FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA STUDENT A DANĚ

odpovídal(a): Elena

Příjem ze dvou DPP u studenta

Dobrý den, jsem student a v roce 2016 jsem pracoval na DPP u dvou zaměstnavatelů. U zaměstnavatele A) jsem měl podepsaný růžový papír, tudíž mi chodila čistá mzda bez 15% srážky. U zaměstnavatele B) jsem růžový papír podepsaný neměl a chodila mi hrubá mzda, ze které byl sraženo 15%, ale hrubá částka nikdy nepřesáhla 10 000 Kč. Rád bych se zeptal, zdali mi bude vrácena srážková daň od zaměstnavatele B), když podám daňové přiznání i přesto, že jsem měl růžový papír podepsaný na celý rok u zaměstnavatele A). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení školy a placení zdravotního pojištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Chystám se ukončit vysokou školu a od února nastoupit do práce. Když ukončím školu například k 20. lednu, musím ještě jít na úřad práce, když bych měl od 1. února nastoupit do práce? Jde mi o to, abych si nemusel sám platit to, co za mě do této doby platila škola. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Kurz libry

Dobrý den, mám dotaz ohledně britské libry. V roce 2002 jsem byla na brigádě ve VB, kde jsem se dost nadřela a tak mám větší část liber. Když jsem tam jela kurz libry byl krajně nevýhodný: 60,- Kč, sotva jsem se vrátila libra začala rapidně klesat a kdo by chtěl prodělat.. Tak jsem čekala, že se snad musí libra zase zvednout, ovšem je to horší a horší a já bych už ráda peníze vyměnila za české koruny. Je, prosím, nějaká naděje, že se kurz zlepší? Nechápu ten o tolik znevýhodněný kurz -zrovna u britské libry je snad nejhorší...Budu moc ráda za odpověď a vysvětlení, jsem docela už zoufalá, peníze už potřebujeme. Děkuji mnohokrát, Hlinecká


odpovídal(a): Redakce

sleva na dani

Dobrý den, chtěl bych se zeptat pokud jsem studentem dálkového studia na Vysoké soukromé škole a zároveň do toho pracuji na HPP. Jestli mohu uplatnit slevu na dani jako u studenta. Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Daniel Chreno


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení k dani u více zaměstnavatelů

Dobrý den, mám dotaz ohledně prohlášení poplatníka. Jsem studentka a na začátku tohoto roku jsem podepsala "růžový papír" na tento rok u agentury, kam jsem chodila do konce měsíce srpna na brigádu. Plánuji se teď přihlásit do jiné agentury a také tam podepsat prohlášení poplatníka a do konce roku pracovat pouze tam. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné u první agentury prohlášení rušit anebo to v tomto případě, kdy už budu pracovat pouze v agentuře druhé a tudíž nebudu slevu na dani v první uplatňovat, není nutné. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální poplatky

Dobrý den, prosím o radu. Chystám se nyní si přerušit čtvrtý ročník právnické fakulty v Praze, ale pouze na jeden semestr. Nebudu tedy studentem přibližně 4 měsíce. Z hlediska financí a budoucího navázání na studium práv (únor 2017), vyplatí se mi více nyní zaplatit si zdravotní a sociální poplatky nebo se ještě přihlásit do bakalářského studijního programu na vysoké škole kde ještě přijímají studenty? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat na radu ohledně daňového přiznání. Celý rok, kromě 3 měsíců, pracuji na dohodu o provedení práce, kde mám podepsané i ,,růžové prohlášení", . Ty 3 měsíce jsem pracoval jinde a to na DPP, kde jsem již prohlášení podepsat nemohl (jelikož jsem ho měl podepsané v 1.práci),tudíž sem měl menší plat a bylo mi řečeno, že si o to můžu později požádat formou danového přiznání. Jak mám postupovat a mám nárok abych dostal slevu na studenta apod. zpátky? Záleží na výši výdělku ? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální pojištění

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat jsem studentkou na vysoké škole a chtěla bych přecházet na kombinované studium. Chtěla bych vědět jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění, když budu pracovat na částečný úvazek, je mi 22 let tak zda budu mít pořád všechny studentské výhody. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Student a zdravotní pojištění

Dobrý den, mam dotaz, tento rok jsem navštěvovala jednoletý pomaturitní jazykový kurz a zjistila jsem že status studenta byl jen do 30.6. Od 1.9. Nastupujj na VŠ, jak by se tato situace měla resit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění věčného studenta

Dobrý den, studuji bakalářský obor již 5.rok a je mi 24 let. Zajímalo by mě,jak je to se zdravotním pojištěním? Platí ho za mě stát do 26 let, nebo platí stát zdravotní pojištění při bakalářském studiu pouze 4 roky? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Student a podnikání na vedlejšák

Dobrý den, Jsem studentem posledního ročníku SŠ a statut studenta mi zůstane, až do konce srpna. Na prázdniny jsem si našel práci pro kterou musím mít živnostenský list. Rád bych se Vás optal, zda informace na přiloženém odkazu jsou relevantní či nikoliv? Tj. že pokud mi zisk nepřesáhne 63 865 Kč, tak nemusím odvádět sociální a že v prvním roce živnosti nebudu odvádět zdravotní. A následná absence zdanění. Je to pravda? Zde je posuzovaný odkaz: http://chudystudent.cz/chudy-student-zarizuje-zivnostensky-list-krok-za-krokem/ Dále bych se Vás chtěl zeptat jakou živnost bych si měl založit, práce bude spojená s IT. Moje hodinová sazba bude 160 Kč, což za pracovní měsíc vychází 26 880 Kč. Jednoduše bych rád věděl, zda přes prázdniny nemusím odvádět nic státu. Děkuji za odpovědi, Michal Nováček


odpovídal(a): Redakce

DPČ a placení sociálního a zdravotního pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPČ a placením sociálního a zdravotního pojištění. Jsem student VŠ a mám smlouvu na DPČ s hodinovou sazbou 110/hod. Za měsíc duben jsem odpracoval 35 hodin, tudíž za měsíc 3850. Do kalkulačky (http://student.finance.cz/prace-dane/dpc-dpp-kalkulator/) jsem zadal jako vstupní hodnotu tuto sumu: 3850. Je to správně? Další dotaz souvisí s platbou samotnou. Do které kategorie se jako studen VŠ s DPČ řadím dle tohoto seznamu (http://www.cpzp.cz/clanek/3410-0-Platba-pojistneho.html). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového přiznání…

Dobrý den, mám dotaz ohledně daňového přiznání jsem student, mám 2 brigády současně, musím podávat daňové přiznání? Jak postupovat - Vyžádám si tedy Potvrzení o příjmech u obou zaměstnavatelů.. Je možné získat srážkovou daň zpět? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Studium po 26. roku

Dobrý den, jsem studentem VŠ v prezenčním studiu, v září mi bude 26 let. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné přihlásit se v září na ÚP (i když budu nadále studovat, již ale bez statusu studenta) nebo je nutné, abych si sociální a zdravotní pojištění od září hradila sama. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

DPP: Pojistné a vrácení daní

Dobrý den, je mi 17 a od 3. srpna mám brigádu podloženou dohodou o provedené práci a zajímalo by mě jak je to přesně s placením sociálního a zdravotního pojištění, pokud přesáhne má odměna 10 000 za měsíc? Jsem student a podepsala jsem růžový formulář, tím pádem se na mě vztahuje sleva na poplatníka a sleva na studenta. Moje odměna bude činit necelých 11 000. Budu tedy platit sociální a zdravotní pojištění? A jak to je s daní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kombinované studium a slevy na dani

Dobrý den, je mi 22 let a od září přecházím na dálkové studium na VŠ v Pardubicích do 2.ročníku a stále budu mít status studenta a potvrzení o studiu. Bydlím s rodiči a od 1.srpna jsem začala pracovat na hlavní pracovní poměr, kde si vydělám okolo 16 000 kč hrubého za měsíc. Chtěla jsem se prosím zeptat, jestli si můžu uplatňovat růžové prohlášení a jakým způsobem a jestli stále budou mít rodiče odpočet na dani za vyživované dítě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vrácení daní studentům

Dobrý den, od ledna 2015 jsem měla brigádu na DPP, kterou jsem kvůli dosáhnutí 300 hod musela "ukončit" a podepsala DPČ. Vydělávám asi 5000,- měsíčně a ze mzdy se mi strhává asi 500,- ZP a SP. Chci se zeptat, jestli jsou tyto srážky v pořádku v případě, že jsem studentem VŠ a odevzdala sem potvrzení o studiu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kolik zaplatím na daních?

Dobrý den, chtěla bych si pro kontrolu vypočítat kolik +- budu platit na daních za druhý kvartál. Nějaký návod jak to lze zhruba vypočíst? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Sleva na dani na studenta

Dobrý den, jsem student vysoké školy a mám první práci a tak se chci dotázat na výhody, které mám jako student. Zatím jsem pouze podepsal ,,prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti". Neviděl jsem tam žádnou kolonku kam bych mohl napsat, že jsem student a získal díky tomu slevu. Nebo mě čeká ještě podepisování jiného papíru kam to sepíšu? A případně jak je vysoká sleva pro mě? Děkuji za odpověď S pozdravem Skála


odpovídal(a): Redakce

Zdravím, Jsem student a chci si přivydělat…

Zdravím, Jsem student a chci si přivydělat tvorbou webových stránek, tzn. nebýt nikde zaměstnán. Chci se zeptat, co k tomu potřebuju, jaké daně musím platit atd. Někde jsem slyšel, že nově od roku 2015 se takovýhle přivýdělek (do 10 000kč měsíčně) vůbec nemusí nikde hlásit, ani platit daně. Co je na tom pravdy? Prosil bych o odkazy na konkrétní zákony... Děkuji