FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA POPLATKY ZA STUDIUM

odpovídal(a): Redakce

Nezaplacený poplatek

Dobrý den, překročila jsem standardní dobu studia, škola mi tedy vyměřovala poplatek za studium. Naposledy mi byl vyměřen poplatek v květnu na 6 měsíců. V srpnu jsem úspěšně složila státní zkoušku. Zaplatila jsem tedy poplatek odpovídající době studia od května do září. Škola mne kontaktovala s tím, že musím zaplatit za celé vyměřené období, tedy až do listopadu, protože jsem nepožádala o snížení poplatku za studium do 30 dní od vyměření poplatku. Jenže já jsem nemohla požádat o snížení z důvodu úspěšného složení státní zkoušky, když jsem v květnu ještě nevěděla, jestli a kdy ji složím, tedy uvedený důvod ještě nenastal. Přijde mi to jako nesmysl. Vzhledem k tomu, že složení státní zkoušky je ukončením studia, domnívám se, že škola po mně nemůže vymáhat zaplacení poplatku za studium za období, kdy jsem již nebyla studentkou školy. Jak mohu takovou situaci řešit?


odpovídal(a): Redakce

Souběžná doba studia

Dobrý den, Chci se zeptat, jak je to s poplatky za studium na VŠ. Můj případ: V prvním mém roce studia na VŠ jsem studoval kombinovaně na ČZU a prezenčně na UK. Studium na ČZU jsem zanechal po prvním semestru a prezenční studium na UK jsem po prvním roce (Druhém semestru) ukončil. Teď studuji třetím rokem (6. semestr) na UK jiný obor, na téže fakultě. Chci se zeptat, jestli mi tedy bude vyměřen za tento poslední semestr studia poplatek za studium, či ne. Z definice nevím, jestli se ten první semestr, kdy jsem studoval souběžně UK a ČZU počítá z hlediska poplatků jako jeden půlrok, či dva semestry, čili rok. Děkuji předem za odpověď, hezký den



odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně poplatků za studium. Již dříve jsem vystudovala bakalářské a magisterské studium, které jsem úspěšně absolvovala. Později jsem začala ještě dálkově studovat bakalářský obor, který jsem však nedodělala (v posledním ročníku). Nyní uvažuji ještě o dalším dvouletém navazujícím magisterském studiu. Můžete mi prosím poradit, zda by se mě týkaly poplatky za delší nebo další studium? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po zanechání studia

Dobrý den, chci se zeptat ohledně poplatků za studium. Studuji 1.semestr studia bakalářského studia, ale nechci v nynějším studiu dále pokračovat a chci se přihlásit na magisterský program na jinou VŠ. Je to nyní tak, že na magisterský progrm budu mít už jen 5,5 roku nebo stále 6 let? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky

Dobrý den, chtěla bych poradit s poplatky za studium. Konkrétní datumy: Bc studium úspěšně ukončené: 2.9.2004-8.6.2007 navazující Mgr.úspěšně ukončené: 7.9.2007-3.6.2009 nyní studující: Bc studium od: 1.9.2015 nenavazující (5ti leté) Mgr. od 1.9.2016. Mám v plánu Bc studium do konce tohoto semestru ukončit a chci se zeptat,jestli by mi v případě ukončeného Bc studia byly vyměřeny nějaké poplatky v současném 5ti letém studiu. Či je lepší Bc studium přerušovat,co to půjde,změní se něco? Navíc mi bylo v 5ti letém programu zkrácena doba studia o 1 semestr (a pokud si nechám uznat další rok další předměty z "ukončeného" Bc),je pravděpodobnost dalšího zkrácení 1 semestru.Bude to mít vliv? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet doby studia

Dobrý den, zajímalo by mě pokud jsem 8.7.2015 nastoupila na UTB, kde jsem do 21.10.2016 byla vedena jako student, ale mezitím jsem byla přijata na Mendelovu univerzitu, studium na této škola začalo 12.7.2016. Studuji zde 3.letý bakalářský obor. Je možné, že za nějakou část studia budu muset platit za překročení doby studia ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po 26 letech

Dobrý den, mám dotaz ohledně dalšího studia na vysoké škole. Studoval jsem bakaláře studium (klasicky 3 roky), potom navazující magisterské studium (klasicky 2 roky - letos končím). Žádné jiné studium na VŠ jsem neměl. Od září bych chtěl studovat další Magisterské studium a zajímá mě, jak je to s poplatky za toto studium. Podle novely vysokoškolského zákona z 9/2016 by žádný poplatek za další studium být neměl a měl bych mít možnost si studium o rok bezplatně prodloužit? Je to tak? A jak je to s hranicí 26 let? 26 mi bude až za 2,5 roku, takže pokud studium zvládnu během 2 let, tak se vlezu do hranice 26 let, takže bych nic neplatil? Pokud si to ale prodloužím o rok, tak už bych platil? A kolik? Jaký zákon se k tomu vztahuje? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Souběžná studia a poplatky

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatků za prodlouženou dobu studia v kombinaci se souběžným studiem 2 studijních oborů na stejné univerzitě. Začala jsem studovat 1 obor a z důvodů změny kurikula, nesplnění zkoušek a následného zavedení prerekvizit jsem byla nucena prodlužovat studium o 2 roky. V rámci těchto dvou let "volna" jsem začala studovat ještě 2. obor a jedná se mi ted hlavně o druhý obor. U 1. oboru budu platit za poslední rok studia poplatky za prodloužení studia a když současně studuji souběžně i ve 2. oboru budu tedy ten poslední souběžný rok platit 2x? A po úspěšném ukončení studia 1. oboru budu muset pokračovat v placení poplatku na 2. oboru (ikdyž tam studuji řádně ba jsem přeskočila o rok výše díky uznání předmětů z 1. oboru)? (informovali nás pouze že další studium po řádně ukončeném studiu je bezplatné ale tím, že studuji souběžně nevím, zda je toto možné uplatnit?) Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za přijímací řízení

Dobrý deň, potreboval by som poradiť: na Slovensku som vyštudoval bakalársky stupeň a momentálne študujem v Česku, v druhom ročníku na nadvazujucom magisterskom stupni, avšak končiť kvôli diplomovej práci budem až niekedy budúci rok. Chcem sa opýtať, ako je to s poplatkami, pretože od nového školského roka mám zároveň v pláne začať štúdium znovu na bakalárskom stupni, tu v Čechách. 26 rokov budem mať na podzim 2018. Ďakujem.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení jednoho ze souběžných studií

Dobrý den, nedopátral jsem se stejného případu, prosím tedy o pomoc. Souběžně dva tříleté bakalářské obory: 2014 jsem nastoupil na UK na marketing a letos budu státnicovat. 2015, o rok později, jsem nastoupil na VŠE na účetnictví, přičemž tento týden jsem zde studium ukončil. Započal jsem tedy čtvrtý semestr. Mám očekávat nějaký poplatek za studium, pokud to chápu správně, tak dva semestry? Od UK nebo od VŠE? A nemáte například zkušenost o dopisu rektorovi/děkanovi univerzity o prominutí platby za tento letní semestr? (Vzhledem k tomu, že již studovat nebudu). Předem Vám mockrát děkuju za čas, který mi věnujete. Hezký den!



odpovídal(a): Redakce

Poplatek za bakalářské studium

Dobrý deň, mám na Vás dotaz ohľadom poplatkov za prekročenie štandardnej doby bakalárskeho štúdia (3+1 rok) o jeden zimný semester. Najprv mi škola vymerala poplatok vo výške 10 260 Kč za ďalších započatých šesť mesiacov dlhšieho štúdia počínajúc dňom 4.6.2016 do 4.12.2016 . Poplatok som uhradila. Štátnice som mala vo februári 03.02.2017 a nedávno mi prišiel opäť dopis aby som zaplatila ďalších 10 260 Kč za ďalších započatých 6 mesiacov dlhšieho štúdia poč. dňom 4.12.2016. Nerozumiem tomu prečo mi bol prvýkrát vymeraný poplatok od 4.6.2016, vo vnútorných predpisoch Mendelovej univerzity sa jasne píše, že délka letního semestru je pro účely poplatků za studium stanovena na měsíce březen až srpen, zimního semestru na měsíce září až únor. Chcela by som sa Vás opýtať, či škola postupovala správne ? Vopred ďakujem za odpoveď S pozdravom Kristína S.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, chtěl bych se jen informativně zeptat na jednu takovou otázku, která mi vrtá hlavou po několik měsíců. Jelikož jsem konečně našel osobu, která by mi mohla kompetentně odpovědět, rád bych se dozvěděl, jak je to s poplatky za studium, když jsem v současné době studentem druhého magisterského oboru, přičemž ten první jsem absolvoval úspěšně v roce 2015? Konkrétně mohu říci, že na předchozí univerzitě jsem byl zapsán do studia na konci srpna 2013 a vyřazen po státnicích v červnu 2015. Poté jsem měl půl roku přerušené studium na stávající škole (VŠE), kam jsem zpět nastoupil v únoru 2016. Byl mi vyměřen roční poplatek za další studium, který jsem bezpochyby zaplatil. Ovšem mě nyní zajímá, jak to bude s následujícím rokem (únor 2017 - 2018), na jehož konci mám v úmyslu absolvovat, přičemž již v dubnu tohoto roku dovrším 26 let? Celým svým dotazem, víceméně, sleduji získání názoru třetí nezúčastněné osoby, abych se za blíže nespecifikovaných okolností mohl případně bránit. Předem děkuji za Vaši cennou radu. S pozdravem Aleš Marta


odpovídal(a): Redakce

Třetí studium

Dobrý den, přicházím sem s dotazem, na který jsem na studijním oddělení nedostala jasnou odpověď. Týká se poplatků za studium. Odpověď, že po ukončení studia mi přijde dopis s částkou, kterou mám zaplatit mě neuspokojilo a proto bych se ráda zeptala i tady. Nastoupila jsem na FF JU v roce 2014, odsstudovala jsem tam neúspěšně 2 akademické roky (2014/15-2015/16) prezenčně. V roce 2015/16 jsem byla přijata k dálkovému studiu na PF JU, kde nyní studuji současně (2015/16-2016/17 a s velkou pravděpodobností i 2017/18). Předpokládám úspěšné ukončení. Mezi tím jsem nastoupila ke studiu znovu do AR (2016/17), kdyby i toto studium bylo neúspěšné. Jak se počítají poplatky za překročení doby studia a současného studia? Počítá se současné studium 2 VŠ jako jeden rok nebo každá zvlášť? Mám nějakou šanci na snížení případných poplatků za překročení doby studia jako dítě matky samoživitelky? Děkuji za Vaši odpověď a vyjasnění mého dotazu!


odpovídal(a): Redakce

Studium medicíny

Dobrý den, letos budu řádně končit tříleté bakalářské studium a poté se chystám na studium medicíny. Problém ale je, že je mi 23 let a tedy počítám s tím, že si budu muset část studia platit. Od jaké doby již nemám nárok na bezplatné studium? Od 26, nebo ve 26 ještě můžu bezplatně studovat a povinnost platit nastane ve 27 letech? Dále se chci zeptat, budu platit jen sociální a zdravotní pojištění, pokud studium bude řádné bez žádného prodlužování apod? Nebo se platí i poplatky škole za studium nad 26 let. A poslední věc, jaká je přibližně výše sociálního a zdravotního pojištění pro osoby, které nejsou výdělečně činné? Děkuji a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, minulý rok jsem studovala zároveň dvě vysoké školy. Na jednu jsem nenastoupila, ale ukončila jsem ji až po prvním semestru, druhou až po druhém. Tento rok jsem nastoupila na Masarykovu univerzitu v Brně a po dokončení bakalářského studia, které by mělo být v roce 2019, chci nastoupit na to magisterské. V systému školy mám však pravděpodobný termín vyměření poplatku stanoven na 23. 7. 2019. Znamená to tedy, že si již magisterské studium budu muset platit? Pokud ano, tak jak je to možné, když má student do 26 let právo na 6 let studia bezplatně? Předem moc děkuji za odpověď, S pozdravem Karolína


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění po 26. roce

Vážené dámy, vážení pánové, obracím se na Vás s žádostí o radu. Co se mého bakalářského studia týče, studoval jsem 1 rok neúspěšně, poté jsem nastoupil na jinou veřejnou školu a bakalářské studium jsem dokončil ve standardní době, tj. za 3 roky. Poté jsem nastoupil na studium magisterské, které doufám, že skončím letos rovněž ve standardní době studia, tj. za 2 roky. Můj dotaz zní, mohu začít studovat další bakalářský, popřípadě magisterský studijní program aniž bych musel platit školné? Popřípadě od jaké doby jej budu muset platit? Poslední dotaz se týká zdravotního a sociálního pojištění, tuším správně, žentam je celá věc posuzována věkem, tz. že do 26 let věku studenta platí tyto odvody stát, po 26. roku si je musí student hradit sám? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Vážím si Vaší pomoci. Michal


odpovídal(a): Redakce

Studium při zaměstnání ve 26 letech

Dobrý den, mám dotaz ohledně studia na státní škole, konkrétně ČZU. Je mi 26 let a chtěla bych si co nejdříve podat přihlášku. Před několika lety jsem necelý rok už na této univerzitě studovala, ale rok studium jsem ukončila kvůli pracovní příležitosti, jsem tedy zaměstnaná. Chci se zeptat, zda se po dosažení věku platí nějaké školné, popřípadě v jaké výši? Předem velice děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nenavazující magisterské studium

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám vystudovaný bakalářský obor a nyní bych chtěla studovat magisterský ne navazující, ale na 5 let kombinovaně. Jsem a budu další 2 roky na rodičovské dovolené. Budu platit za studium? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zápočet studia na soukromé škole

Dobrý den, mám dotaz ohledně poplatku na VŠ. První můj rok byl na soukromé VŠ, poté jsem přešel na veřejnou VŠ. Budu tedy platit za překročení studia na veřejné VŠ? Započítávají se dny do doby studia na veřejné VŠ(3+1)?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstudované doby

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně poplatků za studium. Studuji první semestr bakalářského studia. Rozhodla jsem se ale, že již nechci v tomto studiu pokračovat a zkusit jinou VŠ od září.. Tento "druhý semestr" bych již studentem nebyla. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mam vlastně na budoucí bakalářské studium placené již pouze 3 roky, nebo 7 semestrů (3,5 let). Nevím zda píši srozumitelne, ale zkátka jestli se toto promrhané studium počítá jako jeden promarněný rok či jen jeden semestr z 8 placených. Děkuji