FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
Témata v sekci: DANĚ
DOTAZY NA TÉMA DAŇ Z PŘÍJMU FO
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den pane Doktore. Jsem důchodce a mám příjem pouze z pronájmu nemovitosti na Slovensku 90.000 Sk. Chtěl bych se zeptat mám do českého daňového přiznání v příloze č.2 napsat skutečný příjem ze Slovenska nebo příjem který se píše do daňového přiznání na Slovensku, kde se od skutečného příjmu odečítá pěti násobek životního minima a ten se uvede do daňového přiznání a když přepočítávám příjmy ze slovenských korun na české koruny devizovým ročním kurzem ČNB, mám zaokrouhlit výslednou sumu v Kč s přesností na dvě desetinná místa nebo na celé koruny nahoru nebo dolů a jak se pak zaokrouhlují výdaje a dílčí zaklad daně. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Můžu si v daň. přiznání FO uplatnit základní nezdanitelnou částku v plné výši 38 040.- , pokud jsem část roku 2005 byla nezaměstnaná?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda moh být povážována pro účely daŇového přiznání za vyživovanou osobu . Manžel je zaměstnanec a dále si přivydělává s pojištovnictví jako OSVČ. V roce 2005 jsem byla od května do 5.12. na mateřské dovolené, pak jsem nastoupila řádnou dovolenou. Pronajímám byt dle §9, avšak v současné době se soudím o nezaplacené nájemné, a po dobu mé mateřské mi na účet přišly pouze ve dvou měs. platby. Mohu být považována za vyživovanou osobu po uvedenou část roku? Děkuji moc za odpověd.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den prajem pán doktor chcem sa spýtať: sme česká s.r.o, ktorá kúpila na slovensku nehnutelnosř za účelom vytvorenie pobočky. Stali sme sa platcami DPH aj na slovensku, lebo tam prevádzame menšie opravy a zároveň nakupujeme aj stroje do výroby. Ako je to vlastne s DPH ? Podávam danove priznanie ku DPH aj na slovensku a učtujem to na našu s.r.o , s kurzovým prepočtom ?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den pane doktore.Chtěla bych se zeptat. Jsem OSVČ. Z podnikání podle § 7 mám příjem 76000 Kč za rok. Podle § 10 jsem si vydělala 16000 Kč. Musím těchto 16000 započítat do základu daně nebo tento příjem je do 20000 Kč osvobozen od daně? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Mám příjmy ze zprostředkování pojištění, vedu DE a nejsem plátce DPH. V roce 2004 jsem uplatňoval výdaje v prokázané výši. Za rok 2005 chci uplatnit výdaje paušálem. Mám vyúčtování za práce provedené v 12/2004, ale toto vyúčtování je vystavené a zaplacené v lednu 2005. V důsledku změny uplatňování výdajů, nevím jestli toto vyúčtování je pohledávkou za rok 2004. Neuváděl jsem to ani jako pohledávku v DP za rok 2004. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Priznavam dan z prijmu fyzickych osob.Co mam delat v pripade,ze mi v radku 62 vychazi zaporna hodnota?Dekuji predem za odpoved.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, můj dotaz se týká společného zdanění manželů. Manželka má roční příjem ze závisl.čin. 78431 (úhrn poj.=9807, sražená daň=960 -již bez slevy na dítě - 6000/rok), manžel je na ÚP a poživatel částečného invalid. důchodu. Na každého z nich jsem uplatnila 38040 a na manžela v ČID ještě 7140. Vyšla mi daňová povinnost 0,-Kč a přeplatek, který jim bude FÚ vracet 6960,-. Je můj výpočet správný?Má rodina na daňový bonus za rok 2005 nárok, když nedosahuje úhrn příjmů manželky 12-ti násobek minim. mzdy?Pokud ne, bude výhodnější podat daň. přiznání jen manželce?Děkuji za opdověď. M.Smílková
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den. Předmětem mého podnikání dle ŽL je: Lesnictví,těžba dřeva a poskytování služeb v myslivosti.Provádím jen těžbu dříví v lese. Zajímá mne,jakou výši paušálních výdajů mohu uplatnit,pokud se rozhodnu podat své daňové přiznání tzv.paušálem.Vztahuje se na tuto volnou živnost v letošním roce výše 80% paušálu?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené. S přítelem žijeme ve společné domácnosti, ale nejsme manželé. Veškeré příjmy co se týká přídavků na dítě , sociální příspěvek i příspěvek na bydlení dáváme na přehledech společně. Chtěla bych se zeptat zda si může přítel kromě dítěte uplatnit v daňovém přiznání i mě. Je OSČV. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den Prosila bych od odpověď na následující dotaz.OSSV přerušila pod.činnost na dobu od 1.1.2005 do 31.12.2006, předpokládá, že k 31.12.2006 tuto činnost ukončí.Na počátku r.2005 zaplatila za r.2004 doplatky za VZP a OSSZ.Od 1.1.2005 je v pracovním poměru.Je možné tyto výdaje r.2005 uplatnit v DP? Pokud ano, musí to být za r.2005, nebo až po ukončení podnikání za r.2006. Děkuji Vám za Vaše všechny odpovědi, které postupně pročítám, klobouk dolů - klaním se. Zdravím a děkuji,
odpovídal(a): | Redakce |
Jak je to s daněmi v případě, že nám jako občanskému sdružení prodá druhé občanské sdružení nemovitost za symbolickou jednu korunu? Předpokládám, že prodejce zaplatí 3% z odhadní ceny, ale nevím, zda se pro nás budova nestane v tom případě zdanitelným ziskem, který budeme muset uvést v daňovém přiznání. Jak by tomu bylo v případě bezúplatného převodu. Jsme občanské sdružení, které vzniklo v roce 2005 a vedeme podvojné účetnictví. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den v roce 2005 jsem zrušil KŽP, v § 10 dodaním odpočty, které jsem si prováděl, ale co s odbytným které činilo 20214,-- Kč a také bylo vyplaceno v roce 2005. KŽP jsem uzavřel 1. 3. 1998 a do konce roku 2000 jsem zaplatil 17.000,-- Kč (tehdy se odpočty neprováděly), myslím si, že ke zdanění by přicházel jen rozdíl tj. 3.214,-- Kč. Uvažuji správně. Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den,přeji.Mám prosím dva dotazy: 1.K 1.9.2005 jsem ukončila (přerušila) podnikání z důvodu dlouhodobé nemoci.Již v něm nebudu pokračovat.Vztahuje se na mne minimální základ daně za r.05?(celkem jsem v r.05 podnikala 4 měsíce) 2.Vedu daňovou evidenci (jednoduché účetnictví).Náklady na telefon za srpen přišly ve faktuře v září,kdy také byly zaplaceny.Jestliže jsem činnost a tedy i účetnictví ukončila k 31.8.05,mohu si dát do nákladů poměrnou část nákladů na telefon za srpen? Předem velice děkuji za Vaši odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
lze po podani přiznani k dani z příjmu fyz. osob zmenit doruceni preplatku na jinou adresu než byla uvedena.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, tchýně z Ameriky poslala balíček s oblečením a jedním DVD pro naši dceru, tedy její vnučku, v hodnotě cca 1 000 Kč. Balíček byl adresován na manžela nebo na mne, protože by si dcera jako tříletá balíček nemohla vyzvednout. Již při převzetí balíčku jsem musela zaplatit DPH asi 200, na základě čehož mi byl předán balíček a papír, že mám peníze poslat převodem na účet. Už to mi přijde zvláštní, protože doručovatel měl povinnost ode mne ty peníze nejprve vybrat. Tuším, že ten výběr DPH je teď nutný, protože balíček nepřišel z EU, ale stejně moc nerozumím, proč se to DPH musí tady platit, když tchýně v USA své DPH zpět nedostane. Dále na papíru stálo, že musíme podat daňové prohlášení k dani darovací, přičemž pokud uznají jako adresáta manžela nebo dceru, bude nám vyměřena daň 10 Kč, pokud to budu já, bude to 30 Kč (osoba v II skupině příbuznosti). Pokud ale toto daňové přiznání podáme, bude nám daň odpuštěna. Pochopila jsem to ze yákona správně? Přijde mi to jako neskutečná buzerace. Budeme muset jet na FU, vyplňovat formulář kvůli pár korunám, které pak stejně nebudeme muset zaplatit a ještě tím zatěžovat pracovníky FU. V tom přiznání je tabulka, kde se mají vyplnit naše čísla účtu? To musím podat i takovéto informace jen kvůli tomu, že dceři od její babičky přišlo pár oblečků? Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, jsem OSVČ a výdaje uplatňuji % paušálem (a to za rok 2005, ale už i v roce 2004 a budu tak pokračovat i v budoucnu). Několik faktur z prosince 2005 mi bylo proplaceno až během ledna 2006. Patří tedy do příjmů roku 2006? V odpovědích na několik dotazů jste psal, že je něco potřeba napsat do tabulky E přílohy 1 DAP. Týká se mne to také, nebo tyto faktury prostě budu ignorovat a pracovat s nimi až v roce 2006? Kde v ZDP lze podobné informace ohledně OSVČ pracujících s výdajovým paušálem najít? Nějak se mi to nedaří. V ZDP jsem našla v paragrafu 5, odst. 4 něco o příjmech vyplacených nebo obdržených po 31. dni po skončení zdaňovacího období, což by v mém případě bylo 31.1.2006, ale celý odstavec mi vyzněl jako pro příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků. Děkuji.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobry den, prosim o radu v nasledujici situaci. Moje matka v roce 2005 prodala pozemek. Z prodeje podle pokynu notare zaplatila dan. Nyni jsme zjistily, ze prodej by mel byt od dane osvobozen, protoze pozemek vlastnila dele nez 5 roku. Lze nejakym zpusobem pozadat o vraceni teto dane? Prosim o radu, jak postupovat Dekuji
odpovídal(a): | Redakce |
Od 7/2005 pronajímám byt v os.vlast..S nájemníci je smluvně dohodnuto, že mi bude platit veškeré služby a jako nájemné-fond oprav.Já pak tyto příjmy přeposílám z mého účtu na jednotlivé účty energ.závodů(SIPEM) a stanovenou částku na fond oprav na účet společenství vlasníků.Chtěla bych vědět zda,výdaj na fond oprav je uznatelným daňovým výdajem nebo jsem povinna tento příjem zdanit.Taktéž zálohy na služby, které nájemnice zaplatí po vyúčtování aktuálního roku(vyúčt.v X.) . XI. a XII.měsíc a já je i v akt.roce odešlu na jednotl.závody jsou mým uznaným daňový výdajem akt.roku, nebo se zahrnou do výdaje až při vyúčtování v následujícím roce? Za odpověď moc děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, v roce 2005 jsem čerpal úvěr ze smlouvy o stavebním spoření a tento úvěr byl použit na údržbu rodinného domu (ohlášení udržovacích prací na příslušném stavebním úřadě), který vlastní můj otec a užívá ho k trvalému bydlení spolu s mojí matkou. Moje otázka je zda si mohu uplatnit úroky z tohoto úvěru jako nezdanitelnou částku – mzdová účtárna mého zaměstnavatele tvrdí, že to nelze, protože rodinný dům nevlastním. Já zastávám názor opačný a dokládám ho následujícím: Na tento případ se vztahuje definice bytové potřeby podle §15 odst.7 písm e): „údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu a bytů v nájmu nebo v užívání“ – z tohoto nelze vyvozovat podmínku vlastnictví rodinného domu, neboť část věty „ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu“ se vztahuje pouze na vlastnictví bytů podle 72/1994 Sb. §15 odst.8: „… Jde-li o předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 10 písm. a) až c) a e), může být základ daně snížen pouze ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 10 písm. a) až c) vlastnil a předmět bytové potřeby uvedený v odstavci 10 písm. a), c) a e) užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů …“ – podmínka vlastnictví tedy není v případě písmene e) uvedena, ba co více je přímo vynechána Tento můj názor podporuje také důvodová zpráva k novele ZoDP č. 438/2003 Sb. (z ní vychází citované současné znění odst. 8 – v době přijetí této novely to byl ale odst. 11): „K bodu 74 - § 15 odst. 11: Cílem navržené úpravy je posílení právní jistoty poplatníků v otázce dodržení podmínek vlastnictví a užívání objektu bytové potřeby. Při odpočtu nezdanitelné části základu daně z důvodu získání bytové potřeby je třeba zabránit uplatnění tohoto odpočtu v těch případech, kdy je např. pořízen bytový dům, který není používán k trvalému bydlení poplatníka nebo jeho rodinných příslušníků. Úpravou došlo k jednoznačnému stanovení podmínky vlastnictví objektu bytové potřeby dle ustanovení § 15 odst. 10, písm. b), c) zákona. Obdobně byla stanovena podmínka užívání objektu bytové potřeby uvedené pod písm. a), c), e), d), f), g) zákona sloužící k trvalému bydlení poplatníka a jeho rodinných příslušníků.: – podmínka vlastnictví tedy nebyla pro případ písmene e) stanovena. §38k odst.4 písm. f) původně zněl: „… podepíše prohlášení o tom … že předmět bytové potřeby ve vlastnictví, na který uplatňuje odpočet úroků z poskytnutého úvěru, je užíván k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů“ znění bylo novelou 438/2003 Sb. změněno na: „… podepíše prohlášení o tom … že předmět bytové potřeby, na které uplatňuje odpočet úroků z poskytnutého úvěru, je užíván v souladu s § 15 odst. 11“ – i v případě výpočtu záloh na daň zákonodárce počítá nyní s možností uplatnění nezdanitelných částek v závislosti na užívání a nikoliv vlastnictví §38l odst.1 písm. h): „… nárok prokazuje poplatník plátci … 3. výpisem z listu vlastnictví, jde-li o bytový dům, rodinný dům nebo byt ve vlastnictví podle zvláštního právního předpisu, anebo nájemní smlouvou, jde-li o byt v nájmu, anebo dokladem o trvalém pobytu (občanský průkaz), jde-li o byt v užívání, v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 7 písm. e)“ – sice stanoví, že nárok na uplatnění nezdanitelných částek se prokazuje výpisem z listu vlastnictví, z toho však, dle mého názoru, nelze dovozovat, že vlastnictví je jedinou podmínkou pro uplatnění odpočtu; §38l neobsahuje úplný výčet a i když chybí slovo „zejména“ jedná se o výčet příkladný Je můj právní názor správný? Děkuji