FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Včasné ukončení studia

Dobrý den, jsem studentkou VŠ od 1.9.2015 (den zápisu), momentálně chci nastoupit na právnickou fakultu- tedy na magisterské studium (zápis koncem června). Stále se rozhoduji, zda na původní škole zůstat nebo studium ukončit. Proto se chci zeptat do kdy je nejpozději nutné studium ukončit tak, aby mi nevznikla povinnost na PF další studium později platit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čtyřleté studium

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně poplatků na VŠ. Hledala jsem na internetu, ale to co jsem hledala jsem nenašla. Mám v plánu se letos zapsat na dvě VŠ na stavárnu a na architekturu, s tím, že bych tu architekturu chtěla jen zkusit třeba na 2-4 měsíce, jen jako takovou zkušenost. Ale bojím se, že když tedy po těch měsících studium ukončím, tak budu muset jeden zbylý rok na stavárně platit. Nevíte jak to je? Chtěla bych to zkusit jako novou zkušenost, ale nevím jestli mi to za to stojí. Platit vysokou se mi zrovna moc nechce. Předem děkuji za rady. Úsměv Jo jen ještě pro informaci, bakalář na stavební fakultě je na 4 roky. A myslím, že se proplácejí jen čtyři roky.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky za další studium. V období od 2007 do 2011 mám odstudovaných celkem pět let neúspěšného studia (z toho 3,5 let v přímém magisterském, přičemž jsem nesložila postupovou zkoušku a 1,5 bakalářského). V letech 2011-2014 jsem studovala úspěšně bakalářské studium na FSV UK, které jsem si celé platila. Letos jsem se dostala na navazující magisterské studium na FSV UK. Chtěla bych se zeptat, zda si i toto studium budu platit? Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Placení poplatku po 26 letech

Dobrý den, v září snad zdárně dokončím Bc. titul (v červnu 2016 mi je 24 let). Pokud bych chtěla nastoupit na rok na VŠ a poté na Mgr. ukončila bych první ročník Mgr. ve 26 letech, což znamená, že poté si budu zbytek studia doplácet (rok u Mgr.). Budu platit něco za nedokončenou VOŠ, pokud bych ji studovala kvůli té překlenovací době? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zbývající počet bezplatných měsíců

Dobrý den, 16.7.2013 jsem nastoupila na ČZU(PEF), ze studia jsem byla vyloučena 21.10.2013. Mezitím jsem nastoupila na ČZU(FAPPZ) od 16.7.2013 do 9.10.2015, bohužel kvůli 1 předmětu zase neúspěšně. Podala jsem si přihlášku na FAPPZ znovu a chtěla bych studium dokončit. Kolik mi ještě zbývá bezplatných měsíců? Předtím jsem byla na prezenčním studiu, ted nastoupím na kombinované. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pro absolventy slovenských škol

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či by som musela platiť poplatok za školné v prípade, že by som začala navštevovať dennú formu štúdia na území Českej Republiky. Ale, mam trvalé bydlisko na Slovensku, kde som už študovala a štandardnú dĺžku štúdia (na SR) mám teda vyčerpanú. Zaujímalo by ma teda či sa toto štúdium vzťahuje aj na Českú Republiku alebo by som mohla mať nárok na bezplatné štúdium. Ďakujem za Vašu odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dva kombinované obory

Dobrý den, chtěla bych studovat dva bakalářské obory současně, oba kombinované studium na stejné VŠ. Pokud bych jeden dokončila v řádném termínu a druhý až později, musela bych platit tedy platit za delší studium? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pro mladší 26 let také existují

Dobrý den, je mi 23 let a dokončila jsem úspěšně bakalářské studium. Studium jsem absolvovala 4 roky, o jeden rok jsem si ho prodloužila. Po bakalářském studiu jsem se rozhodla pro další studium na veřejné VOŠ. Chci se zeptat, jak je to s poplatky za studium? Je pravda, že do 26 let poplatky neplatím? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za další studium

Dobrý den, aktuálně jsem ukončila bakalářské studium - za 3 řádné roky. Chtěla bych se zeptat, jaké poplatky bych platila, kdybych se rozhodla pro studium ještě jednoho bakalářského tříletého studia. Platila bych i první rok studia (jelikož mám nárok na 4 bezplatné roky na bc. programu) nebo až následující? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vliv přerušení studia na poplatky

Dobrý den.Jsem studentka FSV UK od září 2014, kdy jsem nastoupila na obor X, který jsem ke konci semestru tedy podzim 2015 přerušila a současně začala studovat další dva obory Y a Z. Zajímá mě, zda na vystudováni těchto oborů Y a Z mám nárok na studium 3 roky či jestli mi předchozí studium X odečítá státem placené roky a tudíž od září 2016 si je budu muset financovat sama. A jak to pote bude se studiem magisterským?Přenášejí se mi tam už některé z těchto studii?Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet doby studia

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat kde se mám obrátit abych zjistil kdy budu platit za delší studium. Bc. obor jsem studoval 4 roky a nějaký měsíc za který jsem již jednou zaplatil. Momentálně si hodlám doplnit NMgr. a dle svého propočtu kdy je 6 let na max. doba studia mi asi odhadem zbývá 1,5 z čehož mi plyne, že si budu muset opět jeden půl rok zaplatit na navazujícím. Proto bych se rád někde dopátral kolik přesně dní mi zbývá než budu muset opět platit. Děkuji Vám za každou pomoc. S pozdravem Mirek Barot


odpovídal(a): Redakce

Poplatky před ukončením studia

Dobrý den, mám takový problém přišel mi dopis o vyměření poplatků spojeného se studiem na VŠ.V lednu jsem začala pracovat a myslela jsem, že když zkoušky nesplnim budu automaticky vyloučena. Existuje nějaký důvod jak nemuset tento poplatek zaplatit, když už studovat vlastně nechci? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky ve více studiích

Dobrý den, studovala jsem 3 roky bakalářský program na FSV UK - ukončila jsem jej pro nesplnění studijních podmínek. Začala jsem studovat znovu bakalářský program na FMK UTB, za tři roky jsem ukončila. První rok jsem na UTB neplatila. Druhý a třetí rok jsem řádně platila za překročení studia v bakalářském programu. Byla jsem poté přijata na navazující dvouleté magisterské studium a opět mi přišlo vyměření poplatku. Nevíte prosím proč? Měla jsem za to, že zákon umožňuje bez poplatku studovat Bc. program 3+1 rok a Mgr.program 2+1 rok. Navazující magisterský program jsem nikde nestudovala, nerozumím, proč mi vznikla povinnost jej platit. Velice Vám děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Čtyři roky neúspěšně ukončeného studia

Dobrý den, ráda bych se zeptala na moji současnou situaci spojenou s poplatky za studium. Studovala jsem takto: 23.8.2010 - 31.8.2010 - 3letý bc program, který jsem ukončila v prvním ročníku 15.9.2011 - 23.11.2015 - 5letý mgr program, na kterém mě "bohužel" ve čtvrtém ročníku na konci vyhodili, pro nesplnění studijních povinností. 23.10.2015 - dosud - jsem nastoupila na 3letý bc program, ze kterého mi dnes poslali dopis, kdy musím zaplatit poplatky spojené se studiem od 23.11.2015. V dopise je psáno, že z předchozích neúspěšně ukončených studií je mi započítáváno 1499 dní a 123 dní k datu 22.2.2016 na současné škole. Já si však myslela, že se mě poplatky týkají až další rok. Můžete mi, prosím, vysvětlit, ptoč tomu tak není? Snažila jsem se to vyhledat na internetu, ale bohužel jsem nic nenašla. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou bakalářských oborů

Dobrý den, studuji třetím rokem na Bc. a od příštího roku bych si chtěla své vzdělání rozšířit a začít ještě jedno studium bakalářského typu, jelikož nemohu z mého oboru jít na navazující obor, na jaký bych chtěla. Chtěla bych se zeptat, jak to bude s poplatky. Dočetla jsem se, že pokud budu mít jeden Bc. titul dokončen, jednalo by se o další studium a poplatky by byly výrazně nižší, než kdybych prodlužovala standartní dobu studia plus jeden rok. Jak by to bylo s poplatky v případě, že bych začala dalšího bakaláře studovat od září, ale neměla bych ještě stále dokončený předchozí Bc. studium? Bezplatně bych měla bakaláře studovat ještě rok, nejsem si však jistá, zda by tato podmínka platila i v případě, kdybych začala studovat další obor. V návaznosti na tuto otázku si kladu ještě jednu a to takovou, jaké poplatky budou vyměřeny poté, co řádně dokončím první Bc. studium. Budou mi počítány poplatky za delší nebo za další Bc. studium? Vadí, když začnu další studium ještě před tím, než mám první řádně dokončené? Jak to pak bude u navazujícího magisterského studia pokud budu mít oba dva obory řádně ukončené? Budu muset platit nebo budu mít zas 2 + 1 roky bezplatného studia? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studium prezenčně i kombinovaně

Dobrý den, chystám se příští akademický rok pokračovat ve studiu, konkrétně v navazujícím magisterském studiu, které standardně trvá 2+1 rok. Uvažuji, že bych s denním studiem začal studovat také studium kombinované. Platil bych v tomto případě nějaké poplatky, že studuji dva magisterské obory najednou? Měl bych na oba obory také 2+1 rok? A případně, že bych jednu ze škol, v horším případě i obě nedostudoval, platil bych nějaké poplatky? Je mi 22 let. Děkuji. S pozdravem FP


odpovídal(a): Redakce

Studium VŠE a ČZU

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatek za delší studium. Studovala jsem magisterské studium na VŠE 2,5 roku (zapsána ke studiu v červenci 2013, úspěšné ukončení únor 2016). Během tohoto studia jsem započala další studium v magisterském programu na ČZU (červenec 2015). Kvůli pracovním povinnostem však uvažuji, že zde studium ukončím. Jak by to bylo s případným poplatkem za prodloužené studium - jde mi o to, zda by mi ho na ČZU vyměřili? Započítává se mi souběžné studium na dvou VŠ, i když jsem již jednu ukončila? Když totiž sečtu obě dvě VŠ, tak dohromady studuji magisterský stupeň déle než 3 roky. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

poplatek za další studium

Dobrý den, Potřeboval bych poradit s poplatky za další studium. Vystudoval jsem bakaláře za 3 roky a momentálně budu nastupovat do 4. semestru magisterského studia. Vlastní chybou jsem si nestihl zapsat diplomovou práci 6 měsíců před obhajobou a tudíž ji budu obhajovat a ukončovat studium až v polovině září (což bude již další semestr, který začíná 1. září). Chtěl bych začít od 1. září k tomu studovat další bakalářské studium, kde bych tedy měl platit poplatek za další studium ve výši maximálně kolem 3000 Kč za akademický rok a to po dobu 3 let. Otázkou je, jestli v případě, že následně nastoupím po řádném ukončení druhého bakalářského studia ještě na další magisterské studium, budu platit poplatek za další studium celé 2 roky nebo pouze 1,5 roku a za poslední semestr i poplatek za delší studium (vzhledem k 5 semestrům v prvním magisterském studiu). Děkuji za odpověď Ondřej N.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky o tři roky dříve

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Studoval jsem 3 roky na bakalářském oboru VUT v Brně a poté jsem se rozhodl ukončit studium a začít studovat na MU Přirodovedecké fakulty, od 3. semestru platím poplatky ve výši 15 tisíc měsíčně (s tím jsem počítal), nepočital jsem ale s tím, že po nastoupení do magisterského studia, budou po mně chtít platit dále. Myslel jsem, že tahle povinnost odpadá.(Povinnost hradit poplatek za další studium vzniká studentovi, který je již absolventem studijního programu a studuje další studijní program, tato povinnost odpadá u studentů, kteří absolvovali bakalářský studijní program a pokračují ve svém studiu v navazujícím magisterském studiu.) Na studijním oddělení mi řekli, že je to nezajímá, že u nás na PřF se to nedělí na magisterský a bakalářský program, ale normálně se to sčítá (3 roky na VUT + 3 roky na MU) tudíž mám platit. Jak to tedy je ? Budu muset i ten poslední půlrok na magistrovi zaplatit ? (2 už jsem zaplatil) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovršení 26 let při studiu

dobrý den, tento rok bych se chtela prihlasit na dalkove studium, ale pristi rok dovrsim v dubnu veku 26 let, budu muset platit skolne? Zatim jsem na VS nestudovala. Jsem pracujici a zdravotni za me odvadi zamestnavatel. Děkuji