FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Platba za neodstudované roky

Dobrý den, v říjnu 2015 jsem nastoupil na školu VŠEM. Uhradil jsem školné ve výši 40 000,- což je platba za jeden rok. Formu výuky jsem si zvolil kombinovanou a po 3 měsících jsem zjistil, že mi forma výuky ne zcela vyhovuje. Tudíž jsem se rozhodl studium ukončit. Má to ale jeden háček, na studijním oddělení mi řekli, že musím i po ukončení studia zaplatit další 2 roky. Mám to napsané ve smlouvě, když jsem to podepisoval, tak jsem to ale pochopil trochu jinak. Myslel jsem, že se jedná pouze o daný rok na který se student zapisuje. Na studijní oddělení už se nyní nemá cenu otáčet a tak se ptám, zda je nějaké východisko, skrze právo a jestli vůbec můžou po mě vymáhat peníze například pokud budu neschopen dál platit studium a rozhodnu se odejít, Nějak se mi to nezdá a jsem přesvědčen, že někudy vede cesta. Pokud máte nějaké zkušenosti nebo víte jak tuto situace řešit, prosím kontaktujte mě na email miguelnovotny@email.cz


odpovídal(a): Redakce

Zpětné vyměření poplatků

Poplatek při neúspěšném ukončení obou studijních programů Dobrý den, v současné době mi dobíhá studium na dvou magisterských oborech VŠE. Bohužel vím, že ani jednu z fakult nedokončím a ke konci tohoto semestru je ukončím. Jak to, prosím, bude s poplatky? Budou mi vyměřeny zpětně? Nyní mi již byl vyměřen poplatek za překročení, který chápu, respektuji a zaplatím. Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky na dálkovém studiu

Dobrý den. Studovala jsem bakaláře 3 roky a teď jsem si ho prodloužila na 4roky. Školu jsem ale ukončila před dosažením titulu, takže ji nemám úspěšně dokončenou. Chci se přihlásit na novou školu dálkově. Budu si v takovém připadě platit studium? Nebo jen nějaké poplatky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Promlčení poplatku za delší studium

Dobrý den, prosím o radu. 5.1.2016 jsem z FF UK dostal dopis nazvaný "Žádost o součinnost ve věci poplatku za studium" - jde o "poplatek za delší studium". Na FF UK jsem již předtím studoval v letech 1993 - 2004. FF UK v něm požaduje úhradu za zimní semestr roku 2006/2007. V dopise se uvádí, že chtějí prověřit stav úhrady, a je možné, že jde jen o nedorozumění. Zároveň požadují, abych poskytl důkaz, že jsem zaplatil, jinak dne 8.1.2016 věc předají exekutorovi. Je to velmi dávno. Naštěstí se mi podařilo dohledat, že jsem v daném semestru měl přerušeno. Zápis v indexu - "studium přerušeno od 2.10.2006 do 28.2.2007". Škola nicméně trvá na uhrazení poplatku. Nejprve argumentovali, že jsem přerušil pozdě, že jsem byl studentem od 1.10.2006 a přerušil jsem až 2.10.2006, proto mi vznikla povinnost platit, byť by šlo o jediný den. ALE 1.10. byla neděle, těžko jsem tedy mohl jít na studijní přerušit studium. Na to jsem se dozvěděl, že stejně platit musím, protože mi bylo posláno "Rozhodnutí" o vzniku povinnosti hradit poplatek, které jsem prý musel dostat a že jsem nepodal žádost o přezkoumání, proto tedy rozhodnutí platí. Dnes samozřejmě vůbec netuším, zda jsem takové "Rozhodnutí" skutečně dostal. Dnes jsem na webu FF UK našel "Opatření rektora č. 7/2006 - harmonogram akademického roku 2006/2007", kde se jasně píše, že ak. rok začíná 2.10.2006. Dle mého názoru tedy rozhodnutí vychází z chybných údajů, po celé další 3 roky studia, kdy jsem poplatek platil, mě nikdy škola neupozornila, že jsem snad něco neuhradil a studium mi bylo umožněno. Chci se tedy zeptat, jak se mohu bránit. Neexistuje také nějaká promlčecí lhůta? Bylo to před 9 lety. Je také vůbec možné, aby škola požadovala vyřešení/ zaplacení celé věci během 3 pracovních dní? Mnohokrát děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Placení magisterského studia po absolvování bakalá

Dobrý den, byl mi vyměřen poplatek za prodlouženou dobu studia a já jsem se chtěla zeptat, jestli je to v mém případě oprávněné: Bakalářské studium jsem studovala na třech státních školách, pokaždé bohužel nebylo ukončeno řádně. Dohromady jsem takto "vyplýtvala" 1334 dní studia. Poté jsem nastoupila na soukromou školu na kombinované studium (během něhož jsem neměla status studenta a sama si kromě školného platila i zdravotní a sociální pojištění), kde jsem po třech letech získala bakalářský titul. Toto září jsem nastoupila na státní univerzitu na navazující magisterský program a přišlo mi toto oznámení. Pokud se bakalářský a magisterský program posuzují zvlášť, jak je možné, že mi od 1.11.2015 vyměřují poplatek za prodloužené studium? Mám šanci na odvolání? Předem mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to je se souběžným studiem. Momentálně studuji po druhé prezenčně bakalářský obor na UK - celkově jsem v 6.semestru a druhý bakalářský obor dálkově na VŠE - v 1.semestru. Obě studia bych ráda dokončila, ale kvůli pracovnímu vytížení nestíhám a potřebovala bych jedno studium (VŠE) ukončit nebo přerušit. Vím, že by se mi čas odečetl od doby studia a při pokračování na UK bych platila. Jak to je ale s přerušením? Zajímalo by mě, kdybych studium na VŠE přerušila na 2 roky, do té doby dostudovala UK a na VŠE se vrátila, ale už bych ho nezvládla řádně ukončit, platila bych za tyto dva roky přerušení studia, nebo ne? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek po ukončení dvou bakalářských studií

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy mi vznikne povinnost platit za další, případně delší studium. V září 2011 jsem nastoupila na VŠ - bakalářský program, kterou jsem úspěšně ukončila v červnu 2014 (tedy za 3 roky). V září 2012 jsem začala současně studovat druhou VŠ - bakalářský program. Tu jsem úspěšně zakončila v červnu 2015 (opět za tři roky - s tím, že v posledním roce jsem platila cca 3000,- Kč za oba semestry). Momentálně jsem od roku 2014 na navazujícím magisterském oboru (pod VŠE), který dokončím nejdříve v lednu 2017. Vztahuje se na mne pravidlo 2+1, tedy možnost bezplatného studia až do roku 2017, nebo může škola vyžadovat poplatek? Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne, Leona Bezstarostiová


odpovídal(a): Redakce

Platba studia po VOŠ

Dobrý den. Po maturitě jsem nastoupila na VŠ, kterou jsem po roce opustila a šla na VOŠ, kde jsem úspěšně po 3 letech absolvovala. Po VOŠ jsem se dostala ještě na jinou VŠ, kde budu nyní pouhý semestr a chci studium ukončit. Budou chtít po mě tento semestr zaplatit? (Nevím zda se VOŠ počítá mezi vysoké školy.) Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za delší studium

Dobrý den, vyčerpala jsem standardní dobu studia bakalářského a mám si rok platit, odvolání z důvodů finanční tíže mi bylo zamítnuto a mám zaplatit 20 000 Kč na 6 měsíců ( a to od dnešního dne do 90 dní). Zajímalo by mě, jestli tahle částka je na semestr nebo na celý rok ?? Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky při více studií

Dobrý den. V minulém AR (2014/2015) jsem studoval jednoobor (španělština) na veřejné univerzitě. Studium jsem po roce ukončil a přestoupil na dvouobor na jinou univerzitu (němčina-angličtina). Je možné při dalším přestupu v rámci stejné univerzity (UPOL) nastoupit na dva jednoobory - tedy souběžné studium, s tím, že s němčinou bych pokračoval ve druhém ročníku (to katedra odsouhlasila), a tímpádem bych studium němčiny ukončil ve povolené době 3+1 a místo angličtiny bych začal studium historie, kt. by trvalo 3 roky v rámci dAlšího studia. Je to možné? Studovat souběžné dva obory, jeden by nahradil onen dvouobor a ukončil bych jej po dvou letech při uznání předmětů a nástupu do vyššího ročníku. Němčinu bych ukončil rok před historií (v rámci 3+1), získal bych Bc. titul a Historii bych ukončil rok poté jako následné (souběžné) studium v období tří let bez prodloužení. Je to tak správně? Platil bych poplatky za dAlší, resp. souběžné studium, což činní cca 3-4 tisíce, nebo poplatky za dElší studium (20 tis./semestr), i když bych onu němčinu ukončil v následujících dvou letech?



odpovídal(a): Redakce

Studium třetího bakalářského oboru

Dobrý den, ráda bych se informovala ohledně poplatků za studium. Nejsem si jistá jak se věci mají v mé konkrétní situaci. Mé dosavadní studium: Bc obor I 5. 9. 2008 - 2. 6. 2011 úspěšně dokončeno Bc obor II 2. 9. 2009 - 31. 8. 2011 (s přerušením 21.02.2011 - 30.08.2011) ukončení formou zanechání studia Mgr obor 1. 9. 2011 - 29.5. 2013 úspěšně dokončeno Již při svém Mgr. studiu jsem musela poslední semestr platit poplatek za delší studium, a to 9000,-, protože jsem dne 12.3.2013 překročila dobu studia 2+1 roků pro Mgr. studium (přičetlo se mi tam to neřádně ukončené studium Bc. oboru II). Můj dotaz. Uvažuji od následujícího školního roku započít kombinované studium dalšího Bc. oboru. Jak to bude vypadat s mými poplatky za studium. Budu platit hned od počátku takového studia vysoký poplatek za delší studium, nebo nejprve jen nižší za další studium a vysoký až po cca roce a půl (tj. po vypršení standardní doby studia tři roky při přičtení neřádně ukončeného Bc. studia)? Nebo budu celou dobu platit jen nižší poplatky, protože mám jednou Bc. studium úspěšně dokončené? Jak to bude s mými poplatky? Děkuji Vám! S pozdravem LD


odpovídal(a): Redakce

Vliv neúspěšně ukončeného doktorského studia na po

Dobrý den, v letech 2007-2012 jsem studoval VŠ, kterou jsem řádně ukončil SZZ (v Bc i NMgr.)Studoval jsem bez přerušení nebo prodloužení. V roce 2013 jsem začal s doktorandským studiem, kterého jsem zanechal o rok později. Teď uvažuji o studiu nového bakalářského programu. Budu tedy platit za delší studium, nebo za další studium. Děkuji za zodpovězení dotazu.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení jednoho ze studií

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatků za souběžné studium. V současné době studuji dvě fakulty souběžně. Na fakultě podnikatelské jsem ve druhém ročníku bakalářského studia a po prváku jsem se zapsala ještě na fakultu informatickou, kde jsem momentálně v prvním ročníku bakalářského studia. Chtěla bych se zeptat, jestli by mi byl vyměřen poplatek za studium v případě, že bych na fakultě podnikatelské skončila po dvou letech neúspěšným ukončením a fakultu informatickou bych řádně dokončila státní zkouškou. Celkem bych tedy studovala na bakaláře 4 roky, ale jeden rok souběžně dva obory. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšné studium na soukromé škole

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Studovala jsem 4 roky na bakaláři na veřejné škole (neúspěšně ukončeno), následně 3 roky na bakaláři na soukromé škole (získán titul) a teď jsem nastoupila na magistr na veřejnou školu. Započítává se studium na soukromé škole do standardního studia na veřejných školách? A bude se mi neúspěšné ukončení bakaláře započítávat do magisterského i přesto, že jsem na veřejné škole nepřesáhla standardní dobu studia? Budu proto muset platit na magisterském studiu?


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení studia

Dobrý den. Byl jsem studentem bakalářského oboru. Po roce jsem studium ukončil a přešel jsem jiný bakalářský obor a běhěm 3 let jej úspěšně ukončil titulem Bc. Celková doba bakalářského studia je tedy 4 roky a ukončeno v zákonné době 3+1 . Následně jsem studoval Magisterský obor na MUNI. Tento obor nyní o jeden semestr prodlužuji. Mám tedy odstudovány 2 roky a prodlužuji semestr. Zákoná doba na studium je 2+1 tedy bych se měl do tohoto vejít. Ovšem MUNI požaduje zaplacení tohoto semestru. Jejich argument je ten, že mám odstudovány 2 roky a započítali také neúspěšný rok bakalářského studia. Výklad § 58 v zákonu o vysokých školách odstavec 3 je v tomto nejasný a vysoké školy si jej vykládají různě. Můj dotaz tedy je, zda li není postup MUNI v rozporu se zákonem tím že budu studium končit v řádném čase 7 let s tím že 4 roky jsem strávil na bakalářském a 3 roky na magisterském oboru


odpovídal(a): Redakce

Odvolání proti poplatku

Dobrý den,lze se ještě odvolat proti rozhodnutí o zaplacení poplatku 30tisíc za prodloužení roku na čvut v Praze.Uvedla jsem důvod úmrtí otce a stále jsem nezaopatřená tudíž jsem si ani takovou částku nemohla nikde našetřit.Rozhodnutí mě přišlo s tím že už se nelze odvolat.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Poplatky

Dobrý den, dva roky jsem studoval ČZU bakaláře prezencne. Studia jsem zanechal a nyní nastupují na UK bakaláře prezencne. Kdyz je studium bez poplatku 3+1 rok, znamená to, ze nyní 2 roky budu jeste studovat normálně bez poplatku, ale posledni dva semestry ve třetím ročníku budu platit? Diky moc za odpověď Marty


odpovídal(a): Redakce

Třetí bakalářské studium

Dobrý den, po řádném studiu bakalářského a magisterského programu bych chtěla studovat druhý bakalářský program. Pokud tento druhý bakalářský program ukončím po roce a někdy v budoucnu se rozhodnu opět studovat další bakalářský program, vyplývají nějaké nevýhody z neukončeného studia druhého bakaláře? Jaký poplatek bych u tohoto třetího bakaláře platila? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přestup z MENDELU na VUT

Dobrý den paní Tošovská, chtěla bych se s Vámi poradit ohledně poplatků za studium. Moje situace: Mám za sebou rok a půl navazujícího magisterského studia na na Mendelově univerzitě, z důvodu nespokojenosti přecházím na VUT, kde mě čekají dva roky kombinované formy studia. Počítám tedy, že poslední semestr si budu muset zaplatit, neboť bych studovala 3,5 roku s tím, že 2+1 roky jsou zdarma. Je to tak? Moc Vás prosím o ujištění. Je tu však ještě jedna záležitost, nad kterou uvažuji. Mám nárok na prospěchové stipendium za minulý rok na škole, ze které odcházím, ovšem, mají v podmínce, že pokud jej chci vyplatit, musím se ještě zapsat do tohoto zimního semestru na bývalé škole. Ptám se Vás tedy, jestli by to znamenalo nějaký další poplatek navíc, když bych pouze tento zimní semestr byla zapsaná na obou školách zároveň s tím, že bych studovala na nové škole a na bývalé byla pouze z důvodu vyplacení stipendia a na konci semestru studium ukončila, nebo se jedná o souběžné studium, kde se nic navíc nepřipočítává? Procházela jsem si různé vyhlášky pohledně poplatků, ovšem přijde mi, že má situace je specifická. Byla bych Vám velice vděčná za odpověď. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Školné

Kolik stojí vysoká škola? Nemám na mysli výdaje spojené s jejím studováním, ale cenu za semestr jako takovou. Není to tak dlouho, co zavedli nějaké školné, je to tak?