FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Tykaji se me poplatky?

Dobry den. Rada bych se informovala, zda a jak se me aktualne tykaji poplatky za studium na VS. Mam uspesne dokoncene bakalarske studium. Nasledne jsem neuspesne studovala jeden rok navazujici Mgr studium. A nasledne neuspesne jeden rok Bc.studium. Nyni jsem nastoupila na jine Bc studium. Prosim o upresneni jak se me tykaji nyni poplatky. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Delka studia

Dobry den. Od rijna 2018 studuji VS ve Zline. Ukoncila jsem rocnik a od zari chci prerusit studium, protoze jsem byla prijata na jinou vysokou skolu. Jaka doba by se mi odecitala z celkove delky studia 3+1 pro nove studium, kdybych studium ve Zline neukoncila uspesne, protoze bych se jiz ke studiu nevratila? Odecitala by se mi jen doba studia tj. 1 rok nebo i doba preruseni studia, prestoze jsem soucasne studovala jinou VS? Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium na VŠ v 26 letech

Dobrý den, mam na vas dotaz ohledne poplatku za dalsi mozne studium. Je mi 22 let a ukoncila jsem studium bakalarskeho oboru predcasne po 2 letech, predtim jsem byla pul roku na ÚP a pul roku pracovala. Nyni hodlam rok pracovat a pristi rok znovu nastoupit na jinou VS (bakalarsky obor). Chci se zeptat zda budu mit pote narok na dalsi dva roky bezplatneho studia (bakalarsky obor 3+1), pokud to stihnu do 26 let. A zda pak dale budu mit narok na bezplatne studium navazujiciho magisterskeho studia (2+1) - protoze uz by mi v tu dobu bylo 26 let, nebo si uz budu muset studium hradit dale sama. Dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Možnosti dalšího studia

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné nastoupit v příštím roce znovu a bezplatně na bakalářský obor, popřípadě na kolik hrazených let a v jakých studijních programech bych měla nárok. Je mi 22 let a po SŠ jsem nastoupila na VŠ bakalářský obor, který jsem po roce ukončila z důvodu přijetí na magisterský obor studia všeobecného lékařství. Momentálně jsem na konci druhého ročníku a jelikož mi to momentální situace nejspíš nedovolý, tak s největší pravděpodobností studium na konci září ukončím. Proto bych se rada dozvěděla jaké jsou vyhlídky pro případná další studia. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studium na české a zahraniční vysoké škole

Dobrý deň, chcela by som sa len spýtať, či je možné študovať magistra prezenčnou formou na Slovensku, a zároveň kombinovanou formou magistra v Česku. Ak áno, sú tam nejaké poplatky? Niekde som čítala, že kombinované štúdium v Čechách je zadarmo, len neviem, či aj v takomto prípade. Ďakujem za odpoveď!


odpovídal(a): Redakce

Bakalářské studium a poplatky

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně poplatků za studium. Bakalářské studium jsem si prodlužovala o rok a následně jsem neuspěla u státní závěrečné zkoušky. Na opravný termín musím čekat rok. Přihlásila jsem se tedy na jiné bakalářské studium, kde jsem byla přijata. Budu muset tedy na tomto studiu platit poplatky za studium, když předchozí studium nebylo zatím úspěšně ukončené? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doba bakalářského studia

Dobrý den, po střední jsem studovala jeden semestr na JČU. Poté jsem jsem šla pracovat a následně jsem nastoupila na VŠH, kde jsem po 3 letech úspěšně vystudovala bakaláře. Poté jsem byla asi 3 měsíce na VŠTE, ale ze zdravotních důvodů jsem musela studium ukončit. Nyní bych si ráda ještě dodělala jednoho bakaláře. Zajímalo by mě jestli už budu muset hradit za studium nějaké poplatky? Nebo jestli mohu studovat do 26 let bez poplatků? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, mám dotaz. Nejprve jsem studovala medicínu, které jsem ale po roce z osobních důvodů zanechala. Druhý rok jsem studovala bakalářský obor. Třetí rok jsem studovala bakaláře a vrátila jsem se zpět do prvního ročníku medicíny. Tento rok jsem úspěšně ukončila bakalářské studium a druhý ročník medicíny. Uvažuji, že budu pokračovat v navazujícím magisterském studiu zároveň s medicínou. Byly by mi vyměřeny poplatky? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium na medicíně

Dobry den, chtel by se zeptat jak by to bylo s poplatky za delsi studium v mem pripade. Po stredni skole jsem nastupil na Bc. obor, ktery jsem po roce zanechal. Pak jsem nastupil na studium Farmacie, ktera se bere jako Mgr. program. Na farmacii jsem studoval dva roky a z osobnich duvodu jsem studium aj zde musel zanechat. Tenhle rok me prijali na medicinu (kde taky neni Bc. jenom Mudr.) a premyslim jestli bych nastupil. protoze nevim jak to bude s platenim studie. Vychazi mi to spravne ze platil bych mal jenom 1 rok v tomhle pripade? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Další navazující studium, roky a poplatky

Dobrý den, mám následující dotaz: V minulosti jsem začal studovat bakalářský program, po roce studia jsem se přihlásil na další bakalářský program na jiné fakultě. Takto jsem studoval souběžně další rok, následně jsem po roce původního studia zanechal a pokračoval jen v druhém, které jsem již bez prodloužení úspěšně dokončil. Následně jsem letos úspěšně bez prodloužení dostudoval navazující studium. Nyní se chci zapsat na další navazující a nejsem si jist ohledně vyměřením poplatku atd, případně od kdy bych musel platit, pokud vůbec, především kvůli předchozímu souběžnému studiu a celkové době studia. Letos v říjnu mi k tomu bude 26. Jsem si vědom, že budu muset od listopadu hradit zdravotní pojištění, ale dalším poplatkům bych se však rád vyhnul. Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium na dvou univerzitách

Dobrý den, měl bych otázku ohledně poplatků za studium v mém případě. V zimním semestru 2016 jsem začal studovat pětiletý magisterský obor Právo, ale nebavilo mě to, a tak jsem si chtěl vyzkoušet jiný obor (bakalářský), kam jsem nastoupil v zimním semestru 2017. Po jednom semestru souběžného studia jsem studium práv ukončil. Nyní bych měl jít do třetího ročníku bakalářského oboru. Studijní systém mi teď ukazuje, že se mi na tento 3. ročník mění způsob financování studia, jenže bez žádného vysvětlení. Proto se chci zeptat, zda budu muset platit poplatky za delší studium na bakaláři, popř. dále na magistru? Taky úplně nerozumím, do kterého typu studia se počítá můj ztracený čas na právech (bakalářské nebo magisterské?), a jestli se jako ztracený čas počítá rok anebo rovnou dva roky (studentem PF jsem byl 3 semestry). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Podání odvolání za poplatky za delší studium

Dobrý den, prosím o radu. Studuji bakalářské studium 3 roky + 1 rok za prodloužení - tedy posunutí státnic o rok. Letos v květnu jsem neúspěšně odstátnicovala, tudíž mám opravný termín 27.8.2019. Přišel mi dopis o vyměření poplatku za prodloužení studia v hodnotě 18500kč s tím, že studium bylo ukončeno 6.7.2019. Nemám v úmyslu dál ve studiu pokračovat, jen dokončit poslední státnicovou zkoušku v srpnu a ráda bych se odvolala (do 30 dnů mám možnost), jenomže problém je v tom, že (podle mě) nezapadám ani do jedné z podmínek, za kterých by bylo možné poplatek prominout. O prominutí se může jednat v případech: a) pobírání některé z dvek v hmotné nouzi, b) studijní průměr studenta není horší než 1,5 + 60 kreditů za předchozí semestr, c) absolvování zahraniční praxe/studia, d) délka studia, za kterou byl vyměřen poplatek, je kratší než jeden měsíc, e) závažné zdravotní problémy delší než mesíc... nezapadám tím pádem ani do jedné z podmínek (doufala jsem aspoň tu d) délku studia , jenomže překročení studia nastalo 6.7.2019 a státnice se konají toho 27.8.2019. Můžete mi poradit, jestli se mám zkusit odvolat i tak a co případně uvést za důvod, nebo není jiná možnost, než prostě zaplatit. Popravdě jsem ani nevěděla, že se to automaticky neprodlužuje (po neúspěšném absolvování státnic), kdybych věděla, tak studium přeruším, sice znalost zákona neomlouvá, ale nevím si rady. Předem děkuji, za jakoukoliv odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku za studium

Dobrý den, můj případ je velice specifický, snažila jsem se vydedukovat ze zákonu o vš plus jsem četla příspěvky zde, ale pře se to s tím, co uvádí univerzita. Od 09/2009 do 10/2011 jsem studovala prezenční bakalářské studium na ekonomické fakultě, studium mě nebavilo, tak jsem jej ukončila a začala studovat prezenční bakalářské studium psychologie od 7/2010 —9/2013 - od září 2013 jsem přerušila studium kvůli psaní bakalářské práce a od 1/2014 — 5/2014 jsem pokračovala ve studiu a absolvovala ho. Mezitím jsem začala studovat bakalářské studium žurnalistky - od 8/2013 - 9/2014 - ukončeno neúspěšně. Od 8/2017 studuji navazující magisterské studium na MUNI a po 702 dnech studia mi byly vyměřeny poplatky za studium. Podle kalkulátoru poplatků v systému mi bylo započítáno i neúspěšné studium žurnalistiky, i když se jednalo o souběžné studium s psychologií, kterou jsem úspěšně absolvovala, započítávají mi tedy i období od 8/2013 - 9/2014. Předchozí neúspěšné studium ekonomie se nezapočetlo. V zákoně se píše, že "...v případě, že student ukončí jakékoli své studium řádně, dříve ukončená neúspěšná studia stejného typu se přestávají počítat do celkové doby studia v jakémkoli následujícím studiu." Chápala bych tedy, kdyby se mi počítaly dny neúspěšného studia pouze od 05/2014 do 09/2014. Byla bych moc vděčná za jakoukoli reakci případně s kým tento problém konzultovat. Už jsem totiž platila poplatky za delší studium při studiu psychologie, i poplatky za další studium žurnalistiky. Moc děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za kombinovane studium

Dobrý deň, mám takúto otázku. Sú nejaké poplatky za štúdium v kombinovanej forme štúdia v ČR? Som totiž slovak a zistil som, že v ČR sú 3 druhy štúdia: prezenčné, distančné a kombinované. Samozrejme je mi jasné, že prezenčné platí za študenta štát, pri dištančnej forme si predpokladám platí študent sám. No nie je mi jasné, ako to je s kombinovanou formou štúdia, ktorá je vlastne kombináciou prezenčnej a distančnej. Vopred ďakjem za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za další studium

Dobrý den, mám vystudovanou školu VŠTE, kde jsem úspěšně letos dokončila magisterské studium obor logistické technologie za 3 roky. Nyní jsem přijata na další magisteské studium obor ekonomika podniku. Vzniká mi již povinnost studium platit? Protože jsem již státem danou dobu studia překročila? Bakalářské studium jsem úspěšně ukončila za 3 roky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně poplatků za studium. Jsem momentálně v druhé ročníku bakalářského oboru s tím, že musím bohužel prodloužit o jeden semestr, a tudíž bych měla státnicovat v Únoru 2021, jenomže problém je, že přemýšlím o studiu na jiné škole a chtěla bych se přihlásit na Veterinu v Brně, která je ale šestileté studium Magisterského vzdělání, a kdybych byla přijatá, nastoupila bych do prvního ročníku v říjnu 2020. Mojí otázkou je, jak ony poplatky v tomto případě fungují? Je možné dostudovat Bakaláře a začít pak odznova šestileté studium nebo musím jedné školy nechat? Která možnost by byla finančně nejlepší? A kolik let bych musela platit na oné Veterině, i kdybych přerušila Bakaláře ještě tento rok? Předem děkuji za veškerou pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Platba za další studium

Dobrý den, Rád bych se zeptal na jeden dotaz, se kterým si nevím rady. Můj známý, který má dokončené bc. studium během 3 let a teď dokončuje magisterské studium by chtěl nastoupit na druhé bakalářské studium u nás na univerzitě. Otázkou je, zda má stále nárok na jeden rok studia zdarma, protože podle zákonu má každý student nárok na 4 roky bakalářského studia zdarma, ale nevím, zda tam není nějaký problém s tím, že už má studium ukončené. Snad mi poradíte, předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za navazující magisterské studium

Dobrý den, v minulosti jsem neúspěšně studoval magisterský obor Všeobecného lékařství a ukončil studium ve čtvrtém ročníku. V současnosti studuji druhý ročník bakalářského oboru a celou dobu platím poplatky za každý započatý semestr. Zajímalo by mě, zda po úspěšném ukončení bakalářského studia budu v navazujícím magisterském studiu platit poplatky či nikoliv? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium poplatky

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Studuji třetím rokem bakalářské studium, bohužel se mi nepodařilo dokončit předměty včas, tudíž ke státnicím mohu až v lednu/únoru 2020, tím pádem jsem nucena své studium prodloužit o jeden semestr. Tenhle rok jsem úspěšně zvládla přijímačky na technickou školu (4 leté kombinované studium), ráda bych tedy nastoupila na tuto školu. Ale zároveň bych raději dodělala po prvním bakaláři magisterský titul. Zajímalo by mě tedy, zda když nastoupím na kombinovaný 4 letý obor a současně v zimní semestru úspěšně zvládnu státnice na jiné škole. A po zdařilých přijímacích zkouškách nastoupím na magisterské studium. Zda budu platit nějaké poplatky za studium? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohladom poplatkov za dlhšie študium. Študovala som 3 roky v magisterskom programe (obor Všeobecné lékařství na lékarskej fakulte). Štúdium som ukončila neúspešne a teda som stratila 3 roky. Momentálne sa chystám študovať iný magisterský obor (Farmacie) - 5 rokov štúdia, čiže 2 roky budem musieť doplácať. Myslím, že toto chápem správne. Naskytla sa mi však možnosť s týmto oborom študovať súbežne obor bakalársky tj. 3 roky. Budem musieť platiť aj za tento bakalársky program alebo tam mám 3+1 rokov zdarma keďže sa nejedná o program magisterský? Ospravedlnujem sa za zlé zaradenie dotazu ale v sekci ani v téme som nenašla možnost tohto typu dotazu.