FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Platby ve třiceti letech

Dobry den mela bych dotaz ohledně studia na VŠ. Po maturitě jsem studovala 3 lety bakalářský obor na soukromé vysoké skole,ktery jsem úspěšně ukončila do 26 let veku.Nyni jsem se přihlásila opet na 3 lety bakalářský obor na Univerzitu Palackého v Olomouci jelikoz s prvním dodelanym Bc nemam uplatnění. Proto jsem si vybrala neco jineho.Zajima me však, jestli, kdyz uz je mi 30 let a jeden Bc jsem již studovala sice na soukromé VŠ ale i presto, jestli musim platit nejake poplatky za studium. Predem dekuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bezplatné studium

Dobrý den, mám obavu, abych nemusel škole hradit poplatek za studium. V této záležitosti totiž nemám jasno, jak se to počítá, a za jakých všech okolností má student nárok na VŠ vzdělání bez poplatku. Moje situace je následující - jsem absolventem bakalářského studia, které jsem absolvoval ve standardní době (3 roky) bez jakýchkoli prolémů. Na magisterském stupni studia jsem úplně nevěděl, jakým směrem chci pokračovat, tak jsem se zapsal na dvě fakulty - čili jsem studoval dvě fakulty souběžně. Po jednom semestru jsem si vybral, na které z těchto dvou fakult chci studovat a na jedné z nich jsem studia zanechal. Myslím, že vše by mělo být v pořádku, protože při sečtení všech semestrů až do absolvování magisterského studia (1 semestr na fakultě, kterou jsem zanechal + 4 semestry na fakultě, kterou dále studuji) se stále ještě do doby, která je od poplatků osvobozena vlezu. Nejsem si však úplně jistý, tak se ještě raději obracím na Vás. Děkuji a přeji hezký den. Michal Odložilík



odpovídal(a): Redakce

Dvě studia

Dobrý den, jsem v situaci, kdy mám teď po prvním roce studia v jednom bakalářském programu a tento školní rok nastupuji do prvního ročníku druhého bakalářského programu. Pokud bych tedy studovala oba programy souběžně, mělo by to být bez poplatků, pokud ten druhý stihnu řádně ukončit ve třech letech, je to tak? Já ale nevím jistě, jestli obě školy najednou zvládnu a v případě, kdyby ne, tak bych chtěla zanechat studia na tom prvním bakalářském programu - kdybych si tedy po nadcházejícím semestru přerušila/či bych zanechala studia, odečetla by se mi od těch čtyř let zdarma i doba, kdy jsem studovala obě školy souběžně? Tím pádem bych měla na studium zdarma na druhém programu pouze dva a půl roku a musela si tak poslední semestr doplácet? Další má otázka je, zda-li nevíte, pokud bych po následujícím semestru studium pouze přerušila, vystudovala bych druhý program a pak bych se k prvnímu vrátila, jak by to bylo finančně takto? (pokud by to bylo v rámci maximální délky studia) Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Úspěšně jsem absolvovala Bc. studium, nyní pokračuji třetím rokem v nMgr. Všechny zkoušky mám již hotové, z důvodu nedokončení diplomové práce ale nemohu jít letos k SZZ. Studium tedy budu na zimní semestr přerušovat a školu bych ráda dokončila v únoru 2018. V červenci tohoto roku jsem se zapsala na další bakalářský obor a chci se zeptat, zda během tohoto studia budu platit nějaké poplatky (jednak během doby přerušení mgr. studia a také po jeho řádném či neřádném ukončení). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Školné na VOŠ

Dobrý den, v roce 2012 jsem maturovala na střední zdravotnické škole jako zdravotnický asistent. Loni jsem udělala bakalářské státnice a teď bych teoreticky měla jít do druhého ročníku na magistra. Ve studiu ale nebudu pokračovat, chci jít na VOŠ na "nové" roční studium, kde si dodělám všeobecnou sestru. Chci se zeptat - budu muset za toho jednoleté studium něco platit? Vztahuje se na to předchozí studium na VŠ? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Poplatek za delší studium. Dobrý den. prosím o odpověď na dotaz spojený s poplatky za delší studium. Dcera neúspěšně studovala tři roky medicínu na Masarikově Univerzitě ( je komplet považováno za magisterské studium). Letos ukončila bakalářské studium Na VUT (chemie) a a Masarykově univerzitě (historie) a získala tituly bakaláře. Po dobu studia jsme platili poplatek za delší studiu na obou školách od třetího semestru -celkem tedy 4 poplatky na obou školách. Byla přijata na obou fakultách na navazující magisterské studium. Na VUT již žádné poplatky nechtějí , ale z Masarikovy university ji přišlo vyrozumění o stanovení poplatku na 18.000 Kč za semestr, přesto , že jsme poplatky již platili při bakalářských studiích. Dle mého názoru má právo bezplatně studovat 3+1 a 2+1 rok, což jí tímto není umožněno. Dle výkladu studijního oddělení Masarikovy university již studovala 3 roky mag. studia (medicína) a musí tedy platit. Předpokládám, že pokud by to bylo takto chápáno, pak v žádném případě neměla platit za bakalářské studium. Rovněž je s podivem , že poplatek ji na VUT nebyl vyměřen. Prosím o pokud možno rychlou odpověd musíme se do třiceti dnů odvolatˇ. S pozdravem Ing.Martin Poloch


odpovídal(a): Redakce

Další studium

Hezký den, obracím se na Vás s dotazem na poplatek za druhé NMgr. studium. Celkem jsem kvůli zahraničním studijním pobytům a souběžným pracovním povinnostem vyčerpala celkem 7 let VŠ studia, Bc. i NMgr. studium bude ale zakončeno úspěšně. Chápu správně, že se v případě řádně ukončeného studia předchozí roky anulují a budu nyní druhé NMgr. studium studovat bezplatně? Vím, že byl poplatek za "další" studium rušen, ale chci se raději vzhledem k vysokému počtu odstudovaných let zeptat, jestli se v mém případě neraduji předčasně. Děkuji Vám a přeji klidné dny.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Poplatek za delší studium. Dobrý den,syn zahájil v roce 2001 tříleté bakalářské studium a po měsíci na jiné VŠ pětileté magisterské studium. Bakalářské studium neúspěšně ukončil za půl roku, magisterské studium úspěšně absolvoval za necelých 6 let. V současné době má za sebou 2 roky tříletého bakalářského studia a k jeho úspěšnému dokončení bude potřebovat standardní dobu studia plus jeden rok. Protože plně vyčerpá tolerovanou délku studia (3+1), moje otázka se týká poplatku za delší studium, vhledem k jeho dřívějšímu neúspěšnému bakalářskému studiu. Nebude mít na poplatek vliv úspěšně dokončené magisterské studium? Podotýkám, že bakalářské a magisterské studium neprobíhalo zcela souběžně, že bakalářské studium začalo o 1 měsíc dříve. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, chci se informovat o poplatku za studium. V roce 2015 jsem nastoupila na bakalářské studium, první ročník jsem však nedokoncila z důvodu špatného oboru. Dalším rokem jsem začala studovat jiný obor, avšak neúspěšne. Nyní jsem ale přijata na opět jiný obor, který mi snad bude již vyhovovat. Chci se ale zeptat, jak je to s poplatky, když už mám vyčerpané dva roky (každý rok na jiném oboru) neúspěšného studia. Budu něco platit? Děkuji za dpoved.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po soukromé škole

Dobrý den. Mám dotaz ohledně výměře poplatků za školné na vysoké škole v bakalarskem programu. Již jsem asi pred pěti lety studovala bohužel neúspěšně na soukromé vysoké škole necelé tři roky a nedokončila. Nyní jsem přijata na veřejnou vysokou školu a zajímalo by mne jestli mi bude poplatek vyměřen. Nebo se placená soukroma skola nescita do standartní doby studia? Děkuji moc za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dvě studia

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatků za studium. Bakalářské studium jsem řádně ukončila (jsem starší 26 let). Přemýšlím, že by jsem na navazující studium nastoupila na 2 obory a po prvním roce by jsem se rozhodla, který dostuduji, aby mi vyšly ty 3 roky studia. Mohu se zeptat jak by to bylo, kdyby jsem se rozhodla dostudovat oba - jeden rok by jsem nejspíše asi musela platit? Jde to nějak vyřešit, když by chtěla dostudovat oba obory nebo jak se to v daných situacích dá řešit, aby člověk nemusel platit poplatky? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatek kombinované studium

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se mě bude týkat poplatek za delší studium. Studuji prezenční NMgr studium, které budu prodlužovat na 3 roky. Od září ale nastupuji na další NMgr studium v kombinované formě. Jeden rok tudíž budu studovat obě studia současně a zajímá mě, jestli v tomto roce budu studovat zdarma, nebo jestli za tato souběžná studia budu platit? Předem Vám moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, jsem studentem bakalářského programu, který má standardní dobu studia 4 roky. Studium se mi protáhne o rok. V průběhu studia jsem byl přihlášený půl roku na jiné vysoké škole a řádně jí neukončil (standardní doba studia 3 roky). Jak je to prosím s poplatky? Budou mi nějaké vyměřeny? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Studium čtyř škol

Dobrý den, Ráda bych se zeptala ohledně studia na více VŠ najednou. Loni jsem studovala na ČVUT FJFI a studium jsem zatím neukončila, ale pokračovat nemám v plánu. Letos bych chtěla studovat zároveň na MatFyzu prezenčně a zároveň na Peďáku a FELu kombinovaně. Je to takto možné? Jsou nějaké poplatky za studium na více školách? Nebo poplatek za ukončení studia na té FJFI? A jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním kdybych nakonec studovala jen kombinovaně? Předem děkuji. JH


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, v roce 2011 jsem ihned po maturitě začala studovat 5letý magisterský obor, zjistila jsem, že ho nezvládnu, tudíž jsem od září roku 2012 šla studovat jiný obor (bakalářský), ten jsem bohužel (prosím, neodsuzuje mě nikdo), také nedostudovala, tak jsem v září 2013 šla na ještě jiný obor (opět Bc.), ten jsem vystudovala, ale bohužel až na 2. pokus státnic, čili místo klasického května 2016 jsem dostudovala o půl roku později (započala jsem další semestr 4. ročníku) a to v lednu 2017. Nyní se hlásím do Prahy na UK na NMgr. a chci se vás zeptat, zda budu něco platit či ne, když na navazujícím magistrovi jsem ještě nikdy nebyla. Mockrát Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za delší studium

Dobry den, mam dotaz ohledne poplatku za studium. V lednu 2017 mi bylo 24 let. Mam dokoncene bakalarske studium na FSV (4 roky mi to trvalo). Ted studuji prvnim rokem Navazujici magistersky program. Pokud vim, tak zdarma mam 2+1 na Magisterskem studiu. Ja jsem ale v roce 2014 (behem bakalarskeho studia na FSV) studovala 1 rok magistersky program na PF UK. Pak jsem studium ukoncila, takze jsem jeden rok magistra vycerpala tam. Co se tyka meho momentalniho studia, za dva roky dohromady budu mit sice dokoncene vsechny predmety, ale chtela jsem o semestr prodlouzit kvuli diplomce a statnicim (tedy dohromady by mi navazujici magisterske trvalo 2,5 roku). Budu neco za ten semestr platit? Ptam se proto, ze mi bylo receno, ze Navazujici 2 lete Magisterske studium a Magisterske pravnicke 5 lete studium jsou dve rozdilne veci a ja bych tedy nemela nic platit, a ze se porad vejdu do 2+1 na Navazujicim. Ale nejsem si jista. Take jsem slysela, ze si jde zazadat o prominuti poplatku, pokud zadam dobry duvod - je to take mozne? Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Další studium a úřad práce

Vážené dámy, vážení pánové, obracím se na Vás s žádostí o radu. Co se mého bakalářského studia týče, studoval jsem 1 rok neúspěšně, poté jsem nastoupil na jinou veřejnou školu a bakalářské studium jsem dokončil ve standardní době, tj. za 3 roky. Poté jsem nastoupil na studium magisterské, které jsem k 6.6.2017 ve standardní době studia, tj. za 2 roky úspěšně ukončil. Můj dotaz zní, mohu začít studovat bakalářský studijní program aniž bych musel platit školné? Popřípadě od jaké doby jej budu muset platit? Poslední dotaz se týká zápisu do studia na druhé bakalářská studium - jak již jsem zmínil magisterské studium jsem ukončil k 6.6.2017, ale zápis do druhého bakalářského studia je až v půli měsíce září. Tuším správně, že je celá věc posuzována podle toho, zda souvisle přecházím z jednoho studia do druhého, nebo se k měsíci září budu muset přihlásit na Úřad práce? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Vážím si Vaší pomoci. Michal


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na JAMU

Dobrý den, v roce 2016 jsem ukončila šestileté studium na konzervatoři, nyní jsem ukončila první ročník oboru hudební věda na Masarykově univerzitě a zároveň se připravuji na přijímací zkoušky na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Pokud bych byla přijata, nastoupila bych ke studiu až v září roku 2018, na oboru hudební vědy na MU bych tedy byla již ve třetím ročníku. Chtěla bych se prosím zeptat, zdali by mi tím pádem hrozily poplatky na JAMU nebo jestli lze studovat dvě VŠ, přitom každou v jiném ročníku, aniž bych musela platit poplatky? Pokud by mi poplatky hrozily, co bych nyní měla udělat? Přerušit studium na MUNI a připravovat se na JAMU, abych mohla bezplatně vystudovat bakalářský program tam? Mnohokrát děkuji za odpověď, A.S.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatků za studium. Budu dokončovat první ročník bakalářského studia a nejspíše nastoupím i do druhého ročníku, během kterého bych se chtěla hlásit na zubní lékařství. Budu muset platit nějaký poplatek za délší studium, pokud bych neúspěšně dokončila druhý ročník bakalářského studia a nastoupila na magisterský studium zubního lékařství, jelikož bych studovala dohromady 7 let (2 roky bakalář. a 5 let magistr.)? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek po předchozím VOŠ studiu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to budu mít s doplácením studia když jsem bohužel studovala neúspěšně již několik škol. Nejdříve rok medicíny (magisterský program), poté rok VOŠ a pak dva roky bakalářský program. Nyní bych chtěla nastoupit na další Bc. program, ale chtěla bych předem vědět kolik let bych měla doplácet. Moc děkuji.