FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Vážený pane, obracím se na Vás s dotazem v…

Vážený pane, obracím se na Vás s dotazem v následující situaci: pokud používá zaměstnanec firmy telefon i k soukromým účelům: je mu tato částka zdaněná ve mzdě, je nutné z ní také odvést sociální a zdravotní pojištění? Děkuji předem za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o informaci…

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o informaci ohledne dane z nemovitosti. Vlastnime s pritelem rovnym dilem byt v nove postavenem bytovem dome. Soucasne jsme spoluvlastniky parcely pod timto bytovym domem a pozemku kolem. Ve vypisu z katastru nemovitosti, jsou vedena jmena nas obou, s tim ze u bytu vlastnime kazdy 1/2, u parcely 1/16 a u pozemku kolem 1/48. Coby indentifikacni cisla jsou zde uvedena nase rodna cisla. Zajimalo by me tedy, jak mame podavat priznani k dani z nemovitosti, ktere mame podat do konce brezna, vzhledem k tomu ze nase nemovitost byla zapsana do katastru v prubehu ledna 2005. Byt ma udajne priznavat pouze jeden z nas, ale nevim jak je to s podily na pozemku a parcely. Predem moc dekuji za odpoved. S pozdravem



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat v…

Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat v návaznosti na předchozí dotaz (viz níže)pokud v období 8-12/04 došlo k prodeji a opět nákupu akcií,tak lze tento rozdíl ztráty uplatnit? A musí se zjistit rozdíl ceny mezi nákupem a prodejem u pouze akcií s kterými se hýbalo?Vedu pouze daň. evidenci. Ještě jednou mockrát Děkuji(Původní otázka -již zodpovězena-zda lze uplatnit ztrátu z kapitálového majetku. V srpnu vloženo na účet 80000 Kč na nákup akcií,z toho 71500 investováno -nákup akcií, zůstatek účtu 8500 Kč . Stav k 31.12.2004 na účtu 8500, za akcie zůstatek 36300 Kč. Lze rozdíl poklesu ceny akcií 35200 kč použít jako ztrátu na snížení základu daně?)-odpověď nelze-až při prodeji)


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore. Od svého zaměstnavatele…

Vážený pane doktore. Od svého zaměstnavatele jsem k výplatě obdržela dorovnání daně již nyní,je to možné?Mohu si podat ještě dodatečné daňové přiznání na FU ,jelikož mi bylo zasláno potvrzení o pojistném na soukr. živ. pojištění.Děkuji za odpověď, nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Takže když mam žl od roku 2003 a…

Dobry den. Takže když mam žl od roku 2003 a provozovala jsem podnikatelskou činnnost cely rok 2004,tak se na mě nevztahuje minimalni zaklad dane,ktery činni 101000??? Takže se to počita pak jak???Když jsem měla přijmy za cely rok 2004. přijmy:94051 vydaje:23328 pojistne:22822 rozdil,přijmu,vydaji a pojistneho :47901 zdrav.poj.12.845 soc.poj.9970 Tak se od tech 94051 odečte ta nezdanitelna častka 38040 a vyjde dan????? A pak ste dane se ješte odečte ta dan s toho potvrzeni o zdanitelnych přijmech ze zavisle činnosti a funkčnich požitku??Ktera činni 661. A vychozi je dan co se plati???? A nebo když jsem provozovala podnikatelskou činnost cely rok 2004,se to počita s toho minimalniho zakladu co je tech 101000?? Odečte se ta nezdanitelna častka 38040 a vyjde 62960 a z toho se pak vypočita dan???? Jo a ste dane se pak ješte odpočita dan co mam potvrzeni o zdanitelnych přijmech ze zavisle činnosti a funkčnich požitku,ktera je 661. A pak ta vychozi dan se plati???A nebo se to počita jinak??? Dekuji,s podravem dotazujici:-)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná a každý rok jsem…

Dobrý den, jsem zaměstnaná a každý rok jsem odevzdávala svému zaměstnavateli potrvrzení o zaplaceném soukromém pojištění (šlo o penzijní připojištění). Takže se mi o danou částku sníži základ daně. V roce 2004 jsem však po dvou letech pojištění zrušila. Musím vrátit zpět státu částku, kterou jsem si snížila? Nebo jak se postupuje? Zaměstnavatel mi nechce vyhotovit daň. přiznání, protože prý si ho musím vyplnit sama a nějak doplanit daň. Jak mám postupovat? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore,moje maminka vlastní…

Dobrý den pane doktore,moje maminka vlastní zahradu ,kterou dostala od svého manžela.Ten ji vlastni už před sňatkem.Nyní maminka zahradu prodává.Chci se zeptat zda se platí daň z příjmu z prodeje zahrady a v případě že ano tak jak se určuje. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, obracím se na Vás s…

Vážený pane doktore, obracím se na Vás s následujícím dotazem. V roce 2002 naše společnost pořídila montážní vozidla zařazené do kategorie M1 (s uplatněným DPH na vstupu). Tyto jsme na základě doporučení zařadili do položky (2-60) pod SKP kód 34.10.54 (motorová vozidla pro speciální použití) a tudíž tedy do druhé odpisové skupiny s dobou odpisování 6 let. Domníváme se však, že by tato vozidla měla patřit pod kód SKP 34.10.2 a tudíž od tohoto roku do nově zřízené odpisové skupiny 1a. Domníváte se že můžeme (rádi bychom tak učinili) v tomto případě přeřadit tyto vozidla pod nový kód SKP a tedy do odpisové skupiny 1a? Děkuji z odpověď a přeji Vám hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující:…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: Můj manžel je Angličan, má trvalý pobyt na území ČR. Je mu 55 a pobírá soukromý důchod z penzijního fondu od svého bývalého zaměstnavatele. V Británii platí z tohoto příjmu daň. Jak bude tento příjem zdaněn v ČR a jakou sazbou? Podléhá tento příjem dani v ČR? Mnohokrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď: jsem zaměstnána (min. mzda) a…

Prosím o odpověď: jsem zaměstnána (min. mzda) a podnikám. ZD z podnikání vyšel 16 020 Kč a mám na OSSZ nahlášenou vedlejší činnost. Když v rámci ní nedosáhnu min. vyměř. základ 20 208 Kč tak to znamená, že nebudu platit žádné sociální pojištění? Nespadám totiž pak mezi osoby, keré musí být povinně důchodově pojištěny. Nebo zaplatím SP 29,6 % pouze z těch 16 020 Kč? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na dva…

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na dva problémy. 1. Pronajímám byt. Smlouva je napsána na celou částku včetně inkasa a všech mých pravidelných plateb (fond oprav, ...). Jakou částku mám uvést do daňového přiznání. Mohu uvést pouze rozdíl 'celková částka - moje pravidelné platby'? 2. Dostal jsem věcnou cenu v soutěži. Podléhá cena dani (případně kdy se věcné ceny daní). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v minulém roce jsem si přivydělala…

Dobrý den, v minulém roce jsem si přivydělala 5800,- Kč po uzavření příkazní smlouvy. Musím odvádět daně z tohoto příjmu? Jsem zaměstnaná a daně za mě platí zaměstnavatel. Do jaké výše si mohu přivydělat, abych nemusela daň odvádět? Platí se daň z příjmu, když bych uzavřela dohodu o pracovní činnosti? Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mohu…

Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mohu uplatnit cestovní náhrady, pokud muj zamestnanec vykonává pracovní cesty mým vozem, ktere není majetkem firmy. Samozrejme na nej platím silnicní dan a sama si na nej cest. náhrady uplatnuji. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Před rokem jsem koupil stavební parcelu, kterou…

Před rokem jsem koupil stavební parcelu, kterou jsem letos prodal. Musím podat daňové přiznání za rok 2005 typu "B" ? Jestliže ano, mohu tam napsat náklady na koupi parcely, přestože jsem ji platil v minulém roce? Nebo mohu danit paušální sazbou 25 % z příjmů? Jsem zaměstnanec a nepodnikám... Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, potreboval bych zjistit, jak jse to s…

Dobry den, potreboval bych zjistit, jak jse to s proclivanim a danenim softwaru objednaneho ze zahranici. Rekl bych, ze v podstate mohou nastat dve situace. 1) Predpokladejme, ze si objednam software, ktery si po zaplaceni jeho ceny (prevod z uctu), stahnu z internetu. Musim z takto ziskaneho softwaru platit clo a DPH? Pokud ano tak komu? Co pak slouzi misto fyzicke faktury? Postaci vypis z uctu a objednavka? 2) Pokud mi pres internet objednany a bankovnim prevodem zaplaceny software bude fyzicky zaslan (napr. na CD nebo DVD) musim z nej zaplatit clo a dph? Komu, v jake vysi a do kdy je musim zaplatit? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do jakého termínu je Finanční úřad…

Dobrý den, do jakého termínu je Finanční úřad povinen vrátit poplatníkovi daňový přeplatek. V tomto případě se jedná o samostatné daňové přiznání ze závislé činnosti, podané individuálně,z důvodu §43 ZP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ke způsobu vyplnění DAP…

Dobrý den, mám dotaz ke způsobu vyplnění DAP pokud pronajímám jako nepodnikající soukromá osoba nebytový prostor (tj. dle paragrafu 9). Uplatňují se jako výdaje i odpisy majetku, nebo pouze náklady vynaložené na zajištění příjmu (nájem, elektřina atd.) ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala, jak…

Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala, jak dlouho musí naše firma uschovávat jenotlivé doklady a písemnosti, a za jakou dobu nám může být doměřena daň z příjmu. Jsme platci DPH. ěkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, v únoru 2005 mi byl…

Dobrý den pane doktore, v únoru 2005 mi byl převeden byt do osobního vlastnictví (z družstevního). Chtěla bych se zeptat, zda-li v tomto případě převodu platím já jako nový vlastník bytu nějakou jinou daň, než-li daň z nemovitosti. Např. daň z převodu, darovací daň, atd. Byt byl převeden bezúplatně (anuita byla splacena). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, již jsem se zde ptal na možnost…

Dobrý den, již jsem se zde ptal na možnost přechodu z podvojného účetnictví na jednoduché. Odpověď mi přišla, nicméně jsem ji zcela nepochopil. Jsem dobrovolným plátcem DPH, nepřekročil jsem za loňský rok obrat 2 mil. korun. Je možný přechod na jednoduché účetnictví? Pokud ano, jak na to? Satčí pouze oznámit změnu na finančním úřadě nebo se musí nějak požádat? Prosím o radu. Děkuji a přeji pěkný den PS: Účetní mi tvrdí, že dle zákona musím podvojné účetnictví vést minimálně 5 let.