FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Druhé studium bakalářského typu

Dobrý den, v minulosti jsem úspěšně absolvoval soukromou VŠ - bc. (tedy jsem si platil školné). Letos se znova hlásím na školu, znovu na bc. - tentokrát však státní. Chtěl bych se zeptat, zda mám tedy nárok na to, aby mi školné platil stát, či se studium soukromé školy již také započítává do 3 + 1 státem hrazených let? Moc díky za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

odstudované dny

Kolik je prosím jeden rok odstudovaných dnů, někde jsem našla že 304 (jakoby 10 měsíců) je to tak? Řádně jsem ukončila předchozí studium s titulem. Teď jsem v prvním ročníku na Bc. studiu a nevím kolik dní mám ještě bezplatných.



odpovídal(a): Redakce

Placeni vysoké školy

Dobrý den, rad bych se zeptal. Už v předešlých letech jsem studoval vysokou školu. Skončil jsem neúspěšně ve 2 ročníku. Když bych chtěl studovat znovu, ale jinou vs budu za to platit děkuji a hezky den.


odpovídal(a): Redakce

Započtení navazujícího magisterského studia

Dobrý den, na základě předchozí dotazu - je tedy možné, že se mi do úplně nového bakalářského studia započítá doba neúspěšně ukončeného studia na bakalářském (1 rok) i navazujícím studiu (2 roky)? A místo tedy 3+1 rok zdarma na novém bakalářském studiu mi zbyde jen 1 rok zdarma? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za další/delší studium?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s poplatky za studium v mém případě. V letech 2011 až 2014 jsem studovala bakalářské studium, které jsem úspěšně ukončila titulem Bc. ve standartní době studia za 3 roky, neprodlužovala jsem. Ihned po státnicích jsem pokračovala na navazujícím magisterském studiu na stejném oboru a univerzitě a opět jsem to úspěšně ukončila titulem Ing. v roce 2016, opět ve standartní době pro magisterské studium, ani tady jsem neprodlužovala. Ale ve stejném roce (v červenci 2016) jsem nastoupila na bakalářské studium na jiné fakultě (ale na stejné univerzitě) a byla jsem zde studentem až do července 2017, kdy jsem studium nakonec sama ukončila. Byla jsem totiž přijata do navazujícího magisterského studia na své původní fakultě (ekonomická fakulta) - studium jsem teď v květnu ukončila opět sama (po 2 letech), tudíž bylo ukončeno neúspěšně. A v letošním roce jsem se přihlásila na kombinované bakalářské studium na úplně jiné univerzitě a na naprosto odlišný obor. Včera se mi v přihlášce objevilo, že jsem přijata a pak mi došlo, jestli mi náhodou po zápise nebude vyměřen nějaký poplatek za studium? A případně do jaké doby od zápisu mi může být vyměřen? Moc děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Prestup zo slovenskej VŠ

Dobrý deň, po 2 rokoch strávených bakalárskym štúdiom na slovenskej VŠ (VŠMU) prestupujem na českú školu (DAMU), kde budem študovať celý bakalársky študijný program od začiatku. Viem, že v Čechách máte na dokončenie Bc. 4 roky resp. štandardnú sĺžku štúdia +1 rok, tým pádom by som ja za 1 rok platil (keďže mi bakalár bude “trvať” 5 rokov). Počíta sa do toho však aj moje doterajšie štúdium na Slovensku? Vopred ďakujem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s poplatky za delší studium, ať koukám, kam koukám, nejsem si jistá, jestli vše chápu dobře. Maturovala jsem v roce 2015 a rozhodla se jít studovat pedagogickou fakultu magisterský obor (nikoliv bakalářský a navazující magisterský). Po dvou letech mi došlo, že to skutečně dělat nechci, studia jsem tedy zanechala - neúspěšné ukončení. Šla jsem studovat rok bakaláře zdravotní sestru. Ani tam jsem se necítila příliš spokojeně a po roce jsem studium přerušila (přeci jen mě to bavilo více než peďák a kdyby se cokoliv stalo, chtěla jsem mít jistotu, že se můžu vrátit). Teď studuju prvním rokem všeobecné lékařství a ráda bych ho i dostudovala. Moje otázka zní, kdy mi začnou vyměřovat poplatky? Někde jsem našla informaci, že se započítávají veškerá předchozí neúspěšná studia - tudíž i bakalářský obor se započítává do magisterského, nicméně bakalářský budu mít na 2 roky přerušený - bylo mi řečeno, že do dvou let, pokud nenastoupím k dokončení, bude mi studium ukončeno - což bude, protože se k němu vracet nechci. Také mě trápí ty předchozí dva roky na pedagogické fakultě. Někde jsem četla, že se lékařské studium dělí na 3+1 a na 2+1, tudíž by se mi měly poplatky počítat už za tu část 3+1 a pak znovu vyměřovat po 4 letech za 2+1. A ne celkově po 6-7 letech studia všeobecného lékařství. Jsem z toho hodně zmatená a vůbec netuším, kdy budu poplatky platit. Předem děkuji za jakoukoliv radu.


odpovídal(a): Michal

Poplatky za studium na třech vysokých školách

Dobrý den, Sudová jsem 3 roky jednu školu ale studia sama zanechala a následující semestr zkusila školu v jiném oboru i městě a po semestru zanechala i té a šla raději pracovat. Stale co se týče oboru, ve kterém bych chtěla pracovat tápu. Zkusila bych do třetice kombinovanou formu bakalářského studia, tato třetí škola však požaduje už vysoké poplatky (zbývá mi semestr v rámci studia 3+1 let zdarma). Mně napadlo, zda kdybych si ještě dokončila studium té první, bych už nemusela platit za to kombinované?


odpovídal(a): Redakce

Přechod z VŠ na VOŠ a poplatky za studium

Dobrý den, donedávna jsem neúspěšně studoval rok a půl vysokou školu, ale již jsem skončil. Tento rok bych chtěl nastoupit na VOŠ v prezenční formě studia, ale nevím zda mohu, když jsem si už vyčerpal na VŠ 1,5 roku ze 4 let hrazených státem. Nevím totiž, jestli toto “pravidlo” platí i u VOŠek. Je v tom problém? Rád bych se vyhnul doplácení za ten půl rok, který by mi přebýval. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium na VŠ v 29 letech

Dobrý den, od 2009 do 2012 jsem studovala bakalářský studijní obor v prezenční formě, který jsem úspěšně dokončila. Následně jsem pokračovala magisterským studiem (od 2012 do 2015) v prezenční formě téhož oboru na stejné škole, který jsem taktéž úspěšně zakončila. Souběžně s magisterským studiem jsem v roce 2012 nastoupila na další bakalářský studijní obor v prezenční formě na jiné škole. Setrvala jsem tam pouze jeden měsíc, protože obě prezenční studia byla tak časově náročná (lékařská fakulta a přírodovědecká fakulta), že nešla skloubit. V současné chvíli je mi 29 let a pracuji. Ráda bych se opět vrátila ke studiu přírodovědy, a to na jiné vysoké škole, než bylo původní nedokončené studium, jde však o stejný obor. Šlo by o bakalářské studium v kombinované formě. Chtěla bych se informovat, jestli se na mě budou vztahovat nějaké poplatky nebo budu mít k dispozici k vystudování bakaláře 3+1 rok zdarma mínus ten měsíc popř. semestr? Děkuji Vám za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Další magisterské studium

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jsem řádně ukončil Bc. (3 roky) a Ing. (2 roky), ale poté jsem šel na další magisterské studium, které bylo neúspěšně po prvním semestru ukončeno, jestli hrozí poplatek za studium? A ještě pokud bych znovu nastoupil na další magisterské studium (a neúspěšně ukončil), jestli by hrozil poplatek? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Počet neplacených semestrů, kombinace více studií

Dobrý den, chodil jsem na VUT, kde jsem dodělal 4 semestry, v pátém(zimním) jsem nedodělal opakovaný předmět. Vyhodili mě a status studenta skončil v půlce května. O rok později jsem chodil na mendelku zimní semestr, nezískal jsem potřebné kredity, tak mě vyhodili a status studenta skončil v půlce dubna. Znamená to, že jsem vyčerpal už neplacené semestry studia? Počítá se i ten šestý(letní) semestr na VUT, kam jsem nemohl chodit když jsem nesplnil podmínky? Vím, že jsou možné 4 roky zdarma studovat bakalářský obor, pochopil jsem to jako 8 semestrů, ale nevím jak se to přesně bere Děkuji za vysvětlení


odpovídal(a): Redakce

Ukončení před začátkem semestru

Dobrý den, pokud už mám vyčerpané 4 roky zdarma na bakalářském studiu a přijmou mě na VŠ, zápis proběhne v červenci a pak ukončím studium v září před začátkem semestru, budu muset platit poplatek za delší studium? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Studium na Slovensku

Dobrý den, Studovala jsem 4 roky bakaláře v ČR na státní škole ale nepovedlo se dostudovat a tak jsem dostudovala na soukromé škole SLOVENSKÉ s pobočkou v ČR.Následně jsem studovala 2 a půl roku na Slovenské škole magisterské vzdělání zase s pobočkou v ČŘ.Má otázka zní,když bych chtěla studovat Bakalářské studium v ČR tak budu už platit že Ano? A kdybych chtěla v ČŘ na magisterské mohu vůbec když mam bc ze slovenska? A budu za Mgr platit..když mám Mgr ze Slovenska,ale chtěla bych český diplom?? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ


odpovídal(a): Redakce

Bakalářské studium delší než 4 roky

Dobrý den, vím, že bezplatná doba bakalářského studia jsou 4 roky. Chtěla bych se ale zeptat, od kdy se to počítá. V roce 2017 jsem nastoupila na VŠ a po třetím semestru jsem studium ukončila. Znamená to tedy, že bezplatně studovat mohu pouze do roku 2021 a tím pádem si tedy 3 semestry zaplatím (pokud nastoupím na VŠ opět na podzim roku 2019). A nebo bezplatně mohu studovat 5 semestrů na jiné škole a jeden si zaplatím? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia na soukromé škole

Dobrý den, v roce 2015/16 jsem chodil na soukromou vysokou školu, kdy jsem na konci druhého semestru přerušil studium (do 30.9.2018). Nepodával jsem žádnou žádost o pokračování ve studiu, ani jsem nebyl na studijním oddělení. A dnes jsem se dozvěděl, že jsem od října evidován jako student a dlužím za školné. Je možné aby mě škola automaticky bez mého vědomí zapsala do studia ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Magisterské studium souběžně s dalším bakalářským, kdy se platí poplatky?

Dobrý den. V roce 2018 jsem po 3 letech dokončila své první bakalářské studium a ihned nastoupila do navazujícího magisterského, kde jsme tedy momentálně v 1. ročníku. Zároveň s navazujícím studiem jsem však nastoupila i do dalšího bakalářského studia jiného oboru, který nyní studuji souběžně se zmíněným navazujícím. Kvůli časové vytíženosti to momentálně vypadá, že zmíněné navazující studium (dvouleté) budu muset prodloužit o jeden semestr, nicméně předpokládám, že bakalářské studium zvládnu dokončit v řádných 3 letech. Ráda bych věděla, zda mi prodloužení studia o semestr bude zpoplatněno, vzhledem k tomu, že vykonávám i další studium. Předem děkuji za pozornost věnovanou mému dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet poplatek za neúspěšně ukončené studium

Dobrý den. Mám ukončené bakalářské studium, které jsem prodlužovala o půl roku, a nakonec jsem ho úspěšně ukončila. Zároveň jsem však v druhém ročníku začala studovat další bakalářský obor, který v současnosti prodlužuji o půl roku. Před půl rokem jsem začala studovat také první ročník magisterského studia překladatelství, právě jsem v druhém semestru. Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodla, že bych probíhající bakalářské studium ukončila. Chci se tedy zeptat zdali by mi byl zpětně vyměřen poplatek za neúspěšně ukončené bakalářské studium nebo jestli bych si musela poslední rok magisterského studia platit. Mockrát Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku za studium

Dobrý den, jsem studentem posledního ročníku vysoké školy a dostal jsem rozhodnutí, že musím zaplatit poplatek za delší studium, tedy za poslední letní semestr. Už jsem na této škole studoval a z důvodu vytížeností v zaměstnání po prvním semestru jsem pochopil, že to nezvládám a studium zanechal. Od konce prvního semestru jsem školu nenavštěvoval, jen jednou s žádostí o přerušení studia, ale nikoho jsem v oddělení pro doručení žádosti nezastihl a vykašlal se na to. Bohužel žádost o přerušení studia jsem nakonec na školu nepředal za předpokladu, že studium se přeruší automaticky z důvodu nesplnění podmínek – součet kreditu, jelikož už běžel další letní semestr. Teď toho velice lituji, jelikož se mi započítaly až 3 semestry… V listopadu dostal jsem vyrozumění od školy o tom, že studium se přerušuje z důvodu zanechání studia. Jakou mám šancí na odvolání o vyměření poplatku? Předem děkuji za odborný názor expertu.


odpovídal(a): Redakce

Dvojí prezenční studium současně

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně poplatků za studia. Minulý školní rok jsem studovala první ročník Ošetřovatelství, což je tříletý bakalářský obor. Po odstudovaném roce jsem bakalářský obor přerušila na rok. Byla jsem přijata na pětiletý magisterský obor Učitelství. Ten nyní studuji v prvním ročníku. Od příštího roku chci studovat bakalářské i magisterské studium současně. Tedy nastoupim u obou dvou oborů do druhého ročníku. Chtěla jsem se zeptat, zda si budu muset jedno ze studia platit, jestliže se jedná o obory na stejné univerzitě? Ještě mám jeden dotaz, pětiletý magisterský obor budu končit až dva měsíce poté, co oslavím 26.narozeniny. Tedy státnicovat budu v červnu a 26 oslavím v dubnu. Budu si tedy dva měsíce, kdy už budu mít 26 let platit sama, nebo jestliže jsem započala 5.ročník ve věku 25 let nebudu muset dané dva měsíce před koncem studia nijak řešit. Děkuji pěkně za objasnění mých dotazů a přeji hezký den.