FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Dvě souběžné navazující mgr. studia

Dobrý den, po maturitě jsem studovala jeden rok bakalářského studia na Masarykové univerzitě, kde jsem však studium ukončila. Po ukončení studia jsem od září nastoupila na Mendelovu univerzitu bakalářského studia, kde jsem po 3 letech řádné ukončila studium Bc. titulem, bez prodlužování studia, vešla jsem se tedy v bakalářském studiu do 3+1 let. Nyní po prázdninách bych chtěla zkusit dvě navazující magisterská studia najednou. Chci se zeptat, jestli se bude nějakým způsobem k navazujícímu studiu přičítat ten 1 rok nedokončeného bakalářského studia a taky bych se chtěla zeptat, zda-li je možné studovat dvě navazující studia bez poplatku, pokud třeba jedno budu o půl roku prodlužovat nebo vůbec jedno nedokončím. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na poplatek

Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať ohľadom poplatku za študium. Študovala som 4 roky medicínu. Ak by som sa ju rozhodla ukončiť a nastúpiť na nejaký iný bc. program musela by som si školné hradiť v celej dĺžke štúdia? (medicínu v ČR a aj bc. by som chcela v ČR)



odpovídal(a): Redakce

Poplatek za druhé Bc. studium (ukončené)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatky, když jsem tento červen 2018 úspěšně dostudovala jedno bakalářské studium (po 4 letech), zároveň jsem současně studovala druhé Bc studium na jiné škole a zde mi chybí od října poslední rok. Kdybych studium ukončila v zemním semestru 3. ročníku, platila bych zpětně nějaké poplatky? Vím, že po úspěšném dokončení jednoho Bc. studia mám nárok na další zdarma, ale nevím, jestli v situaci, kdy toto druhé studium předčasně ukončím není nutné něco platit...na studijním oddělení mluví obecně a tak nevím, jestli v této konkrétní situaci nevznikne poplatek. Potom bych se ráda zeptala, jakým dnem bude končit mé studium, pokud ukončím neoficiálně studium (respektive přestanu chodit a nesplním tak podmínky zimního semestru). Škola mi odpověděla, že je lepší ukončit oficielně co nejdříve, ale moc nechápu proč. Zůstat studentem co nejdéle (respektive do konce daného semestru, kde nesplním podmínky) by bylo samozřejmě mém zájmu. Jde to tak? Děkuji K.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky

Dobrý den, rád bych se zeptal... jsem v situaci OSVČ studující další vysokou školu, momentálně 3tí ročník Bc. ze 4 (Bc. a Ing. jinde úspěšně dokončeno) a právě mi skončila doba 26 let... jak je to s poplatky a je tu možnost neplatit sociální? posunout počátek započítávání důchodových 35 let... živnost sice něco dá, ale s těmi minimy (4500 měsíčně) je to s prominutím na přes d***u, protože při studiu architektury nezbývá moč času na práci. Děkuji S přáním pěkného dne Michael


odpovídal(a): Redakce

Další studium

Dobrý den, chtěla bych vědět, jaká je standardní doba studia v dalším navazujícím studiu. Dokončila jsem úspěšně jedno mgr. studium, v případě, že bych nastoupila na druhé, měla bych rovněž na vystudování 2 + 1 rok? Jedno bakalářské studium mám přerušené, nikoliv ukončené - předpokládám, že počítat by se do délky jiného studia začalo až v případě, že bych jej neúspěšně ukončila, je to tak? Děkuji mnohokrát za odpovědi. S pozdravem JT


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o objasnění mé situace. V květnu tohoto roku jsem úspěšně ukončila Bc. studium. Před tím jsem studovala ještě jeden Bc. obor, který jsem po roce ukončila. Ve druhém ročníku nyní již úspěšně ukončeného studia jsem na chvíli studovala současně ještě jeden Bc.obor, který jsem opět sama ukončila, a to hned po týdnu, a byl mi započítán jeden měsíc. Zatím jsem nic neplatila, se vším jsem se vešla do povolených 3 + 1 let. Jak už jsem psala, nyní jsem dokončila bakalářské studium. Minulý týden jsem se zapsala na navazující Mgr.studium, ale zároveň s tím vážně uvažuji o tom, že toto studium co nejdříve sama ukončím a místo toho se zapíši na 5leté Mgr. studium práv (kvůli neuplatnitelnosti v původním oboru). Chtěla bych se tedy zeptat, zda mě dříve či později čekají v tomto případě nějaké poplatky. Hraje v tom nějakou roli předchozí Bc.studium či ještě dříve nedokončené Bc.obory? A jak dlouho mohu být zapsaná na navazujícím dvouletém Mgr. současně s pětiletým Mgr.oborem? Stále se rozhoduji, kam nastoupit, a nevím, zda si mohu vůbec dovolit takto vyčkávat. Nevím, zda to s tím nějakým způsobem souvisí, ale v říjnu mi bude 24 let a magisterské studium bych tedy dokončila ve svých 28 či 29 letech. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na poplatek

Dobry den, chci se zeptat, zda jsem prekrocila standartni dobu studia. Po maturite jsem nastoupila na vos, kterou jsem v klasicke 3.lete dobe uspesne ukoncila. Pote jsem nastoupila na soukromou vs, kde jsem si za jeden rok uspesne dokoncila bc. Pote jsem nastoupila na soukromou vs na magisterske, kterou jsem studovala 3 roky ale nedokoncila. Skoncila pro nesplneni podminek. Cetla jsem ze mam narok na standartni dobu studia na bc 3+1 a mgr 2+1. Nyni bych si rada dodelala mgr na statni a chci se zeptat, zda budu platit za prekroceni standartni doby studia. Pocita se do toho studium na vos? Ma na neco vlic, ze jsem studovala soukromou a platila za ni? Kdyz jsem bc stihla za 1 rok a usetrila tak roky, pocita se do mgr? Prosim o informaci, zda bych platila poplatek, kdybych se rozhodla si dokoncit mgr na statni skole v podobnem oboru. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Platba za magisterské studium

Dobrý den, měl bych prosím dotaz ohledně dálkového studia na UK před 6 lety. Nyní mi přišel požadavek na zaplacení 20.000 za studium, které jsem neabsolvoval a nevím, jestli ho musím zaplatit. Popis situace níže: - 2012 přijímačky na magisterské studium - úspěšné - 14.6.2012 stáhnutí přihlášky k bakalářské zkoušce (důvod ukončení řešen s univerzitou, neúčast konzultanta při konzultacích a spolupráci při bakalářské práci) - do semestru v září 2012 jsem nenastoupil, nebyl jsem ani u zápisu - 19.3.2013 doručena na UK žádost o ukončení studia, protože jsem nešel k bakalářce ani v dalším termínu - letos 28.3.2018 přišla výzva k úhradě dlužných poplatků za období 9.9.2012- 8.3.2013 a 9.3.2013-8.9.2013 Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Studium po ukončeném mgr.

Dobrý den, dotaz směřuji k poplatkům za studium po již zdárně ukončeném mgr. (bez bc.). Chtěl bych začít s dalším, tentokráte bc. studiem. Platil bych již ,,plnou palbu,,? Děkuji za případnou odpověď


odpovídal(a): Redakce

Předchozí neúspěšné studium

Dobrý den, studovala jsem 4 roky na FF UPOL (3 roky standartní studium + 1 rok prodloužení). Nepodařilo se mi ale složit státní závěrečné zkoušky - nyní jsem si podala oznámení o ukončení studia. Pokud bych se v příštím roce chtěla přihlásit na jinou VŠ školu, musela bych platit poplatky za studium? Je mi 23 let. Děkuji předem.



odpovídal(a): Redakce

VOŠ po VŠ

Dobrý den. Prosím o radu. Dne 10.12.2013 jsem sám ukonči zimní semestr a přestoupil na roční jazykovou školu. Od září 2014 do srpna 2017 studium na UPOL. Bohužel jsem nezvládl opakovaně zkoušku z genetiky a děkan mi zamítl žádost o třetí zápis tohoto přemětu. Lze po neúspěšném studiu 3+1 BC nastoupit na studium VOŠ ? Budu muset platit poplatky za studium a zdravotní pojištění. Pokud bych nastoupil na VŠ dálkové studium, jak by to bylo z poplatky. Moc děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odvolání

Dobrý den, mám otázku, která se týká platby za delší studia. Byl jsem v zahraničí a došel mi domů dopis. Začal jsem mít tušení, za co to asi bude. Narychlo jsem ukončil studium a kontaktoval studijní oddělení, co mohu dělat. Studijním oddělením jsem byl odkázán na internet, aby jsem vyhledal informace o poplatcích spojenými se studiem. Našel jsem dokument ve kterém se psalo: Povinnost platit poplatek podle čl. 2, odst. 1 vzniká v měsíci, kdy lhůta nastala. V případě, že rozhodujícím dnem, kdy lhůta nastala, je patnáctý nebo další den měsíce, vzniká povinnost platit poplatek od následujícího měsíce. Moje povinnost byla vyměřena od 21.6. tudíž se na mě vztahovala povinnost od července, A je měl ukončené studium k 29.6.2017. Takže jsem to považoval za vyřízené. Nicméně není. Ovšem po debatě s pár kamarády, jsem zjistil, že je na stránkách i jiný dokument, ve kterém je něco jiného. Avšak 30 dní odvolací lhůty je pryč, jelikož jsem se řídit jiným dokumentem, než asi škola myslela, který je, či byl součástí toho, který škola chce. Jak jsem měl vědět, jestli daný dokument je platný nebo ne, když jsem jej na stránkách školy našel. Myslíte, že je nějaká šance, jak bych se z toho vymotal? Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Třetí studium

Neukončené studium a poplatky Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude v mém případě s poplatkem za delší studium v případě, že jsem neúspěšně ukončila Mgr.studium na jedné škole, kde jsem vyčerpala povolenou dobu studia, tedy 3 roky. Navíc bylo studium 2 roky přerušené, ale to, pokud jsem správně pochopila, se nepočítá. Teď bych chtěla jít znovu studovat Mgr., ale na jinou školu, kde mi předem řekli, že budu platit poplatky za předchozí neúspěšné studium. Na jiné škole mi zase řekli, že poplatek nevyměřují vůbec... To jsem teda moc nepochopila, ale v tom druhém případě se jednalo o kombinované studium, tak možná je to tím, ačkoliv jsem někde jinde zase četla, že typ studia s tím nemá co dělat a poplatky se platí na všech školách .. Podle Vašich odpovědí zde, co jsem tak pročítala, mi taktéž vyplývá, že platit musím. Co ale potřebuji v tomto případě vysvětlit, jsou změny, které přinesla loňská novela vysokoškolského zákona, podle které: "Celkovou odstudovanou dobu ale navyšuje doba předchozích neúspěšných studií (v bakalářských a magisterských studijních programech), přičemž celkovou odstudovanou dobu nenavyšuje doba předchozích neúspěšných studií, po jejichž ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu absolvováním (rozlišují se 2 typy studijních programů bakalářský a magisterský)". Ať to čtu, jak chci, vychází mi z toho, že v případě úspěchu druhého studia se to předchozí nezapočítává, takže by se to druhé nemělo platit. Můžete mi tedy prosím objasnit, jak to ve skutečnosti je? Podotýkám, že výše uvedená není citace přímo z té novely... Toto jsem našla na stránkách Univerzity Karlovy, kde změny v poplatcích takto vysvětlují. Na stránkách jiné školy jsem zase našla toto: "Jakmile student po neřádném ukončení studia absolvuje studium stejného typu řádně, tak se mu doba neúspěšného studia přestává počítat,“ což je vlastně to samé. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Studium o prázdninách

Dobrý den, ráda bych znala Váš odborný vzhledem k tomu, že v tomhle oboru nejsem příliš znalá. Před čtyřmi lety přesněji dne 16.9.2013 jsem se zapsala na univerzitu v Pardubicích a tu studuji až doteď. Státnice mě čekají teď v srpnu 21.8.2017. Teoreticky bych se měla vlézt do studijního období 3+1 let. Bohužel jsem se hloupě zapsala 25.6.2013 na vysokou školu Báňskou, kterou jsem ale řádně ukončila, hned jakmile jsem byla zapsána na školu v Pardubicích. Datum ukončení bylo 20.9.2013. Ani na jedné z této škol ještě nebyl v té době zahájen semestr, tím pádem jsem ukončila studium na Báňské před zahájením studia. V tom případě nechápu proč se mi to započítává do celkové doby studia. Přece jen, když jsem ukončila střední školu maturitou, sociální a zdravotní za mě platil až do konce srpna stát (pokud se nemýlím). V Ostravě jsem nebyla ani ne jediné přednášce a vstoupila jsem na půdu školy pouze k řádnému odhlášení. Navíc čtyři roky bych krásně stihla, kdyby moje fakulta neměla státní zkoušky tak hloupě až na konci srpna, za to já přece nemůžu no ne? tak by mě zajímalo, jestli mám nějakou šanci uspět u odvolání přesněji o uplné prominutí poplatku, nebo alespoň zmenšení vyměřeného poplatku? Zaplatit 15000,- kč, za dva měsíce čekání na státní zkoušku, je opravdu moc. Na škole chci studovat i dále navazující studium, mohlo by se k tomu nějak přihlédnout? Děkuji za odpověď Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Předchozí neúspěšné magisterské studium

Přeji hezký večer, a nečekaně se na Vás obracím s dotazem ohledně poplatků. V letech 2009-2013 jsem úspěšně dokončila BC studium (3+1). Od 16.7.2013-8.12.2014 jsem neúspěšně studovala na NMgr. Ukončení pro nesplnění stud. podmínek. A nyní, od 26.8.2014 studuji opět BC studium, kde jsem již 2 roky zaplatila poplatky pro další studium. Momentálně studuji 3.rok, jen čekám na SZZ, (takže kolem 26.8.budu studovat tento obor 3 roky). Měla bych mít teď také možnost studovat 3+1? Myslela jsem, že ta doba NMgr. studia se do studia bakalářského započítávat nebude? Nicméně mi vyskočilo v systému školy že budu platit za delší studium 20 000, (toto studium ale nijak neprodlužuji, jen jsem nevykonala SZZ v řádném termínu). Díky za info.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po 26 letech

Dobrý den. V prosinci mi bude 26 let a chci a chci se přihlásit na VŠ. Chtěl bych se zeptat jestli už se na mě vztahuje poplatek za VŠ a nebo je to až dovršení věku 26 let. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku v rozporu se správním řádem

Dobrý den, před několika lety jsem studovala na VŠE bakalářský program, po 4 letech jsem studium zanechala a šla jsem na soukromou VŠ (ESMA). Tam jsem úspěšně absolvovala bakalářský studium. Studovala jsem v Czech Management Institute (CMI) v Praze, který je manažerskou fakultou španělské vysoké školy ESMA - ESMATUR Barcelona, a jak jsem pak zjistila, nemá akreditaci v ČR, proto jsem musela nostrifikovat diplom z ESMA. Nostrifikaci jsem bez problémů udělala na VŠE, kam jsem pak na základě té nostrifikace složila přijímací zkoušky a nastoupila na magisterský program. Ve druhém semestru magisterského studia jsem obdržela dopis od školy, že tím, že předchozí studium na VŠE jsem neukončila řádně, můj magisterský studium už překračuje standardní dobu studia +1 rok, a škola mi stanovuje poplatek. Potom jsem napsala odvolání, ve kterém jsem popsala, že nedokončila jsem studium na VŠE, ale řádně jsem ukončila BC na jiné vysoké škole, a kvůli tomu, že ta zahraniční škola není v registru vysokých škol v ČR, není o tom informace v elektronické systému MŠMT, přiložila jsem k žádosti nostrifikaci a kopii diplomu, rektorka pak přezkoumala rozhodnutí a poplatek promíjela. Stejný dopis jsem obdržela v dalším semestru a zase po odvolání mi promíjeli poplatek. Ale v tomto semestru rektorka nevyhověla žádosti o prominutí poplatku, odůvodněním byl výklad MŠMT podle kterého se výjimka v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách vztahuje jen na školy v ČR. A vzhledem k tomu, že Escuela Superior de Marketing y Administacion není vysokou školou podle zákona o vysokých školách se sídlem v ČR, nemůže být ukončené studium na této vysoké škole důvodem pro nezapočítání předchozího jinak než řádně ukončeného studia na VŠE. Bohužel, ten výklad, kde jde jen o VŠ v ČR jsem nikde nenašla. Prosím o Váš názor. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium v prvním roce studia

Dobrý den, řádně jsem vystudovala magisterský obor (za 5 let). Nyní jsem rok studovala bakaláře, ale obor mě nezaujal. Mám ještě možnost, studovat jiný bakalářský obor, bez toho, abych za něj první rok platila?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet bezplatné doby studia

Dobrý den. Prosím Vás o radu. V roce 2015/2016 jsem nastoupil na bakalářský obor, ale v srpnu roku 2016 jsem studium kvůli nemoci ukončil. V roce 2016/2017 jsem nastoupil na nový bakalářský obor, na který jsem se dostal v druhém kolo přijímacího řízení (šlo o to, abych byl pořád studentem) a zároveň jsem si podal přihlášku na obor v roce 2017/2018, který chci studovat. V roce 2016/2017 jsem splnil předměty z prvního ročníku pro obor, na který chci nastoupit v roce 2017/2018. Abych stihl nový obor vystudovat za 2 roky studia a vyhnul se poplatkům. Chci se zeptat, do kdy musím ukončit stávající studium z roku 2016/2017, abych se vyhnul poplatkům. Zápis na nový obor je 28.8.2017. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání poplatku

Dobrý večer. Syn 6.2.2017 ukončil bakalářské studium na ČVUT, vzhledem k prodlouženému studiu 4,5 roku, platil za zimní semestr, který byl ukončen 4.2.2017. Během ledna mu přišlo vyměření školného na další semestr se splatností v květnu. Vzhledem k ukončení Bc., syn nezaplatil a bohužel ani neinformoval vedení školy o ukončení studia, neboť mylně předpokládal, že informační systém školy je funkční a automaticky se ví o ukončení studia. Nyní po něm škola vymáhá 26 000. Ale za co? Do školy už nechodil a za ty 2 dny, které dělily zimní semestr a závěrečné zkoušky, je to nepřiměřená částka. Je vůbec nějaká možnost a šance na zrušení nebo snížení tohoto poplatku? Děkuji za odpověď Romana Vávrová