FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. OSVČ si vzala úvěr od banky na rč,…

Dobrý den. OSVČ si vzala úvěr od banky na rč, jako občan. Peníze z tohoto úvěru použila k úhradě daňových výdajů souvisejích s podnikáním. Dle Vašeho názoru nejsou úroky z tohoto úvěru daňově uznatelné, protože si úvěr nevzal podnikatel, jde o osobní vklad a úroky jsou odepisovány ze soukromého účtu. Byl by nějaký rozdíl v daňové uznatelnosti úroků v případě, že úvěr vč.úroků je hrazen z podnikatel.účtu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den. Mám dotaz ohledně DPH u mezinárodní…

dobrý den. Mám dotaz ohledně DPH u mezinárodní přepravy. Nevím zda postupuju správně,když celou trasu mezinárodní přepravy /ČR-Ukrajina nebo ČR-Švýcarsko/ považuji za osvobozenou od DPH. Dočetl jsem se, že by se měly jednotlivé úseky cesty přes jednotlivé státy posuzovat zvlášť dle tamních zákonů. Jaký je tedy správný postup? Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

můžete mi, prosím, sdělit jaké doklady je potřeba…

můžete mi, prosím, sdělit jaké doklady je potřeba vést v DE hostinska činnost? (kniha tržeb, atd.) děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem fyzická osoba, vedu jednoduché účetnictví a…

Jsem fyzická osoba, vedu jednoduché účetnictví a jsem plátcem DPH. Používám soukromé auto i pro účely podnikání. DPH platím kvartálně. Vedu peněžní deník. Jaké ceny benzínu mám dávat v jednotlivých měsících. Složenky nedokladuji. Vím že koncem roku vychází průměrná cena za pohonné hmoty. Je tomu tak i po jednotlivých měsících? A jestliže ano, kde jde tento údaj možné zjistit. Výdaje na auto uplatňuji ve dvou položkách. Amortizace za km a pohonné hmoty dle průměrné spotřeby a ceny za benzín. Mohu s ceny za benzín uplatnit odpočet DPH? Díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, děkuji za dnešní odpověď v 8:23…

Pane doktore, děkuji za dnešní odpověď v 8:23 ohledně prodeje novostavby. Není mi však jasné, proč nebudu platit daň z přijmu (napsal jste, že pouze daň z převodu nemovitosti), když nemovitost nevlastním 5 let a nemám tam trvalé bydliště 2 roky. Děkuji mockrát,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: V r.…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: V r. 2004 jsme pořídili nemovitost vč.pozemku a oplocení. Zatřídění v odpisových skupináchá bude následující? 1)pozemek vč. keřů-neodepisuje se 2)adm.budova vč.kanal.,vodovodních,přípojek apod. v 6 odpis.skupině 3)kovový sklad-nemá základy, je ukotvený na panelech-6.odpis.skupina 4)oplocení vč.plechových vrat-zídka s dráteným pletivem-4 odpisová skupina 5)studna-součástí pozemku? Hodnota dle znaleckého posudku je vyšší než kupní cena. Pro stanovení hodnoty majetku pro odepisování budeme vycházet z poměru majetku odepisovaného a neodepisovaného dle znal.posudku? Mám ještě jednu otázku: je daňovým nákladem snížení reálné hodnoty neprodejných zásob výrobního materiálu ve skladu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám následující dotaz. Pokud budu…

Dobrý den, mám následující dotaz. Pokud budu úspěšně obchodovat na burze s tím, že mé obchody nesplňují časový test (držím cenné papíry kratší dobu, než 6 měsíců) je daňově výhodnější si na obchodování založit s.r.o. jejiž jedinou činností bude provádění obchodů na burze s vlastním majetkem? Je možno takto dosažený zisk nechat bez zdanění ve firmě a použít ho na další obchody (nerozdělený zisk?) a zdanit jen tu část zisku, například 30%, kterou bych si vyplatil například jako dividendy? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Můj dotaz zní: v roce 2004 jsem dědictvím (ve II.…

Můj dotaz zní: v roce 2004 jsem dědictvím (ve II. skupině) získaný dům ve vzdáleném městě prodala, tj. majitelem jsem byla jen několik týdnů, dnů. Získané peníze jsem vložila do rekonstrukce družstevního bytu (elektroinstalace, podlahy a dveře), který nejen trvale užívám k bydlení, ale je i místem mého podnikání ? administrativní a překladatelsko-tlumočnické služby. Mohu část těchto nákladů (případně jakou) uplatnit pro daňové úlevy?


odpovídal(a): Redakce

Jsou příjmy a výdaje, které se uvádí ve…

Jsou příjmy a výdaje, které se uvádí ve formulářích zdravotního a sociálního pojištění příjmy a výdaje z činnosti OSVČ nebo příjmy a výdaje až po provedení uzávěrkových úprav (odpisy atd.)? Za správnější bych považoval příjmy a výdaje až po uzávěrkových úpravách. Na ně však není v daňovém přiznání kolonka. (Není samostatně součet řádku 101 a 105 resp 102 a 106, ale jen 113 dílčí základ daně.)


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, když půjčím finanční…

Vážený pane doktore, když půjčím finanční prostředky do s.r.o. svého syna /vznik v r.2005/ musím od něj chtít úroky, které potom zdaním nebo mohu poskytnout půjčku bezúročně. Mnohokrát děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Jak správně zaúčtovat silniční daň - předpis a…

Jak správně zaúčtovat silniční daň - předpis a úhradu


odpovídal(a): Redakce

Jsem pracující důchodkyně (starobní důchod) a…

Jsem pracující důchodkyně (starobní důchod) a současně podnikám jako OSVČ (vedlejší samostatná činnost). V roce 2004 jsem měla příjem ze zaměstnání vyšší než 100.000,- Kč (zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění) a v podnikání jsem dosáhla ztráty. Musím přesto platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti ve výši 5.982,-Kč?


odpovídal(a): Redakce

OSVČ si vzala úvěr od banky na RČ, tzn.jako občan…

OSVČ si vzala úvěr od banky na RČ, tzn.jako občan. Peníze získané úvěrem však použila pro podnikání. Je možné úroky z úvěru zahrnout do daňových výdajů, když vlastně úvěr byl použit k pokrytí výdajů, které jsou daňově uznatelné?


odpovídal(a): Redakce

S manželem jsme oba OSVČ. Podnikáme v oboru…

S manželem jsme oba OSVČ. Podnikáme v oboru hostinská činnost. Podnikáme v jedné provozovně na půl. Tzn.část zboží nakupuju já na své IČO, část manžel na své IČO, tržby máme také každý zvlášť. Jak postupovat v případě nájmu, kdy nájem je fakturován vlastníky nemovitosti manželovi? Může mi manžel např.polovinu nájmu přefakturovat? Co dále také s energiemi? Je možná přefakturace od manžela na mě? Není zde nějaký problém s fakturací v tom, že jsme manželé? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych se zeptala z jake vstupni…

Dobry den, rada bych se zeptala z jake vstupni ceny budeme odepisovat v nasledujicim pripade: dedecek dostal v roce 1993 restituci nemovitost, kterou zacal od roku 1993 celou pronajimat, rovnomerne odpisy uplatnoval ze vstupni ceny dle znaleckeho posudku. V unoru 2004 daroval 3/4 nemovitosti svemu synovi. Zacali si delit i prijmy z pronajmu a spolecne vynalozene souvisejici vydaje dle svych podilu. Jak se vsak bude pokracovat v odpisovani? Dedecek uplatni za rok 2004 odpis z 1/4 puvodni vstupni ceny stanovene v roce 1993 znaleckym posudkem a syn bude odpisovat z 3/4 vstupni ceny stanovene v roce 2004 pro ucely dane darovaci? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanci se narodilo dítě v listopadu 2004. …

Zaměstnanci se narodilo dítě v listopadu 2004. Při ročním vyúčtování daní se mu od základu odečte celá odečitatelná částka na dítě t.j.25.560,-kč, nebo jen jeho poměrná část za 2 měsíce t.j.4.260,- kč. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet daně. V…

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet daně. V roce 2004 jsem podnikal na hlavní činnost 10 měsíců. Jelikož jsem byl také studentem prezenčního studia vysoké školy, jednalo se víceméně o přivýdělek. Mé příjmy dosáhly po odpočtu výdajů cca 46 000,-Kč. Živnost jsem přerušil na konci října 2004. Vztahuje se na mě minimální základ daně? Někde jsem četl, že to neplatí pro zrušené či přerušené živnosti během roku 2004. Vypočetl jsem si zaplacení daní v částce 6900,- Kč. Sociální mi vychází téměř na 10 000 a zdravotní téměř na 11 000. Součet daní mi připadá příliš vysoký vzhledem k tak malému výdělku. Studium si již nemohu odepsat, neboť mi bylo již 26 let. Nezbývá než uvedené platby provést, nebo existuje nějaké finančně přívětivější řešení? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ a v r.2004 mi bylo zdravotní…

Jsem OSVČ a v r.2004 mi bylo zdravotní pojišťovnou vráceno pojistné za r. 2003. Mám tuto částku v daňovém přiznání zahrnout do příjmů a jak?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj manžel je Američan a před čtyřmi…

Dobrý den, můj manžel je Američan a před čtyřmi roky se usadil v ČR. Aby zde mohl zakoupit RD, založil s.r.o. Nyní uvažuje o tom, že by s.r.o. zrušil a dům převedl na sebe. Je jediným společníkem s.r.o. Ráda bych se zeptala, jaké bude to bude mít daňové dopady, zvláště zda bude muset zároveň zaplatit dan z převodu nemovitosti nebo z příjmů jako sro a případně darovací nebo z příjmů jako fyzická osoba nabyvatel. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

S.r.o. si pronajala formou finanč.leasingu s násl…

S.r.o. si pronajala formou finanč.leasingu s násl.koupí automobil. Jak postupovat v případě, že společník společnosti, který není jejím zaměstnancem, použije tento automobil i k soukromým cestám? Je možný postup, že bude vedena kniha jízd, kde budou rozděleny cesty autem pro společnost a zvlášť soukromé cesty tímto autem a poté podílem ujetých kilometrů pro soukromé účely pokráceny PHM a dány společníkovi k úhradě. Dále také tímto podílem by byly pokráceny všechny ostatní náklady týkající se auta /opravy apod./ a poměrná část leasingových splátek připadající na účetní období? Mělo by být také toto dáno společníkovi k úhradě?Nebo jaký je jiný správný postup v daném případě? Děkuji za odpověď.