FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Zástava bytu při hypotéce

Dobry den před pěti lety jsem na koupi nemovitosti dostal 100 procentní hypotéku a kvůli výši úroků mi rodiče zastavili byt vše proběhlo v pořadku hypotéku pravidelně bez problémů splácim, ale ted najednou chtějí abych jejich zástavu vyjmul a pokud tak neučiním sám tak prý nějak zařídí aby to šlo bezemě mam obavu že odhad nemovitosti nemá jěště vyši nezplacené hypotéky nic méně jde mi o to jestli je nějaká možnost a pro mě nějake možné problémy aby sami zrušili danou zástavu děkuji

Povinnosti správce společné nemovitosti

Najdu oporu v zákonu, jaké povinnosti má správce společné nemovitosti? Jsem spoluvlastníkem nemovitosti, kde si většinou ustanovili naším placeným správcem rodinného příslušníka jednoho ze spolumajitelů, který je placen za hodinu své práce částkou 280 Kč. Problém je v tom, že mi tento správce neposkytuje na moje vyžádání konkrétní informace, za co si přesně účtuje finanční částky, které se odečtou rovnou ze společného účtu, vyčtu to jen jednou za rok ve výkazu a to jen v obecné rovině. Na přímý dotaz se však odpovědi nedočkám. Další spolumajitelé mlčí, vyhovuje jim, že jejich rodinný příslušník má slušný výdělek. Mám šanci se nějak bránit, upravuje tento vztah zákon? Do dnešního dne jsem neobdržela žádnou "smlouvu", na základě tuto činnost vykonává, na mé dotazy nereaguje. Děkuji za odpověď.

Vrácení finančního daru - doplnění

Starý dotaz: Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 - 2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji. Doplnění: oba jsou v sočasné době v důchodu, žijí tedy jen z důchodu, ale muž který částku příbuzné daroval chce údajně dělat novou fasádu na domě atd., není tedy v žádné nouzi.

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Je potřeba zúžit SJM? Dobrý den, máme takovou delikátní situaci. Moje babička mi darovala její dům. Ale ve skutečnosti mi darovala jakoby jen půlku a za druhou půlku jsem jí koupila byt, který bude tety, s tím že babi tam dožije. Chtěla obdarovat 2 svoje dcery. Ja by jsem potřebovala tedy poradit. Byt jsem kupovala s manželem pomocí hypotéky, která je napsaná na nás oba. Tak tedy podle kupní smlouvy a podání na katastr jsme majitele oba dva. Jak se to dá udělat aby jsem to společně s manželem mohla darovat mé babičce nebo tetě aby jsme nemuseli platit daň z nabytí. Musím napřed zúžit SJM? vyvázat z toho mého manžela? a poté darovat? Nebo by to šlo udělat i jinak? Děkuji předem za odpověď. Súľovcová

Bezdůvodné obohacení

Dobrý de,pronajala jsem si byt, na zaklade mylných informací majitele.V bytě měla proběhnout rekonstrukce na náklady nájemce s tím, že se náklady budou odečítat formou ponížením nájmu.Celková částka i s pracemi je cca 70000 a majitel se distancoval. nic ponizovat nebude a najem snižovat nebude. Byt byl prakticky neobyvatelný. Mám doklady i fotodokumentaci. Mohu se tedy svych penez domahat soudně?

Podmínky podnikání

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na to, co chci dělat. Mám auto, jsem majitelem. Hodně auto ne používám a proto chci ho pronajmout svému přítelu, který pracuje v Uberu a samozřejmě bude ho používat tam. Co bych v tomto případě musel udělat? Musíme podepsat "formální" najemni smlouvu mezi sebou nebo aby to všechno bylo oficiálně musím zařídit živnostenský list a platit daně? Předem děkuji za odpověď!

Nájem, provádění oprav

V bytě, který pronajímám, potřebuji vyměnit plynové topidlo (WAW). Nájemce ovšem nechce spolupracovat, dělá naschvály s tím, že bude mít čas až na podzim. Já mám zajištěného topenáře, ten koupil i topidlo a tak bych to rád nechal vyměnit už nyní. Sehnat řemeslníka není jednoduché a asi nebudu schopen ho zajistit přesně na termín, který by nájemník určil. Zvláště na podzim, kdy začne topná sezóna. Poradíte mi, jak mám postupovat? Nebo lze to udělat tak, že nájemníkovi dám topidlo, ať si zajistí výměnu sám?. Děkuji Čestmír Doubrava

Dědické řízení

Dobrý den, jsem jednou z dědiců po otci, který zemřel v roce 2009. Neprodleně 1 den po jeho smrti si sestra převedla z jeho bank. účtu peníze na svůj účet (jako disponent) a vzala si do užívání jeho nové osobní auto, pořízené v roce 2008. Téměř 9 let se řešila soudně neplatnost závěti, o které Nejvyšší soud rozhodl, že neplatí, proto se vracíme po 9ti letech k Notáři k projednání dědictví. Můj dotaz spočívá v tom....Měla sestra vůbec právo peníze z účtu si převést a disponovat s nimi téměř 9 let a auto užívat 9 let bezplatně a nyní ho nechce, protože jeho cena už není taková, jaké je uvedena u notáře. Navíc se řeší ještě byt, který v roce 2009 dle odhadce měl cenu 1, 1 mil. a nyní při návrhu na vyrovnání nechce přistoupit na tuto cenu a požaduje podíl z aktuální ceny tržní v tomto roce 2018, kterou si vymyslela. Navíc nechala v bytě odpojit elektřinu, plyn a je plný starých věcí a nábytku, které už nikdo nechtěl. Jak se dá prosím bránit? Je ona povinna si auto ponechat, když ho 9 let užívala a nebo naopak nemá povinnost si ho nechat, pokud auto užívala a další 4 dědicové, kteří jsme po otci jsme ho ani užívat nemohli, protože ho měla ona. Můžeme od ní chtít zpětně nájem z vozu? Měla právo si peníze převést a 9 let je mít ve svém vlastnictví? a jako poslední dotaz....byt, který je součástí dědictví...má právo požadovat svůj podíl z ceny tržní k dnešnímu datu?? Děkuji za odpověď

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, jsme 4 majitelé nemovitosti a za účelem společného hospodaření jsme uzavřeli v minulosti Sdružení. Z tohoto Sdružení jsem před rokem pro neshody s ostatními vystoupila. Nyní jsem náhodně zachytila e-mail, ze kterého jsem vyrozuměla, že 3 spolumajitelé ve Sdružení se mezi sebou beze mne domlouvají a svolávají společnou schůzku, na které rozhodnou o nutných opravách v domě a rozdělení zisku z loňského roku. Pochopila jsem, že rozhodnou o všem sami a mě (1/4 majitelce) oznámí jen výsledek. Nejsem k jednání pozvána, ale i já mám stejný podíl, jako ostatní, proto si myslím, že byť budu jako menšina přehlasována, mám právo u rozhodování být. Je to správný postup? Even. co mohu dělat?

Vydědění

Dobrý den. Chceme vydědit svoji dceru, která má nyní asi 300 tisíc Kč dluh a je nemajetná. Od nás již dostala peníze s tím,že nedostane dědictví. Dočetl jsem se, žeNový občanský zákoník, který bude účinný od 1. 1. 2014 dle současné podoby přidává nový důvod pro vydědění. Tento důvod je navázán na potomka, který je buď zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, kdy je na místě obava, že se pro potomkovy děti nezachová povinný díl. U tohoto nového ustanovení účinného od příštího roku si budeme muset počkat na rozhodovací praxi soudů pro naprostou zřejmost výkladu. Jelikož to na ni přesně sedí, poraďte prosím, jak máme postupovat. Děkuji.

Podílové spoluvlastnictví, dědické řízení

Podílové spoluvlastnictví Dobrý den,jsem vlastníkem ideální poloviny rod.domu se zahradou.Druhým vlastníkem je matka.Mám ještě bratra ,který by měl v případě úmrtí matky nárok na polovinu z matčina podílu. Do nemovitosti průběžně investuji bez přispění jak matky tak batra.Je možné nějak ošetřit, v případném dědictví ,to ,že jsem do nemovitosti investoval jen já?Matka i bratr jsou s problémem seznámeni a souhlasí s nějakou úpravou ,ale není nám známo ,jak taková úprava ,či smlouva má vypadat.Můžete nám prosím poradit?

Dobrý den, zemřela babička a pri dědickém řízení se jejich syn podílu vzdal v prospěch dědy a dcera se dědictví nevzdala, tudíž ji náleží 1/6 nemovitosti a dědovi náleží 5/6. U dědického řízení urcili cenu 2mil. S tim ze dcera na právo na 330tis. bez ohledu na prodejní cenu. Problém je že kdyz uz děda sehnal kupce, tal jeho dcera nepodepsala prodejní smlouvu s tim že požaduje 400tis. Proto se chci zeptat kdyz bez souhlasu neni mozny prodej, jestli jako vlastnik 1/6 může požadovat nájem po vlastnikovi 5/6. Děkuji

Vydržení

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně vlastnického práva nemovitosti. Rodiče stavěli rodinný dům někdy v roce 1965. K tomu veškerá povolení, mapy z katastru nemovitostí apod. Tento rodinný dům s pozemky do dnešní doby bezproblémově využívají. Problém nastal v době, kdy jsme loni chtěli opravit zídku a v dobré víře, opravit ji tak, abychom nezasahovali do pozemku souseda jsme zjistili, že v rámci digitalizace "nám" byl kus pozemku "odejmut" a přiřčen k pozemku souseda. Tento pozemek byl a stále je námi využíván od roku 1965 a je také přístupovou cestou na náš pozemek - rozsáhlou zahradu. Informovali jsme se na katastru a bylo nám zodpovězeno, že "takto to nakreslila digitalizace a tak to platí". Jaká máme práva? Jak postupovat? Je po těch letech, kdy část dvora a prostoru před garážemi aut tento pozemek díky digitalizace majetkem souseda? Děkuji velmi za odpověď. Blanka Šimůnková

Závazek z hypotečního úvěru

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat od maminky s jejím manželem jsem dostal darem nemovitost. Maminka potom umřela a její polovina se zaplatila z pojistky. Polovina jejího manžela se stále splácí on ji teda platí (žije v domě). teď řešíme jestli nechat hypotéku na něj a nebo že bych jí převzal. Jde o to že ta jeho polovina domu se darovala kuly jeho dětem aby při případném umrtí nedostali ten dům. Kdyby k tomu došlo a měl na sebe stále tu hypotéku. Nemohlo by to být nějak napadnutelné ze strany jejich dětí s tím že by mohly dostat část domu..nebo co by bylo nejlepší řešení. děkuji za odpověd.

Máme podílové spoluvlastnictví přičemž je 6 podílů stejných a 2 jsou o něco větší. Při placení do fondu oprav a údržby se nelíbí 2 spoluvlastníkům, že platí podle podílu větší část, přestože společné prostory a služby, které platíme, užívají stejně jako ostatní. V případě, že by platili stejnou částku jako ostatní, je zase nespravedlivé , že by se jejich větší podíl na majetku zveleboval na úkor ostatních. Je nějaké rozumné a spravedlivé řešení této situace ?

Vlastnické právo

Dobrý den, budeme s přítelem stavět rodinný dům na zahradě, kterou na něj přepíše jeho matka. I když pozemek bude napsaný na přítele, stavbu domu budu hradit také já, a proto bych se chtěla zeptat, zda je možné, aby nemovitost byla nás obou i když pozemek bude vlastnit pouze přítel a co je k tomu případně potřeba. Předem moc děkuji za odpověď. Marie

Dobrý den, mám dotaz k podílovému spoluvlastnictví. Dům je rozdělen na deset desetin, z toho já vlastním dvě desetiny, sestra dvě desetiny a šest desetin vlastní někdo jiný. Pokud mě se sestrou vlastník šesti desetin přehlasuje v tom, že se na domě bude opravovat např.fasáda, která není nezbytně nutná a naopak je podle mě nutné řešit havarijní stav elektřiny v domě, je moje povinnost, pokud se nedohodneme, všechny opravy na domě mu ve výši svého podílu zaplatit? Pokud by mě kvůli tomu dal k soudu, musím mu zaplatit a mohu třeba i přijít o svůj podíl na domě? A ještě pokud bych chtěla svůj byt pronajmout (dům není rozdělen na bytové jednotky), musím žádat souhlas všech vlastníků? Děkuji za odpověď. Kubešová

SJM

Dobrý den, ráda bycg se zteptala - budu kupovat pozemek na jehož koupi dostanu peníze od otce. Jsem vdaná a chtěla bych, aby byl pozemek pouze mým majetkem. Co pro to mohu prosím udělat? Vím snad o dvou variantách - smlouva o vyjmutí majetku ze společného jmění manželů, která musí být sepsaná u notáře, případně prý existuje možnost smlouvy/prohlášení od otce, který mně peníze daruje v přesné výši na konkrétní pozemek (číslo z katastru). Která varianta je prosím lepší případně existuje nějaká další možnost? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den, Kateřina

Služebnost

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně věcného břemene na ČOV. Koupily jsme dvě bytové jednotky s pozemkem a odpady jsou řešeny ČOV u třetí bytové jednotky a jejím pozemku. Byt č.3 dostal věcné břemeno na ČOV, abychom ji mohly používat a můj dotaz zní : Kdo nese náklady na opravy a odběry z ČOV . Majitelka třetího bytu a pozemku, na které se ČOV nachází nebo všechny tři bytové jednotky podílem ? Elektřina je také na hodiny bytové jednotky č.3 a paní chce, abychom se na provozu podíleli. A ještě jeden dotaz. Pozemky mezi námi nejsou rozdělené, ovšem my si chceme své pozemky oplotit. Dle mého názoru bychom se měli podílet všichni, jenže oni plot nechtějí a já zase z hlediska bezpečnosti a i vlastnictví je oplocené chci mít. Prosím poraďte. Děkuji

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, potřebovali bychom poradit.Půl roku jsme bydleli v Praze v malém bytě rodinného domu bez nájemní smlouvy, ze známosti, načerno. Každý měsíc jsme odváděli nájem (9000,-) + 200 Kč poplatek za internet a relativně vysoké zálohy na energie (2500,- za malý byt velikosti garsoniéry). Půlroční soužití s majiteli bylo bez větších potíží. K vystěhování uklizeného bytu a předání klíčů došlo ve čtvrtek 30.11. Žádný předávací protokol jsme nepodepisovali ani neobdrželi. Pan majitel si byt důkladně prohlédl a se slovy "OK" jsme se rozloučili. Další komunikace proběhla až dne 11.12., kdy jsme obdrželi email od manželky majitele, který byl plný sprostých slov a nadávek. Prý jsme opustili byt v naprosto nechutném stavu, špinavém a nevětraném. Prý jsme způsobili i díry v podlaze, o kterých jsme přesvědčeni, že už v bytě byly v okamžiku našeho nastěhování. Podle té ženy jsme prasata, musela po nás uklízet 2 dny a z přeplatku za energie nám nehodlá vrátit ani korunu, protože zdaleka nepokrývá všechny škody. Jsme přesvědčeni o tom, že si majitelka vymýšlí a záměrně přehání, aby nám zmíněné přeplatky nemusela vracet. V bytě jsme se moc nezdržovali a snažili jsme se s energiemi opravdu šetřit, proto bychom očekávali návrat převážné většiny výše poplatků ( poměrná část z celkem 2500,- krát 6). V dalším emailu byla částka majiteli vyčíslena na 8 000 Kč. Zdůrazněno to, že nám nic nevrátí. A výhružka, že nám dají například uhradit veškeré údajné poškození bytu (plánují vyměnit kompletně podlahu za novou...), pokud podnikneme další právní kroky proti majiteli. Což nám přijde úsměvné. Otázkou je, jak problém řešit, protože takovéto jednání si rozhodně nechceme nechat líbit. Nebyla uzavřena žádná nájemní smlouva ani odváděny daně. Napadá vás i jiný způsob, jak majitele přimět, aby nám přeplatky vrátili? Na které úřady se obrátit konkrétně? Máme podezření na další nekalé praktiky majitele na nových nájemnících. Kdybychom tento případ nahlásili příslušným úřadům, doplatí na to pouze majitelé nebo i my? A jak? Co hrozí nám a co straně majitele?

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.