FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Magisterské studium

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně poplatku za delší studium. Studoval jsem 5 letý magisterský program od roku 2013 do 2016, kdy jsem studium neúspěšně ukončil. Poté jsem úspěšně absolvoval bakalářský obor na soukromé VŠ. Pokud bych nastoupil znovu do 5 letého magisterského studia (Univerzita Karlova), mohl využít zbytek ze standardní doby studia 5+1 let a platit až po vyčerpání této doby, nebo bych musel platit všechny semestry? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

poplatek za další mgr studium

Dobrý den, chtěla bych se, prosím, zeptat, zda mi v případě, že jsem v řádné době (3 roky bc + 2 roky navazující mgr studium) úspěšně absolvovala jednu VŠ a nyní jsem se přihlásila na další navazující mgr obor na jiné vysoké škole, stále zbývá jeden rok bezplatného navazujícího mgr studia? Jde mi o to, že dle §58 odstavce 3 z. o VŠ bych měla mít nárok na 2+1 bezplatného navazujícího mgr studia, ale nevím, zda se to týká i mého případu, když jsem jeden obor již úspěšně absolvovala? Moc děkuji předem za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Studium dvou Bc souběžně.

Dobrý den, aktuálně dokončuji druhý rok 1. Bc, a zároveň se hlásím se na 2.Bc obor. Příští ak rok (20/21) bych tedy měla úspěšně zakončit tříletého 1.Bc a první ročník 2.Bc. Chtěla bych se zeptat, zda si budu u 2.Bc platit následující druhý a třetí rok (jestli jsem správně pochopila, tak bych za oba roky platila pouze 1-3 000)? Kdybych eventuelně 1.Bc prodlužovala na 4 roky (ale stále zakončila úspěšně), týkaly by se mne vyšší poplatky při dalších letech studia toho 2.Bc? Jak by to ovlivnilo studium navazujícího magistra (zadarmo pouze 2 roky, 3. zaplacen)? Přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za magisterské studium

Studovala jsem jeden semestr bakalářského studia, které jsem poté na vlastní žádost ukončila. Nyní studuji pětileté magisterský obor Farmacie, kdy jsem jeden rok prodlužovala. Zajímalo by mě, jestli se ten půlrok, který jsem studovala na bakalářském studiu nějak započítává do doby magisterského studia a budu si tak muset ten jeden semestr doplácet?. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Studování dvou VŠ - poplatky?

Dobrý den, Tento rok mám za sebou 1. rok bakalářského studia v oboru sociální práce, ale rozhodla jsem se dále nepokračovat do dalšího semestru. Přišla jsem tedy o jeden rok ze čtyřletého bakalářského studia zdarma. Od nového školního roku chci jít na dva obory, dvě školy. Jedna kombinovaně, druhá prezenčně, přičemž přednost pro mě nuda mít kombinovaný obor. Když budu na dvou školách najednou, odečte se mi po prvním roce studia jeden bezplatný rok bakaláře (tzn zůstanou mi ještě dva roky), nebo dva (zbýval by už jeden rok)? Co v případě, že zanechám studia na jedné škole - odečtou se mi nějak roky? Snad jsem to napsala srozumitelně. :)


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium Bc. (po jednom úspěšném a neúspěšném studiu)

Dobrý den, ráda bych si ověřila informaci, podle které lze opět bezplatně studovat bakalářský obor po úspěšném ukončení jiného bakalářského oboru. Platí toto i v případě, že předtím předcházelo i jedno neúspěšné studium Bc.? Momentálně studuji bakalářský obor, od druhého ročníku budu muset hradit poplatky za delší studium, jelikož jsem již vyčerpala 3 roky bezplatného studia (které jsem nedokončila). Pokud toto studium úspěšně dokončím, budu tedy moci studovat znovu jiný bakalářský obor bezplatně?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium a pojištění a 26 let

Dobrý den, studuji poslední rok magisterského studia a v červenci mi bude 26 let. Státní zkoušky budu skládat v červnu, ale obhajoba diplomové práce vychází na leden roku 2021. Prosím o informaci, jak je to v tomto případě s poplatky za studium a s placením sociálního a zdravotního pojištění. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Souběžné studium-přerušení

Dobrý den, jsem student: 1. ročníku dvouletého magisterského studia na VŠE (kde za sebou mám úspěšně dokončený 3 letý bakalářský program, ve standardní 3 leté době). 3. ročníku pětiletého magisterského studia na Právnické fakultě UK, kde jsem začal studovat o rok později než když jsem nastoupil do prvního ročníku bakalářského studia na VŠE. Rád bych ukončil studium na PRF UK, z toho důvodu, abych začal 2 letý magisterský program na CERGE EI. Můj dotaz je následující. V případě, že bych ukončil studium na PRF UK a začal magisterské studium na CERGE EI, budou mi účtovány poplatky za nedokončené studium na PRF UK (tj. 6 semestrů)? Má na skutečnosti těchto poplatků nějaký vliv to, že bych dokončil magisterské studium na VŠE (myslím tím, zda se tím vynuluje nedokončení studia na PRF). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

další studium bakaláře

Dobrý den, ve svých 27 letech jsem se rozhodla pro další studium. Dříve jsem studovala bakaláře 3,5 roku, kdy jsem prodlužovala o půl roku (ukončení v únoru). Aby za mě stát platil půl roku pojištění než nastoupím na magisterské studium, studovala jsem cca půl roku znovu bakaláře (ukončení tedy nebylo úspěšné). Následně jsem studovala 3 roky magisterské studium ale z osobních důvodů jsem musela studium ukončit, tedy opět neúspěšné ukončení. Má otázka zní, pokud bych chtěla nastoupit ke studiu bakaláře v úplně jiném oboru, jestli budu za studium platit, když jsem měla tolik neúspěšných ukončení studí. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

NMgr. a predesle bakalarske studium

Dobry den, v minulosti jsem studovala 2 rozdilne bakalarske obory. Jeden jsem ukoncila uspesne, druhy jsem semestr pote neuspesne skoncila (po 4 letech studia, tudiz rok prodlouzeni). Ted bych rada zacala studovat navazujici magistersky program. Pochopila jsem spravne, ze by se mi neuspesne bc studium secetlo a pocitalo se do magisterskeho programu, a poplatky by byly vymereny "jako kdybych NMgr.studovala jiz 5.rokem"? Predem velmi dekuji za Vasi odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Prodloužené studium/další studium

Dobrý den, mám ukončené Bc.studium, ráda bych se přihlásila na navazující dvouleté magisterské studium v kombinované formě, ovšem asi před deseti lety jsem započala studium na pětiletém magisterském oboru (komb.forma), které jsem na vlastní žádost asi po měsíci ukončila. Budu za následující studium něco hradit? Případně budu hradit poplatek, pokud studium budu např.o jeden rok prodlužovat? Děkuji za odezvu


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za studium

Dobrý den, Mám dotaz ohledně poplatků za studium. Studovala jsem bakalářské studium 3,5 roku a pak jsem byla nucena studium ukončit, kvůli nesplnění studijních povinností. Vrátila jsem se na stejný obor a byly mi uznány všechny předměty, studium jsem tedy dokončila za jeden rok a platila jem jeden semest studia navíc. Teď se chci přihlásit na magisterské studium, budu za něj platit nějaké poplatly nebo ho můžu absolvovat zdarma?


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za magisterské studium

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda budu platit školné na VŠ (je mi 26 let nyní), jestliže jsem úspěšně absolvovala bakalářské studium s prodloužením (3+1), a následně poté jsem ukončila (neúspěšně) magisterské studium (po roce studování) - obě studia byla přitom na jiné škole. Mám v tomto případě nárok na 2 roky studia zdarma (když je standardní doba 2+1 a já mám jen 1 rok neúspěšný, ale už mi je 26)? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s placením poplatků za delší studium. Studovala jsem VŠ z které jsem po roce odešla, ale jelikož jsem neukončila studium podáním žádosti počítali mi délku studia jako 1,5 roku, teď jsem ve 3. ročníku VŠ a mám platit polatek za poslední semsetr studia, s tím jsem obeznámena, ale chtěla bych se Vás zeptat, jaké by byly poplatky za studium v navazujícím magisterském studium, které je na 2 roky, nebo v dalším nově započatém bakalářském studiu. A ráda bych se ještě zeptala, jak by to bylo popř. se studiem po 26 letech, zdali student platí poplatky i za to, že studuje přes dovolenou mez 26 let a i za to, že má překročenou délu studia? Mám 24 let a vystudovala jsem VOŠ a nyní mě čekají státnice na Bc. studiu. Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení statusu studenta

Dobrý den, chtěla bych si o rok prodloužit status studenta. Studovala jsem 3 roky bakalářský program, který jsem po 3 letech neúspěšně ukončila vlastní žádostí. Navázala jsem studiem bakalářského programu na soukromé vysoké škole, který dokončím (snad úspěšně) státními zkouškami ve standardní době, tedy po 3 letech. Celé tyto 3 roky jsem si studium hradila. Má otázka zní, zda-li mám nárok ještě na 1 neplacený rok na státní vysoké škole v bakalářském programu, když jsem využila 3 roky (bezplatně je 3+1), ale poté vystudovala na soukromé škole Bc.? Vše se vztahuje do 26 let věku.


odpovídal(a): Redakce

dva bakalářské obory

Dobrý den, studuji prvním rokem prezenčně psychologii v Praze a další rok bych se chtěla přihlásit na aplikovanou ekologii na jiné škole. Problém ale je, že jsem se vzhledem k ještě nezjištěným výsledkům přijímacích zkoušek na psychologii do Prahy zapsala i do Brna (kdybych se do Prahy nedostala) ale následně jsem se ještě před začátkem semestru z Brna odhlásila. Byla jsem tedy studentem, ale jen před začátkem semestru. Zajímá mě proto, jestli budu muset platit nějaké poplatky i v případě kdybych oba obory (psychologii v praze i aplikovanou ekologii) dostudovala v řádném čase. Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za druhé bakalářské studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s poplatky za studium. Vystudovala jsem bakaláře v řádné době (3 roky) následně magisterské (2+1 rok prodloužení). Teď zvažuji, přihlášku do bakalářského studia na jiné škole. Mám nárok na studium do 26 let zdarma nebo budu muset již za toto studium platit? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za delší studium

Dobrý den, studuji 6-letý magisterský obor. Předtím jsem studovala rok na bakalářském a další rok na magisterském programu (který studuji i nyní) na stejné fakultě. Oba programy jsem ukončila na vlastní žádost v 1. ročníku. Chtěla bych se zeptat jak to bude v mém případě s placením poplatků za delší studium. Kdybych dostudovala v současné magisterském studiu v řádném termínu bude se se na mě vztahovat 6+1 nebo mi bude vyměřen poplatek za delší studium? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mohu po úspěšném ukončení Mg. studia nastoupit znovu na Bc. obor?

Dobrý den, úspěšně jsem absolvovala bakalářské studium (3 roky) a následné navazující magisterské studium (2 roky) v oboru biologie. Mohu nastoupit znovu na bakalářské studium jiného oboru (geologie) a využít tak svůj rok , který jsem měla navíc? Nebo se mě bude týkat placení poplatků i první rok studia tohoto nového oboru? (nechci obor dostudovat, pouze si o rok prodloužit status studenta). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pri štúdiu

Dobrý deň, študujem 3. ročník 6-ročného magisterského štúdia. Predtým som neúspešne študovala 4 roky na rovnakom odbore, takže od budúceho akademického roka budem platiť za štúdium. Momentálne rozmýšľam že by som začala študovať súbežne ďalší 5-ročný magisterský odbor. Chcela by som sa spýtať či v prípade že by som študovala oba odbory naraz, platila by som za štúdium za oba odbory alebo tým že to bude súbežné štúdium tak by som platila len raz? Ďakujem