Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

 • Podmínky podnikání

   18.04.2018 00:01  |   18.04.2018 11:45   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na to, co chci dělat. Mám auto, jsem majitelem. Hodně auto ne používám a proto chci ho pronajmout svému přítelu, který pracuje v Uberu a samozřejmě bude ho používat tam. Co bych v tomto případě musel udělat? Musíme podepsat "formální" najemni smlouvu mezi sebou nebo aby to všechno bylo oficiálně musím zařídit živnostenský list a platit daně? Předem děkuji za odpověď!

 • Nájem, provádění oprav

   17.04.2018 14:00  |   18.04.2018 11:33   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  V bytě, který pronajímám, potřebuji vyměnit plynové topidlo (WAW). Nájemce ovšem nechce spolupracovat, dělá naschvály s tím, že bude mít čas až na podzim. Já mám zajištěného topenáře, ten koupil i topidlo a tak bych to rád nechal vyměnit už nyní. Sehnat řemeslníka není jednoduché a asi nebudu schopen ho zajistit přesně na termín, který by nájemník určil. Zvláště na podzim, kdy začne topná sezóna. Poradíte mi, jak mám postupovat? Nebo lze to udělat tak, že nájemníkovi dám topidlo, ať si zajistí výměnu sám?. Děkuji Čestmír Doubrava


 • Dědické řízení

   10.04.2018 12:32  |   10.04.2018 12:38   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem jednou z dědiců po otci, který zemřel v roce 2009. Neprodleně 1 den po jeho smrti si sestra převedla z jeho bank. účtu peníze na svůj účet (jako disponent) a vzala si do užívání jeho nové osobní auto, pořízené v roce 2008. Téměř 9 let se řešila soudně neplatnost závěti, o které Nejvyšší soud rozhodl, že neplatí, proto se vracíme po 9ti letech k Notáři k projednání dědictví. Můj dotaz spočívá v tom....Měla sestra vůbec právo peníze z účtu si převést a disponovat s nimi téměř 9 let a auto užívat 9 let bezplatně a nyní ho nechce, protože jeho cena už není taková, jaké je uvedena u notáře. Navíc se řeší ještě byt, který v roce 2009 dle odhadce měl cenu 1, 1 mil. a nyní při návrhu na vyrovnání nechce přistoupit na tuto cenu a požaduje podíl z aktuální ceny tržní v tomto roce 2018, kterou si vymyslela. Navíc nechala v bytě odpojit elektřinu, plyn a je plný starých věcí a nábytku, které už nikdo nechtěl. Jak se dá prosím bránit? Je ona povinna si auto ponechat, když ho 9 let užívala a nebo naopak nemá povinnost si ho nechat, pokud auto užívala a další 4 dědicové, kteří jsme po otci jsme ho ani užívat nemohli, protože ho měla ona. Můžeme od ní chtít zpětně nájem z vozu? Měla právo si peníze převést a 9 let je mít ve svém vlastnictví? a jako poslední dotaz....byt, který je součástí dědictví...má právo požadovat svůj podíl z ceny tržní k dnešnímu datu?? Děkuji za odpověď

 • Podílové spoluvlastnictví

   06.04.2018 08:04  |   06.04.2018 10:15   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsme 4 majitelé nemovitosti a za účelem společného hospodaření jsme uzavřeli v minulosti Sdružení. Z tohoto Sdružení jsem před rokem pro neshody s ostatními vystoupila. Nyní jsem náhodně zachytila e-mail, ze kterého jsem vyrozuměla, že 3 spolumajitelé ve Sdružení se mezi sebou beze mne domlouvají a svolávají společnou schůzku, na které rozhodnou o nutných opravách v domě a rozdělení zisku z loňského roku. Pochopila jsem, že rozhodnou o všem sami a mě (1/4 majitelce) oznámí jen výsledek. Nejsem k jednání pozvána, ale i já mám stejný podíl, jako ostatní, proto si myslím, že byť budu jako menšina přehlasována, mám právo u rozhodování být. Je to správný postup? Even. co mohu dělat?

 • Vydědění

   04.04.2018 10:22  |   04.04.2018 10:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Chceme vydědit svoji dceru, která má nyní asi 300 tisíc Kč dluh a je nemajetná. Od nás již dostala peníze s tím,že nedostane dědictví. Dočetl jsem se, žeNový občanský zákoník, který bude účinný od 1. 1. 2014 dle současné podoby přidává nový důvod pro vydědění. Tento důvod je navázán na potomka, který je buď zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, kdy je na místě obava, že se pro potomkovy děti nezachová povinný díl. U tohoto nového ustanovení účinného od příštího roku si budeme muset počkat na rozhodovací praxi soudů pro naprostou zřejmost výkladu. Jelikož to na ni přesně sedí, poraďte prosím, jak máme postupovat. Děkuji.

 • Podílové spoluvlastnictví, dědické řízení

   03.04.2018 22:57  |   04.04.2018 09:22   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Podílové spoluvlastnictví Dobrý den,jsem vlastníkem ideální poloviny rod.domu se zahradou.Druhým vlastníkem je matka.Mám ještě bratra ,který by měl v případě úmrtí matky nárok na polovinu z matčina podílu. Do nemovitosti průběžně investuji bez přispění jak matky tak batra.Je možné nějak ošetřit, v případném dědictví ,to ,že jsem do nemovitosti investoval jen já?Matka i bratr jsou s problémem seznámeni a souhlasí s nějakou úpravou ,ale není nám známo ,jak taková úprava ,či smlouva má vypadat.Můžete nám prosím poradit?

 • Podílové spoluvlastnictví

   31.03.2018 13:14  |   03.04.2018 08:38   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, zemřela babička a pri dědickém řízení se jejich syn podílu vzdal v prospěch dědy a dcera se dědictví nevzdala, tudíž ji náleží 1/6 nemovitosti a dědovi náleží 5/6. U dědického řízení urcili cenu 2mil. S tim ze dcera na právo na 330tis. bez ohledu na prodejní cenu. Problém je že kdyz uz děda sehnal kupce, tal jeho dcera nepodepsala prodejní smlouvu s tim že požaduje 400tis. Proto se chci zeptat kdyz bez souhlasu neni mozny prodej, jestli jako vlastnik 1/6 může požadovat nájem po vlastnikovi 5/6. Děkuji

 • Sporné řízení

   27.03.2018 18:13  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, po vysoké škole jsem šel v roce 2015 studovat na soukromou jazykovou školu, a myslel si, že mám statut studenta. Nyní jsem byl na pojišťovně, se zeptat zda je vše v pořádku a nechat si vystavět potvrzení o bezdlužnosti. Týden na to mi volá paní z pojišťovny, že tam mám nedoplatek za pojistné právě z roku 2015. Může toto po mně pojišťovna vymáhat, ačkoliv jsem se byl ptát, zda tam mám vše pořádku, což mi bylo potvrzeno, a také doloženo potvrzením o bezdlužnosti. Předem děkuji za odpověď.

 • Vydržení

   21.03.2018 13:38  |   21.03.2018 14:03   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně vlastnického práva nemovitosti. Rodiče stavěli rodinný dům někdy v roce 1965. K tomu veškerá povolení, mapy z katastru nemovitostí apod. Tento rodinný dům s pozemky do dnešní doby bezproblémově využívají. Problém nastal v době, kdy jsme loni chtěli opravit zídku a v dobré víře, opravit ji tak, abychom nezasahovali do pozemku souseda jsme zjistili, že v rámci digitalizace "nám" byl kus pozemku "odejmut" a přiřčen k pozemku souseda. Tento pozemek byl a stále je námi využíván od roku 1965 a je také přístupovou cestou na náš pozemek - rozsáhlou zahradu. Informovali jsme se na katastru a bylo nám zodpovězeno, že "takto to nakreslila digitalizace a tak to platí". Jaká máme práva? Jak postupovat? Je po těch letech, kdy část dvora a prostoru před garážemi aut tento pozemek díky digitalizace majetkem souseda? Děkuji velmi za odpověď. Blanka Šimůnková

 • Smlouva o dílo

   19.03.2018 18:33  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, na co mám a nemám nárok. Firma nám vystavila "cenovou nabídku/objednávku"(= jeden dokument, který se tak jmenuje) na určitý počet m2 podlahy (cena uvedena za m2, nikoli na celek). V tého objednávce je formule "přesnou kalkulaci Vám rádi vypracujeme po zaměření naším technikem". Technik u nás byl a na m2 se nic neměnilo. Dodací list (podepsaný přímo od nich) na dílo pak byl na mnohem menší počet dodaných m2 (tedy zřejmě to při zaměžení naddimenzovali), cena díla ale zůstala stejná a ve "faktuře" pak byla položka "dodávka a montáž podlah". Mám nárok na to, aby cenu opravili podle skutečně dodaných m2 podlahy?


 • Závazek z hypotečního úvěru

   15.03.2018 14:38  |   16.03.2018 09:36   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, Chtěl bych se zeptat od maminky s jejím manželem jsem dostal darem nemovitost. Maminka potom umřela a její polovina se zaplatila z pojistky. Polovina jejího manžela se stále splácí on ji teda platí (žije v domě). teď řešíme jestli nechat hypotéku na něj a nebo že bych jí převzal. Jde o to že ta jeho polovina domu se darovala kuly jeho dětem aby při případném umrtí nedostali ten dům. Kdyby k tomu došlo a měl na sebe stále tu hypotéku. Nemohlo by to být nějak napadnutelné ze strany jejich dětí s tím že by mohly dostat část domu..nebo co by bylo nejlepší řešení. děkuji za odpověd.

 • Podílové spoluvlastnictví

   07.03.2018 10:43  |   07.03.2018 13:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Máme podílové spoluvlastnictví přičemž je 6 podílů stejných a 2 jsou o něco větší. Při placení do fondu oprav a údržby se nelíbí 2 spoluvlastníkům, že platí podle podílu větší část, přestože společné prostory a služby, které platíme, užívají stejně jako ostatní. V případě, že by platili stejnou částku jako ostatní, je zase nespravedlivé , že by se jejich větší podíl na majetku zveleboval na úkor ostatních. Je nějaké rozumné a spravedlivé řešení této situace ?

 • Vlastnické právo

   05.03.2018 10:48  |   06.03.2018 11:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, budeme s přítelem stavět rodinný dům na zahradě, kterou na něj přepíše jeho matka. I když pozemek bude napsaný na přítele, stavbu domu budu hradit také já, a proto bych se chtěla zeptat, zda je možné, aby nemovitost byla nás obou i když pozemek bude vlastnit pouze přítel a co je k tomu případně potřeba. Předem moc děkuji za odpověď. Marie

 • Podílové spoluvlastnictví

   17.02.2018 21:43  |   19.02.2018 09:11   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mám dotaz k podílovému spoluvlastnictví. Dům je rozdělen na deset desetin, z toho já vlastním dvě desetiny, sestra dvě desetiny a šest desetin vlastní někdo jiný. Pokud mě se sestrou vlastník šesti desetin přehlasuje v tom, že se na domě bude opravovat např.fasáda, která není nezbytně nutná a naopak je podle mě nutné řešit havarijní stav elektřiny v domě, je moje povinnost, pokud se nedohodneme, všechny opravy na domě mu ve výši svého podílu zaplatit? Pokud by mě kvůli tomu dal k soudu, musím mu zaplatit a mohu třeba i přijít o svůj podíl na domě? A ještě pokud bych chtěla svůj byt pronajmout (dům není rozdělen na bytové jednotky), musím žádat souhlas všech vlastníků? Děkuji za odpověď. Kubešová

 • SJM

   12.02.2018 13:03  |   13.02.2018 13:15   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ráda bycg se zteptala - budu kupovat pozemek na jehož koupi dostanu peníze od otce. Jsem vdaná a chtěla bych, aby byl pozemek pouze mým majetkem. Co pro to mohu prosím udělat? Vím snad o dvou variantách - smlouva o vyjmutí majetku ze společného jmění manželů, která musí být sepsaná u notáře, případně prý existuje možnost smlouvy/prohlášení od otce, který mně peníze daruje v přesné výši na konkrétní pozemek (číslo z katastru). Která varianta je prosím lepší případně existuje nějaká další možnost? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den, Kateřina

 • Služebnost

   07.02.2018 06:35  |   12.02.2018 13:39   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně věcného břemene na ČOV. Koupily jsme dvě bytové jednotky s pozemkem a odpady jsou řešeny ČOV u třetí bytové jednotky a jejím pozemku. Byt č.3 dostal věcné břemeno na ČOV, abychom ji mohly používat a můj dotaz zní : Kdo nese náklady na opravy a odběry z ČOV . Majitelka třetího bytu a pozemku, na které se ČOV nachází nebo všechny tři bytové jednotky podílem ? Elektřina je také na hodiny bytové jednotky č.3 a paní chce, abychom se na provozu podíleli. A ještě jeden dotaz. Pozemky mezi námi nejsou rozdělené, ovšem my si chceme své pozemky oplotit. Dle mého názoru bychom se měli podílet všichni, jenže oni plot nechtějí a já zase z hlediska bezpečnosti a i vlastnictví je oplocené chci mít. Prosím poraďte. Děkuji

 • Pronájem nemovitosti

   01.02.2018 12:54  |   01.02.2018 13:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, potřebovali bychom poradit.Půl roku jsme bydleli v Praze v malém bytě rodinného domu bez nájemní smlouvy, ze známosti, načerno. Každý měsíc jsme odváděli nájem (9000,-) + 200 Kč poplatek za internet a relativně vysoké zálohy na energie (2500,- za malý byt velikosti garsoniéry). Půlroční soužití s majiteli bylo bez větších potíží. K vystěhování uklizeného bytu a předání klíčů došlo ve čtvrtek 30.11. Žádný předávací protokol jsme nepodepisovali ani neobdrželi. Pan majitel si byt důkladně prohlédl a se slovy "OK" jsme se rozloučili. Další komunikace proběhla až dne 11.12., kdy jsme obdrželi email od manželky majitele, který byl plný sprostých slov a nadávek. Prý jsme opustili byt v naprosto nechutném stavu, špinavém a nevětraném. Prý jsme způsobili i díry v podlaze, o kterých jsme přesvědčeni, že už v bytě byly v okamžiku našeho nastěhování. Podle té ženy jsme prasata, musela po nás uklízet 2 dny a z přeplatku za energie nám nehodlá vrátit ani korunu, protože zdaleka nepokrývá všechny škody. Jsme přesvědčeni o tom, že si majitelka vymýšlí a záměrně přehání, aby nám zmíněné přeplatky nemusela vracet. V bytě jsme se moc nezdržovali a snažili jsme se s energiemi opravdu šetřit, proto bychom očekávali návrat převážné většiny výše poplatků ( poměrná část z celkem 2500,- krát 6). V dalším emailu byla částka majiteli vyčíslena na 8 000 Kč. Zdůrazněno to, že nám nic nevrátí. A výhružka, že nám dají například uhradit veškeré údajné poškození bytu (plánují vyměnit kompletně podlahu za novou...), pokud podnikneme další právní kroky proti majiteli. Což nám přijde úsměvné. Otázkou je, jak problém řešit, protože takovéto jednání si rozhodně nechceme nechat líbit. Nebyla uzavřena žádná nájemní smlouva ani odváděny daně. Napadá vás i jiný způsob, jak majitele přimět, aby nám přeplatky vrátili? Na které úřady se obrátit konkrétně? Máme podezření na další nekalé praktiky majitele na nových nájemnících. Kdybychom tento případ nahlásili příslušným úřadům, doplatí na to pouze majitelé nebo i my? A jak? Co hrozí nám a co straně majitele?

 • Vypořádání podílového spoluvlastnictví

   24.01.2018 08:50  |   24.01.2018 11:28   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Rozhodla jsem se prostřednictvím soudu vypořádat spoluvlastnictví k nemovitosti, protože je pro mne velmi nevýhodné až šikanózní ze strany dalších spolumajitelů. Svůj podíl jsem dalším spoluvlastníkům prokazatelně, nabídla, zůstalo bez odezvy. Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: předpokládám, že žádný ze spoluvlastníků dál nebude mít zájem (dostatek financí) na můj podíl, takže soud pravděpodobně nařídí prodej v dražbě. Jak takový nařízený prodej v dražbě probíhá? Zajišťuji dražbu já coby žalobce, kdo hradí náklady na dražbu a jak to je s cenou v dražbě, jak se případně snižuje, pokud se nemovitost neprodá v prvním kole? Co se děje, pokud se v dražbě vůbec neprodá? Znalecký posudek (aktuální) určuje cenu nemovitosti na 12 mil. Kč, můj podíl je 1/4. Vznikají mi jako žalobci i náklady v soudním řízení, tedy např. že bych měla hradit náklady na právníka druhé straně? Děkuji za vysvětlení.

 • Zrušení věcného břemene

   17.12.2017 13:40  |   18.12.2017 09:41   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,jsme majiteli pozemku na kterém je věcné břemeno pro jízdu a chůzi.Soused si zřídil svoji vlastní příjezdovou cestu přes svůj vlastní pozemek.Jak postupovat při zrušení tohoto břemene které nás zatěžuje.I přesto,že má svůj vlastní vjezd tak stále využívá i ten náš a nedodržuje žádná pravidla ohledně zavírání brány.Děkuji

 • Podílové spoluvlastnictví

   16.12.2017 17:57  |   18.12.2017 09:39   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda švagrová, která vlastní 1/6 rodinného domu ve kterém nežije, nestará se o jeho údržbu žádným způsobem, může po mě a mém manželovi požadovat nájemné za užívání domu. ( manžel je také vlastníkem 1/6 domu).V tomto domě žijeme společně s manželovou matkou ( vlastní 2/3 domu).Švagrová neprojevuje jakýkoli zájem o udržování nemovitosti, nechce se podílet na nutných opravách domu a okolí. ( dům nebyl nikdy udržován , jeho stáří je přes 40 let - okal z roku 1974-a nyní je nutné udělat na domu opravy tak, aby byl stále obyvatelný.Švagrová nicmémě požaduje placení nájmu od mého manžela a mě.Nevíme jak tuto situaci vyřešit.Děkuji za odpověď.Čacká


 • Nezletilé dítě, svéprávnost

   12.12.2017 14:17  |   13.12.2017 12:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, moji rodiče mají v pěstounské péči syna mého bratra. Bratr je dlouhodobě nezaměstnaný, zadlužený a jsou na něj uvaleny exekuce. Žije na ulici. Nyní si od rodičů vyžádal rodný list svého syna s tím, že mu založí bankovní účet a nechá si na něj posílat svůj invalidní důchod, aby nemusel pro důchod dojíždět do místa svého trvalého pobytu, kde nebydlí. Jemu samotnému účet už nikde nezaloží. Zajímalo by mne, jestli lze dětský účet(synovci je 10 let) zřídit, případně zda tento účet nebo pořípadě i rodný list nemůže můj bratr nějak zneužít a nezadlužit tak ještě i svého syna. děkuji mnohokrát Antonie Hraničková

 • Náhrada škody

   05.12.2017 14:27  |   05.12.2017 14:31   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Na pozemek mě spadl strom který mi zničil seník. Správa a údržba silnic Jihočeského kraje,které tento strom patří,dělá mrtvého brouka. I když jsem jim poslal fotky a žádost o nahlášení škody.

 • Podílové spoluvlastnictví

   04.12.2017 08:08  |   04.12.2017 08:52   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Správce naší společné nemovitosti nám v létě sdělil, že je třeba opravit střechy na budovách a to buď jednu, nebo všechny za cca půl milionu. K návrhu jsem se vyjádřila pouze já, že nesouhlasím s opravami všech střech (zadlužit se), ale jen s dílčí opravou, druhá spolumajitelka souhlasila a další 2 spolumajitelky se vůbec nevyjádřily. Nyní mi správce pouze oznámil, že nakoupil materiál na opravu střech a opravy že proběhnou v roce 2018. Mám právo požadovat prokazatelný souhlas všech spolumajitelek a rozpočet, abych vůbec věděla, v jakém rozsahu se bude opravovat i můj majetek? A jak to mám provést, napsat mu? Podotýkám, že dvě ze spolumajitelek jsou jeho přímo rodinné příslušnice (žena a švagrová) a správce v této nemovitosti podniká. Přesunuje naše společné peníze cíleně do oprav jím provozovaných budov. Děkuji za radu.

 • Koupě nemovitostí

   21.11.2017 13:25  |   21.11.2017 15:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, potřebovala bych vyřešit, jak převést náklady spojené s koupí nemovitosti na uživatele domu. Vlastníkem nemovitosti je matka a úvěr na koupi nemovitosti je také psán na matku. Chtěla bych písemně ošetřit skutečnost, že náklady spojené s koupí jsou hrazeny uživatelem, tedy mnou. Děkuji

 • Podílové spoluvlastnictví

   09.11.2017 10:43  |   09.11.2017 11:45   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Jsem spolumajitelkou nemovitosti, kde manžel druhé spolumajitelky v této nemovitosti současně podniká a nemovitost nám i spravuje. Zjistila jsem, že některé položky na opravy a materiál naší nemovitosti zaplatí ze svého podnikatelského účtu a pak si je teprve dodatečně vybere z účtu našeho-spolumajitelek (kam je posíláno nájemné). Přemýšlím, proč to dělá a nevybere částku na úhradu oprav nemovitosti rovnou z našich společných peněz, ale hradí to ze svého podnikatelského účtu. Napadlo mne, zda se tímto nějak obohacuje, že si pak DPH odečte, je plátce DPH. Je moje úvaha správná a pokud ano, jedná se o podvod?

 • Podílové spoluvlastnictví

   06.11.2017 16:55  |   07.11.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Vlastním s příbuzným činžovní dům v Praze. Jelikož mu patří 2/3 domu, chová se tak, jako kdyby mu patřil celý dům. Uzavřel pojistku na dům pouze na jeho jméno, odmítá mi předložit platnou smlouvu a sdělit jméno pojišťovny. Když dojde v domě ke škodní události, tak se o její vyřešení nestará a já nemohu nic podniknout, protože nevím, u které pojišťovny je dům pojištěn. Je možné zjistit, u které pojišťovny je náš dům pojištěn?

 • Uplatnění nároku u soudu

   25.10.2017 10:42  |   25.10.2017 11:24   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den v koloně jsem nedobrzdila auto a lehce jsem ťukla do auta přede mnou. Na autě nebylo nic viditelného, přesto mne řidič a jeho spolujezdec požádali o telefon, kdyby se nějaká skrytá vada našla. Bohužel jsem si neudělala foto auta poškozeného. Druhý den mi zavolal poškozený, že prý je nějaký ochraný rám narušen a při další nehodě by mohla prasknout. Neměla jsem žádný problém přijet za ním do práce a sepsat s poškozeným zprávu o nehodě. Asi po měsíci mi z pojišťovny poslali fotografie auta, abych si fotky prohlédla. Na fotkách byly viditelné nějaké díry, tak jsem pojišťovně napsala, že je vidím poprvé, což byla pravda. Par přijel znalec z pojišťovny na prohlídku mého auta a řekl, že mé auto to nemohlo způsobit. Pojišťovna zamítla poškozenému vyplatit peníze z mého povinného ručení. Na to mi přišlo od právníka poškozeného, že mám zaplatit škodu, kterou jsem prý způsobila.To jsem samozřejmě odmítla a teď jdu k soudu. Pojišťovna stojí za mnou, ale přesto mám strach, že právník poškozeného to nějak obhájí. Zaplatí za mne pak pojišťovna poškozenému a i právní výlohy? Děkuji

 • Podílové spoluvlastnictví

   19.10.2017 09:28  |   23.10.2017 14:48   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Po více než 3 měsících mých urgencí mi společný správce nemovitosti, který nemovitost nejenom "spravuje", ale i v ní podniká, poskytl výpis z bankovního účtu, kam dle nájemních smluv mají nájemníci měsíčně posílat stanovené nájemné. S údivem jsem zjistila, že žádný z nich od začátku roku nájemné neplatí, včetně pana správce. Spolumajitelky (jeho žena a jeho švagrová) mlčí. Hřeší na to, že jsou většina, vyhovuje jim to a vědí, že nemám dostatek peněz na soudní vypořádání spoluvlastnictví, proto si dělají, co chtějí. Uvažuji o podání trestního oznámení na Policii, ale jak mám specifikovat důvod oznámení? Jde o obohacování, střet zájmů (správce x nájemník), poškozování mých práv? Děkuji za radu v této bezvýchodné situaci.

 • Věcné břemeno doživotního užívání

   14.10.2017 11:02  |   16.10.2017 09:37   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, před lety jsme koupili od rodičů dům s věcným břemenem jejich dožití /pomoc v nemoci a stáří, vaření, úklid/. Matka již zemřela, o otce v pokročilém věku se staráme. Mohl by otec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu /stařecká demence, již ani neví, kde je doma, kromě nás s ním není nikdo v kontaktu/být umístěn v domově s pečovatelskou službou nebo jsme nějak vázáni věcným břemenem? Nebo je řešením pouze občasná výpomoc pečovatelky? Nechceme se ho nějak zbavit, bereme na něho příspěvek na péči, o který bychom samozřejmě přišli, ale mu by v domově mezi stejně starými lidmi bylo líp. Děkuji za váš názor.

 • Promlčení

   13.10.2017 11:39  |   13.10.2017 13:55   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, v roce 2000 jsem byl trestním příkazem odsouzen za zpronevěru, včetně náhrady škody. Dne 22.8.2017 byl na mně podán exekuční návrh na úhradu této škody. Neměla by tato věc být dávno promlčená? Děkuji za odpověď

 • Vrácení (odvolání) daru

   10.10.2017 07:09  |   11.10.2017 10:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Pokud mi známý daruje větší finanční obnos, a tyto peníze začne po letech chtít nazpět, je nutné je vrátit v případě, že k tomuto daru nebyla sepsána darovací listina? Děkuji, Jan Hauer...

 • Nákup letenek

   05.10.2017 08:00  |   05.10.2017 08:18   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,Koupili jsme letenky přes AirBerlin, která je nyní v insolvenci a letenky nám byly zrušeny. Kde můžu žádat o navrácení peněz za zrušené letenky? Dostala jsem informaci, že tuto náhradu můžu žádat po své bance,že v těchto případech to jde na bedra kartovních společností. Děkuji za radu Raszková V.

 • Rodinná domácnost

   01.10.2017 19:49  |   02.10.2017 11:07   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, sestra si vzala na mamku po operaci paragraf devět dnů. Zaměstnavatel neměl problém, ale sociálka tuto žádost zamítla s opodstatněním, že nebydlí ve společné domácnosti. Dle zákona se skutečně uvádí že musí být ve společné domácnosti. Já když jsem si přečetl příslušný zákon a související paragrafy, tak jsem usoudil, že pokud bydlím ve dvougeneračním domě tak taky nemám nárok na dávku. Ze všeho vyplývá, že 90 procent starých lidí má bohužel smůlu, nebo je to jinak existuje nějaká klauzule která toto řeší např. doložením dokumentů? Děkuji za jakoukoliv reakci.

 • Sdružení

   26.09.2017 13:31  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, v předchozím dotazu jsem se ptal na naležitosti vzniku společnosti fyzických osob (dříve sdružení fyzických osob) Vy jste mě asi pochopili špatně a odpověděli mi jak založit PO osobu sro, a.s. atd.

 • Vymáhání pohledávky

   14.09.2017 08:19  |   14.09.2017 13:25   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den , jsem psvč a nejsem plátce daně,pracovala jsem pro jiného podnikatele,dohoda ohledně vyplacení mzdy bylo,že mu vypíši faktury a on mi peníze pošle na účet, již je tu půl roku a pořád se nic neděje e jen se vymlouvá,že peníze pošle příští týden.A to je pořád dokola.Chtěla bych vědět jak se můžu domoct svých peněz,jak postupovat.Děkuji za info.

 • Odpovědi na otázky v právní poradně

   08.09.2017 07:01  |   08.09.2017 10:30   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, přihlásila jsem se do Vaší právní poradny a vznesla jsem dotaz, protože jak inzerujete je tato služba bezplatná. Zarazilo mne však Vaše sdělení do e-mailu, cituji: „Váš dotaz bude zpracován a zodpovězen co nejdříve. Pokud bude označen jako placený, co nejdříve obdržíte návrh ceny a termínu odpovědi.“ Z mé strany sděluji následující: „POKUD BUDE ODPOVĚĎ ZPOPLATNĚNA, PROSÍM NEPOŽADUJI ŽÁDNOU ODPOVĚĎ OD VÁS. INZERCI NA WEBOVYVH STRÁNKÁCH POVAŽUJI V TOMTO PŘÍPADĚ ZA KLAMAVOU. Chtěla jsem ihned odeslat výše uvedené sdělení a objevila se mi na Vašich webových stránkách tato informace: Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale pro dnešní den byl do sekce Právní poradna vyčerpán maximální limit zadávaných dotazů. Pokud chcete dotaz zadat, můžete tak učinit opět zítra. Děkujeme za pochopení. ???????????????????????????????? S pozdravem

 • Podílové spoluvlastnictví

   06.09.2017 08:19  |   06.09.2017 09:37   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Chci vás požádat o radu. Vlastním spolu se sestrou dvě nemovitosti, dům a chatu. Obě nemovitosti jsme zdědili po rodičích stejným dílem. Situace je taková, že já platím prakticky všechny náklady spojené s udržováním těchto nemovitostí, tj. platím veškeré energie (kromě elektriky, kterou platí sestra), provádím pravidelnou údržbu travnatých ploch, opravy, pravidelně několikrát do týdne obě nemovitosti větrám, v zimě temperuji atd… Sestra dům navštíví v průměru 2 x do roka cca na 30 min (na chatě nebyla vůbec). Na mé výzvy o rozdělení nákladů nereaguje. Zajímá jí pouze moment, kdy bych jí eventuálně z majetku vyplatil a za kolik. Tento stav trvá již téměř 3 roky, mohu ho i doložit např. svědectvím sousedů apod.. Můj dotaz zní, zda naše právní úprava umožňuje něco jako vyvlastnění tohoto majetku v můj prospěch, pokud je stav takový jaký je. Děkuji, JH

 • Převod nemovitosti, daň

   03.09.2017 19:46  |   04.09.2017 12:57   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu ohledně daně z koupě nemovitosti. Kupuji RD přes RK. Majitel domu si nepřeje,aby předmět koupě byl v zástavě banky u které si chci vyřídit hypo. Po zdlouhavém jednání jsme došli k jedinému možnému řešení. Dům by koupil švagr za hotovost a já pak následně od něj na hypotéku a tím mohla dát dům do zástavy. Tím pádem by však platil švagr dan z koupě a já pak při koupi od něj zase podruhé. Lze to nějak ve smlouvě ošetřit tak, aby se dvojímu zdanění předešlo? Kupovala bych ho od něj obratem jakmile bude dům v jeho vlastnictví. Děkuji za odpověď. Hezký den, Štěpánka

 • Neplatnost právního úkonu

   30.08.2017 14:22  |   30.08.2017 14:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Chci se zeptat zda se dá převod družstevního podílu soudně napadnout, resp. zda může původní vlastník tohoto podílu, tj. v tomto případě moje matka, soudně napadnout převod, např. z důvodů podezření na podvodné jednání, …. že nevěděla co podepisuje, apod….. Děkuji za odpověď JH

 • Dědické řízení

   05.08.2017 09:52  |   07.08.2017 10:28   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda je možná výplata dividend společnosti ČEZ,a.s. po babičce, která zemřela před více jak 10-ti lety. Z České spořitelny nám chodí dopis-oznámení o zprostředkování výplaty dividend akcionářů společnosti ČEZ,a.s. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jitka Novotná

 • Vydržení

   02.08.2017 12:59  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, můj tchán se před 40 lety po smrti svého otce dohodl ústně se svým bratrem o užívání části pozemku, který zdědil ten bratr. Byla to dohoda "něco za něco" - tchán zase nechal v užívání jiný pozemek bratrovi. Momentálně onen bratr nechal svůj majetek přepsat na svého syna a ten se domáhá "vrácení" své části pozemku, zakazuje tam i vstup a v případě, že např. na tento pozemek vběhne pes, dává podnět na přestupkovou komisi a pod. Neplatí zde institut vydržení? Má se tchán obrátit na soud, i když nemá nic v ruce, čím by toto dokázal? Pravděpodobně pouze výpovědi ostatních sourozenců.

 • Výživné

   26.07.2017 21:17  |   27.07.2017 11:42   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,mám v péči 2 nezl.děti(9 a 11let)jsem rozvedená a bývalý manžel platí výživné na obě děti 3000kč.Nyní jsem těhotná s druhem se kterým žiju ve společné domácnosti.Chtěla bych zažádat o zvýšení výživného.Chci se zeptat zda bude mít nějaký vliv na výši nebo výpočet výživného příjem mého druha?Kamarádka mi říkala,že mi nenavýši výživné neboť můj druh má vysoký příjem a žije semnou v domácnosti.Tak nevím zda mám žádost na zvýšení výživného podávat.Děkuji za radu.

 • Vypořádání podílového spoluvlastnictví

   24.07.2017 15:46  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Moje žena a její sestřenice jsou podílové spoluvlastnice(každá 1/2) několika lesních parcel. Dohodly se, které parcely kdo bude užívat. (výměrou cca srovnatelné). Chtěli bychom vypořádat toto podílové spoluvlastnictví tak, aby parcely připadly té, která je na základě dohody užívá. Chci se zeptat, zda je nutný znalecký odhad ceny těchto parcel, a jaký je konkrétní postup pro realizaci tohoto vypořádání(co na kterém úřadu vyřídit). Jak by to bylo s případným placení daně z tohoto vypořádání vyplývající ? děkuji za odpověď Trtílek

 • Pohledávky, insolvenční řízení

   23.07.2017 18:42  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dne 18.12.2015 jsem poskytl půjčku na smlouvu o půjčce ve výši 150 tisíc + úrok 20% splatnou do 18.12.2016.Dlužník ani jeho ručitel mě neinformoval o jejich dalších půjčkách a ručitel o své insolvenci,kdy mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře dne 8.3.2013.Naopak mě ujišťovali,že mají skvělé investice a brzy dluh celý splatí.Dlužník mi splácel dluh v různých částkách celkem uhradil 79 tisíc a poté dluh přestal splácet a od 15.7.2016 již nesplácí nic,pořád jen slibuje,že mi bude dávat měsíční splátky a také ručitel,ale nic se neděje.Dlužník se dostal do insolvence a dne 14.6.2017 mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře.O insolvenci jsem nevěděl a zjistil jsem to až nyní,kdy se nemohu přihlásit jako věřitel a také ručitel,který ručí za tuto půjčku se nepřihlásil do insolvence dlužníka.Je možné po někom z nich žádat úhradu zbylé dlužné částky + úroky? Smlouvu jsem vyhotovil v jednom provedení a také potvrzení o převzatých částkách jsem nedával.Převzaté částky jsem si zapisoval do svého notesu a podepsal.Oni nemají kopii smlouvy ani kopie dosud zaplacených částek.Zatím jsem se na nikoho neobrátil ani na firmy na vymáhání dluhu ani na exekutora ani na soud,jelikož jsem zjistil,že insolvenční soud je nadřazen nad soudem obecním a exekutorem.Navíc ručitel na mě podal trestní oznámení za zasílání vyhrůžných zpráv,policie toto vyhodnotila jako přestupek a magistrát mi uděli asi nějakou pokutu.Teď se snažím aspoň dovolat 10x denně dlužníkovi a ručiteli většinou to neberou a pokud někdy ano ,tak zase jen slíbí,že začne splácet a pořád nic.Prosím o radu.Děkuji

 • Dědění

   21.07.2017 13:37  |   24.07.2017 10:53   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, s manželkou bydlíme v RD, který je polovinou její a druhá polovina její matky, která s námi žije. Manželka zde bydlí od narození a má zde i trvalý pobyt. Manželka vlastní v jiné obci zahradu, která těsně přiléhá k pozemku s nemovitostí a přístupovou cestou, který vlastní její sestra (pozemky nejsou nijak odděleny). Sestra chce na manželčině pozemku postavit nový RD, kde by žila se svou rodinou (a na svém pozemku starý neobyvatelný RD zbourá). Dohodly se spolu, že manželka by svůj pozemek (zahradu) bezúplatně převedla na sestru za příslib, že sestra si nebude činit nároky na RD, kde s manželkou a jejich matkou žijeme, např. v případném dědickém řízení. Sestra manželky v tomto RD nežije od roku 2004, ale měla v něm do roku 2015 nahlášen trvalý pobyt spolu se svou nezletilou dcerou (i když tam fyzicky od roku 2004 nebydlely). Dá se prosím tato situace nějak právně podchytit např. smlouvou? Má vůbec sestra nějaký nárok na dům svých rodičů (otec již zemřel v roce 2009), když v něm nemá vlastnický podíl a nebydlí v něm od roku 2004? Manželka má se sestrou i matkou bezvadný vztah, nechceme toto narušit nějakými tahanicemi o nemovitosti. Mockrát děkuji za pomoc.

 • Vypořádání podílového spoluvlastnictví

   14.07.2017 06:25  |   14.07.2017 09:31   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, otec daroval manželovi 1/2 rodinného domku který zdědil po svých rodičích, druhou polovinu vlastním já. Došlo k rozvodu a manžel chce vyplatit darovanou polovinu nemovitosti. Vychází se z částky odhadu nemovitosti při darování? Nebo si manžel může nechat udělat nový odhad který bude samozřejmě vyšší a požadovat po mě vyšší částku než byla v době daru? Děkuji za odpověď

 • Smlouva o dílo

   07.07.2017 10:50  |   07.07.2017 13:24   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Můj manžel je podnikatl, fyzická osoba, plátce DPH a má živnost na poskytování technických služeb. Provádí vysušování nemovitostí, odstraňování dřevokazného hmyzu a plísní na nemovitostech apod.Řešíme, jakou smlouvu použít se zákazníkem,je-li zákazník fyzická osoba-nepodnikatel(občan), zda-li Smlouvu o poskytování služeb dle §1746 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník , nebo Smlouvu o dílo dle §2582 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Použila by se stejná smlouva i v případě smluvních stran podnikatel-podnikatel ? Děkuji moc za odpovězení mého dotazu.

 • Sousedské spory

   06.07.2017 22:47  |   07.07.2017 13:21   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Sousedovi jsem v dobre víře dovolil napojeni odtoku z jeho ČOV na kanalizací vedoucí z me ČOV. Sepsali jsme smlouvu o zřízení věcného břemene.Jeho ČOV není zkolaudována a on se o ni nestará podle předpisu a z mě kanalizace vytéká zapáchající voda. Sousedé si stěžovali a po kontrole odboru Životního prostředí me bude čekat finanční postih. Bylo mi řečeno, ze já zodpovidam za to co z potrubí vytéká. Co mám udělat, abych mohl souseda odpojit ze svého potrubí. On mi vyhrožuje, ze mu budu muset hradit fekální vozy a ze na me bude volat policii A budu mu muset uhradit vybudování žumpy. Mám strach, ze soudně se to bude táhnout hodně dlouho a já budu muset hradit pokuty za nesprávně vyčištění odpadních vod. Děkuji za jakoukoliv radu a pomoc.

 • Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

   03.07.2017 16:47  |   04.07.2017 10:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den jsem vlastníkem pozemku o výměře 8058 m2 a to společně s bývalou manželkou.V katastru je psáno takto: Josef ..........................1/2 SJM Josef .........a Marie..........1/2 Prosím o radu kolik patří (manželce)???? Děkuji..

 • Úvěr

   26.06.2017 09:39  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den. Jeste bych se chtela zeptat. Kdyz jsem do zari schopna platit pouze pulku mesicni splatky uveru (v tu dobu nastupuji zpet do prace po materske) a banka mi po veskere komunikaci se neni ochotna nijak domluvit, muzou na me poslat exekuci? Dekuji za vasi odpoved.z

 • Právní vztahy

   25.06.2017 13:58  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně poskytování informací od realitní kanceláře M&M reality. Měl jsem obecný dotaz na konkrétní nemovitost, neboť byla v průběhu 3 let opakovaně nabízena, vždy s větší cenou - dotaz, zda se jednalo vždy o stejného prodejce a další dotaz co je míněno u inzerátu aktualizováno, když všechny mnou zkontrolované údaje byly stejné, konkrétně cena, popis, obrázky, realitka, makléř,.. . Z důvodů, že jsem neuvedl telefonní číslo, mi odmítli podat informace, neboť jim to systém neumožňuje. Neuspěl jsem ani se stížností. Mám o tuto nemovitost zájem, bohužel nikdo jiný ji nenabízí. Mám mobil a číslo pouze služební, nechci porušovat pravidla firmy a dávat je soukromým osobám. Pořizovat další mobil se mi nejeví zrovna adekvátní a aktuální. Je nějaká jiná možnost? U státní a veřejné správy je platná legislativa ČR, u soukromoprávních také něco obdobného existuje. Děkuji předem za odpověď. Ivan.

 • oddlužení

   21.06.2017 01:50  |   21.06.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, dostala jsem se ne vlastní vinou do dluhů a potřebovala bych se z nich nějak dostat. Potřebuji radu, jak realizovat oddlužení nebo vyplacení a splácení jen jednomu věřiteli. Děkuji za odpovědˇ. Poncová

 • Splátky, úvěr

   20.06.2017 08:13  |   20.06.2017 14:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, Obracim se na vas s dotazem. Mam uver v bance, ktery jsem vzdy radne splacela. Od roku 2015 jsem na materske a posledni rok jsem mela k uverove smlouve dodatek - na rok jsem mela snizene splatky na polovinu. Jiz pred nejakou dobou jsem resila moznost prodlouzeni tohoto dodatku do zari 2017. V te dobe se totiz budu vracet zpet do prace. Banka mi sdelila, ze mi jiz nevyjde vstrict. Ja bohuzel nemam financni prostredky abych mohla splacet puvodni celou castku a do zari tohoto roku vice jak polovinu splatky nejsem schopna dat. Muzete mi poradit, jake mam moznosti se s bankou domluvit? Dekuji za odpoved. B.

 • Podílové spoluvlastnictví

   19.06.2017 07:45  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Spoluvlastnictví je nástroj ďábla. Ke společnému užívání vlastnictví děkuji za Vaši odpověď. Spoluvlastníci nyní přišli s další obstrukcí, hodlají uzavřít od 1.7. dohodu o užívání společných prostor, jejíž návrh mi doručili. Spočívá v tom, že já budu dál užívat 30 let neobydlený byt v podkroví, bez vody, topení, v havarijním stavu, ve kterém bylo uloženo pár věcí mé maminky a již jsou vyklizeny. Spoluvlastníci pro změnu nově zrekonstruované prostory (z našich společných peněz) v přízemí, na které má uzavřenou nájemní smlouvu manžel jedné ze spolumajitelek a užívá zde prostory pro kanceláře a sociální zařízení pro svou firmu. Tím nikdo nebude nikomu nic hradit. Hlavně ušetří náš společný nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek, že další zrekonstruovaný prostor bude užívat zdarma a nebude tak přispívat nájemným do společných peněz. Tuto dohodu opět většinově podepíší. Žiji 100 km daleko, nikdy jsem nemovitost neobývala, nemám ani zájem do budoucnosti, sporné věci mé maminky jsou pryč, zlikvidované, o takovou dohodu zájem nemám. Platí tato jednostranně pro mne opět nevýhodná dohoda po podpisu většiny spolumajitelek a jak se mohu event. bránit?

 • Konkurz

   16.06.2017 14:30  |   19.06.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,mám dotaz ohledně Konkursu,letos v březnu mne skončil konkurs po 6ti letech,chci se zeptat,zda po mne mohou věřitelé,kteří byli přihlášení a nedostalo se na ně, dále požadovat dluh splatit,nebo je to celé ukončené? A prosím,jak je to s věřiteli,co se do konkursu nepřihlásili? děkuji za odpověd Blanka V.

 • Užívání společné věci

   15.06.2017 14:26  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ve věci společného užívání prostor, kdy po mne spoluvlastníci požadují uhradit zpětně za 3 roky "nájemné" za prostor, kde byly uloženy věci mé maminky (pár kusů nábytku), byť této možnosti v minulosti využívali taktéž, že se přikláníte k možnosti nic nehradit, neboť jsem předmětné prostory výlučně neužívala, nebránila jsem v jejich užívání ostatním spoluvlastníkům a navíc mi jako podílovému spoluvlastníkovi náleží právo společnou věc užívat, obdobně jako zbývajícím spoluvlastníkům. Věci jsem již vystěhovala a zlikvidovala. Spoluvlastníci však na úhradě trvají s tím, že právo užívat věc sice spoluvlastníkovi náleží, ovšem jen tehdy, pokud se na tom dohodne s ostatními spoluvlastníky (rozhoduje se prostou většinou hlasů. Žádnou dohodu jsme ale mezi sebou neuzavřeli, nyní je to určitá obstrukce vůči mně. O tom, že jsem povinna uhradit "nájemné" rozhodli až nyní většinou hlasů a proto to prý platí. Je to správný postup?

 • Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví

   12.06.2017 13:56  |   12.06.2017 14:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, vlastním 3/4 zahrady o rozloze cca 10 arů, bratr zbylou čtvrtinu. Zahradu, resp. její jednu čtvrtinu, jsme každý nabyli v rámci dědického řízení před několika lety. Další dvě třetiny jsem získal darem od ostatních dědiců. Jedná se o zahradu v zastavěné části malé obce, která v současné době není zahrnuta v územním plánu pro výstavbu. Zahradu v současné době nikdo neobývá ani jinak nevyužívá. Zahrada nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou většinou zajištuji já (bez účasti bratra) a s tím souvisí i odpovídající náklady. Chtěl jsem odkoupit bratrovu část nebo mu svoji část prodat, ale nedošlo k dohodě, ani v minulosti ani nyní (důvodem je, že bratr celou záležitost blokuje - nekomunikuje, nespolupracuje a ani nereaguje na výzvy a žádosti). Nechci setrvávat ve společném vlastnictví. Jakým způsobem mohu v tomto případě postupovat? Jak lze docílit toho, abych mohl nakládat pouze se svou vlastní částí (prodat / případně na ní postavit dům) v případě, že nedojde k dohodě mezi mnou a bratrem. Předem děkuji a s pozdravem, Radek

 • Vypořádání SJM

   09.06.2017 12:59  |   12.06.2017 09:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den.Moc prosím o radu. Před manželstvím jsem nabyla byt na hypotéku, v manželství ho pronajímala (částka hradila nájem a hypotéku). Po3 letech mě manžel donutil byt prodat (doplatila se hypoteká a zůstala částka půl milionu.Nyní jsme ve fázi rozchodu a manžel chce z peněz půlku. Má prosím nárok? Už jsem se setkala s odpovědí ano i ne. Tak jsem v nejistotě. Děkuji moc.

 • Nájemné, úrok z prodlení

   06.06.2017 08:31  |   07.06.2017 14:38   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, v nájemní smlouvě bych chtěl sjednat jako pronajímatel prodlení s platbou nájemného ve smyslu, že jsem oprávněn účtovat nájemci úrok z prodlení. Jaký bývá úrok z prodlení běžný? Asi není dobré to nekonkretizovat. Děkuji za radu.

 • Užívání společné věci

   31.05.2017 12:06  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. V minulosti jste mi poradil v souvislosti s tím, že po mne spolumajitelé společné nemovitosti požadují nájemné za užívání 2 zdevastovaných místností v podkroví domu, kde je uloženo několik kusů nábytku mé maminky, abych věci vystěhovala. To jsem učinila a podepsat nájemní smlouvu odmítla. Nyní spolumajitelé požadují, abych jim zpětně vyrovnala nájemné za 3 roky zpět a to ve výši, kterou si určili a je shodná s výší nájemného, jaké hradí naši nájemníci-podnikatelé za prostory, které jsou zrekonstruovány z našich společných peněz. Odůvodňují to, že užíváním tohoto prostoru vzniklo bezdůvodné obohacení. Dohoda o užívání mezi námi uzavřena nikdy nebyla, podotýkám, že tyto prostory v minulosti užívali na uložení svých věcí i ostatní spoluvlastníci a taky jsem po nich nic nenárokovala. Prostory jsou nepronajatelné, zdevastované a nemáme dostatek společných financí na jejich opravu. Nyní se jedná ze strany spoluvlastníků o určitou obstrukci´, tak to vnímám. Musím tento "dluh" skutečně uhradit?

 • Nájemné

   30.05.2017 07:29  |   30.05.2017 10:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Děkuji za Váš názor, týkající se stanovení výše nájemného. Zakotvit růst nájemného přímo do nájemní smlouvy bez vazby na inflační vývoj není špatné řešení. Kdyby se ale neuvedlo ve smlouvě na dobu neurčitou nic o zvyšování nájemného, mohu pak např. za rok nájemné navýšit třeba o 10%? Když už nájemník tak prosazuje smlouvu na dobu neurčitou.

 • Nájemné

   29.05.2017 08:08  |   29.05.2017 12:36   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Prosím o radu. Co je pro mne, jako pronajímatele, výhodnější: uzavřít s nájemníkem smlouvu na dobu neurčitou s tím, že jako pronajímatel jsem oprávněn každoročně zvyšovat nájemné dle ustanovení § 2248 NOZ podle průměrné roční míry inflace dle vládního vyhlášení. Nebo uzavřít smlouvu na dobu určitou, kde se neujedná zvyšování nájemného. Jde mi o to, že nájemné je nyní uzavíráno na poměrně nízkou výši nájemného, v mém zájmu je, abych nejenom nájemníka „udržel“, ale měl šanci v budoucnosti nájemné zvýšit do výše nájemného obvyklého s vědomím, že celkový nárůst nájmu za 3 roky nesmí přesáhnout 20% výše nájmu. Mám obavu, pokud bude uvedeno ve smlouvě přímo zvyšování nájemného podle průměrné roční míry inflace, jak navrhuje nájemník, nájemné bude pro mne, coby pronajímatele, trvale nevýhodné.

 • Podílové spoluvlastnictví

   26.05.2017 12:55  |   26.05.2017 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, sloužící k podnikání. V prosinci 2016 se spolumajitelky sešly (beze mne) a v únoru mi oznámily, že náš správce a současně i manžel jedné ze spolumajitelek, který v naší nemovitosti podniká, neplatil v letech 2014-2016 nájemné (vyčísleno na výši cca 330 tis. Kč), místo toho však údajně z titulu výkonu správy v těchto letech dluh "odpracoval" a to ve výši cca 400 tis. Kč. Práce oznámil až nyní, dodatečně, sám si určil i cenu za hodinu své práce na 260 Kč/hod. (převážně úklidové práce. Nyní mu tedy dlužíme cca 60 tis. Kč. Spolumajitelky se dohodly, že souhlasí s případným dluhem vůči správci (oznámily mi v únoru t.r.). Tento týden jsem dostala k podpisu "Dohodu o zápočtu pohledávek", kde je pohledávka konkretizovaná. Mám možnost ji nějak napadnout? Podotýkám, že nájem správce neplatil od roku 2000, ale to je již promlčeno. Nyní se snaží účelově dosáhnout, aby nemusel uhradit ani nájemné za poslední 3 roky, tedy roky vymahatelné, tak jak jsem žádala já. Mám možnost aktuálně něco s tím dělat?

 • Podílové spoluvlastnictví, bezplatná právní pomoc

   25.05.2017 08:25  |   25.05.2017 09:09   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Jsem spoluvlastnicí nemovitosti, jež slouží k pronájmu firmám. Veškeré příjmy z pronájmů jdou z rozhodnutí většiny na společný účet, ke kterému nemám přístup, není mi vyplácen žádný zisk, jen se podílím na všech nákladech. Určený správce nemovitosti ani ostatní spolumajitelé se mnou nekomunikují. Chtěla jsem zrušit a vypořádat spoluvlastnictví, ale nedisponuji dostatečnou finanční hotovostí, abych byla schopna uhradit jak soudní poplatky tak právní zastoupení, proto musím v tomto spoluvlastnictví dál setrvat. Mám nějakou možnost, jak donutit správce či ostatní spolumajitele, aby mi sdělili, jak se hospodaří i s mými prostředky?

 • Darování zastavené nemovitosti

   23.05.2017 09:29  |   23.05.2017 09:34   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mohu, prosím, darovat dceři můj dům, na kterém je zástavní právo? Mám ve vlastnictví dům, mám na něj úvěr ze stavebního spoření, ale bydlí v něm moje dcera s rodinou. Já bych již chtěla odejít do starobního důchodu a proto by si dcera vzala hypotéku a tím můj úvěr zaplatila a já bych tak nebyla zatížena splátkami. Jelikož dcera, aby si mohla hypotéku vzít, musí být vlastníkem domu a proto se ptám, jak je to s tím zástavním právem. Moc Vám děkuji za odpověď. Ivana

 • Kontrola hospodaření, dozorčí rada

   22.05.2017 06:33  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem zastupitelkou obce, která zřizuje o.p.s. Jelikož došlo k nestandardnímu zaslání zálohy na teplo ze strany obce (3 měsíce najednou ve výši 1 080 000Kč) vznesla jsem dotaz na dozorčí radu, aby provedla kontrolu, zda prostředky byly použity na úhradu záloh na teplo. Paní ředitelka ops jim ale řekla, že jim nic neukáže, nepředloží, nesdělila kolik hradí zálohy ani ke kterému dni v měsíci a že ji ústně říká, že to uhradila? Ptám se tedy, kdo fyzicky může zkontrolovat pohyb peněz i to, zda platby odešly? Domnívám se, že dozorčí rada je kontrolní orgán a tato kontrola ji měla být umožněna. Děkuji za odpověď. Dagmar Malíková

 • Bezdůvodné obohacení

   18.05.2017 12:26  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. V těchto dnech jsem obdržela k podpisu pachtovní smlouvu k pozemkům. S úžasem jsem vyčetla, že se jedná o novou smlouvu (z důvodu digitalizace pozemků), nicméně jak jsem telefonicky zjistila, firma pozemky užívá už od roku 1996, žádné pachtovné mi nikdy nehradili, tvrdí ale, že původní smlouvu nemohou dohledat, nedokáží mi ani odpovědět, komu tedy pachtovné zasílali, ani na základě jaké smlouvy údajně hradili dań z nemovitosti. Žádnou smlouvu jsem totiž nikdy dřív nepodepsala. Domnívám se, že se jedná o neoprávněné obohacení, které vyšlo najevo až nyní. Mám šanci požadovat zpětně nájemné a je povinnost doložit mi původní smlouvu? Děkuji za radu.

 • Závěť

   15.04.2017 17:06  |   18.04.2017 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Mám 2 děti a poměrně vysoký věk. Jedna dcera se o mne pravidelně stará, zařídila mi i v minulosti bydlení blízko sebe. Druhá o mne dlouhodobě zájem nemá a nechová se ke mně pěkně. Chtěla bych mít jistotu, že vše, co mi za života patří, připadne po mé smrti dceři, která se o mne stará. Je lepší jí za života darovat movitý majetek a finance, nebo udělat závěť? O nemovitý majetek se zde nejedná, ten už je vyřešen. Poradíte?

 • Odměna advokáta

   12.04.2017 12:49  |   18.04.2017 09:21   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Našla jsem si AK, která bude řešit mé vypořádání spoluvlastnického podílu k nemovitosti. Navržená odměna je stanovena ve výši 25%, kdy se převážná část nákladů přesune na výsledek sporu, určitá část bude mnou hrazena v zálohách předem. 25% z hodnoty sporu činí 750 tis. Kč. Vzhledem k mé sociální i finanční situaci mi to přijde přehnaně vysoké a zvažuji, zda se vůbec do sporu pouštět. Jaký je Váš názor před tím, než podepíši mandantní smlouvu? Jaká bývá přiměřená odměna advokátovi? Děkuji za vyjádření.

 • Sázky

   11.04.2017 15:51  |   18.04.2017 09:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mohu coby příjemce invalidního pokeru 3.stupně si zahrát hazardní hru online, třeba vsadit sportku nebo si zahrát poker? Není to zakázáno? Předem děkuji za odpověď.

 • Vydržení

   10.04.2017 20:13  |   11.04.2017 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, loni jsem koupil chalupu k rekreaci, letos jsem se rozhodl pozemek oplotit proto jsem necham premerit pozemek. Meřenim jsem zjistil ze soused uziva cast meho pozemku jako zahradu a na casti meho pozemku stoji i jeho cast budovy. On tvrdi ze tato stavba je z roku 1951 a oni ji koupil, netuse ze stoji z casti na mem pozemku. (na KN se pudorys teto stavby se neshoduje se stavbou skutecnou) Navrhl jsem kompenzaci pozemek za pozemek. Nic mene jeho pristup je negativni a celou zalezitost nechce resit ani uzivanou cast zahrady. Jak mam postupovat dal?

 • Darování, SJM

   27.03.2017 14:27  |   03.04.2017 09:55   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych převést spoluvlastnický podíl k nemovitosti na moji sestru, která vlastní stejný podíl jako já (dědictví po otci). Sestra je vdaná. Je možné převést můj podíl jen na ni nebo musí jít o společné jmění manželů. Sestra chce na vyplacení použít peníze z prodeje stavební parcely (vlastníkem byla pouze ona), nicméně prodává ji za trvání manželství. Děkuji.

 • Vymáhání pohledávky

   24.03.2017 10:18  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Jaké existují účinné možnosti (a event. jak jsou finančně náročné, abych získala (vymohla) svůj podíl na zisku z nájmů za uplynulý rok, který spolumajitelé zadržují na našem společném účtu, ke kterému nemám přístup a nereagují na žádnou moji výzvu? Děkuji.

 • Promlčení

   23.03.2017 09:16  |   23.03.2017 09:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, pokud je obecná promlčecí lhůta tři roky, počítá se např. u pohledávky k dnešnímu dni (23.3.2017), že je promlčena její vymahatelnost od března 2014 či od roku 2014 (tedy ledna)?

 • Služebnost

   22.03.2017 11:22  |   22.03.2017 12:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den Mám dotaz ohledně převodu nemovitosti v rámci rodiny. Dům patří mojí sestře. Chtěly bychom nemovitost převést na mě a mého manžela. Jak toto opatřit v darovací smlouvě, aby nemovitost byla napsaná na nás oba? Dále bychom chtěli zřídit věcné břemeno - bydlení naší matky v nemovitosti. Je na to třeba další smlouva? Jaká? Děkuji za odpověď

 • Promlčení

   20.03.2017 10:57  |   20.03.2017 11:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den přeji a předem děkuji za odpověď. Jaká je prosím promlčecí lhůta u nákladů, které do společné nemovitosti vložil spoluvlastník? Jedná se mi konkrétně o situaci, kdy nemovitost společně vlastní 3 spolumajitelé, dva z nich ji užívají a třetí spolumajitel žije jinde a nejezdí tam, hradí jen podílově běžnou údržbu. Spolumajitelé, kteří nemovitost užívají, v roce 2012-2013 provedli rekonstrukci nemovitosti, aniž řádně informovali třetího spolumajitele, ten o rozsahu rekonstrukce a vložené částce byl informován až nyní, při vzniklém sporu. Má povinnost podílet se nyní na těchto nákladech, když je po něm spoluvlastníci nyní dodatečně uplatňují? Nebo je to promlčeno, pokud by došlo k soudu?

 • Dědické řízení

   18.03.2017 18:30  |   20.03.2017 09:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Přepis auta, majitel zemřel Dobrý den otec před třemi týdny zemřel, byl majitelem vozidla, které pozůstalá maminka, chce přepsat na mne. Jak postupovat? Mám dva bratry kteří s přepisem souhlasí.

 • Dědické řízení

   17.03.2017 20:05  |   20.03.2017 09:43   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den Co musím udělat pro přepis auta od otce ,který před nedávnem zemřel. Maminka jeho žena, mě nabídla jestli auto nechci. Dále mi chce předat garáž, kterou byl vlastník také tatínek. Pokud je mi známo tatínek závěť nesepsal. Mám ještě dva bratry, kteří s přepisem souhlasí.

 • Podílové spoluvlastnictví

   16.03.2017 08:39  |   20.03.2017 09:41   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Pronajímám společně se spoluvlastníky nemovitost rodinnému příslušníkovi jednoho ze spolumajitelů, ten si nyní připravil novou nájemní smlouvu, která je pro nás jako pronajímatele nevýhodná - smlouva na dobu neurčitou, nepřiměřeně nízké nájemné proti běžnému v této oblasti, běžné opravy bude provádět pronajímatel. Většina spolumajitelek tuto smlouvu chce podepsat (profit pro jejich rodinného příslušníka coby nájemce). Budu opět menšina, která nesouhlasí. Kdo hradí náklady na běžnou údržbu, jedná-li se o nájem prostor sloužících k podnikání, je to stejně jako u bytů, tedy že běžnou údržbu hradí pronajímatel a mám nějaký termín, dokdy musím toto rozhodnutí napadnout u soudu? Do rozhodnutí soudu je pak nájemní smlouva neplatná?

 • Podílové spoluvlastnictví

   15.03.2017 10:19  |   15.03.2017 10:45   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem spolumajitelkou nemovitosti. V jednom z bytů (byt v havarijním stavu, nemáme finance na jeho opravu) mám uloženo pár kusů staršího nábytku po rodičích. Byt nebylo možné dřív ani nyní pronajmout cizí straně pro jeho nezpůsobilý stav a klíče od tohoto bytu jsou k dispozici všem spolumajitelům. V bytě jsem nikdy nebydlela, fyzicky nezdržovala a nehodlám ani v budoucnu, léta bydlím 100 km od této nemovitosti. Nyní mi však další spolumajitelé zaslali k podpisu Smlouvu o nájmu bytu a stanovili v ní velmi vysoké měsíční nájemné, stejné, jako platí náš společný nájemník v obdobném, ale námi zcela nově zrekonstruovaném bytě. Jsem spoluvlastník a nerozumím, proč by se mnou měli spolumajitelé uzavírat nájemní smlouvu, ani proč bych měla za prostor hradit nájemné, když spolumajitelé mají možnost (i klíče) užívat tyto prostory obdobným způsobem (k uskladnění věcí), což jsem jim i opakovaně nabídla. Jak se takovému jednání spolumajitelů bránit?

 • Podílové spoluvlastnictví

   12.03.2017 19:56  |   13.03.2017 10:03   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem 1/4 spolumajitelkou nemovitosti a další 3 spolumajitelé (tedy většina) si ustanovili začátkem prosince minulého roku správcem našeho majetku manžela jedné z nich, který v našich nemovitostech podniká. Toto mi oznámili až koncem února. Správce od začátku prosince rozhoduje o všem, co se společného majetku týká s odkazem, že s touto funkcí mu byla svěřena i odpovědnost při rozhodování. Protože je zde střet zájmů, správce je současně i náš nájemník a já nyní zjišťuji, že si např. uzavřel jako správce velmi výhodné (a pro nás ztrátové) smlouvy o pronájmu pro sebe coby nájemníka a peníze ze společného účtu masivně přesunuje do oprav a rekonstrukcí jím užívaných budov, chtěla bych vědět, zda je povinnost uzavřít se správcem písemnou smlouvu o správě cizí věci, kde by byly přesně specifikovány činnosti, které může vykonávat? Nevím totiž, jaké pravomoci mu spolumajitelé svěřili, a protože se jedná i o můj podíl, mám pochopitelně obavy, abych např. nebyla zadlužována. Děkuji za radu.

 • Dědické řízení

   08.03.2017 08:28  |   08.03.2017 10:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den jakou mám v praxi možnost?  Předmětem dědického řízení je družstevní byt ve kterém jsem žila s mým nedávno zesnulým manželem. Byt jsem pořídila z vlastních prostředků (z prodeje jen mého bytu), ale bohužel již za trvání manželství. Zesnulý manžel má z předchozích manželství své 3 děti a já mám své, společné nemáme. V případě, že  by jeho děti požadovaly vyplacení  svého podílu za zesnulého otce jaké mám možnosti:  - Musím byt prodat i když za zbylé peníze jiný byt nekoupím nebo -  je možný splátkový kalendář nebo   - mě musí nechat v bytě dožít s určitým podílem vlastnictví do budoucna (momentálně je však byt družstevní)?  děkuji

 • Sousedské spory

   06.03.2017 17:57  |   07.03.2017 10:09   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Přeji pěkný den, dnes příteli došel dopis od sousedů, kde ho písemně vyzývají k odstranění stromu. Jsme si vědomi, že strom by měl být odstraněn, máme už zjednanou i firmu, ale v dopise nás soused napadá, že s námi není rozumná řeč a že nás již několirát upozorňoval, abychom ten strom ořezali a skáceli. Strom jsme před dvěma lety ořezávali a byl u toho i dotyčný soused. Problém je v tom, že i soused má vzrostlé stromy v blízkosti rozhraní a když jsme ho upozorňovali my, že nad naší brankou je rostlina, která se plazí po sloupu na přívod elektriky do domu souseda a větve zasahují nad náš pozemek a v létě tam hnízdí včely a ptáci, kteří nám znečišťují fasádu, tak na nás řval, ať se staráme o svůj bordel. Nemluvím o tom, že si svévolně zvedl pozemek a při zalévání stromů (které taky nejsou zasazeny ve vzdálenosti podle zákona), tak nám voda teče na chodníček, po kterém chodíme domů. Chtěla bych poradit, jak mu slušně odpovědět na ten dopis. Chtěli bychom mu napsat něco v tom smyslu, že nemáme problém s pokácením toho stromu v tom přípaě, když on dodrží znění toho zákona, na základě kterého nás žádá o odstranění stromu a on odstraní vzrostlé tůje, které netvoří rozhraní, jelikož je tam plot. Dále, že odstraní rostlinu, která se popíná po sloupu na přívod elektriky a stromy, které neodpovídají vzdálenosti od pozemku, dle jím citovaného znění zákona. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Ilona Skalská

 • Dědické řízení

   04.03.2017 13:56  |   06.03.2017 08:21   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den , chtěl jsem se touto cestou zeptat , jsme 2 sourozenci , naše máma vlastní byt , až tu někdy nebude , je lepší počkat na dědické řízení , a nebo je lépe dědictví ošetřit nějak dopředu s ohledem na poplatky , rychlost a případné vypořádání mezi sourozenci ? Děkuji S pozdravem Pavel Pally

 • Výpověď

   03.03.2017 12:54  |   06.03.2017 08:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, měla bych dotaz na příkazní smlouvu. Od 1.2.2017 pracuji na IČ pro jednu společnost. K tomu jsem uzavřela s nimi příkazní smlouvu. Činnosti ve smlouvě jsou pouze administrativní/kancelářské povahy, nejedná se o žádné specifické úkoly nebo vedení projektů. Nyní se mi rýsuje práce do klasického zaměstnaneckého poměru u jiné spol. od 1.5.2017, již je téměř podepsána pracovní smlouva. V příkazní smlouvě je, co se výpovědní doby týče, pro mne zvláštní formulace "tato smlouva se uzavírá od 1.2.2017 na dobu neurčitou, s výpovědní lhůtou jednoho měsíce, která běží od prvního dne následujícího DNE po doručení či náhradním doručení druhé straně". Moc tuto formulaci nechápu. Mám pocit, že zaměnili slovo "den" a "měsíc". Nicméně, je to tak, že se budu řídit tím, co je ve smlouvě? A pokud smlouvu vypovím např. 15.3., běží lhůta od 16.3. jeden měsíc (do 16.4.) nebo bych mohla odejít až ke konci měsíce dubna 30.4.? Jde mi o to, zda mi firma může nějak znemožnit nástup jinde od 1.5. Děkuji za zodpovězení.

 • Soudní řízení

   02.03.2017 08:26  |   02.03.2017 12:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jaká je prosím běžná praxe u soudního zrušení a vypořádání spoluvlastnictví? Soudní řízení se vyřeší hned u soudu prvního stupně? Zajímalo by mne to v souvislosti s náklady na řízení a taky s tím, zda mne, jako žalující stranu může něco natolik zaskočit, že by bylo vhodné mít právní zastoupení, či je předpoklad, že zvládnu úspěšně sama. Děkuji za názor.

 • Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

   28.02.2017 13:43  |   01.03.2017 10:29   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ve vypořádání vzájemných majetkových vztahů jsme špatně uvedli č. parcely na kterém se nachází dům ve SJM. Podali jsme na Katastr. úřad převod všech parcelních čísel a domu, který se na jedné z parcel nachází na mou osobu dle vyrovnání. Přišel dopis z KÚ, že máme vzít návrh zpět. Máme uvedené špatně parcelní č. na kterém se nachází garáž a ne dům. Stačí když sepíšeme dodatek k vypořádání, kde uvedeme pouze opravu č. parcely, na kterém se nachází nemovitost a vypíšeme ostatní č. parcel, kterých se vypořádání týká. Dále uvedeme zástavní práva, která jsou zřízené ve prospěch banky a přechází na mou osobu. Musí být č. zástavních práv uvedena? Totiž zástavní práva, která byla před rozvodem uvedená ve vyrovnání jsou již zrušená a nyní jsou jiná zástavní práva už jen na mou osobu. Dále se chci zeptat zda řízení, které je teď na katastrálním úřadě musíme zrušit nebo lze požádat o dodatečné doložení dodatku o vypořádání, abychom nemuseli platit znovu 1.000Kč za vklad. Děkuji s pozdravem Iveta

 • Podílové spoluvlastnictví

   27.02.2017 09:32  |   27.02.2017 13:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  V podílovém spoluvlastnictví rozhodla 3/4 většina, že bude zřízen společný účet, na který půjdou částky za pronájem a budou se z něj hradit společné výdaje s nemovitostí. Mám jako 1/4 majitel nárok mít zřízeno k tomuto účtu dispoziční právo či alespoň dálkový náhled, abych měla přehled o finančních prostředcích na účtu? V minulosti totiž docházelo k manipulacím se společnými penězmi, které jsem neměla možnost ani zjistit, protože jsem neměla přístup a bydlím od nemovitosti daleko. Děkuji za vyjádření.

 • Soudní poplatek, nemovitá věc

   25.02.2017 13:33  |   27.02.2017 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně výše soudního poplatku při zahájení řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Jak jste uvedl, stanovuje se dle počtu nemovitých věcí (5.000,- Kč za každou nemovitou věc. Jako nemovitá věc se počítá každá stavba, každá parcela, každý stavební pozemek, jež je uveden na LV pod číslem parcely, nebo je vše jedna nemovitost, když je vše uvedeno na jednom LV? Děkuji za vysvětlení.

 • Řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlas

   24.02.2017 10:10  |   24.02.2017 11:25   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den přeji. Vzhledem k mému omezenému finančnímu rozpočtu prosím o informaci, s jakou finanční částkou musím počítat pro případ, že bych podávala návrh k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Vyčerpala jsem totiž všechny způsoby dohody se spoluvlastníky, kteří na společné nemovitosti profitují. Spoluvlastníci nechtějí nemovitost společně prodat, nabídla jsem jim svůj podíl dle odhadu tržní ceny k odkoupení, odmítli, nemovitost nelze rozdělit. Aktuální odhad tržní ceny činí na můj 1/4 podíl 3 mil. Kč. Předpokládám, že veškeré náklady spojené se soudním vypořádáním ponesu sama a mám proto obavu, abych se díky tomu zcela finančně nevyčerpala či nedostala do dluhů. Rozhodne soud i o tom, kdo bude hradit výlohy spojené s řízením? Děkuji za vyjádření.

 • Podílové spoluvlastnictví

   23.02.2017 08:08  |   23.02.2017 14:24   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o návrh řešení následující situace. Jako spolumajitelka 1/4 nemovitostí mám za rok 2016 příjem z nájmu. Tento příjem jsem však neobdržela, spoluvlastnice mi ho odmítají vyplatit s tím, že veškeré příjmy zůstanou na společném účtě (rozhodly 3/4). Jenže já mám povinnost do konce března tento příjem zdanit a nemám peníze na daň. Přijde mi nelogické platit daň z příjmů, který jsem neobdržela. Jak mám postupovat? Trestní oznámení, informování FÚ? Děkuji za pomoc.

 • Podílové spoluvlastnictví

   22.02.2017 10:00  |   22.02.2017 10:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď ohledně spoluvlastnictví. Píšete, že o hospodaření se společnou věcí rozhodují podíloví spoluvlastníci většinou svých hlasů dle velikosti spoluvlastnických podílů, čemuž rozumím. Týká se to i rozhodování o rozdělení zisku? Domnívala jsem se, že obecně má na podíl ze zisku nárok každý spoluvlastník dle svého podílu a samozřejmě se i dle svého podílu podílí na úhradě nákladů (opravy, pojištění, daň z nemovitosti), ke kterému by měl být vyzván. Tím bych získala přehled o společných financích, který mi je jinak odpírán (bydlím 100 km daleko od nemovitosti). Děkuji za vysvětlení.

 • Podílové spoluvlastnictví

   21.02.2017 18:23  |   22.02.2017 09:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, kdy každé připadá 1/4. Mám nárok na vyplacení 1/4 výnosů z pronájmů? Musím přistoupit na společné rozhodnutí dalších 3 spolumajitelek, že bude jeden společný účet, kam budou putovat částky za pronájem a že poté většina (tedy 3/4) rozhodnou o tom, jak se s penězi naloží?Podotýkám, že jsem je s nakládáním s prostředky ve výši mého podílu nezplnomocnila. V minulých letech se mi nedostávalo řádné vyúčtování a zjistila jsem manipulace se společnými penězi, kdy jimi zvolený správce (současně i náš nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek a švagr druhé) si pro svou potřebu peníze ze společného účtu půjčoval a naopak nepochopitelně půjčoval své prostředky do našeho účtu, aby bylo dostatek peněz na úhradu jím prováděných a mnou neschválených investic výhradně ve prospěch jím užívaných prostor, čímž nás zadlužil. Děkuji za odpověď.

 • Vypořádání podílového spoluvlastnictví

   19.02.2017 18:08  |   20.02.2017 13:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, chci se zeptat. Před 6ti lety jsme koupili s přítelem dum. Dum skoro z cele části financoval přítel. Chtěli jsme ho opravit a prodat. V katastru jsme oba majitele ideální poloviny. Rozešli jsme se a přítel dum začal pronajímat bez mého vědomí. Na opravách se podílela moje rodina ale nikde to nemáme zdokumentované. Na opravy domu jsem kupovala materiál ale bohužel je to nedohledatelne. Nyni chci z domu vyplatit aby byl 100% vlastníkem domu bývalý přítel. Mám nárok na vyplacení když pořad tvrdí ze jsem se na financováni nepodílela? Děkuji Kateřina O.

 • Podílové spoluvlastnictví

   14.02.2017 11:48  |   14.02.2017 11:58   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Rád bych se na vás obrátil s prosbou o radu. Jsem spolumajitelem nemovitosti, přičemž vlastním 50%. - Pokud druhý spolumajitel (také 50%) má v uvedené nemovitosti trvalé bydliště, mohu se domáhat jeho zrušení, pokud s tím nesouhlasím? (já sám trvalé bydliště v nemovitosti nemám) - Pokud se spolumajitelem dohodneme na prodeji nemovitosti, musí v případě prodeje s prodejní cenou souhlasit oba spolumajitelé, nebo může dojít k situaci, kdy se jeden spolumajitel dohodne na prodeji s kupcem za cenu, se kterou druhý spolumajitel nesouhlasí, a přesto dojde k prodeji? - Je majitel nemovitosti vázán nějakými povinnostmi, např. že musí provádět odpovídající údržbu, (např. sekat trávu na přiléhajícím pozemku tak, aby nepřerůstala, nebo řezat přerůstající větve stromu v zahradě, nebo odlupující se fasáda), anebo to žádný zákon neřeší. Pokud řeší, můžete mne prosím odkázat na příslušný odstavec? Děkuji, S pozdravem, Jan Hauer

 • Práce přesčas

   06.02.2017 14:09  |   06.02.2017 14:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně rozsahu přesčasové práce. Podle ZP je maximální rozsah nařízené přesčasové práce 150 hodin ročně, 8 hodin týdně. Nad tento rámec se lze se zaměstnancem dohodnout na dalších přesčasových hodinách. Celkově nesmí přesčasová práce překročit v průměru 8 hodin týdně po dobu 26 týdnů po sobě jdoucích. Znamená to tedy, že dohodnutá práce přesčas může v tomto případě činit max.58 hodin ((26x8)-150)? Děkuji.

 • Daň z nabytí nemovitých věcí

   01.02.2017 19:59  |   02.02.2017 10:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu. Od května 2016 mám "smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy" a složené dvě zálohy na koupi nového bytu. Ve smlouvě je uvedena celková cena bytu, ale neřeší, kdo bude platit daň z převodu. Zástupce developera mi tvrdí, že nic navíc už platit nebudu a daň se mě netýká. Vím ale, že daň je 4% z kupní ceny a od konce roku 2016 má povinnost ji platit kupující, tedy já. Domnívám se, že by prodejce měl v konečné "kupní smlouvě" tuto změnu zohlednit a doplatek bytu snížit o 4% z celkové ceny a já tato 4% odvést jako daň finančnímu úřadu. Nebo se mýlím? Děkuji

 • Podílové spoluvlastnictví

   21.01.2017 15:31  |   23.01.2017 10:22   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. CHtěl jsem se zeptat- jsem spoluvlastníkem nemovitosti a zahrádky s popdílem 1/4. Vzhledem ke zdravotním problémům jsem si před rokem sehnal bezbarierový byt a v nemovitosti již nebydlím. Dva zbylí spoluvlastníci se domluvily zrušily pojištění nemovitosti jež byla léta zavedena prý z důvodu, že je drahá. Na pozemku zahrádky, která je přes ulici je nějaká firma a provádí nějakou stavební činnost. Na dotaz prý byla zahrádka pronajata stavební firmě, která si tam postaví stavební buňky k nedaleké stavební činnosti. Spoluvlastník tam provádí různé stavební úpravy Na dotazy mi bylo odpovězeno, že tam nebydlím a že mi potom nic není. Chci se zeptat i když oni jsou ve většině tak zda je v pořádku, že mně o ničem neinformují. Nehrozí mi nějaké zbavení vlastnických práv. s důvodu nemožnosti ovlivování dění na spolumajetku. Děkuji za odpověď.

 • Publikace smluv

   13.01.2017 03:01  |   13.01.2017 09:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Nevím, jestli píšu na správné místo, ale prosím odpověď. Moje tchýně pani Jarmila Macků žila 10 let u své matky ve Vendolí . Ta přenechala mé tchýni domek a nějaká pole. Ta dala na naléhání a prodala je panu Jiřímu Chaloupkovi. Vzhledem k tom. že byli přáteli a naše babička neměla ponětí jaké jsou ceny půdy ,spoléhala na čestné jednání pana Chaloupky. Bohužel pole mělo cenu 320000Kč a on ho od ní koupil za 50000 Kč. Později ji pole odmítl vrátit. Ale píši vám hlavně pro to ,že mám ještě otázku. Babička je ve velmi špatném zdravotním stavu a předává mám co ji ještě zůstalo. Tvrdí, že má ještě nějakou smlouvu (nemůže ji ale najít)která má být splacená snad v roce2023. Prosím tedy o vaši odpověď zda je možné tuto smlouvu dohledat, nebo zda ji také zhrábnul nenažraný pan Chaloupka. Předem děkuji za vaši odpověď. Monika Macků

 • Výpověď nájemní smlouvy

   18.12.2016 09:20  |   19.12.2016 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Bydlím v bytě RPG a protože mají dost vysoké nájmy, zažádala jsem o přidělení bytu v Městské realitní agentuře, kde jsou nájmy asi o polovinu nižší. Byt nám byl přidělen a já se tedy potřebuji z RPG odstěhovat. Podala jsem výpověď z nájmu s tříměsíční výpovědní lhůtou i s odůvodněním, ale protože mám s nimi smlouvu na dobu určitou, bylo mi oznámeno, že mou výpověď nemusí uznat. Je to prosím možné a jak se dál zachovat pokud se tak stane? Děkuji za odpověď Kvapulinská

 
« Předchozí 1 2