FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO

odpovídal(a): Redakce

Výstava soukromé sbírky

Dobrý den, vlastním obsáhlou soukromou sbírku starých kočárků a retro doplňků. Pokud bych si pronajala prostory, mohu sbírku jednorázově např.na 2 měsíce vystavit a vybírat vstupné? Jak je to pak s daní z příjmu a musí být k tomuto ŽL? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PayPall příjmy z USA

Dobrý den, momentálně jsem zaměstnán zde v ČR na HPP. Mimo to jsem začal poskytovat IT služby na dohodu pro firmu sídlící v USA, která zasílá peníze na můj PayPall účet podle odpracovaných hodin. Bude stačit, když vedlejší příjmy nahlásím u zaměstnavatele (HPP) a ten za mne provede roční zúčtování a nebo musím založit živnost? Děkuji za odpověď. S pozdravem, FH



odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji zděděné nemovitosti

Dobrý den, manžel zdědil po mamince nemovitost, kterou měla ve vlastnictví (dle LV) od 14.1.2014. Kdy může prodat nemovitost, aby neplatil daň z přijmu z prodeje nemovitosti ve výši 15%? Ďekuji za Vaší reakci.


odpovídal(a): Redakce

Daň z příjmu při prodeji darovaného bytu

Před rokem jsem dceři daroval (darovací smlouvou) byt v osobním vlastnictví od roku 1995. Tento byt chce nyní dcera prodat. Bude povinna z tohoto prodeje odvést daň z příjmu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu z podnájmu nemovitosti

Dobrý den, mám v plánu nabídnout k podnájmu byt, který mám pronajatý (samozřejmě se souhlasem majitele). Ráda bych se zeptala, zda se povinnost platit daň z příjmů vztahuje také na podnájem? Předem děkuji za odpověď! S pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Daně u darování nemovitosti mezi příbuznými

Dobrý den, mám dotaz ohledně darování nemovitosti. Máma se strejdou (jsou to sourozenci) zdědili byt 3kk po babičce. Každý vlastní 1/2 bytu. Já vlastním byt 2kk a chceme si byty darovat. Strejda a máma mi darují svoje podíly z bytu po babičce. Já daruji strejdovi svůj byt 2kk za 1/2 jeho podílu bytu po babičce. Tím ho vlastně vykoupím, a protože můj byt má vetší cenu jak jeho 1/2 podíl, tak rozdíl doplatí. Jestli jsem správně koukal, tak nemusíme platit žádnou daň, protože si to darujeme v rámci rodiny. Je to pravda a nebo musíme nějakou daň zaplatit? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na daňový bonus na děti

Dobrý večer, jsem matka samoživitelka (51 let), mám devítiletého syna a jsem v částečném invalidním důchodu II stupně. Pracuji v chráněné dílně na částečný úvazek 4 hodiny denně. Chci se zeptat, jaký musím mít měsíční výdělek abych měla nárok na daňový bonus na dítě, a pokud budeme syn nebo já nemocní budu mít v příštím roce nárok na vrácení bonusu na syna když ho některý měsíc nedostanu? Je nějak zohledněno to , že jsem v I.D. a pracuji za min. mzdu na částečný úvazek? A je do mých příjmů započtena i výplata invalidního důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Zdanění příjmu nerezidenta

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď předchozího dotazu. Náš zaměstnanec (občan a profesor ve Švýcarsku) švýcarský rezident který vykoná práce pro Českou univerzitu ve Švýcarsku……podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění, jeho české příjmy „mohou“ byt zdanění v ČR. Můj dotaz je, - pokud budeme odvádět daň v ČR, může on podepsat prohlášení na daně - sleva na poplatníka? - A pokud zdaníme ve Švýcarsku, co a kdy musí zaměstnanec nám doložit? Moc děkuji.


odpovídal(a): Elena

Zdanění příjmu ze zahraničí

Dobrý den, moc prosím o rádu a nebo o sdílení informaci. Profesor na univerzitě, občan Švýcarska bude mít uzavřenou smlouvu s Českou univerzitu. Práce bude vykonat ve Švýcarsku. Kde se musejí zdanit jeho české příjmy? Moc Vám děkuji.


odpovídal(a): Elena

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Dobrý den, mohl byste mi poradit s níže popsaným problémem? Týká se toho, zda je nutné platit daň z příjmu z prostředků získaných prodejem nemovitosti za následujících okolností. Nemovitost je vlastněna na základě nabývacího titulu – kupní smlouvy uzavřené u notáře už dne 11.10.1979 bohužel s tím, že nemovitost byla zapsána kvůli lajdáctví nabyvatele do katastru nemovitostí s právními účinky zápisu až ke dni 9.6.2014, ale v katastru nemovitostí je jako nabývací titul uvedena právě kupní smlouva z 11.10.1979. Domnívám se, že na tuto nemovitost se vztahuje osvobození od daně z příjmu, neboť nabyvatel je podle mne vlastníkem již od 11.10.1979, protože dle tehdejšího občanského zákoníku se (jak jsem snad správně zjistil) vlastnictví k nemovitosti nabývalo registrací smlouvy státním notářstvím, podle mne by tedy měl být nabyvatel vlastníkem nemovitosti nezapsané v katastru od toho 11.10.1979, tedy mnohem více, než 5 let. Pro jistotu jsem se na tuto věc ještě zeptal na Finančním úřadu, k mému překvapení mi však jeho pracovníkem bylo sděleno, že je v tomto případě rozhodně nutné zaplatit daň z příjmu, neboť nemovitost byla zapsána do katastru nemovitostí až dne 9. 6. 2014. Jsem laik, ale podle mne je v Zákonu č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, § 4 odst. 1) písm. b) uvedeno, že: "příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 5 let"………………, tedy není stanoveno, že by rozhodným okamžikem měl být zápis do katastru nemovitostí nebo že by se daň týkala jen prodeje nemovitostí zapsaných do katastru. Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.



odpovídal(a): Elena

Vrácení preplatku na dani

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda je ještě nyní možné požádat na FU o vrácení přeplatku na dani za rok 2015 a 2016? Nebo už je pozdě a mohu až za rok znovu? Ptám se, protože za jistý rok když jsem byl žádat kdysi, jsem přišel asi až v srpnu a paní mi nic neřekla, že jdu pozdě nebo něco takového. Čtu na internetu že se dá požádat nejpozději tuším 31.3. ale z vlastních zkušeností si tímto nejsem jist. Děkuji za případnou odpověď a vysvětlení.


odpovídal(a): Elena

Daň z prodeje zděděného bytu po otci

Dobrý den, známá zdědila před rokem po otci byt, který ho vlastnil 15 let. Pokud by ho chtěla prodat do 2 let od nabití, musela by zaplatit daň z příjmu - z prodejní ceny, nebo jen z rozdílu odhadní ceny při dědickém řízení a vyšší prodejní cenou? Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Osvobození při prodeji bytu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na případ, se kterým jsem se dnes setkala, jedna moje známá bude prodávat byt a neví, zda se na ní bude vztahovat daňová povinnost - resp. daň z příjmu, když si do jednoho roku po prodeji chce koupit stavební pozemek a začít na něm stavět. V zákoně je snad dané, že při použití financí z prodeje jedné nemovitosti se daň neplatí při koupi jiné nemovitosti za účelem bydlení. Nicméně stavební pozemek není přímo nemovitost s účelem bydlení a není jisté, že se tam do roka stihne dům postavit. Můžu Vás požádat o Váš názor či o informace, které tu známou ujistí, že to takto může nebo nemůže zrealizovat, aby nemusela daň z příjmu platit? Velice Vám děkuji!!!


odpovídal(a): Elena

Osvobození při prodeji nemovitosti

Dobrý den, před necelými 2 lety jsem získal darem rekreační chatu od rodičů. Jednalo se jen o to aby v se v případě úmrtí nemuselo řešit dědické řízení. Chatu rodiče stále užívají, ale rozhodli se ji teď prodat. Budu muset platit daň z příjmu, když chatu stále úžívali rodiče, kteří ji před darováním vlastnili skoro 30 let?


odpovídal(a): Elena

Bezúplatný příjem - darování domu

Dobrý den, můj bývalý přítel mi v roce 2017 daroval půlku domu, ve kterém jsme spolu bydleli. Dohromady jsme ve společné domácnosti žili 7 let a máme spolu dítě. Ale odstěhoval se už v roce 2016 za prací do jiného města a od té doby jsme spolu nežili a nehospodařili. Až do darování rovné poloviny domu tady měl trvalý pobyt, následně mi rovnou polovinu daroval, poté jsem ho odhlásila z trvalého bydliště a on se odstěhoval do zahraničí. Musím platit daň z daru a odhad ceny nemovitosti? V zákoně je dáno, že pro osvobození od daně jsme museli žít spolu alespoň 1 rok před darováním, ale není specifikováno, že poslední rok až do dne darování. Z FÚ mi volali, že musím zaplatit odhad a 15% daň z odhadní ceny nemovitosti. Děkuji


odpovídal(a): Elena

DPP s prohlášením a daňové přiznání

Dobrý den, Jsem student a od září do konce roku jsem pracovala na DPP. Celkově byl můj příjem z této DPP za 4 měsíce do 9.000,- Kč (každý měsíc okolo 2.500,- Kč). U zaměstnavatele jsem podepsala prohlášení poplatníka daně z příjmů FO ze závislé činnosti. Žádná daň mi ve výplatách nebyla strháváná. I když je už pozdě, chtěla jsem se zeptat, zda mám povinnost podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Jak začít podnikat

Dobry den prave zacinam podnikat a chtela bych prodavat svatebni a spolecenske saty od nevest ktere je koupili pres internet a nesedi jim nebo naopak jim sedli meli svatbu a chteji je prodat dal. Dale od kamaradek kteri si take objednali neco z ciny a nesedlo jim to a rada bych vedela jestli je pro me vubec mozne takove zbozi od nich nakoupit za ucelem dalsiho prodeje nebo zapujceni apokud ano jak to udelam s fakturami ktere mi fyzicke osoby ktere nepodnikaji dat nemohou.postacil by tak treba vypis z uctu? A co kdybych platila cash to by asi neslo? Danit na konci roku budu procenty.dekuji


odpovídal(a): Elena

Prodej členských práv k DB

Dobrý den, zdědil jsem členská práva k družstevnímu bytu po otci a rád bych věděl,jak je to s daněmi při prodeji těchto práv. Děkuji A. Veselovský


odpovídal(a): Elena

Procenta z příjmů

Dobrý den, jsem plátce DPH. Lze založit společnost bez právní subjektivity s manželkou? Pokud ano, tak mám dotaz. V prosinci jsem pořídil auto a uplatnil odpočet DPH. Vůči odběrateli bych vystavoval doklady já za společnost a manželka by fakturovala mě. Nebyla by plátcem DPH. Musel bych z pořízeného auta dělat nějaké vyrovnání DPH nebo to lze nějak ošetřit smlouvou o společnosti? Další dotaz se týká daně z příjmů: podnikám od prosince 2017 a v tomto měsíci jsem neměl ještě žádný příjem. Výdaje chci v roce 2018 a následující roky uplatňovat procentem z příjmů. V roce 2017 jsem mimo pořízení auta měl jen drobnější výdaje. Pokud bych v tomto roce neuplatnil žádné výdaje včetně odpisů z auta, jaká by byla jeho zůstatková cena např. za 5 let? Při případném prodeji se prý platí daň z prodeje snížená o zůstatkovou cenu.


odpovídal(a): Elena

Sleva na dítě čerpaná neoprávněně

Dobrý den jsem zaměstnanec jak je to slevou na děti?dítě je u bývalé manželky v péči ale stale jsem probíral slvevu na dítě sekretářka mi řekla ze nemusim do nového papíru zadávat dítě a ze to stačí ted přišla s tim ze je to špatně ze se melo dítě odepsat a ted po me chce FU vrátit tuto slevou 4 roky zpět co se s tim da dělat když pochybila ona a jestli se to musí zaplatit bude možné od FU udělat splátkový kalendář? Děkuji