Dovolená, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 11.11.2017 20:01


Dobrý den,pracuji v nepřetržitém provozu s nerovněměrně rozvrženou pracovní dobou,mám dotaz-počítá se do fondu pracovní doby za měsíc i řádná dovolená??A když mám třeba týden dovolenou a ve zbytku pracovní doby odpracuji třeba 8hod.nad rámec fondu pr.doby,jestli se to počítá jako přezčas.děkuji

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 15.11.2017 09:42


Dobrý den, toto rozvržení pracovní doby vyžaduje specifickou úpravu čerpání dovolené stanovenou v § 213 dost. 4 ZP a založenou na průměrném počtu pracovních dnů dovolené připadajících zaměstnanci na týden dovolené. Platí tedy, že čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny, nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovní dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadlo v celoročním průměru, tedy podle rozvržení pracovní doby do směn. Právo na dovolenou se tedy v tomto případě přepočítává na směny (pracovní dny) podle jejich rozvrhu na kalendářní rok. Co se týče práce přesčas, zákon při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby stanoví podmínku, že průměrná týdenní délka pracovní doby z rozvrhu směn bez práce přesčas se musí rovnat stanovené týdenní pracovní době. Tím je v rozvrhu směn zakotvena stanovená pracovní doba a pro práci přesčas je postačující, že je to práce nad délku směny. Je tím současně nad stanovenou týdenní pracovní dobu.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu, nám problém s tím, že nechci využívat dovolenou, přijde mi to jako ztráta času, který bych mohla efektivně využít k práci. Bohužel jsem na straně svého zaměstnavatele nenašla pochopení a jsem nucena dovolenou si vybírat. Chci se zeptat, zda existuje nějaká mou, abych dovolenou nemusela čerpat, aniž by nedocházelo k porušení mých zaměstnaneckých povinností? Nežádáme jejich proplacení, jen prostě nechat mém uvážení, zda dovolenou vyberu či ne. Děkuji za radu a kde s pozdravem Ing. Eva Kulhanová


odpovídal(a): Redakce

Výpověď pro zdravotní důvody a odstupné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mi bude náležet odstupné pokud mi dá zaměstnavatel výpověď. Pracuji jako operátor výroby v nepřetržitém provozu (12-ti hod. směny), náplň práce je obsluha poloautomatických strojů v nucené pracovní poloze. Byla jsem už dvakrát na nemocenské s krční páteří a podstoupila jsem mimořádnou prohlídku. Závěr závodního lékaře je, že jsem způsobilá k práci s omezením: bez zvýšené fyz.zátěže na páteř, bez zvedání a nošení těžkých břemen, ne ve vynucené dlouhodobější prac. poloze, mimo nepříznivé klim. podmínky zejména mimo průvany a chlad v 8-mi hod. prac. době.


odpovídal(a): Redakce

Kdy je faktura švarcsystém?

Dobrý den, jsem elektrikář a mám živnost a potřeboval bych pod sebou mít další lidi chtěl jsem to dělat tak že budou taky živnostníci přišlo mi to jako nejednoduší řešení ale dostali se ke mně něco se švarcsystémem a teď nevím co jde a nejde potřeboval bych poradit co a jak. Předem děkuji za pozornost


odpovídal(a): Redakce

Může mi zaměstnavatel změnit pracovní dobu?

Dobrý den, od zaměstnavatele jsem obdržel oznámení: Dne 28.5.2019 bude od 7:30 do 14:30 přerušena dodávka elektrické energie. Z tohoto důvodu se 28.5.2019 pracovní doba ve firmě přesouvá takto: začátek směny: 11:30 konec 20:00. Můj dotaz zní: Zda má na toto zaměstnavatel právo nebo je nám povinen zaplatit náhrady. (pracuji na PC a bez elektřiny to nejde...)


odpovídal(a): Redakce

Kdo dědí po bezdětném?

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vyjádření, pokud zemře jeden z manželů , který je výlučným vlastníkem nemovitosti, a je bezdětný, jak bude probíhat dědické řízení ? Jeho rodiče již také nežijí a ze sourozenců má pouze sestru. Děkuji za informace. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zřekl jsem se dědictví. Můžu si to ještě rozmyslet?

Dobrý den, po smrti otce v r.2014 jsem se zúčastnil společně se svým bratrem dědického řízení. Předem jsme se dohodli, že se vzdáváme dědického podílu ve prospěch matky (RD o dvou byt.jednotkách a nemovitosti kolem), což bylo v zápisu u notáře uvedeno. Od r.2015 bydlí u bratra, který se o ní staral. V současné době je matka hospitalizována pro své zdravotní problémy ve zdrav. zařízení. Pořád prohlašuje, že je jediným vlastníkem rodinného domu, který může kdykoliv prodat. Je obava, že tento svůj záměr uskuteční, nebo, že jí "ukecají" některé spolky nebo organizace k darování. Jak v tomto případě postupovat ? Je možné a za jakých podmínek otevřít toto dědické řízení a uplatnit dodatečně svůj dědický podíl na RD, ve kterém od r.1967 bydlím a od r.1980 společně se svou manželkou, kdy jsme do uvedeného RD investovali nemalé finanční prostředky a po dobu nepřítomnosti matky se starám o celý RD, kdy v srpnu 2018 navíc nechala zrušit přípojku zemního plynu, zajišťující vytápění. Uvědomuji si, byla chyba zříci se dědického podílu, ale v době dědického řízení byla situace jiná. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Bezúplatný příjem

Dobrý den, ráda bych poskytla dar fyzické osobě. Jako OSVČ vykonává poradenskou a konzultační činnost, mimoškolní výchovu a vzdělávání a lektorskou činnost - dle Živnostenského rejstříku. Umožňuje náš právní řád poskytnout dar fyzické osobě OSVČ? Tento člověk vykonává velmi prospěšnou činnost. Jak poskytnout dar, pokud neznám číslo účtu? Existují i jiné přijatelné formy? Jinak mám všechny potřebné údaje.


odpovídal(a): Redakce

Co se stane, když nedoložím neschopenku u DPP?

Dobrý deň! Som slovenskou študentkou v ČR na dennom štúdiu. Mám uzavretú DPP. Nemám však české zdravotné poistenie. Stalo sa, že som ochorela a zamestnávateľ odo mňa požaduje potvrdenie od lekára "neschopenku", že som skutočne chorá a nemôžem nastúpiť do práce v nasledujúcich veľkonočných sviatkoch. Nikdy v minulosti odo mňa zamestnávateľ počas trvania mojej DPP nežiadal neschopenku. Má na to právo? Som povinná mu ju dodať? Čo ak sa rozhodnem napriek tomu, že neschopenku nemám neprísť do práce? Predpokladám, že DPP bude okamžite zrušená zo strany zamestnávateľa. Má možnosť ma nejako pokutovať, ak je v DPP uvedená 15 dňová výpovedná lehota? Za Vaše cenné rady ďakujem! Lenka


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o rozvázání pracovního poměru - dodatek

Dobrý den, reaguji na odpověď (https://poradna.finance.cz/pravo/68752-dohoda-o-rozvazani-pracovniho-pomeru/). A pokud by se prokázalo, že je tedy neplatná, můžu po zaměstnavateli požadovat náhradu za ušlý výdělek do doby, než bude dohoda správně sepsána a mnou podepsána. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Na co mám nárok při prodeji spoluvlastněné nemovitosti?

Dobrý den, jsem 1/4 spolumajitelkou průmyslového areálu. Máme zřízen společný účet, na který přichází peníze za nájemné od firem, které zde podnikají a ze kterého se následně financují opravy, platí daň apod. Po dohodě budu svůj podíl prodávat jednomu ze spolumajitelů, který zde podniká. Mám dotaz ohledně účtu, kde jsou naše společné peníze. Po prodeji podílu mám nárok na vyplacení 1/4 částky ze společného účtu, která tam bude ke dni podpisu kupní smlouvy? Děkuji za odpověď.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.