FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pravděpodobný výdělek, pracovní cesta

Dobrý den, již tři měsíce jsem na neschopence. Zaměstnavatel mezitím změnil místo výkonu práce, tudíž mi musí dát výpověď s odstupným. První dotaz je jaký má vliv moje marodní na výší odstupného, když mi minulé čtvrtletí zaměstnavatel nic nevyplácel, ale vyplácela mě OSSZ a za druhé mě zajímá, jak se řeší situace, kdy mám dvouměsíční výpovědní lhůtu, ale musela bych práci vykonávat v novém místě, které nemám ve smlouvě. Mám ve smlouvě souhlas s vysíláním na pracovní cesty, může toto zaměstnavatel využít? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravotní stav, invalidita

Dobry den,mela jsem rakovinu krku jsem po dvou operacich a zazadala jsem o invalidni duchod,ktery mi byl priznan.Dostala jsem treti stupen invalidity ale nesplnovala jsem podminku pojsteni ktere melo byt 10let,tudiz mi nic neplati.Jsem v situaci ze bydlim u znameho a ten me zivit jiz nechce. A ja byt nemohu opustit nemam kam jit. Po uplynuti 9 mesicu od pozadani o duchod se muj zdravotni stav zlepsil .ale tim ze mi byl priznan duchod tretiho stupne ,mne vyradili z pracovniho uradu atd.Nejsem zadna nemohohouci osoba ani nejaky mrzak ,ani psychycky narusena. Mam prosbu a otazku .Jak mohu pozadat o snizeni zdravotniho stupne? Jsem nestastna ze nemohu do prace a posudkova lekarka. ktera bere uplatky za nizsi stupne invalidity,dokonce posila lidi z nemocenskych pred operacemi do prace teto uz neverim . Bohuzel mi bylo receno ze ji mam podplatit .Ale ja na to nejsem. Je zde jina varianta jak po nejake dobe pozadat opet o nizsi stupen invalidity? Abych byla opet stastna a mohla popripade nastoupit do prace ,nemam nic . Nikdo mi nechce poradit ani ze socialniho zabespeceni A to mi je teprve 39 let .Dekuji Vam za vas cas a odpoved. U odvolani v Praze mi bylo receno napsano ,ze nemam na nic pravo ani na odvolani proti predeslemu rozhodnuti.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, fond pracovní doby

Pracuji v režimu nepravidelně rozvržené pracovní doby s nepřetržitým provozem. Ve smlouvě mám uvedeno: „délka pracovní doby nepravidelná, týdenní doba 37,5 hodin týdně - nárok na délku dovolené na zotavenou se řídí dle Zákoníku práce.“ Pracovní poměr mám sjednaný od 1. 12. 2016 do 31. 12. 2017. Od 1. 12. 2016 mně zaměstnavatel určil 12hodinové směny (včetně 30 minutové přestávky) s rozvržením na tzv. krátký a dlouhý pracovní týden (jeden týden pět 12hodinových směn, další týden 2. Dovolená byla určena v délce 14,5 dne za rok. Za prosinec 2016 mi vznikl nárok na 1 den dovolené. Od 1. 12. 2016 do 31. 12. 2016 jsem odpracoval 15 směn. Od 1. 1. 2017 do 11. 6. 2017 jsem odpracoval 65 dvanáctihodinových směn. Od 12. 6. 2017 mi zaměstnavatel změnil pracovní dobu na 17 hodinové směny (včetně 30 minutové přestávky, odpracovaná doba počítána v délce 16,5 h), po každé směně jsou 2 dny volna. Nárok na dovolenou za rok 2017 byl stanoven v délce 17 dní. V červenci a srpnu jsem čerpal 9 dní dovolené, za kterou mi byl stržen 1 den loňské a 17 dní letošní dovolené, tj. za 1 směnu 2 dny dovolené. Od 12. 6. do 31. 12. 2017 celkem odpracuji 62 sedmnáctihodinových směn, z toho v červnu bylo 7. Zaměstnavatel mi odmítá sdělit, jak při výpočtu dovolené postupoval, odkazuje mě pouze na zákoník práce a pracovněprávní předpisy. Jejich ustanovení jsou ale velmi obecná a také výklady, které jsem našel na internetových stránkách, se liší. Prosím o sdělení správného výpočtu mého nároku na dovolenou za rok 2017. V roce 2018 mám plánováno 122 směn v délce 17 hodin, na kolik dní dovolené budu mít nárok? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Státní svátek, fond pracovní doby

Dobrý den,mám dotaz odledně odpracovaných hodin.Pracuji v nepřetržitém provozu na směny 40hod.týdně.Jak je to se svátkama??je mi jasný že když jsem o svátcích doma tak nemám nárok na mzdu,a když jsem v práci tak mi náleží příplatek-Muj dotaz-Ale jak to je s měsíčním fondem pracovní doby????Odčítají se mi dny za svátek z měsíčního fondu pracovní doby jako těm co pracují jen na denní a ve svátek jsou doma a mají to placené??Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Dobrý den,pracuji v nepřetržitém provozu s nerovněměrně rozvrženou pracovní dobou,mám dotaz-počítá se do fondu pracovní doby za měsíc i řádná dovolená??A když mám třeba týden dovolenou a ve zbytku pracovní doby odpracuji třeba 8hod.nad rámec fondu pr.doby,jestli se to počítá jako přezčas.děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rozvržení pracovní doby, státní svátky

Dobrý den, jsem zaměstnána v nepřetržitém provozu ve zdravotnickém zařízení, nemáme dlouhodobý plán. Každý měsíc je vytvářený aktuální plán. Problémem je, že pokud vyjdou státní svátky na všední den není nám započtena směna a tak například v měsíci prosinec 2017 odpracujeme 157,5 hodiny - místo 142,5 hodin, při součtu hodin celého roku odsloužíme 1950 při týdenní pracovní době 37,5 hodin, namísto 1875 hodin dle ročního součtu pracovních dní a hodin. Znamená to, že všech 10 svátků, které připadají na všední dny- tedy dnů pracovního volna "naděláváme". Je to tak v pořádku? Pokud by byl zpracován roční plán práce počítalo by se s hodinovým fondem 1875 hodin? Za odpověď děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými

Dobrý den, pracuji ve velké fabrice a jak byl silný vítr tak tam nešla elektrika takže nám zavolal pověřený pracovník 3 hodiny před směnou. Následující den jsme šli do práce a zaměstnavatel nám nakazal na tento den si vybrat dovolenou nebo náhradní volno. Ale to nemůže ne? My jako zaměstnanci máme nárok na zaplacení 60% mzdy toho dne ne? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Cestovní náhrady

Dobrý den, mám dotaz na vyúčtování zahraniční služební cesty - nárok na dietu. Dne 16.10.2017 jsem byl vyslán zaměstnavatelem do letecky Ruska. V Praze na letišti jsem prošel hraniční kontrolou v 08.00 hodin a čekal s letenkou na nástup do letadla. Po 7 hodinách byl let z důvodu techn.závady letadla zrušen. Dopravce nařídil projít zpět hraniční kontrolou a vyzvednou zavazadla s tím, že je let zrušen. Mám nárok na dietu v eurech za 7 hodin nebo ne? Děkuji za odpověď. Stupka Pavel


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přestávka v práci

Dobrý den, chci se zeptat na práci v call centru - co se týká čerpání obědů a přestávek. Pokud jdu k lékaři a v práci budu např. 8:00 - 14:00h., tak nárok ze zákona na oběd nemám, pokud budu 8.00 - 14:01h., tak už ano? Oběd se nezapočítává do pracovní doby, nicméně ostatní pauza (na WC, oddech, apod.) se do prac. doby započítá? Při práci v call centru? Je prosím i nějaká opačná hranice? Tzn, že i když budu v práci od 8.00 do 16:30h., tak zda mi mohou nařídit oběd už v 10:00 nebo i dřív? A poslední otázka - pokud jdu na placený přesčas v práci - mám nárok na pauzu? Případně po jaké době přesčasu a opět, zda se to započítá do odpracované doby - přesčasu. Moc děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pojištění zaměstnance

Dobrý den, v práci jsem zodpovědná za projekt, ve kterém operuji s velkými finančními částkami. Může za mě zaměstnavatel (třeba jako benefit...) hradit pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli (pojistku uzavře zaměstnavatel na mé jméno? do jaké výšky? - do 4,5 násobku mého platu nebo může být pojistka i na vyšší částku?). Děkuji za radu, Lenka



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyšetření nebo ošetření zaměstnance

Dobrý den, pracuji na částečný úvazek (6 hodin denně) a bylo mi sděleno, že k lékaři musím chodit pouze mimo pracovní dobu, jinak že nemám nárok na náhradu mzdy (buď mi to neproplatí, nebo si to budu muset napracovat). Je to prý interní nařízení firmy. Je to tak, nebo je to nařízení v rozporu se Zákoníkem práce? Děkuji moc za odpověď!!!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den, jsem zaměstnaná na střední škole. Moje pracovní náplň je zásobovač. Zároveň vykrývám volné hodiny prodeje našich vyrobených produktů na prodejně, která je součástí střediska, které zásobuji. Problém nastal se dnem 29.9.2017. Dne 28.9.2017 byl státní svátek. Vedoucí mi nařídila dovolenou na den 29.9.2017- toto mi oznámila 26.9.2017. Důvodem uvedla, že prodejna bude uzavřena. Můj dotaz je ten, jestli bylo postupováno podle Zákoníku práce a jak se můžu příště bránit, protože děti mají větší počet dnů prázdniny, jež já - mám stanový počet 25 dnů dovolené. Jestli mi každé prázdniny můžou nařídit dovolenou, ale pak stejně se nevejdu do počtu dnů prázdnin, či mi můžou nařídit neplacené volno, nebo je řešením zkrácení denního pracovního výdělku např. na 80%, popřípadě náhradní práce?? Nevím, jestli je toto správné, protože nejsem na 100% pracovním úvazku na prodejně, pouze vykrývám cca polovinu své směny prodejnu. Děkuji za radu a přeji hezký den. Chlupová Magda


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená za odpracované dny

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně čerpání řádné dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou. Mám uzavřenu smlouvu na HPP na 6 hodin denně, na dobu určitou, která skončí dne 28.2.2019. Jsem těhotná a termín porodu mám stanovený na 17.3.2018. Od zaměstnavatele mám nárok na 20 dní řádné dovolené za rok. Na kolik dní dovolené za rok 2018 budu mít nárok před nástupem na mateřskou dovolenou? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem hronoval


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náhrada mzdy

Dobrý den, dne 12 a 13.10.2017 bude firma bez elektrické energie od 7hod. až do 16hod. V tuto dobu máme ranní směnu s pevnou pracovní dobou v třísměnném provozu. Zaměstnavatel nám oznámil, že v uvedené dny zůstaneme doma bez nároku na 80% náhrady mzdy. Tyto dva dny si musíme napracovat v sobotu, kdy nám nařídí noční směnu navíc a to jako šestou směnu v týdnu ve dnech 21.10 a 11.11.2017. Podle mého názoru se jedná o překážku v práci ze strany zaměstnavatele a za dva pracovní dny nám náleží náhrada mzdy 80% průměru platu. Nařízenou dovolenou nestihne dát v zákonné lhůtě 14 dnů. A jestli potřebuje uvedené dny napracovat, tak to musí být jako nařízený přesčas s příplatky, jestli se nepletu. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Napomenutí

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje někde nějaký formulář, popř. jak by mělo vypadat písemné udělení důtky zaměstnance při porušení docházky? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Překážky v práci na straně zaměstnavatele

Dobrý den, rada bych se zeptala,jak je to s neplacenym volnem, to mi zamestnavatel naridit nemuze nebo ano? A pokud nemuze a nema pro me praci z duvodu stehovani prodejny jinam, kde se ale nejdrive musi pockat nez se prostory rekonstruují. Jak mam v takovem pripade jednat? A jak to je po finanční stránce? Preci mi nemuze nedat nic kdyz jsem si nevybrala ze budu doma. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mzda

Dobrý den, pracuji jako vedoucí prodejny. Teď jsem se asi po roce působení zde dozvěděla, že mi byly zkráceny mzdy (konkrétně za splnění měsíčního finančního plánu) z důvodu toho, že jsem čerpala dovolenou. Byly mi tedy vypočítány prémie jen na ty dny, kdy jsem nečerpala dovolenou. S tímto jsem se nikdy nesetkala a dost mě to překvapilo. Ve smlouvě mám vedený pouze základní plat - turnusový režim (krátký, dlouhý týden). Nemám zde tedy uvedenou variabilní složku. Z tohoto základního platu tedy vychází i mzdová účetní když vypočítává odměnu za odpracované dny a dovolenou. Ale v tabulce pro hodnocení vedoucí je základní mzda vedena o dost nižší. Např. ve smlouvě vedeno 15 000, v tabulce pro hodnocení 12 0000 - prémie jako vedoucí dostanu pouze to, aby neklesly pod hranici 15 000, která je uvedena ve smlouvě. Plus bonus za splnění měsíčního planu tržby, který se tedy krátí o dovolenou. Moje otázka zní, jestli je toho krácení vůbec ze zákona možné? Nikde ho nemám uvedené ve smlouvě, nic takového jsem nepodepsala Děkuji za Váš čas


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost zaměstnance za škodu

Dobrý den, jsem důchodkyně a pracuji na základě dohody o provedení práce jako řidička přepravy osobních vozidel. Při objíždění stojícího vozidla s přípojným vozíkem jsem zavadila o hranu tohoto stojícího vozíku. Odřela jsem pravé přední dveře, zadní dveře a zadní blatník, ve kterém je díra od hrany vozíku . Přivolala jsem Polici ČR – DI, která sepsala záznam o dopravní nehodě. Na přípojném vozíku byl nepatrně poškozen levý zadní roh vozíku. Majitel připoj. vozíku neuplatňoval žádnou škodu na pojišťovně. DN byla bez zranění a bez alkoholu. Mám uzavřenou s ČPP „Pojistnou smlouvu pro pojištění odpovědnosti zaměstnance organizace při výkonu povolání“ na částku 60 tis. Kč. Jedná se sice o starší vozidlo (z roku 2005), ale oprava se bude pohybovat cca 100 – 140 tis. Kč. Jak bude v tomto případě vůči mne postupovat zaměstnavatel = tedy jakou škodu budu muset v tomto případě zaměstnavateli uhradit? Budu muset uhradit skutečnou výši škody? Podle ZP výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se 4,5 násobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Konkrétně to u mne znamená, že když DN vznikla 11.8.2017 bude mi stanovena náhrada 4,5 násobku průměrné mzdy za období od 04-06/2017? V tuto dobu mi činil průměrný měsíční výdělek 7 tis. Kč = tedy 4,5 násobek je 31,5 tis. Kč. Tuto částku uhradí za mne zaměstnavateli ČPP? Děkuji mnohokrát za zodpovězení dotazu. S pozdravem


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence, zaměstnanec

Dobrý den. Jsem zaměstnán u firmy která šla do úpadku a oznámila nám že jde do insolvence. V insolvenčním rejstříku je již zapsáno. Než se však toto stalo stal se mi doma úraz a jsem i nadále v pracovní neschopnosti. Chtěl bych se zeptat jak se mám nyní zachovat, mám se písemně přihlásit? Firma již neexistuje a výpovědi také nemáme. Údajně bychom měli výpověď dostat od insolvenční ho správce. Musím se tedy někde připomenout?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď zaměstnance

Dobrý den, mám takový problém, podala jsem lůasickou výpoved z pracovního poměru ke dni 31.8.2017.Přečetla jsme si v zákoníku práce že nemusí udávat důvod, problém nastává v chování zaměstnavetele, kdy aspon z mého pohledu mi činí naschvály. Moje šefová mi píše neuměrné služby od pondělí do nědělě , ohradila jsem se že tolik služeb nedávám, vyčetla mi dovolenou že za mě pracovali jinýí tak ted to zátáhnu já. Další týden mám volnější a druhý týden mám rozepsaný opět od pondělí do něděle. Bylo mi řečeno , že nemám být z čeho unavená. Další problém spočívá ve výpovedi , kkterou jsme podala ke dni 31.8.2017 , dodnes ještě nemám vyjádření, bojím se schválností do zamětavale a co mám v tomto případě dělat Další bojím se , že dojde k manipulaci ze strany zaměstnavatele a budou na mě činit psychický nátlak abych sestrvala vjejí firmě co mám dělat kam se mám v tomto případě obrtátit DĚKUJI ZA ODPOVĚD