu v mém případě se jedná…

Dobrý den, prosím o radu v mém případě se jedná o problém ve stavebním spoření. Koupila jsem dceří,která se mnou bydlela ve společné domácnosri byt a teď splácím úvěr. Řešila jsem tím otázku společného bydlení. Byt je napsaný na dceru a já mám problém s odpisem úroků z daní. Myslím si,že pokud se jedná o přímého rodinného účastníka a bydlely jsme spolu ve společné domácnosti, mám na toto nárok. Prosím o vyjádření se k tomuto problému. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, nemohu se dobrat…

Dobrý den pane doktore, nemohu se dobrat správných informací o účtování o autu.Pokud vozidlo používám pro podnikaní i pro soukromé účely a je nově koupeno v r.2004 na leasing, musím rozdělit dle počtu najetých km úplně všechny náklady na vozidlo tj. i včetně splátek leasingu,poměrné části akontace a i pojištění? Někdo říká, že stačí rozdělit náklady na údržbu vozidla a benzín, někdo říká, že stačí jen benzín....Vůbec si nevím rady. Moc děkuji a skutečně oceňuji tuto službu, kterou zde provozujete a pomáháte se vyznat nám zmateným a obyčejným lidem v tom labyrintu zákonů.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Osobní vuz na leasing…

Dobrý den, prosím o radu. Osobní vuz na leasing byl po havarii 5.9.04 jiz nepouzitelný. Pojistovna vyplatila náhradu skody leasingove spol., ktera vuz prevzala. Timto pro mne leasing skoncil. Mohu do pol.snizujících zákl. dane uplatnit leasing za 8 mesícu? Jak úcetne vyresit zbylou cast leasingu? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda lze uplatnit…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda lze uplatnit ztrátu z kapitálového majetku. V srpnu vloženo na účet 80000 Kč na nákup akcií,z toho 71500 investováno -nákup akcií, zůstatek účtu 8500 Kč . Stav k 31.12.2004 na účtu 8500, za akcie zůstatek 36300 Kč. Lze rozdíl poklesu ceny akcií 35200 kč použít jako ztrátu na snížení základu daně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikat jsem začal v půlce března, do…

Dobrý den, podnikat jsem začal v půlce března, do té doby jsem byl zaměstnanec. Ale současně mi od začátku roku přicházely na účet u banky A dodatečné provize za sjednaná pojištění (pracoval jsem do roku 2003 pro Českou Pojišťovnu). Po zahájení podnikání jsem tento účet začal používat jako podnikatelský účet. V červenci jsem pak založil ještě jeden firemní účet u e-banky (kvůli platbám na internetu..). Otázka : jaký mám nastavit počáteční stav účtu pro zahájení podnikání? Mám v účetním programu zavést tenhleten účet už od 1.1.04? Děkuji za radu