FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Elena

Sleva na manželku

Dobrý den, rád bych se na něco zeptal. Od lidí z okolí jsem slyšel, že až budu ženatý, že mě vrátí peníze na daních (manželka němla příjem 64 000,-Kč). Jsem v situaci, v roce 2017- konec dubna, jsem se oženil. Manželka je na rodičovské dovolené a každý měsíc dostávám příspěvek na jedno dítě)1107,-Kč měsíčně). A teďka otázka: Je možné, že nedostanu (příspěvek na manželku)ani korunu?Děkuji moc a přeji pěkný den


odpovídal(a): Elena

Daňové přiznání a s.r.o.

Založila jsem si sro v listopadu 2017, ale žádnou činnost jsme neprovozovali, zatim tato společnost nepodniká. Jak mám vyplnit daňové přiznání? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Elena

Příjem z prodeje dědického podílu z neukončeného ř

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se pohlíží na jednorázový příjem z prodeje dědického podílu. Jedná se o tzv. institut zcizení, neprodává se tedy skutečný majetek, ale podíl na ještě neukončeném dědickém řízení. Pokud jsem takto svůj podíl prodala za dejme tomu 100.000,-Kč, pohlíží se na to jako na ostatní příjem a jak a kde jej zohlednit v přiznání k dani z příjmu? Velice děkuji za odpověď, tuto velice specifickou kategorii jsem nenalezla v žádných zákonech ani poradnách, jediný výčet § 10 odst. 1 mi neposkytl požadovanou odpověď.


odpovídal(a): Elena

Automobil využívaný pro zaměstnavatele

Zdravím, pracuji na dohodu u sro, (příjem do 9999,-/měs.), může si zaměstnavatel uplatnit měsíční paušál za moje auto (4000,-), pokud za něj zaplatí sil. daň?


odpovídal(a): Elena

Stipendium a daně

Dobrý den. Mám dotaz týkající se daňového přiznání. Jsem OSVČ a přiznání daně z příjmů FO podávám sama. Kromě příjmů ze samostatné činnosti dostávám nyní ještě stipendium na VŠ(doktorský studijní program, ale je mi více než 26 let). Předpokládám, že dle paragrafu 4, odst. 1, písmena k) ZDP není toto stipendium předmětem zdanění. Zajímá mě však, jestli se jako osvobozené od daně někam do daňového přiznání uvádí, nebo jestli se do daňového přiznání vůbec tento příjem nepíše. Pokud je potřeba ho někam na formulář napsat, prosím poraďte mi, kam přesně se zapisuje. Děkuji moc za odpověď. S přáním hezkého dne.


odpovídal(a): Elena

Pracovní neschopnost a daňové přiznání

Dobrý den. Šest měsíců jsem byla v pracovní neschopnosti a zbytek roku na mateřské dovolené, tudíž celý rok 2017 mám příjem pouze z ČSSZ. Jak je to s daňovým přiznáním? Děkuji


odpovídal(a): Elena

Příjmy z DPP v daňovém přiznání

Dobrý den. Byla jsem v r. 2017 zaměstnána po celý rok na základě pracovní smlouvy na HPP. Loni jsem měla pracovní úraz, takže mám letos povinnost podat daňové přiznání sama. Mám k dispozici obě potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, od zaměstnavatele i od pojišťovny. Z nich zadávám příjmy do daňového přiznání. Navíc jsem však měla za rok 2017 příjem z dohody o provedení práce v úhrnné výši 12.339,- Kč. Mám dva okruhy dotazů: 1.) Musím příjem z DPP do daňového přiznání zadat, když nedosahuje výše 30 tis. Kč? Vztahuje se na něj osvobození od daně dle §10 daň. zákona? 2.) Pokud by byl můj příjem z DPP osvobozen od daně, ale zadat se do daňového přiznání přesto musí, tak jak ho zadám? Mám příjem 12.339,- vyplnit v příloze 2 daňového přiznání a zároveň tam zadat částku 12.339,- jako výdaj ve stejné výši, takže dílčí základ daně z ostatních příjmů bude 0,- Kč? Nebo ho není třeba v tomto případě v přiznání vůbec uvádět? Děkuji za zodpovězení mého dotazu.


odpovídal(a): Elena

Oprava chyby v daňovém přiznání

Dobrý den, podal jsem elektronické DAP, kde jsem však udělal chybu, toho charakteru, že by mi FÚ vracel více, než by správně měl. Chybu jsem si však uvědomil až po odeslání DAP. Samotné "potvrzení", jenž se má fyzicky dodat do 5 dnů jsem nedodal, protože se na něm píše, že pokud nedodržím tento interval, nahlíží se na něj, jako by DAP podáno nebylo. Udělal jsem správnou věc? Budu moct podat nové elektonické DAP, ve kterém uvedu vše správně a dodám fyzicky nové potvrzení? Nebo budu muset opravovat to špatné/staré? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Sokromé vozidlo v podnikání

Dobrý den, v předešlém roce (2016) mi vedla účto jedna paní účetní, ale nebylo jednoduché se s ní domluvit, tak jsem v roce 2017 začala účetnictví vést sama, jsem čtvrtletní plátce, nyní u daňového přiznání si nejsem jistá co vše bych měla mít zaúčtováné, aby bylo DAP správně. Ze závazků jsem převedla vše do peněžního deníku, banka mi souhlasí na PČ i KS, majetek nemám, osobní spotřebu teprve do deníku zaúčtuji, odvody na soc. a zdrav. tam mám taky, můžu si zaúčtovat náklady za užívání soukromého auta? A zatím mi nesedí peníze v hotovosti, protože předchozí paní účetní mi není schopná sdělit konečný stav :-( Předem děkuji za radu.


odpovídal(a): Elena

DPP a podání daňového přiznání

Dobrý den, prosím o radu, v oblasti podání daňového přiznání FO. V roce 2017 jsem byla na rodičovské dovolené a čerpala rodičovský příspěvek. Byla jsem vedena jako zaměstnankyně ve firmě, kde jsem si však na rod. rovolené nepřivydělávala (tedy příjem 0,- Kč). U jiné společnosti jsem si částečně přivydělávala. Nejprve (protože jsem si myslela, že půjde o krátkodobou spolupráci) na Dohodu o provedení práce - celkem 20 tis. Kč. A posléze jsem práci fakturovala - pracovala na ŽL (u stejné společnosti). Růžové prohlášení nemám podepsáno nikde (nebyla jsem si jistá, zda ho podepisovat, když mi vyplývá povinnost podat si přiznání sama). Otázka zní, jak nyní podat přiznání - když mám souběh dohody a fakturované činnosti u jedné společnosti.(popř. co vyplnit do přiznání z "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucich na základě dohod o provedení práce). Děkuji za reakci.



odpovídal(a): Elena

Odečet životního pojištění z daní

Dobrý den, pokud je kromě pojistníka druhým pojištěným manželka, může si uplatnit životní pojištění jako slevu §15? Částka v potvrzení je menší než celkové měsíční platby, něco je tam odečteno. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Prohlášení a daňové přiznání

Dobrý den, mám problém s daňovým přiznáním. Celý loňský rok jsem byla studentem denního studia. Celý rok jsem měla brigádu, kde nebyly placeny zálohy na daň, měla jsem podepsané "růžové prohlášení". I přes mou žádost, ať toto prohlášení je k měsíci srpnu ukončeno, tak do konce roku mi stejně nebyl plat daněn. Výdělky byly do 5000 Kč měsíčně. Od září jsem pak nastoupila do práce na HPP a zde jsem právě v měsících září-prosinec uplatňovala slevu - opět růžové prohlášení, byl zde vyšší výdělek. Jde tedy o souběh dvou růžových prohlášení za měsíce září - prosinec. Jak toto mohu zohlednit v daňovém přiznání a daně doplatit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Sleva na manželku

Dobrý den, manžel dostal s fin. úřadu dopis že v roce 2014 uplatnil slevu na manželku a neměl na to nárok i když jsem donesla potvrzení o zdanitelných příjmech na 67,200 tak kontrolou zjistily že jsem brala ošetřovné a byla jsem na neschopence a překročilo se to o 1,290kč má si udělat zpětné daňové přiznání a nevíme si vůbec rady, jak dále pokračovat jestli to nejde nějak obejít nebo promlčet nemůže se ani odvolat. děkuji


odpovídal(a): Elena

Solidární daň

Dobrý den, podávám si daňové přiznání sám a v roce 2017 jsem zaplatil solidární daň podle paragrafu 38 ha. Na potvrzení o zdanitelných příjmech je v kolonce 14 napsáno 3. Nevím, kde to mám zapsat do daňového přiznání. Druhý dotaz se týká odečtení úroků z hypotéky. Syn má hypotéku na rekonstrukci domu. bydlí tam společně se svými prarodiči ale dům není v jeho vlastnictví. Účetní u jeho zaměstnavatele mu nechce uznat úroky z hypotéky s tím, že dům není jeho. Má pravdu? V případě, že ano, jak by se to dalo řešit. Převod na něho momentálně není možný. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Souběh HPP a DPP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali mám povinnost podat daňové přiznání v případě souběhu dvou zaměstnání, kdy u jednoho zaměstnavatele mám HPP a podepsané prohlášení poplatníka daně a u druhého zaměstnavatele mám DPP s pravidelným měsíčním výdělkem nižším než 6000,-Kč. Současně bych se chtěla také zeptat, zdali mám z výše popisovaného důvodu nějaký nárok na vrácení daně? Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Převod členských práv k družtevnímu bytu

Dar (příp. dědictví) členských práv k družstevnímu bytu synovi od matky, jenž byla vlastníkem členských práv 20 let a současně v bytu měla trvalé bydliště. Syn po nabytí členských práv chce tato práva za úplatu převést na třetí osobu. Doba mezi nabytím členských práv synem a převodem členských právna třetí osobu je kratší jak 5 let. Bude převod členských práv synem na třetí osobu předmětem daně z příjmu? Příp. lze v tomto případě uplatnit jako výdaj nabývací cenu podílu dle §10 odst. písm.c)? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Vrácení daně

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadne daňového priznania. Som študent VŠ zamestnaný na dohodu o provedení práce s trvalým pobytom na Slovensku. Moja ročná mzda bola 17 200 Kč a zdanená čiastka bola 2580 Kč. Od zamestnávateľa mám potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti. Chcel by som sa teda opýtať, či ako študent mám právo na vrátenie zdanenej čiastky a ak áno, ako by som mál postupovať. Ďakujem a prajem pekný deň Oliver Szigeti


odpovídal(a): Elena

Výdaje u nájmu

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně a vlastním pole, ze kterých dostávám ročně nájemné za užívání těchto pozemků. Podávám každoročně daňové přiznání. Nyní jsem se dozvěděla, že se prý z tohoto příjmu odpočítává daň z nemovitosti. Je to pravda? V růžovém formuláři jsem žádnou kolonku nenašla, vyplňuji hlavičku (strana 1) a přílohu 2. Děkuji za objasnění.


odpovídal(a): Elena

Daňové zvýhodnění u studenta VŠ

Dobrý den Dcera (24 roků) s námi žije ve společné domácnosti, PRACUJE a přitom studuje VŠ (magisterský program, kombinované studium). Můžu na ni já uplatnit ve svém DAP daňové zvýhodnění na dítě ?


odpovídal(a): Elena

Souběh pracovních smluv

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na odvádění daní v případě souběhu dvou DPP. U jednoho zaměstnavatele si vydělám v průměru 1500Kč, u něj mám podepsané prohlášení. U druhého zaměstnavatele mám též DPP, vydělám v průměru 1000Kč. A mám práci na plný úvazek, v průměru 30 000 gross. Kolik mi bude sražena daň z příjmu? Chtěla bych se zeptat, jak je to v takovém případě s daněmi z příjmu, příp. se zdravotním a sociálním? Budu si moct v dalším roce zažádat o vrácení daně, kterou zaplatím? Díky za odpověď