FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA UKONČENÍ STUDIA

odpovídal(a): Redakce

Práce a studium

Dobrý den, docela nepěkně mě vyhodili ze školy a nedostala jsem se do třeťáku. Tím pádem mám teď nechtěně rok pauzu než začnou přijímačky a já to budu moct zkusit znovu na vysokou. Ten třičtvrtě rok, než spustí přijímací řízení bych chtěla do práce. A tady přichází má otázka. Můžu jít do práce, pracovat a k tomu bezblatně studovat? Je mi 21 a ze 3+1 bakalářského studia jsem vyčerpala dva roky. Nebo jakmile nastoupím do práce, tak pro mě bezplatné studium končí? Děkuji moc :)


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění po ukončení na střední škole

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je se sociálním a zdravotní pojištěním, když sem ukončila studium v 17 letech, a chci jít pracovat? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Žádost o ukončení studia

Dobrý den, chci se zeptat. Letos jsem se dostala na VOŠ, ale v průběhu toho jsem dělala přijímačky na jinou VŠ. Jelikož jsem ještě nevěděla, zda se dostanu na VŠ, tak jsem týden chodila na VOŠ. Po týdnu jsem se dostala na VŠ a teď chci ukončit studium na VOŠ a pokračovat dále na VŠ. Proto by mě zajímalo, když podám na VOŠ žádost o ukončení studia, zda to je jenom na dané VOŠ nebo úplně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení jedné vysoké školy a nástup na druhou během týdne

Dobrý den, ke dni 12.8.2019 jsem ukončila studium (podala prohlášení o zanechání studia) na jedné vysoké škole a zápis mě čeká 19.8.2019. Chtěla bych se zeptat, jestli musím tuto skutečnost hlásit zdravotní pojišťovně. Dále bych se chtěla zeptat, jestli můžu v době mezi ukončením a novým zápisem používat průkaz ISIC, v univerzitním centru po výdej karet mi totiž bylo řečeno, že platí ještě následujících 30 dnů. Další dotaz se týká toho, jestli mám za srpen nárok na slevu na studenta na dani z příjmu a jestli můžou mí rodiče uplatnit slevu na dítě na dani z příjmu . Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia

Dobrý den. Prosím o radu. Jsem studentkou prvního ročníku na VŠ, rozhodla jsem se však, že zkusím jinou školu. Udělala jsem přijímací řízení a zápis budu mít ke konci srpna. Přibližně v polovině srpna pojedu podat prohlášení o zanechání studia na stávající VŠ. Zápis na VŠ, na které jsem nyní, jsem měla 27.9.2018, avšak, většina mých spolužáků ho měla již v červnu, konkrétně 26.6.2018. Mé zapsání ke studiu proběhlo později, jelikož jsem byla přijata až na doplňovací přijímací řízení. Zajímá mě tedy, zda-li se mi na nynější VŠ bude počítat pouze rok bakalářského studia, když jsem měla zápis v září a ukončím studium v srpnu, nebo zda se mi budou počítat roky dva ? (protože oficiální zápis ostatních lidí byl již v červnu). Předem děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia na vysoké škola a Úřad práce

Dobrý den, mám dotaz. Chystám se přejít z jedné vysoké školy na jinou. Na nové VŠ budu mít zápis na konci srpna. Pokud podám prohlášení o ukončení studia na stávající VŠ například týden před zápisem na novou, budu se muset hlásit na úřad práce, přestože přijdu o status studenta, nicméně hned za týden jim opět budu? Mám nárok na nějaké "volno", kdy nemusím ani pracovat, ani být zapsána na ÚP? Předem děkuji za odpověď, Novotná


odpovídal(a): Redakce

Vrácení školného při ukončení studia

Dobrý den, studuji na VOŠ Prigo, mám za sebou první rok studia a rohodla jsem se, že bych chtěla přestoupit, zjistila jsem, že mám možnost nastoupit na vysokou školu, kterou bych moc chtěla dělat. Bohužel jsem to zjistila pozdě a hlásím se na druhé kolo, přihlášku mohu dát do 16.8, ale bohužel jsem již zaplatila školné na další rok a proto bych se chtěla zeptat, zda mi vrátí to školné, pokud jsem ještě do toho dalšího ročníku nenastoupila a odcházím sama, bez vyloučení nebo tak. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia po 1 měsíci

Dobrý deň, tento rok som sa zapísal na 6 ročné magisterské štúdium v CR nakoľko bol zápis už 2.7. a toho času som na inú univerzitu nebol prijaty ale na odvolanie ma prijali na inú univerzitu na ktorú by som sa chcel zapísať (tiež studium s dĺžkou trvania 6 rokov) a to pôvodné ukončiť. Chcel by som sa opýtať či mám nárok na bezplatné štúdium alebo sa mi to už počíta ako už neúspešne odštudovaný rok aj ked sa ešte semester nezačal. Za odpoveď vopred ďakujem.


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšné státnice a status studenta

Dobry den, Studoval jsem 4lete bakalarske studium v radne dobe, ovsem nezvladl jsem statnice. Z toho duvodu musim prerusit studium na pul roku, nez pujdu na opravny termin. Tato doba se mi pokud chapu spravne pocita i přesto, ze mam preruseno, do te doby studia zadarmo, cili pul rok jsem pres, v lednu ukoncim pokud slozim uspesne statnice studium uplne . Kdybych si ted od zari na ten pul rok dal prihlasku jinam, abych zustal student a v lednu hned po prvnim semestru tam skoncil, budu mit odecteny druhy pul rok z radne doby studia navic, tzn. dohromady ten rok, ktery je povolen. Je to takto mozne? Budu tedy ted ten pul rok co prerusuji kvuli stanicím student a zaroven se jeste vyhnu placeni? Dekuji moc


odpovídal(a): Redakce

Termín ukončení studia

Dobrý den, studoval jsem 2 semestry a byl jsem přijat na jinou vysokou školu, na kterou nastoupím a tu, kde jsem studoval 2 semestry, ukončím. Chtěl jsem se zeptat, pokud má nějaký dopad termín ukončení studia na dobu, kdy studium platí stát nebo stát platí čistě 8 semestrů a nezáleží na tom, zdali ukončím například v září místo v červnu (před dalším semestrem). Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Do kdy po ukončení vysoké školy mám status studenta?

Dobrý den, syn dne 21.6.2019 dokončil zkoušky B.c, nemá žádný doklad o ukončení a promoce ho čekají v polovině června.Navazující studium bude dvouleté dálkové dálkové. Přijímací řízení ho čeká a na navazující studium, zatim přijat tedy nebyl... Otázka: Do kdy mu platí status studenta? Kam se přihlásit a kdy? Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zanechání studia SŠ před prázdninami, nástup na VŠ po prázdninách

Dobrý den.

Nedávno mě udeřilo do tváře šokující zjištění. "Jsem v pasti!" Asi by Vás nezajímal celý příběh, takže půjdu rovnou k věci. Před rokem jsem dokončil maturitu a úspěšně se dostal na VŠ. Chtěl jsem ale také studovat SŠ a tak jsem nastoupil na obojí. U VŠ jsem nesplnil podmínku pro úspěšné zakončení semestru => Byl jsem vyloučen, a tak mi zbyla SŠ ze které mě ke konci roku vyloučí. Ovšem hned po prázdninách nastupuji na novou VŠ. Teď mě ale bohužel tíží dvě otázky. Za 1) Budu student i přes prázdniny, pokud po nich nastupuji na VŠ? Za 2) Někde jsem četl, že jsem studentem ode dne zápisu na VŠ, takže když mi do 30.6. přijde dopis o přijetí, budu student i přes prázdniny? Děkuji za odpověď :)


odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Dobrý den, Potřeboval bych se zeptat, jak to bude s mým statusem studenta po předčasném ukončení VOŠ. Jsem již přijatý na jinou školu na kterou příští rok půjdu. Škola na které jsem teď, mě nebaví a nevím, jestli je dobré riskovat, že mě vyloučí. Končil by mi hned status studenta a musel bych těch několik měsíců doplácet? Někde jsem četl, že status studenta má člověk celou dobu, kdy se připravuje na budoucí zaměstnání, ale a tímhle si nevím rady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia, úřad práce, povinnosti, opětovné zapsání na VŠ

dnes mi přišel dokument o ukončení studia (pro nedostatečný počet kreditů). Chci se zeptat, co to v tuto chvíli pro mě znamená, jak mám postupovat atd. Ode dneška mám lhůtu 5 dnů k vyjádření se k danému dokumentu. Ve studijním a zkušebním řádu je napsáno, že den ukončení studia je den, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. Kdy tento dokument tedy nabývá právní moci? Den, kdy mi byl doručen? Po těch 5 dnech? Nebo po 30 dnech (jak jsem se kdesi dočetla? Nejsem tedy již studentem VŠ. Kdy nejpozději se mám dostavit na úřad práce? Je jedno, na kterou pobočku se dostavím nebo to musí být v místě trvalého bydliště? Co všechno mě na úřadu čeká, co všechno budu muset zařizovat? Stále mám brigádu. Musím na ÚP i tak? Se studiem bych ráda pokračovala. Jen se hlásím na jiný obor. Pokud zvládnu přijímačky, mohla bych být opět studentem od poloviny června. Přihlíží se na to na ÚP? Postupuje se např. nějak jinak?


odpovídal(a): Redakce

Vykonání státní závěrečné zkoušky v únoru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V únoru jsem složil úspěšně státní závěrečné zkoušky. Dočetl jsem se někde, že sociální a zdravotní mi ještě bude pojišťovna platit do následujícího měsíce po vykonání státní závěrečné zkoušky. Chtěl bych se zeptat zda to tak opravdu je? Chtěl bych si tedy ještě v rozmezí února a března najít práci, aniž bych musel na úřad práce. Přitom bych si ještě vydělával penízky na DPP.


odpovídal(a): Redakce

Status studenta a zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci. V červnu budu mít Ing. státnice (všechny předměty a diplomová práce splněna), pokud je neudělám, budu muset na náhradní termín a po dobu mezi prvním a náhradním termínem státnic ztratím statut studenta (tedy musím platit zdravotní pojištění a popřípadě sociální pojištění). Ale zajímalo by mě, pokud už budu mít zároveň podanou přihlášku na jinou VŠ na bakalářské studium a budu na danou VŠ přijat, zda budu mít normálně statut studenta v období mezi nevykonanou státní zkouškou na první VŠ škole a zápisem na novou VŠ školu (je zde nějaké peněžní omezení pro výdělečnou činnost například za měsíc, když bych v tomto období pracoval a měl statut studenta?). A také mě zajímá, zda nebude vadit souběh obou těchto studií (předpokládám že ne), či to nebude podléhat nějakému poplatku (bakalářské studium na první škole řádně ukončeno a můj věk bude 24 let)


odpovídal(a): Redakce

Ukončení a nástup na stejnou vysokou školu

Zdravím, dostala jsem se do takove kreditove pasti :D došlo u mě k vyčerpaní kreditove poukázky, coz znamená, že za každý opakující předmět bych musela platit 1 kredit =500kc. Napadlo mě tedy, že bych pak ukončila studium a pak rovnou podala přihlášku na tu samou školu a stejný obor, aby celé studium šlo odznova. Potřebuji vědět hlavně, jestli je to možné? A jak by to bylo se zdravotním pojištěním? Teoreticky by mělo být placeno, protože bych vlastně hned nastoupila znovu ke studiu. Diky předem.


odpovídal(a): Redakce

Nedostatek kreditů a ukončení studia: řešení?

Dobrý den, studuji v Jihlavě na VŠ polytechnická. Chtějí mi ukončit studium z důvodu nesplnění studijních povinností. V roce 2017 v zimní semestru jsem měla zapsané dva předměty a praxi. Ty dva předměty jsem nedala a tak je opakuji znovu. Praxi mi uznali, takže za ni mám 30 kreditů. V letním semestru jsem už žádné povinné předměty neměla a tak jsem si rozvrh neskládala a ani mě osobně nenapadlo si dát nějaké předměty, třeba volitelné, jen skrz to abych měla za dva semestry 40 kreditů, když už mi zbývají dva poslední předměty, které jsou pouze v zimním semestru. Skrz tohle mi chtějí ukončit studium, protože nemám dostatek kreditů. Jenže s tímhle já absolutně nesouhlasím a proto se chci odvolat. Kdyby alespoň studijní o tomhle informovalo, že i když už jsou to poslední předměty, které budete mít opět v zimním semestru a v letním nic nemáte, tak si tam dejte alespoň volitelné předměty ať máme splněný počet kreditů, jenže o tomhle není nic ani ve studijním řádu. Ve čtvrtek 8.11.2018 mi odeslali ze školy dopis a měl by mi domů přijít v následujících dnech okolo 13.11. Chci se zeptat, kdy je nejlepší dopis vyzvednout, abych byla co nejdéle student a stihla si do té doby dodělat předměty, když je na odvolání 30 dní? A kdy odvolání odevzdat, abych to do 30 dní stihla? Ještě se chci zeptat, co do odvolání napsat, tak aby mi to opravdu vyšlo? Nechci skončit, tu školu chci prostě dokončit. Plánuji tam napsat určitě to, proč ty kredity nemám. Dále mě napadlo, napsat tam, třeba i o studiu, že určitě průběh studia nebyl lehký a i když jsem musela některé předměty opakovat, i přes to jsem to všechno dotáhla vždy dokonce. Aby viděli tu snahu z mojí strany, že stojím o to tu školu dodělat. Děkuji moc za odpověď a za rady.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia pro nedostatek kreditů - odvolací lhůty

Dobrý den, rád bych poprosil o radu ohledně ukončení studia, vím, že bych měl mít 30 denní lhůtu po rozhodnutí o ukončení studia, avšak mě zajímá zda jako rozhodnutí mohu brát výzvu k možnosti vyjádření se k podkladům rohodnutí, která mi přišla v PDF formě a ukončení této lhůty bylo 12.10.2018 či zda se odvolací lhůta 30 dní počítá až ode dne kdy si vyzvednu dopis u kterého zatím odkládám jeho vyzvednutí na jeden z posledních možných dnů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Studium střední školy, přechod z denní formy na dálkové

Dobrý den, chci se zeptat. Studuji denní formou nástavbu na maturitu (2 roky) - obor podnikání. První ročník jsem úspěšně absolvoval a nyní jsem ve druhém ročníku. Bohužel mi přestala vyhovovat denní forma studia a rád bych přešel na studium dálkové, tak mě zajímá, jak postupovat. 1- Lze to na té stejné škole "přepnout" z denního na dálkové? 2- Mám studium ukončit, přihlásit se na jinou školu, ale stejný obor, jen dálkově? 3- V případě bodu dvě, lze nastoupi rovnou do druháku, když jsem úspěšně dokončil ročník první (i za cenu toho, že budu muset rok počkat)? Nejvíce mě ale zajímá bod 2 a 3, jelikož mám k němu opravdu blízko, vzhledem k mé vysoké (nejspíš i neomluvitelné) absenci. Předem díky za rady.