FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Podávám daňové přiznání typu B jako…

Dobrý den. Podávám daňové přiznání typu B jako důchodkyně, která má příjmy z nájmu dle §9 a výdaje uvádí 20% sazbou z příjmu. V přiznání je řádek č. 51, kde je možné odečítat položku podle §34 odst. 3 a odst. 7 zákona. Po povodních jsem musela u mé nemovitosti vybudovat novou kanalizační tunelováním, kterou jsem hradila v roce 2004. Není možné tuto položku zde odečíst ve výši 15% pořizovacích nákladů jako čištění odpadních vod? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Přítelkyně lékařka začala podnikat v březnu 2003.…

Přítelkyně lékařka začala podnikat v březnu 2003. Nyní při podání daňového přiznání za r. 2004 chce v úhrnu max. 30% hospodářského výsledku uplatnit na 2 spolupracující osoby - dcery, které se studiem připravují na budoucí povolání. Je třeba v daňovém přiznání těchto studentek uplatnit min. základ daně 101000,- Kč. Děkuji, příjemný den!



odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, v roce 2004 obdržela odstupné za…

Pane doktore, v roce 2004 obdržela odstupné za uvolnění bytu a dosud jsem jej nepoužila na uspokojení bytové potřeb. Bude figurovat v daňovém přiznání až za rok 2005 nebo za 2004? Děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Jsem student (22 let). Mam…

Dobry den. Jsem student (22 let). Mam zivnostensky list na Poradani kulturnich produkci ..., avsak nijak nepodnikam tj. mam nulove prijmy i vydaje. Jediny prijem ktery jsem behem roku 2004 mel bylo necelych 30 tisic na dohodu o provedeni prace (v dobe od 2.1 do 31. 12). Rad bych se zeptal, jestli je pravda, ze zmineny prijem neni treba uvadet do danoveho priznani respektive, zda jsem vubec povinen danove priznani podavat. V predchozim roce jsem podal danove priznani s nulami, letos je formular zase o neco slozitejsi, takze kdybych ho nemusel vubec vyplnovat, docela by se mi ulevilo. Jeste tedy jednou moje otazky: Musim podavat danove priznani? V pripade ze ano, uvadim v nem prijem z uvedene dohody o provedeni prace? V pripade ze ne, musim to nejak dat vedet financnimu uradu, nebo nemusim delat vubec nic - jak je to pak se socialkou a zdravotni pojistovnou (resp. prislusnymi prehledy)? Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Takže když jsem zahajila podnikani v…

Dobry den.Takže když jsem zahajila podnikani v roce 2003,tak se na mě nevztahuje minimalni zaklad daně,ktery činni 101000,že???Takže mé danove přiznani,by mělo byti vyplněno takto?? :Přiznani DAP,typu B.Přiloha č.1 řádek 101 přijmy:94051 ř.102 vydaje:23328 ř.103 pojistne:22822 ř.104,rozdil 47901 ř.105-112 proškrtnuto,nevztahuje se to na mě. ř.113 dilči zaklad: 47901 Přiloha č.2 DAP typu B ř.201 uhrn přijmu od všech zaměstnavatelu:5.280 tam se piše uhrn ze zavisle činnosti,že?? ř.201a nic,nevztahuje se ř.202 uhrn pojistneho:661 ř.203-nic ř.204 4.619 Přiloha č.3 DAP typu B,vše proškrtnuto,nevztahuje se. 2.ODDIL-Zaklad daně,ztrata. ř.31 dilči zaklad daně ze zavisle činnosti:4619 ř.32 dilči zaklad daně nebo ztrata z podnikani:47901 ř.33,34,35,nic nepiši. ř.36: 47901 ř.37 zaklad daně:52520,vypočtene ř.31-ř.36 čili 4619+47901 ř.37a minimalni zaklad daně se na mě nevztahuje,tak tam piši počet měsicu 12 a zaklad daně z řadku 37 čili 52520,že? ř.38 nemam žadnou ztratu na řadku 36 je kladna hodnota 47901,takže ř.38 nevyplnuji,že? ř.39 tam je opsany ř.37 čili 52520,že? 3.ODDIL ř.40 nezdanitelna častka:38040 řadky 41-52 nic neobsahuji ř.53: 14480 čili řadky 41-52 nic neobsahuji tak je to ř.39-ř.40 a to 52520-38040 že??? ř.54:zaklad daně z ř.53 zaokrouhleny na cele sta dolu 14400 ř.55 dan podle paragrafu 16 odstavce1 zakona je 2160,že?? 4.ODDIL.Dan celkem,ztrata ř.56 dan 2160 ř.57 nevyplnuji ř.58 dan 2160 ř.59 nic 5.ODDIL nevyplnuji 6.ODDIL-Placeni dane ř.66:940 ř.67 nic napsana 0 ř.68-70 nic ř.71:1220 čili ř.58-ř.66 2160-940 A tech 1220 se musi zaplatit do 31.3.2005 Tak myslim,že tak by to melo byt spravne.Doufam,že ano a že takto přes net to jde zkontrolovat.Myslim,že snad ano.Byla bych vděčna za to,že to jde. Děkuji moc za odpověd.A Přeji krasny den,děkuji :-))))


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Chtěla bych poradit, mám příjem z…

Dobrý den, Chtěla bych poradit, mám příjem z pronájmu nemovitostí 14.000 Kč ročně, minulý rok byla změna v pronájmu, že daň z nemovitostí byla zdaňována mnou pronajímatelem místo nájemcem. Prosím poradit, zda-li daňové přiznání z nemovitostí musím přiznávat každý rok a jestli musím dávat daňové přiznání z příjmu, kde bude zahrnut nájem z nemovitostí. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Jsem OSVČ a manželka je jen…

Dobrý den! Jsem OSVČ a manželka je jen zaměstnaná. Mohu podat daňové přiznání za rok 2004 jako společné zdanění manželů, pokud manželce zaměstnavatel již provedl roční zúčtování příjmu ze závislé činnosti za rok 2004.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat zda…

Dobrý den pane doktore, chtěl jsem se zeptat zda můžu uplatnit na manželku žijící se mnou ve společné domácnosti nezdanitelnou část základu daně, vedu-li manželku jako spolupracující osobu avšak za rok 2004 na ní neuplatňuji žádné rozdělění příjmu a výdajů. A manželka jako spolupracující osoba nepodáva DP. Manželka neměla v roce 2004 žádné jiné příjmy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě prosím k níže uvedenému dotazu.…

Dobrý den, ještě prosím k níže uvedenému dotazu. Jakým způsobem ocenit tento majetek? Je nutný odhadce? Lze dát tuto částku celou do daňových výdajů v r. 2004 v rámci úprav DZ dle § 23... ZDP? OSVČ (podniká od r.2001)koupila v r.2002 pro soukr. využití počítač a příslušenství v ceně cca 32000 Kč.Lze vložit tento majetek jako drobný dlouh.majetek do D.Ev. až v roce 2004 a uplatnit do daň.výdajů pořizovací cenu a ostatní provozní výdaje s ním spojené? V případě, že by se daly uplatnit jen provozní výdaje, bude platit při prodeji tohoto majetku do 5 let od vyřazení z OM tzv. časový test?Děkuji za odpověď. Odpověď: Vložit PC do majetku je možné, ale je třeba upravit cenu pořízení na cenu obvyklou k datu zařazení. Stejné to bude při prodeji, rsp. vyřazení z majetku. Provozní náklady si uplatníte jako daňové výdaje. Odpovídal: Dytrich Petr, JUDr.


odpovídal(a): Redakce

V dotazu ze dne 15.2.2005 v 9.13 se nějaká paní…

V dotazu ze dne 15.2.2005 v 9.13 se nějaká paní ptala na odpočet nezdanitelné částky na svého manžela, který pobírá invalidní důchod. Pan Dytrich Petr, JUDr odpovídal, že si muže odečíst na manžela 21720,-. Mé známé, její mzdová účetní tento odpočet odmítla provést, protože do přímu manžela započítala jeho invalidní důchod, tím přesáhl částku 38040,- a odpočet nelze provést. Zajímalo by mne, kde bych našla přesný výčet příjmů, které se počítají nebo nepočítají do příjmu manžela pro odpočet nezdanitelné částky na manžela. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnankyně (Slovenka) začátkem roku…

Dobrý den. Zaměstnankyně (Slovenka) začátkem roku bydlela na Slovensku a měla tam příjmy ze závislé činnosti. S manželem se přestěhovala do ČR (pobývala zde v roce 2004 184 dnů) a má zde opět příjmy ze závislé činnosti a nadále zde bydlí. Chtěla by podat přiznání za 2004 a uplatnit základní nezdanit. částku, odpočet na dítě a manžela bez příjmů. Může? A co s příjmy ze začátku roku na Slovensku? Děkuji za Vaši laskavou odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtel bych se zeptat kolik si muze…

Dobry den, chtel bych se zeptat kolik si muze zena prividelat na materske dovolene. Je to castka 38000kc/rok?


odpovídal(a): Redakce

Od kdy platí minimální daň (za období 2004 nebo…

Od kdy platí minimální daň (za období 2004 nebo až 2005)? Jsme za loňský rok ve ztrátě, budeme muset platit min. daň a kdy je splatná? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, auto pořízeno na leasing, v technickém…

Jsem OSVČ, auto pořízeno na leasing, v technickém průkazu je uvedena leasig. společnost, leasing ukončen. Mohu použít výpočet : km x 3,50 + km x spotřeba x PHM? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o…

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o radu tykajici se danoveho priznani. V roce 2004 jsem na konci brezna prerusila samostatnou cinnost na zaklade zivnostenskeho opravneni. Po cely rok jsem byla soucasne zamestnana a zavisla cinnost byla hlavnim zdrojem prijmu. Od ledna do brezna nez jsem prerusila zivnost jsem nemela zadne prijmy ze samostatne cinnosti. Musim nyni za rok 2004 podavat danove priznani typu B s uvedenim nulovych prijmu ze samostatne cinnosti? Predem velmi dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o…

Dobry den pane doktore, rada bych vas poprosila o radu tykajici se danoveho priznani. V roce 2004 jsem na konci brezna prerusila samostatnou cinnost na zaklade zivnostenskeho opravneni. Po cely rok jsem byla soucasne zamestnana a zavisla cinnost byla hlavnim zdrojem prijmu. Od ledna do brezna nez jsem prerusila zivnost jsem nemela zadne prijmy ze samostatne cinnosti. Musim nyni za rok 2004 podavat danove priznani typu B s uvedenim nulovych prijmu ze samostatne cinnosti? Predem velmi dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, prosím o radu. OSVČ je od 23.12.04…

Pane doktore, prosím o radu. OSVČ je od 23.12.04 důchodce. Podnikala celý rok. Týká se jí minimální základ daně. V zákoně je uvedeno, že star. důchodců se netýká min. daň. základ, ale není tam napsáno, jestli se bere v úvahu např. celý měsíc co byl v důchodu. Stačí jen podmínka, že byl část roku star. důchodce?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chci se ujistit, zda postupuji spravne…

Dobry den, chci se ujistit, zda postupuji spravne: V roce 2004 jsem zaplatila ctvrtletni zalohy na dan z prijmu FO (15.6., 15.9., 15.12.) a v roce 2005 31.3. Pri podavani priznani k dani z prijmu za rok 2004 zohlednim jako zaplacene zalohy pouze ty, ktere byly zaplaceny v roce 2004, ta zaloha z brezna 2005 bude uplatnena az v priznani za rok 2005. Je to tak? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimálního základu.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně minimálního základu. Jsem zaměstnaná na HPP a příjmy z podnikání nemám, ale činnost jsem nepřerušila. Musím zaplatit daň z minimálního základu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, plátce DPH, v majetku firmy mám 1/2…

Jsem OSVČ, plátce DPH, v majetku firmy mám 1/2 roku zahrnuté vozidlo za 122,-Kč (cena po skončení leasingu v 09/04,vůz měl nárok na odpočet DPH). V dubnu chci přerušit podnikání z důvodu dlouhodobé nemoci a nevím, kdy se k němu vrátím. Můžu auto stále nechat ve firmě, nebo se s přerušením musím nějak vypořádat s majetkem? Auto chci ve firmě ponechat pro případ, že se k podnikání vrátím. Poraďte prosím jak nejlépe a nejlevněji.