FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na dva…

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na dva problémy. 1. Pronajímám byt. Smlouva je napsána na celou částku včetně inkasa a všech mých pravidelných plateb (fond oprav, ...). Jakou částku mám uvést do daňového přiznání. Mohu uvést pouze rozdíl 'celková částka - moje pravidelné platby'? 2. Dostal jsem věcnou cenu v soutěži. Podléhá cena dani (případně kdy se věcné ceny daní). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v minulém roce jsem si přivydělala…

Dobrý den, v minulém roce jsem si přivydělala 5800,- Kč po uzavření příkazní smlouvy. Musím odvádět daně z tohoto příjmu? Jsem zaměstnaná a daně za mě platí zaměstnavatel. Do jaké výše si mohu přivydělat, abych nemusela daň odvádět? Platí se daň z příjmu, když bych uzavřela dohodu o pracovní činnosti? Mockrát děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mohu…

Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mohu uplatnit cestovní náhrady, pokud muj zamestnanec vykonává pracovní cesty mým vozem, ktere není majetkem firmy. Samozrejme na nej platím silnicní dan a sama si na nej cest. náhrady uplatnuji. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Před rokem jsem koupil stavební parcelu, kterou…

Před rokem jsem koupil stavební parcelu, kterou jsem letos prodal. Musím podat daňové přiznání za rok 2005 typu "B" ? Jestliže ano, mohu tam napsat náklady na koupi parcely, přestože jsem ji platil v minulém roce? Nebo mohu danit paušální sazbou 25 % z příjmů? Jsem zaměstnanec a nepodnikám... Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, potreboval bych zjistit, jak jse to s…

Dobry den, potreboval bych zjistit, jak jse to s proclivanim a danenim softwaru objednaneho ze zahranici. Rekl bych, ze v podstate mohou nastat dve situace. 1) Predpokladejme, ze si objednam software, ktery si po zaplaceni jeho ceny (prevod z uctu), stahnu z internetu. Musim z takto ziskaneho softwaru platit clo a DPH? Pokud ano tak komu? Co pak slouzi misto fyzicke faktury? Postaci vypis z uctu a objednavka? 2) Pokud mi pres internet objednany a bankovnim prevodem zaplaceny software bude fyzicky zaslan (napr. na CD nebo DVD) musim z nej zaplatit clo a dph? Komu, v jake vysi a do kdy je musim zaplatit? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do jakého termínu je Finanční úřad…

Dobrý den, do jakého termínu je Finanční úřad povinen vrátit poplatníkovi daňový přeplatek. V tomto případě se jedná o samostatné daňové přiznání ze závislé činnosti, podané individuálně,z důvodu §43 ZP. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ke způsobu vyplnění DAP…

Dobrý den, mám dotaz ke způsobu vyplnění DAP pokud pronajímám jako nepodnikající soukromá osoba nebytový prostor (tj. dle paragrafu 9). Uplatňují se jako výdaje i odpisy majetku, nebo pouze náklady vynaložené na zajištění příjmu (nájem, elektřina atd.) ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala, jak…

Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala, jak dlouho musí naše firma uschovávat jenotlivé doklady a písemnosti, a za jakou dobu nám může být doměřena daň z příjmu. Jsme platci DPH. ěkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, v únoru 2005 mi byl…

Dobrý den pane doktore, v únoru 2005 mi byl převeden byt do osobního vlastnictví (z družstevního). Chtěla bych se zeptat, zda-li v tomto případě převodu platím já jako nový vlastník bytu nějakou jinou daň, než-li daň z nemovitosti. Např. daň z převodu, darovací daň, atd. Byt byl převeden bezúplatně (anuita byla splacena). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, již jsem se zde ptal na možnost…

Dobrý den, již jsem se zde ptal na možnost přechodu z podvojného účetnictví na jednoduché. Odpověď mi přišla, nicméně jsem ji zcela nepochopil. Jsem dobrovolným plátcem DPH, nepřekročil jsem za loňský rok obrat 2 mil. korun. Je možný přechod na jednoduché účetnictví? Pokud ano, jak na to? Satčí pouze oznámit změnu na finančním úřadě nebo se musí nějak požádat? Prosím o radu. Děkuji a přeji pěkný den PS: Účetní mi tvrdí, že dle zákona musím podvojné účetnictví vést minimálně 5 let.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pane Dytrichu, chtěla bych se jen…

Dobrý den, pane Dytrichu, chtěla bych se jen zeptat, zda je daňově uznatelným nákladem (nebo od daně osvobozeným) členský příspěvek Hospodářské komoře ČR a zároveň také poplatek za servisní a poradenské služby. Předem Vám mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám na Vás dotaz.Manžel je živnostník a…

Dobrý den,mám na Vás dotaz.Manžel je živnostník a já jsem ma mat.dovolené a pobírám tzv.rodičovský příspěvek,může na mě manžel odečíst odpočitatelnou položku .Doslechla jsem se,že rodičovský příspěvek se do příjmu nezapočítává.Jiný příjem nemám.Děkuji za odpověď Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Musí poživatel starobního důchodu zaplatit…

Musí poživatel starobního důchodu zaplatit sociální pojištění za rok 2004 pokud čistý příjem činil za tento rok 55000,-Kč a v předcházejících letech byla ztráta 26000,-Kč.Jedná se o příjem ze zemědělství,dalo by se říct příjem za více zdan.obdoí.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážení, obracím se na Vás se žádostí o sdělení…

Vážení, obracím se na Vás se žádostí o sdělení jak postupovat v případě, kdy společnost uzavřela v tomto roce obdobný smluvní vztah jako smlouva o nájmu podniku. Bohužel se však nejedná o smlouvu o nájmu podniku dle OZ, ale v podstatě o smlouvu o pronájmu movitých a nemovitých věcí s převzetím pohledávek, závazků, zůstatku v pokladně, odkupem zásob a povinností převzetí zaměstnanců. Můžete mi prosím Vás poradit jak v tomto v případě postupovat a to zejména s ohledem na účtování o postoupení pohledávek, převzetí závazků a pokladního zůstatku? Toto není ve smlouvě definováno jako bezúplatné převzetí. Konkrétní částka vypořádání však není ve smlouvě dána. Je zde pouze uvedeno, že toto bude vypořádáno ve stanoveném termínu. Zásoby budou odprodány, ale z titulu postoupených pohledávek, peněz a závazků budeme pronajímateli plnit. Navíc ne všichni věřitele s převzetím závazků souhlasí. Jak účtovat o penězích v pokladně? Za Vaši odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatník měl v letech předešlých podnikání jako…

Poplatník měl v letech předešlých podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání. V roce 2004 měl první tři měsíce nemocenskou a pak mu byl přiznán plný invalidní důchod. Na konci r. 2004 prodělal operaci, ale během roku měl příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Jsou tyto příjmy nějak omezeny vzhledem k plnému invalidnímu důchodu, který mu byl v dubnu přiznán ? Jinak myslím, že má povinnost podat přiznání k dani z příjmů i přehledy sociálního a zdravotního pojištění. Je to tak ?


odpovídal(a): Redakce

Mám HPP a zároveň jsem OSVĆ (zprostředkovatelské…

Mám HPP a zároveň jsem OSVĆ (zprostředkovatelské služby), mám syna - studenta VOŠ (21 let).Podnikat na základě ŽL jsem začala 1.6.2003. Musím platit minimální základ daně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Lze zahájit odepisování os.automobilu zakoupeného…

Lze zahájit odepisování os.automobilu zakoupeného a zařazeného do obchodního majetku v roce 2004 až v roce 2005? Tazatel vede daňovou evidenci, a v roce 2004 nedosáhne příjem 101 000,- Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, asi…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu, asi je pro Vás zcela bězný, ale já si tak trochu nejsem jistá, zda jsem si vše vyložila správně a chci se vyvarovat zbytečných komplikací s finančím úřadem. V září loňského roku jsem si koupila byt do OV, jelikož na Katastru nemovitostí vše trvalo moc dlouho, dostala jsem potvrzení až dne 2.3.2005 i s výpisem z katastru již na mé jméno. A teď k problému, asi před dvěmi měsíci nám byl darován nějaký majetek, jedná se o pozemek. A teď nevím zdali já mám povinnosti podat daňové přiznámi k dani darovací, když v zákoně stojí, že poplatník je ho povinnen dát do 30dnů od nabytí, ale v té době já jsem ještě nebyla majitelem této nemovistosti. Mají tedy tuto povinnost původní majitelé? Pochopila jsem tento zákon správně? Nebo musím podat a zaplatit daň darovací já. Děkuji Vám velice za laskavost. Pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Chtěla jsem se zeptat, vedu účetnictví pro 2…

Chtěla jsem se zeptat, vedu účetnictví pro 2 firmy stejného majitele - s.r.o.- PÚ a fiz.osoba- JÚ. Majitel má 2 bank.účty na každou firmu, ale při platbě faktur a leas.splátek vůbec to nerozlišuje a platí jednoduše z toho účtu, na kterém má peníze. Jak tyto převody mám správně proúčtovat, jakým dokladem, zápočtem či interním dokladem a přes jaké účty s s.r.o. na fiz.osobu a naopak? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dosud mi daňové přiznání zajišťoval zaměstnavatel…

Dosud mi daňové přiznání zajišťoval zaměstnavatel, ale v roce 2004 jsem obdžela autorský honorář ve výši 20 000 Kč a dále mám potvrzení o zaplaceném životním pojištění. Prosím o odpověď na následující dotazy: - který formulář přiznání použít, - které časti musím vyplnit, - zda si mohu odečíst výdaje při psaní knihy paušálem a v jaké výši, - jaké doklady musím doložit. Můj syn student dosáhl věku 26 v dubnu 2004, ale v měsících leden - květen nepracoval , může si nezdanitelnou částku za 4 měsíce odečíst. Mnohokrát děkuji za odpověď a naoplátku nabízím odpověna dotaz pracovního práva. Děkuji,



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.