Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

 • Úvěr

   26.06.2017 09:39  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den. Jeste bych se chtela zeptat. Kdyz jsem do zari schopna platit pouze pulku mesicni splatky uveru (v tu dobu nastupuji zpet do prace po materske) a banka mi po veskere komunikaci se neni ochotna nijak domluvit, muzou na me poslat exekuci? Dekuji za vasi odpoved.z

 • Právní vztahy

   25.06.2017 13:58  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně poskytování informací od realitní kanceláře M&M reality. Měl jsem obecný dotaz na konkrétní nemovitost, neboť byla v průběhu 3 let opakovaně nabízena, vždy s větší cenou - dotaz, zda se jednalo vždy o stejného prodejce a další dotaz co je míněno u inzerátu aktualizováno, když všechny mnou zkontrolované údaje byly stejné, konkrétně cena, popis, obrázky, realitka, makléř,.. . Z důvodů, že jsem neuvedl telefonní číslo, mi odmítli podat informace, neboť jim to systém neumožňuje. Neuspěl jsem ani se stížností. Mám o tuto nemovitost zájem, bohužel nikdo jiný ji nenabízí. Mám mobil a číslo pouze služební, nechci porušovat pravidla firmy a dávat je soukromým osobám. Pořizovat další mobil se mi nejeví zrovna adekvátní a aktuální. Je nějaká jiná možnost? U státní a veřejné správy je platná legislativa ČR, u soukromoprávních také něco obdobného existuje. Děkuji předem za odpověď. Ivan.

 • oddlužení

   21.06.2017 01:50  |   21.06.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, dostala jsem se ne vlastní vinou do dluhů a potřebovala bych se z nich nějak dostat. Potřebuji radu, jak realizovat oddlužení nebo vyplacení a splácení jen jednomu věřiteli. Děkuji za odpovědˇ. Poncová

 • Splátky, úvěr

   20.06.2017 08:13  |   20.06.2017 14:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, Obracim se na vas s dotazem. Mam uver v bance, ktery jsem vzdy radne splacela. Od roku 2015 jsem na materske a posledni rok jsem mela k uverove smlouve dodatek - na rok jsem mela snizene splatky na polovinu. Jiz pred nejakou dobou jsem resila moznost prodlouzeni tohoto dodatku do zari 2017. V te dobe se totiz budu vracet zpet do prace. Banka mi sdelila, ze mi jiz nevyjde vstrict. Ja bohuzel nemam financni prostredky abych mohla splacet puvodni celou castku a do zari tohoto roku vice jak polovinu splatky nejsem schopna dat. Muzete mi poradit, jake mam moznosti se s bankou domluvit? Dekuji za odpoved. B.

 • Podílové spoluvlastnictví

   19.06.2017 07:45  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Spoluvlastnictví je nástroj ďábla. Ke společnému užívání vlastnictví děkuji za Vaši odpověď. Spoluvlastníci nyní přišli s další obstrukcí, hodlají uzavřít od 1.7. dohodu o užívání společných prostor, jejíž návrh mi doručili. Spočívá v tom, že já budu dál užívat 30 let neobydlený byt v podkroví, bez vody, topení, v havarijním stavu, ve kterém bylo uloženo pár věcí mé maminky a již jsou vyklizeny. Spoluvlastníci pro změnu nově zrekonstruované prostory (z našich společných peněz) v přízemí, na které má uzavřenou nájemní smlouvu manžel jedné ze spolumajitelek a užívá zde prostory pro kanceláře a sociální zařízení pro svou firmu. Tím nikdo nebude nikomu nic hradit. Hlavně ušetří náš společný nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek, že další zrekonstruovaný prostor bude užívat zdarma a nebude tak přispívat nájemným do společných peněz. Tuto dohodu opět většinově podepíší. Žiji 100 km daleko, nikdy jsem nemovitost neobývala, nemám ani zájem do budoucnosti, sporné věci mé maminky jsou pryč, zlikvidované, o takovou dohodu zájem nemám. Platí tato jednostranně pro mne opět nevýhodná dohoda po podpisu většiny spolumajitelek a jak se mohu event. bránit?

 • Konkurz

   16.06.2017 14:30  |   19.06.2017 09:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,mám dotaz ohledně Konkursu,letos v březnu mne skončil konkurs po 6ti letech,chci se zeptat,zda po mne mohou věřitelé,kteří byli přihlášení a nedostalo se na ně, dále požadovat dluh splatit,nebo je to celé ukončené? A prosím,jak je to s věřiteli,co se do konkursu nepřihlásili? děkuji za odpověd Blanka V.

 • Užívání společné věci

   15.06.2017 14:26  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ve věci společného užívání prostor, kdy po mne spoluvlastníci požadují uhradit zpětně za 3 roky "nájemné" za prostor, kde byly uloženy věci mé maminky (pár kusů nábytku), byť této možnosti v minulosti využívali taktéž, že se přikláníte k možnosti nic nehradit, neboť jsem předmětné prostory výlučně neužívala, nebránila jsem v jejich užívání ostatním spoluvlastníkům a navíc mi jako podílovému spoluvlastníkovi náleží právo společnou věc užívat, obdobně jako zbývajícím spoluvlastníkům. Věci jsem již vystěhovala a zlikvidovala. Spoluvlastníci však na úhradě trvají s tím, že právo užívat věc sice spoluvlastníkovi náleží, ovšem jen tehdy, pokud se na tom dohodne s ostatními spoluvlastníky (rozhoduje se prostou většinou hlasů. Žádnou dohodu jsme ale mezi sebou neuzavřeli, nyní je to určitá obstrukce vůči mně. O tom, že jsem povinna uhradit "nájemné" rozhodli až nyní většinou hlasů a proto to prý platí. Je to správný postup?

 • Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví

   12.06.2017 13:56  |   12.06.2017 14:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, vlastním 3/4 zahrady o rozloze cca 10 arů, bratr zbylou čtvrtinu. Zahradu, resp. její jednu čtvrtinu, jsme každý nabyli v rámci dědického řízení před několika lety. Další dvě třetiny jsem získal darem od ostatních dědiců. Jedná se o zahradu v zastavěné části malé obce, která v současné době není zahrnuta v územním plánu pro výstavbu. Zahradu v současné době nikdo neobývá ani jinak nevyužívá. Zahrada nicméně vyžaduje pravidelnou údržbu, kterou většinou zajištuji já (bez účasti bratra) a s tím souvisí i odpovídající náklady. Chtěl jsem odkoupit bratrovu část nebo mu svoji část prodat, ale nedošlo k dohodě, ani v minulosti ani nyní (důvodem je, že bratr celou záležitost blokuje - nekomunikuje, nespolupracuje a ani nereaguje na výzvy a žádosti). Nechci setrvávat ve společném vlastnictví. Jakým způsobem mohu v tomto případě postupovat? Jak lze docílit toho, abych mohl nakládat pouze se svou vlastní částí (prodat / případně na ní postavit dům) v případě, že nedojde k dohodě mezi mnou a bratrem. Předem děkuji a s pozdravem, Radek

 • Vypořádání SJM

   09.06.2017 12:59  |   12.06.2017 09:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den.Moc prosím o radu. Před manželstvím jsem nabyla byt na hypotéku, v manželství ho pronajímala (částka hradila nájem a hypotéku). Po3 letech mě manžel donutil byt prodat (doplatila se hypoteká a zůstala částka půl milionu.Nyní jsme ve fázi rozchodu a manžel chce z peněz půlku. Má prosím nárok? Už jsem se setkala s odpovědí ano i ne. Tak jsem v nejistotě. Děkuji moc.

 • Nájemné, úrok z prodlení

   06.06.2017 08:31  |   07.06.2017 14:38   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, v nájemní smlouvě bych chtěl sjednat jako pronajímatel prodlení s platbou nájemného ve smyslu, že jsem oprávněn účtovat nájemci úrok z prodlení. Jaký bývá úrok z prodlení běžný? Asi není dobré to nekonkretizovat. Děkuji za radu.

 • Užívání společné věci

   31.05.2017 12:06  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. V minulosti jste mi poradil v souvislosti s tím, že po mne spolumajitelé společné nemovitosti požadují nájemné za užívání 2 zdevastovaných místností v podkroví domu, kde je uloženo několik kusů nábytku mé maminky, abych věci vystěhovala. To jsem učinila a podepsat nájemní smlouvu odmítla. Nyní spolumajitelé požadují, abych jim zpětně vyrovnala nájemné za 3 roky zpět a to ve výši, kterou si určili a je shodná s výší nájemného, jaké hradí naši nájemníci-podnikatelé za prostory, které jsou zrekonstruovány z našich společných peněz. Odůvodňují to, že užíváním tohoto prostoru vzniklo bezdůvodné obohacení. Dohoda o užívání mezi námi uzavřena nikdy nebyla, podotýkám, že tyto prostory v minulosti užívali na uložení svých věcí i ostatní spoluvlastníci a taky jsem po nich nic nenárokovala. Prostory jsou nepronajatelné, zdevastované a nemáme dostatek společných financí na jejich opravu. Nyní se jedná ze strany spoluvlastníků o určitou obstrukci´, tak to vnímám. Musím tento "dluh" skutečně uhradit?

 • Nájemné

   30.05.2017 07:29  |   30.05.2017 10:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Děkuji za Váš názor, týkající se stanovení výše nájemného. Zakotvit růst nájemného přímo do nájemní smlouvy bez vazby na inflační vývoj není špatné řešení. Kdyby se ale neuvedlo ve smlouvě na dobu neurčitou nic o zvyšování nájemného, mohu pak např. za rok nájemné navýšit třeba o 10%? Když už nájemník tak prosazuje smlouvu na dobu neurčitou.

 • Nájemné

   29.05.2017 08:08  |   29.05.2017 12:36   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Prosím o radu. Co je pro mne, jako pronajímatele, výhodnější: uzavřít s nájemníkem smlouvu na dobu neurčitou s tím, že jako pronajímatel jsem oprávněn každoročně zvyšovat nájemné dle ustanovení § 2248 NOZ podle průměrné roční míry inflace dle vládního vyhlášení. Nebo uzavřít smlouvu na dobu určitou, kde se neujedná zvyšování nájemného. Jde mi o to, že nájemné je nyní uzavíráno na poměrně nízkou výši nájemného, v mém zájmu je, abych nejenom nájemníka „udržel“, ale měl šanci v budoucnosti nájemné zvýšit do výše nájemného obvyklého s vědomím, že celkový nárůst nájmu za 3 roky nesmí přesáhnout 20% výše nájmu. Mám obavu, pokud bude uvedeno ve smlouvě přímo zvyšování nájemného podle průměrné roční míry inflace, jak navrhuje nájemník, nájemné bude pro mne, coby pronajímatele, trvale nevýhodné.

 • Podílové spoluvlastnictví

   26.05.2017 12:55  |   26.05.2017 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, sloužící k podnikání. V prosinci 2016 se spolumajitelky sešly (beze mne) a v únoru mi oznámily, že náš správce a současně i manžel jedné ze spolumajitelek, který v naší nemovitosti podniká, neplatil v letech 2014-2016 nájemné (vyčísleno na výši cca 330 tis. Kč), místo toho však údajně z titulu výkonu správy v těchto letech dluh "odpracoval" a to ve výši cca 400 tis. Kč. Práce oznámil až nyní, dodatečně, sám si určil i cenu za hodinu své práce na 260 Kč/hod. (převážně úklidové práce. Nyní mu tedy dlužíme cca 60 tis. Kč. Spolumajitelky se dohodly, že souhlasí s případným dluhem vůči správci (oznámily mi v únoru t.r.). Tento týden jsem dostala k podpisu "Dohodu o zápočtu pohledávek", kde je pohledávka konkretizovaná. Mám možnost ji nějak napadnout? Podotýkám, že nájem správce neplatil od roku 2000, ale to je již promlčeno. Nyní se snaží účelově dosáhnout, aby nemusel uhradit ani nájemné za poslední 3 roky, tedy roky vymahatelné, tak jak jsem žádala já. Mám možnost aktuálně něco s tím dělat?

 • Podílové spoluvlastnictví, bezplatná právní pomoc

   25.05.2017 08:25  |   25.05.2017 09:09   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Jsem spoluvlastnicí nemovitosti, jež slouží k pronájmu firmám. Veškeré příjmy z pronájmů jdou z rozhodnutí většiny na společný účet, ke kterému nemám přístup, není mi vyplácen žádný zisk, jen se podílím na všech nákladech. Určený správce nemovitosti ani ostatní spolumajitelé se mnou nekomunikují. Chtěla jsem zrušit a vypořádat spoluvlastnictví, ale nedisponuji dostatečnou finanční hotovostí, abych byla schopna uhradit jak soudní poplatky tak právní zastoupení, proto musím v tomto spoluvlastnictví dál setrvat. Mám nějakou možnost, jak donutit správce či ostatní spolumajitele, aby mi sdělili, jak se hospodaří i s mými prostředky?

 • Darování zastavené nemovitosti

   23.05.2017 09:29  |   23.05.2017 09:34   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mohu, prosím, darovat dceři můj dům, na kterém je zástavní právo? Mám ve vlastnictví dům, mám na něj úvěr ze stavebního spoření, ale bydlí v něm moje dcera s rodinou. Já bych již chtěla odejít do starobního důchodu a proto by si dcera vzala hypotéku a tím můj úvěr zaplatila a já bych tak nebyla zatížena splátkami. Jelikož dcera, aby si mohla hypotéku vzít, musí být vlastníkem domu a proto se ptám, jak je to s tím zástavním právem. Moc Vám děkuji za odpověď. Ivana

 • Kontrola hospodaření, dozorčí rada

   22.05.2017 06:33  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem zastupitelkou obce, která zřizuje o.p.s. Jelikož došlo k nestandardnímu zaslání zálohy na teplo ze strany obce (3 měsíce najednou ve výši 1 080 000Kč) vznesla jsem dotaz na dozorčí radu, aby provedla kontrolu, zda prostředky byly použity na úhradu záloh na teplo. Paní ředitelka ops jim ale řekla, že jim nic neukáže, nepředloží, nesdělila kolik hradí zálohy ani ke kterému dni v měsíci a že ji ústně říká, že to uhradila? Ptám se tedy, kdo fyzicky může zkontrolovat pohyb peněz i to, zda platby odešly? Domnívám se, že dozorčí rada je kontrolní orgán a tato kontrola ji měla být umožněna. Děkuji za odpověď. Dagmar Malíková

 • Bezdůvodné obohacení

   18.05.2017 12:26  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. V těchto dnech jsem obdržela k podpisu pachtovní smlouvu k pozemkům. S úžasem jsem vyčetla, že se jedná o novou smlouvu (z důvodu digitalizace pozemků), nicméně jak jsem telefonicky zjistila, firma pozemky užívá už od roku 1996, žádné pachtovné mi nikdy nehradili, tvrdí ale, že původní smlouvu nemohou dohledat, nedokáží mi ani odpovědět, komu tedy pachtovné zasílali, ani na základě jaké smlouvy údajně hradili dań z nemovitosti. Žádnou smlouvu jsem totiž nikdy dřív nepodepsala. Domnívám se, že se jedná o neoprávněné obohacení, které vyšlo najevo až nyní. Mám šanci požadovat zpětně nájemné a je povinnost doložit mi původní smlouvu? Děkuji za radu.

 • Závěť

   15.04.2017 17:06  |   18.04.2017 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Mám 2 děti a poměrně vysoký věk. Jedna dcera se o mne pravidelně stará, zařídila mi i v minulosti bydlení blízko sebe. Druhá o mne dlouhodobě zájem nemá a nechová se ke mně pěkně. Chtěla bych mít jistotu, že vše, co mi za života patří, připadne po mé smrti dceři, která se o mne stará. Je lepší jí za života darovat movitý majetek a finance, nebo udělat závěť? O nemovitý majetek se zde nejedná, ten už je vyřešen. Poradíte?

 • Odměna advokáta

   12.04.2017 12:49  |   18.04.2017 09:21   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Našla jsem si AK, která bude řešit mé vypořádání spoluvlastnického podílu k nemovitosti. Navržená odměna je stanovena ve výši 25%, kdy se převážná část nákladů přesune na výsledek sporu, určitá část bude mnou hrazena v zálohách předem. 25% z hodnoty sporu činí 750 tis. Kč. Vzhledem k mé sociální i finanční situaci mi to přijde přehnaně vysoké a zvažuji, zda se vůbec do sporu pouštět. Jaký je Váš názor před tím, než podepíši mandantní smlouvu? Jaká bývá přiměřená odměna advokátovi? Děkuji za vyjádření.

 • Sázky

   11.04.2017 15:51  |   18.04.2017 09:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mohu coby příjemce invalidního pokeru 3.stupně si zahrát hazardní hru online, třeba vsadit sportku nebo si zahrát poker? Není to zakázáno? Předem děkuji za odpověď.

 • Vydržení

   10.04.2017 20:13  |   11.04.2017 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, loni jsem koupil chalupu k rekreaci, letos jsem se rozhodl pozemek oplotit proto jsem necham premerit pozemek. Meřenim jsem zjistil ze soused uziva cast meho pozemku jako zahradu a na casti meho pozemku stoji i jeho cast budovy. On tvrdi ze tato stavba je z roku 1951 a oni ji koupil, netuse ze stoji z casti na mem pozemku. (na KN se pudorys teto stavby se neshoduje se stavbou skutecnou) Navrhl jsem kompenzaci pozemek za pozemek. Nic mene jeho pristup je negativni a celou zalezitost nechce resit ani uzivanou cast zahrady. Jak mam postupovat dal?

 • Darování, SJM

   27.03.2017 14:27  |   03.04.2017 09:55   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych převést spoluvlastnický podíl k nemovitosti na moji sestru, která vlastní stejný podíl jako já (dědictví po otci). Sestra je vdaná. Je možné převést můj podíl jen na ni nebo musí jít o společné jmění manželů. Sestra chce na vyplacení použít peníze z prodeje stavební parcely (vlastníkem byla pouze ona), nicméně prodává ji za trvání manželství. Děkuji.

 • Vymáhání pohledávky

   24.03.2017 10:18  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Jaké existují účinné možnosti (a event. jak jsou finančně náročné, abych získala (vymohla) svůj podíl na zisku z nájmů za uplynulý rok, který spolumajitelé zadržují na našem společném účtu, ke kterému nemám přístup a nereagují na žádnou moji výzvu? Děkuji.

 • Promlčení

   23.03.2017 09:16  |   23.03.2017 09:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, pokud je obecná promlčecí lhůta tři roky, počítá se např. u pohledávky k dnešnímu dni (23.3.2017), že je promlčena její vymahatelnost od března 2014 či od roku 2014 (tedy ledna)?

 • Služebnost

   22.03.2017 11:22  |   22.03.2017 12:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den Mám dotaz ohledně převodu nemovitosti v rámci rodiny. Dům patří mojí sestře. Chtěly bychom nemovitost převést na mě a mého manžela. Jak toto opatřit v darovací smlouvě, aby nemovitost byla napsaná na nás oba? Dále bychom chtěli zřídit věcné břemeno - bydlení naší matky v nemovitosti. Je na to třeba další smlouva? Jaká? Děkuji za odpověď

 • Promlčení

   20.03.2017 10:57  |   20.03.2017 11:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den přeji a předem děkuji za odpověď. Jaká je prosím promlčecí lhůta u nákladů, které do společné nemovitosti vložil spoluvlastník? Jedná se mi konkrétně o situaci, kdy nemovitost společně vlastní 3 spolumajitelé, dva z nich ji užívají a třetí spolumajitel žije jinde a nejezdí tam, hradí jen podílově běžnou údržbu. Spolumajitelé, kteří nemovitost užívají, v roce 2012-2013 provedli rekonstrukci nemovitosti, aniž řádně informovali třetího spolumajitele, ten o rozsahu rekonstrukce a vložené částce byl informován až nyní, při vzniklém sporu. Má povinnost podílet se nyní na těchto nákladech, když je po něm spoluvlastníci nyní dodatečně uplatňují? Nebo je to promlčeno, pokud by došlo k soudu?

 • Dědické řízení

   18.03.2017 18:30  |   20.03.2017 09:44   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Přepis auta, majitel zemřel Dobrý den otec před třemi týdny zemřel, byl majitelem vozidla, které pozůstalá maminka, chce přepsat na mne. Jak postupovat? Mám dva bratry kteří s přepisem souhlasí.

 • Dědické řízení

   17.03.2017 20:05  |   20.03.2017 09:43   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den Co musím udělat pro přepis auta od otce ,který před nedávnem zemřel. Maminka jeho žena, mě nabídla jestli auto nechci. Dále mi chce předat garáž, kterou byl vlastník také tatínek. Pokud je mi známo tatínek závěť nesepsal. Mám ještě dva bratry, kteří s přepisem souhlasí.

 • Podílové spoluvlastnictví

   16.03.2017 08:39  |   20.03.2017 09:41   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Pronajímám společně se spoluvlastníky nemovitost rodinnému příslušníkovi jednoho ze spolumajitelů, ten si nyní připravil novou nájemní smlouvu, která je pro nás jako pronajímatele nevýhodná - smlouva na dobu neurčitou, nepřiměřeně nízké nájemné proti běžnému v této oblasti, běžné opravy bude provádět pronajímatel. Většina spolumajitelek tuto smlouvu chce podepsat (profit pro jejich rodinného příslušníka coby nájemce). Budu opět menšina, která nesouhlasí. Kdo hradí náklady na běžnou údržbu, jedná-li se o nájem prostor sloužících k podnikání, je to stejně jako u bytů, tedy že běžnou údržbu hradí pronajímatel a mám nějaký termín, dokdy musím toto rozhodnutí napadnout u soudu? Do rozhodnutí soudu je pak nájemní smlouva neplatná?

 • Podílové spoluvlastnictví

   15.03.2017 10:19  |   15.03.2017 10:45   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem spolumajitelkou nemovitosti. V jednom z bytů (byt v havarijním stavu, nemáme finance na jeho opravu) mám uloženo pár kusů staršího nábytku po rodičích. Byt nebylo možné dřív ani nyní pronajmout cizí straně pro jeho nezpůsobilý stav a klíče od tohoto bytu jsou k dispozici všem spolumajitelům. V bytě jsem nikdy nebydlela, fyzicky nezdržovala a nehodlám ani v budoucnu, léta bydlím 100 km od této nemovitosti. Nyní mi však další spolumajitelé zaslali k podpisu Smlouvu o nájmu bytu a stanovili v ní velmi vysoké měsíční nájemné, stejné, jako platí náš společný nájemník v obdobném, ale námi zcela nově zrekonstruovaném bytě. Jsem spoluvlastník a nerozumím, proč by se mnou měli spolumajitelé uzavírat nájemní smlouvu, ani proč bych měla za prostor hradit nájemné, když spolumajitelé mají možnost (i klíče) užívat tyto prostory obdobným způsobem (k uskladnění věcí), což jsem jim i opakovaně nabídla. Jak se takovému jednání spolumajitelů bránit?

 • Podílové spoluvlastnictví

   12.03.2017 19:56  |   13.03.2017 10:03   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem 1/4 spolumajitelkou nemovitosti a další 3 spolumajitelé (tedy většina) si ustanovili začátkem prosince minulého roku správcem našeho majetku manžela jedné z nich, který v našich nemovitostech podniká. Toto mi oznámili až koncem února. Správce od začátku prosince rozhoduje o všem, co se společného majetku týká s odkazem, že s touto funkcí mu byla svěřena i odpovědnost při rozhodování. Protože je zde střet zájmů, správce je současně i náš nájemník a já nyní zjišťuji, že si např. uzavřel jako správce velmi výhodné (a pro nás ztrátové) smlouvy o pronájmu pro sebe coby nájemníka a peníze ze společného účtu masivně přesunuje do oprav a rekonstrukcí jím užívaných budov, chtěla bych vědět, zda je povinnost uzavřít se správcem písemnou smlouvu o správě cizí věci, kde by byly přesně specifikovány činnosti, které může vykonávat? Nevím totiž, jaké pravomoci mu spolumajitelé svěřili, a protože se jedná i o můj podíl, mám pochopitelně obavy, abych např. nebyla zadlužována. Děkuji za radu.

 • Dědické řízení

   08.03.2017 08:28  |   08.03.2017 10:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den jakou mám v praxi možnost?  Předmětem dědického řízení je družstevní byt ve kterém jsem žila s mým nedávno zesnulým manželem. Byt jsem pořídila z vlastních prostředků (z prodeje jen mého bytu), ale bohužel již za trvání manželství. Zesnulý manžel má z předchozích manželství své 3 děti a já mám své, společné nemáme. V případě, že  by jeho děti požadovaly vyplacení  svého podílu za zesnulého otce jaké mám možnosti:  - Musím byt prodat i když za zbylé peníze jiný byt nekoupím nebo -  je možný splátkový kalendář nebo   - mě musí nechat v bytě dožít s určitým podílem vlastnictví do budoucna (momentálně je však byt družstevní)?  děkuji

 • Sousedské spory

   06.03.2017 17:57  |   07.03.2017 10:09   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Přeji pěkný den, dnes příteli došel dopis od sousedů, kde ho písemně vyzývají k odstranění stromu. Jsme si vědomi, že strom by měl být odstraněn, máme už zjednanou i firmu, ale v dopise nás soused napadá, že s námi není rozumná řeč a že nás již několirát upozorňoval, abychom ten strom ořezali a skáceli. Strom jsme před dvěma lety ořezávali a byl u toho i dotyčný soused. Problém je v tom, že i soused má vzrostlé stromy v blízkosti rozhraní a když jsme ho upozorňovali my, že nad naší brankou je rostlina, která se plazí po sloupu na přívod elektriky do domu souseda a větve zasahují nad náš pozemek a v létě tam hnízdí včely a ptáci, kteří nám znečišťují fasádu, tak na nás řval, ať se staráme o svůj bordel. Nemluvím o tom, že si svévolně zvedl pozemek a při zalévání stromů (které taky nejsou zasazeny ve vzdálenosti podle zákona), tak nám voda teče na chodníček, po kterém chodíme domů. Chtěla bych poradit, jak mu slušně odpovědět na ten dopis. Chtěli bychom mu napsat něco v tom smyslu, že nemáme problém s pokácením toho stromu v tom přípaě, když on dodrží znění toho zákona, na základě kterého nás žádá o odstranění stromu a on odstraní vzrostlé tůje, které netvoří rozhraní, jelikož je tam plot. Dále, že odstraní rostlinu, která se popíná po sloupu na přívod elektriky a stromy, které neodpovídají vzdálenosti od pozemku, dle jím citovaného znění zákona. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Ilona Skalská

 • Dědické řízení

   04.03.2017 13:56  |   06.03.2017 08:21   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den , chtěl jsem se touto cestou zeptat , jsme 2 sourozenci , naše máma vlastní byt , až tu někdy nebude , je lepší počkat na dědické řízení , a nebo je lépe dědictví ošetřit nějak dopředu s ohledem na poplatky , rychlost a případné vypořádání mezi sourozenci ? Děkuji S pozdravem Pavel Pally

 • Výpověď

   03.03.2017 12:54  |   06.03.2017 08:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, měla bych dotaz na příkazní smlouvu. Od 1.2.2017 pracuji na IČ pro jednu společnost. K tomu jsem uzavřela s nimi příkazní smlouvu. Činnosti ve smlouvě jsou pouze administrativní/kancelářské povahy, nejedná se o žádné specifické úkoly nebo vedení projektů. Nyní se mi rýsuje práce do klasického zaměstnaneckého poměru u jiné spol. od 1.5.2017, již je téměř podepsána pracovní smlouva. V příkazní smlouvě je, co se výpovědní doby týče, pro mne zvláštní formulace "tato smlouva se uzavírá od 1.2.2017 na dobu neurčitou, s výpovědní lhůtou jednoho měsíce, která běží od prvního dne následujícího DNE po doručení či náhradním doručení druhé straně". Moc tuto formulaci nechápu. Mám pocit, že zaměnili slovo "den" a "měsíc". Nicméně, je to tak, že se budu řídit tím, co je ve smlouvě? A pokud smlouvu vypovím např. 15.3., běží lhůta od 16.3. jeden měsíc (do 16.4.) nebo bych mohla odejít až ke konci měsíce dubna 30.4.? Jde mi o to, zda mi firma může nějak znemožnit nástup jinde od 1.5. Děkuji za zodpovězení.

 • Soudní řízení

   02.03.2017 08:26  |   02.03.2017 12:40   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jaká je prosím běžná praxe u soudního zrušení a vypořádání spoluvlastnictví? Soudní řízení se vyřeší hned u soudu prvního stupně? Zajímalo by mne to v souvislosti s náklady na řízení a taky s tím, zda mne, jako žalující stranu může něco natolik zaskočit, že by bylo vhodné mít právní zastoupení, či je předpoklad, že zvládnu úspěšně sama. Děkuji za názor.

 • Vypořádání SJM, katastr nemovitostí

   28.02.2017 13:43  |   01.03.2017 10:29   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, ve vypořádání vzájemných majetkových vztahů jsme špatně uvedli č. parcely na kterém se nachází dům ve SJM. Podali jsme na Katastr. úřad převod všech parcelních čísel a domu, který se na jedné z parcel nachází na mou osobu dle vyrovnání. Přišel dopis z KÚ, že máme vzít návrh zpět. Máme uvedené špatně parcelní č. na kterém se nachází garáž a ne dům. Stačí když sepíšeme dodatek k vypořádání, kde uvedeme pouze opravu č. parcely, na kterém se nachází nemovitost a vypíšeme ostatní č. parcel, kterých se vypořádání týká. Dále uvedeme zástavní práva, která jsou zřízené ve prospěch banky a přechází na mou osobu. Musí být č. zástavních práv uvedena? Totiž zástavní práva, která byla před rozvodem uvedená ve vyrovnání jsou již zrušená a nyní jsou jiná zástavní práva už jen na mou osobu. Dále se chci zeptat zda řízení, které je teď na katastrálním úřadě musíme zrušit nebo lze požádat o dodatečné doložení dodatku o vypořádání, abychom nemuseli platit znovu 1.000Kč za vklad. Děkuji s pozdravem Iveta

 • Podílové spoluvlastnictví

   27.02.2017 09:32  |   27.02.2017 13:14   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  V podílovém spoluvlastnictví rozhodla 3/4 většina, že bude zřízen společný účet, na který půjdou částky za pronájem a budou se z něj hradit společné výdaje s nemovitostí. Mám jako 1/4 majitel nárok mít zřízeno k tomuto účtu dispoziční právo či alespoň dálkový náhled, abych měla přehled o finančních prostředcích na účtu? V minulosti totiž docházelo k manipulacím se společnými penězmi, které jsem neměla možnost ani zjistit, protože jsem neměla přístup a bydlím od nemovitosti daleko. Děkuji za vyjádření.

 • Soudní poplatek, nemovitá věc

   25.02.2017 13:33  |   27.02.2017 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, děkuji za odpověď ohledně výše soudního poplatku při zahájení řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Jak jste uvedl, stanovuje se dle počtu nemovitých věcí (5.000,- Kč za každou nemovitou věc. Jako nemovitá věc se počítá každá stavba, každá parcela, každý stavební pozemek, jež je uveden na LV pod číslem parcely, nebo je vše jedna nemovitost, když je vše uvedeno na jednom LV? Děkuji za vysvětlení.

 • Řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlas

   24.02.2017 10:10  |   24.02.2017 11:25   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den přeji. Vzhledem k mému omezenému finančnímu rozpočtu prosím o informaci, s jakou finanční částkou musím počítat pro případ, že bych podávala návrh k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Vyčerpala jsem totiž všechny způsoby dohody se spoluvlastníky, kteří na společné nemovitosti profitují. Spoluvlastníci nechtějí nemovitost společně prodat, nabídla jsem jim svůj podíl dle odhadu tržní ceny k odkoupení, odmítli, nemovitost nelze rozdělit. Aktuální odhad tržní ceny činí na můj 1/4 podíl 3 mil. Kč. Předpokládám, že veškeré náklady spojené se soudním vypořádáním ponesu sama a mám proto obavu, abych se díky tomu zcela finančně nevyčerpala či nedostala do dluhů. Rozhodne soud i o tom, kdo bude hradit výlohy spojené s řízením? Děkuji za vyjádření.

 • Podílové spoluvlastnictví

   23.02.2017 08:08  |   23.02.2017 14:24   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o návrh řešení následující situace. Jako spolumajitelka 1/4 nemovitostí mám za rok 2016 příjem z nájmu. Tento příjem jsem však neobdržela, spoluvlastnice mi ho odmítají vyplatit s tím, že veškeré příjmy zůstanou na společném účtě (rozhodly 3/4). Jenže já mám povinnost do konce března tento příjem zdanit a nemám peníze na daň. Přijde mi nelogické platit daň z příjmů, který jsem neobdržela. Jak mám postupovat? Trestní oznámení, informování FÚ? Děkuji za pomoc.

 • Podílové spoluvlastnictví

   22.02.2017 10:00  |   22.02.2017 10:17   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď ohledně spoluvlastnictví. Píšete, že o hospodaření se společnou věcí rozhodují podíloví spoluvlastníci většinou svých hlasů dle velikosti spoluvlastnických podílů, čemuž rozumím. Týká se to i rozhodování o rozdělení zisku? Domnívala jsem se, že obecně má na podíl ze zisku nárok každý spoluvlastník dle svého podílu a samozřejmě se i dle svého podílu podílí na úhradě nákladů (opravy, pojištění, daň z nemovitosti), ke kterému by měl být vyzván. Tím bych získala přehled o společných financích, který mi je jinak odpírán (bydlím 100 km daleko od nemovitosti). Děkuji za vysvětlení.

 • Podílové spoluvlastnictví

   21.02.2017 18:23  |   22.02.2017 09:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Jsem jednou ze 4 spolumajitelek nemovitosti, kdy každé připadá 1/4. Mám nárok na vyplacení 1/4 výnosů z pronájmů? Musím přistoupit na společné rozhodnutí dalších 3 spolumajitelek, že bude jeden společný účet, kam budou putovat částky za pronájem a že poté většina (tedy 3/4) rozhodnou o tom, jak se s penězi naloží?Podotýkám, že jsem je s nakládáním s prostředky ve výši mého podílu nezplnomocnila. V minulých letech se mi nedostávalo řádné vyúčtování a zjistila jsem manipulace se společnými penězi, kdy jimi zvolený správce (současně i náš nájemník, manžel jedné ze spolumajitelek a švagr druhé) si pro svou potřebu peníze ze společného účtu půjčoval a naopak nepochopitelně půjčoval své prostředky do našeho účtu, aby bylo dostatek peněz na úhradu jím prováděných a mnou neschválených investic výhradně ve prospěch jím užívaných prostor, čímž nás zadlužil. Děkuji za odpověď.

 • Vypořádání podílového spoluvlastnictví

   19.02.2017 18:08  |   20.02.2017 13:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, chci se zeptat. Před 6ti lety jsme koupili s přítelem dum. Dum skoro z cele části financoval přítel. Chtěli jsme ho opravit a prodat. V katastru jsme oba majitele ideální poloviny. Rozešli jsme se a přítel dum začal pronajímat bez mého vědomí. Na opravách se podílela moje rodina ale nikde to nemáme zdokumentované. Na opravy domu jsem kupovala materiál ale bohužel je to nedohledatelne. Nyni chci z domu vyplatit aby byl 100% vlastníkem domu bývalý přítel. Mám nárok na vyplacení když pořad tvrdí ze jsem se na financováni nepodílela? Děkuji Kateřina O.

 • Podílové spoluvlastnictví

   14.02.2017 11:48  |   14.02.2017 11:58   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Rád bych se na vás obrátil s prosbou o radu. Jsem spolumajitelem nemovitosti, přičemž vlastním 50%. - Pokud druhý spolumajitel (také 50%) má v uvedené nemovitosti trvalé bydliště, mohu se domáhat jeho zrušení, pokud s tím nesouhlasím? (já sám trvalé bydliště v nemovitosti nemám) - Pokud se spolumajitelem dohodneme na prodeji nemovitosti, musí v případě prodeje s prodejní cenou souhlasit oba spolumajitelé, nebo může dojít k situaci, kdy se jeden spolumajitel dohodne na prodeji s kupcem za cenu, se kterou druhý spolumajitel nesouhlasí, a přesto dojde k prodeji? - Je majitel nemovitosti vázán nějakými povinnostmi, např. že musí provádět odpovídající údržbu, (např. sekat trávu na přiléhajícím pozemku tak, aby nepřerůstala, nebo řezat přerůstající větve stromu v zahradě, nebo odlupující se fasáda), anebo to žádný zákon neřeší. Pokud řeší, můžete mne prosím odkázat na příslušný odstavec? Děkuji, S pozdravem, Jan Hauer

 • Práce přesčas

   06.02.2017 14:09  |   06.02.2017 14:19   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně rozsahu přesčasové práce. Podle ZP je maximální rozsah nařízené přesčasové práce 150 hodin ročně, 8 hodin týdně. Nad tento rámec se lze se zaměstnancem dohodnout na dalších přesčasových hodinách. Celkově nesmí přesčasová práce překročit v průměru 8 hodin týdně po dobu 26 týdnů po sobě jdoucích. Znamená to tedy, že dohodnutá práce přesčas může v tomto případě činit max.58 hodin ((26x8)-150)? Děkuji.

 • Daň z nabytí nemovitých věcí

   01.02.2017 19:59  |   02.02.2017 10:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu. Od května 2016 mám "smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy" a složené dvě zálohy na koupi nového bytu. Ve smlouvě je uvedena celková cena bytu, ale neřeší, kdo bude platit daň z převodu. Zástupce developera mi tvrdí, že nic navíc už platit nebudu a daň se mě netýká. Vím ale, že daň je 4% z kupní ceny a od konce roku 2016 má povinnost ji platit kupující, tedy já. Domnívám se, že by prodejce měl v konečné "kupní smlouvě" tuto změnu zohlednit a doplatek bytu snížit o 4% z celkové ceny a já tato 4% odvést jako daň finančnímu úřadu. Nebo se mýlím? Děkuji

 • Podílové spoluvlastnictví

   21.01.2017 15:31  |   23.01.2017 10:22   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. CHtěl jsem se zeptat- jsem spoluvlastníkem nemovitosti a zahrádky s popdílem 1/4. Vzhledem ke zdravotním problémům jsem si před rokem sehnal bezbarierový byt a v nemovitosti již nebydlím. Dva zbylí spoluvlastníci se domluvily zrušily pojištění nemovitosti jež byla léta zavedena prý z důvodu, že je drahá. Na pozemku zahrádky, která je přes ulici je nějaká firma a provádí nějakou stavební činnost. Na dotaz prý byla zahrádka pronajata stavební firmě, která si tam postaví stavební buňky k nedaleké stavební činnosti. Spoluvlastník tam provádí různé stavební úpravy Na dotazy mi bylo odpovězeno, že tam nebydlím a že mi potom nic není. Chci se zeptat i když oni jsou ve většině tak zda je v pořádku, že mně o ničem neinformují. Nehrozí mi nějaké zbavení vlastnických práv. s důvodu nemožnosti ovlivování dění na spolumajetku. Děkuji za odpověď.

 • Publikace smluv

   13.01.2017 03:01  |   13.01.2017 09:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Nevím, jestli píšu na správné místo, ale prosím odpověď. Moje tchýně pani Jarmila Macků žila 10 let u své matky ve Vendolí . Ta přenechala mé tchýni domek a nějaká pole. Ta dala na naléhání a prodala je panu Jiřímu Chaloupkovi. Vzhledem k tom. že byli přáteli a naše babička neměla ponětí jaké jsou ceny půdy ,spoléhala na čestné jednání pana Chaloupky. Bohužel pole mělo cenu 320000Kč a on ho od ní koupil za 50000 Kč. Později ji pole odmítl vrátit. Ale píši vám hlavně pro to ,že mám ještě otázku. Babička je ve velmi špatném zdravotním stavu a předává mám co ji ještě zůstalo. Tvrdí, že má ještě nějakou smlouvu (nemůže ji ale najít)která má být splacená snad v roce2023. Prosím tedy o vaši odpověď zda je možné tuto smlouvu dohledat, nebo zda ji také zhrábnul nenažraný pan Chaloupka. Předem děkuji za vaši odpověď. Monika Macků

 • Výpověď nájemní smlouvy

   18.12.2016 09:20  |   19.12.2016 09:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Bydlím v bytě RPG a protože mají dost vysoké nájmy, zažádala jsem o přidělení bytu v Městské realitní agentuře, kde jsou nájmy asi o polovinu nižší. Byt nám byl přidělen a já se tedy potřebuji z RPG odstěhovat. Podala jsem výpověď z nájmu s tříměsíční výpovědní lhůtou i s odůvodněním, ale protože mám s nimi smlouvu na dobu určitou, bylo mi oznámeno, že mou výpověď nemusí uznat. Je to prosím možné a jak se dál zachovat pokud se tak stane? Děkuji za odpověď Kvapulinská

 • Nájem

   15.12.2016 13:50  |   15.12.2016 14:05   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  dobry den,sepisuji smlouvu s podnajemnikem na byt v RD...v dome jsou dve bytove jednotky ale jen jeden meric el a vody...potrebovala bych vedet jak ve smlouve formulovat ze vyuctovani je provadeno jednou rocne vzdy kdyz prijdou energetici a vodari odecitat energie atd(presne datum neznam) ale dle majitelky to nelze zmenit,vzdy celoplosne obchazi celou vesnici a ve vzorech smluv je uvedeno ze vyuctovani probiha k poslednimu dni v roce...a pak jeste mame ropeni na tuha paliva tak jak formulovat ve smlouve ze uhli plati najemce a podnajemce na polovinu samozrejme mnozstvi je na domluve a take ohledne dreva jak napsat ze podnajemce je povinen zajistit urcite mezry dreva na zimu?dekuji za odpoved

 • Prodej nemovitosti

   02.12.2016 14:04  |   05.12.2016 12:11   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, v zari jsme s obci uzavreli smlouvu o koupi pozemku, ve ktere je vyslovne uvedeno, ze dan z nabyti nemovitosti plati prodavajici. Zadost o vklad na katastr byl ale proveden az v listopadu. Dle zakona bychom tedy poplatnikem dane meli byt my, jako kupujici. Vznika nam dle smlouvy pravni narok na to, aby nam prodavajici, tedy obec, tuto dan vyrovnala/doplatila?

 • Podílové spoluvlastnictví

   28.11.2016 19:01  |   29.11.2016 09:36   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím potřeboval bych radu ohledně následující situace: Moje matka žije s jejím manželem v rodinném domě. V domě mají oba dva hlášeno trvalé bydliště. Jelikož jsou oba dva v insolvenci, musel jsem v aukci vydražit podíl který matčin manžel měl (zemřela jeho sestra a on zdědil část majetku a jeho nemovitý majetek musel do aukce). Jsem tak vlastníkem 1/6 dané nemovitosti.Matka s jejím manželem nevlastní žádný podíl na nemovitosti. Plánujeme můj podíl na matku přepsat ale až po skončení insolvence - až doplatí veškeré závazky. Nyní se ale vyskytl problém. Na nemovitosti jsou další spoluvlastníci - další sourozenci manžela mé matky. Mají podíly: 1/14, 27/84, 5/42 a 27/84. Majitelka jednoho podílu o velikosti 27/84 chce po matce nesmyslné peníze za to že tam bydlí, a vyhrožuje že uvidí - nikdo ale neví co plánuje. Objekt je rozdělen na 2 bytové jednotky - jednu obývá matka s manželem, a druhou matky manžela bratr - tam nejsou žádné problémy. Zmiňovaná majitelka 27/84 podílu zde nebydlí. Pro nás je nyní důležité aby zde matka s manželem mohla bydlet ještě, do doplacení svých dluhů - mají zde zařízené bydlení a v blízkosti práci - která jim umožňuje splácet dluh. Zajímá mne jestli je možné aby jsem nějak zajistil, jako spoluvlastník aby zde mohla matka s manželem bydlet zcela legálně? (Mohu jim např. nemovitost pronajmout za např. nulový nájem bez souhlasu ostatních spoluvlastníků?) - na nemovitosti se neužívají prakticky žádné společné prostory, a především dotyčná bydlí zcela jinde a matka s manželem jí níkterak neškodí. moc děkuji za odpověď s pozdravem Lukáš Martinec

 • Nájemné, převod vlastnictví

   09.11.2016 15:45  |   10.11.2016 10:06   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chci darovat nájemní dům synovi. Z domu pobírám měsíční nájemné,který bych rád pobíral dále. Je možné dům darovat a zároveň si ponechat příjmy z nájmu a dále platit daň z příjmu a uplatnit odpis hmotného majetku , nebo to není možné? Děkuji za odpověď.

 • Věcné břemeno cesty

   07.11.2016 10:33  |   07.11.2016 10:55   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, máme dům, který je šířkou přes celou parcelu. Za domem je zahrada, na kterou jsme jezdili po cestě, která patří do majetku sousedů. Užívali jsme tuto cestu 50 let a více. Sousedé si nyní cestu oplotili a tím nám zamezili vjezd na naši zahradu. Jiná možnost, jak se dostat autem na zahradu není. (Věcné břemeno před revolucí nikdo neřešil a po revoluci už sousedé nechtěli podepsat.) Můžeme se nějak bránit? Předem děkuji za odpověď IK

 • Odvolání právního úkonu

   08.10.2016 11:16  |   11.10.2016 13:18   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  dobrý den-26.9.2016 jsem zažádal o starobní důchod-lze tuto žádost stornovat??

 • Insolvence, ručení

   05.10.2016 09:26  |   05.10.2016 10:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Mám otázku,která se týká auta. Mám přítele,který je v registru dlužníků,a vypsána insolvence. Jelikož potřebuje k plnění závazků auto,chce si koupit na ručitele,ručitele má. Myslíte že to auto dostane,když bude ručitel s ním. Děkuji za odpověď.

 • Darovnání, dohoda

   28.09.2016 22:26  |   29.09.2016 13:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu, jak formulovat podmínku v darovací smlouvě, kdy by otec chtěl převést svou nemovitost sice na obě dcery, ale protože jedna žije v cizině a ověření jejího podpisu by bylo složitější, převedl by nemovitost na jednu dceru s podmínkou, že obdarovaná se s tou druhou dcerou vyrovná (otec bude v domě bydlet i nadále, do své smrti). Takže k vyrovnání by došlo až poté, buď v případě prodeje nemovitosti nebo pokud by ji chtěl užívat někdo z rodiny obdarované. Děkuji předem za informaci Ilona Šajnerová

 • Podnikání

   27.09.2016 08:28  |   27.09.2016 09:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, zvažuji že bych si zřídil půjčovnu motocyklů cca 2-3kusy a chtěl jsem vědět, co vše to obnáší. Jaký ŽL, jaké pojištění proti škodám, jak by měli byt napsané nájemní smouvy a co vše musí obsahovat pro případ škod. Kdo platí škody, jestli vyplácí pojišťovna a pak se to vymáhá po vynikovi nebo jak? Nevim, přesně kam dotaz směřovat je to všeobecně. Děkuji alespoň za nějaké info. S pozdravem Jiří.

 • Zástavní právo, převod nemovitosti

   25.09.2016 15:12  |   26.09.2016 11:49   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat...chtěli bychom koupit kousek pozemku od souseda na přistavění místnosti. On má na barak hypotéku a ručí s ním... jak rešit tuto situaci? děkuji Zdychyncová

 • Dorování

   21.09.2016 11:19  |   21.09.2016 11:28   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu k darovací smlouvě, kdy otec chce převést nemovitost na dvě dcery, z nichž jedna žije v cizině. Jaké jsou potřeba od této dcery dokumenty, aby mohla být uzavřena darovací smlouva a následně převod na katastru nemovitostí?

 • Bezdůvodné obohacení

   08.09.2016 10:36  |   08.09.2016 14:38   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Vlastníme stavbu (garáž), která leží na pozemku města. Nový městský architekt nedoporučil odprodej pozemku vlastníkům stavby. Kupovali jsme stavbu v domnění, že je na zaplaceném pronajatém pozemku. Co se stane pokud nepodepíši smlouvu o nájmu pozemku? Prosím o odpověď, popřípadě jak postupovat dále, mohou mě donutit podepsat nájemní smlouvu(stavbu vlastním již 5 let). S pozdravem

 • Hypotéka, zástavní právo

   19.08.2016 13:23  |   19.08.2016 13:35   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mám dotaz ohledně zástavní smlouvy. Kupjeme s přítelem byt, který budeme financovat 80% hypotékou - nemáme čím ručit, takže musíme zastavit kupovanou nemovitost, ale prodávající nám nechce podepsat zástavní smlouvu. Nikdo včetně našeho fin. poradce neví, proč by to nechtěl podespat... Jako řešení nám nabídl, že byt nejprve převede na nás a až budeme zapsáni na katastru, tak byt zastavíme a pošleme mu peníze, toto řešení mi však přijde rizikové a zlouhavé a my jsme chtěli tuto záležitost vyřešit do konce října, protože od litopadu platí daň z nabytí nemovitosti kupující. Prosím, jaký na to máte názor. Děkuji.

 • Předčasné splacení hypotéky

   18.08.2016 13:20  |   19.08.2016 13:32   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nový zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru se vztahuje i na hypoteční úvěry, které byly uzavřené před účinností tohoto zákona (například v roce 2009)? Jedná se možnost splatit hypoteční úvěr předčasně bez současných sankcí 5-10%, které nyní banky běžné účtují. Chci refinancovat hypotéku rok před ukončením fixace. Pokud počkám do prosince 2016 bude to už bez té sankce, jen uhradím náhradu za účelně vynaložené náklady? Děkuji za odpověď. Veronika A.

 • Insolvenční řízení, oddlužení

   15.08.2016 08:21  |   15.08.2016 14:23   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Zdravim, minulý rok někdy v září jsem nakupoval přes Aukro, ale bohužel jsem naletěl podvodníkovi. Poslal jsem mu necelých 15 000,-Kč, ale zboží, které jsem kupoval, jsem nikdy neviděl. Po dohodě s ním mi slíbil, že mi dluh splatí po měsíčních splátkách včetně nějaké náhrady. Cca první 2 měsíce splácel (poslal mi celkem 3000,-), pak na nějakou dobu zas splácet přestal, už nevím, z jakého důvodu. Dohodli jsme se, že od března tohoto roku mi začne znovu splácet a domluvili jsme se, že mi celkem vrátí 20 000,-Kč. První dvě splátky po 2000,- Kč přišly v dohodnutý termín, ale v květnu opět platit přestal, a to až doteď. Dluží mi tedy ještě zbývajících 16 000,-Kč. Někdy v červenci mi psal, že prý přišel o práci. Nyní už prý ale má novou práci. Minulý týden ve čtvrtek byl u insolvenčního správcem ohledně osobního bankrotu. Do 14 dnů by měl mít vypracovaný návrh insolvence. Podle něho se tedy buď mohu přihlásit jako věřitel (až mu soud schválí návrh insolvence), nebo počkat, jestli to nevyřeší nějak jinak, ale to čekám už rok, a nijak to zatím vyřešeno nebylo. Co mám tedy dělat, mám se přihlásit jako věřitel? Co to pro mě bude znamenat? Předem děkuji za všechny rady.

 • Bezdůvodné obohacení

   12.08.2016 11:48  |   15.08.2016 14:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,chtěla bych vědět,jestli je možné vymáhat sankce,které jsou dány ze zákona.Zaplatila jsem sankci za neumožnění odečtů tepla a vody z důvodů nepřítomnosti v bytě a nepodala jsem bohužel reklamaci,mám nějakou šanci,aby SVJ tyto sankce vrátila a je možné se do 3 let ohradit proti nesprávnému vyúčtování žalobou.Děkuji za odpověď.

 • Pojistné plnění

   01.08.2016 12:59  |   01.08.2016 13:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jsem pojištěn u pojišťovny UNIQA. Uplatňoval jsem pojistné plnění denní dávky při pracovní neschopnosti. Pojistnou událost jsem pojišťovně oznámil až po skončení léčení. Pojišťovna odmítla vyplatit plnění s odkazem na VPP - zvláštní část UCZ/DDPN/14G-čl.10 odst.6.Podle tohoto ustanovení jsem nahlásil pozdě škodní událost. Občanský zákoník však stanoví lhůtu nahlášení pojistné události 3 roky. Je postup pojišťovny v souladu se zákonem? Mohu se proti rozhodnutí pojišťovny odvolat? Děkuji K.P.

 • Převod bytu, přeplatek

   22.07.2016 10:44  |   26.07.2016 15:08   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,chtěla bych vědět,jestli je možné vymáhat po prodeji bytu v době vyúčtování služeb zpět přeplatek od nového majitele,na který mám doklad o zaplacení a kdy nebyl před prodejem proveden odečet tepla a vody z důvodu,kdy jsem neměla finance na úhradu mimořádného odečtu,ale byl zapsán protokol o spotřebě při předání bytu.Děkuji za odpověď.

 • Dědické řízení

   13.07.2016 16:49  |   18.07.2016 13:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mám dotaz. Cizí osoba v závěti mě odkázala finanční majetek a movitý. Byt ovšem propadl státu a já jsem se dověděla, že mám platit notářský poplatek i z bytu. Pro mne je to nepochopitelné, ale nejsem odborník, tak bych chtěla mít jasno. Velký dík Olga Moltašová

 • Náhrada škody

   23.06.2016 08:31  |   24.06.2016 12:43   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali má soused právo reklamovat následky rekonstrukce v bytě i po dvou letech. Tvrdí, že kvůli naší rekonstrukci (před dvěma lety) mu v bytě přestaly fungovat světla (přeříznutá elektřina), ale ozval se až teď, protože měl v bytě nájemníky, co ho o tom prý neinformovali. Mimochodem je podezřelé, že vlastníkovi bytu nájemníci nesdělí, že nefunguji světla v několika místnostech; podezřívám neoficiální nájem a v bytě má pravděpodobně vedenou elektřinu hliníkem (byt z 1990), která taky časem má odejít. Má právo na nárok?

 • Nájem, drobné opravy

   06.06.2016 10:39  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, babička je nájemcem bytu a v noci jí začal kapat kohoutek u vany. Voda protekla do prodejny pod jejím bytem. Majitel zařídil výměnu kohoutku a posléze informoval babičku, že zaplatí jak samotný kohoutek, tak i škodu způsobenou v prostorech pod jejím bytem – 1500 Kč za vymalování. Zajímalo by mě, zda babička musí škodu uhradit nebo zda je to povinnost majitele. Babička je přeci nájemcem bytu, proč by měla platit něco, co není její (kohoutek) a z bytu si to pak ani nemůže odnést. Není chybou pronajímatele, že se o koupelnu vůbec nezajímá a nechává jí v devastujícím stavu? Předem děkuji za odpověď.

 • Nájem, změna právní formy

   02.06.2016 08:39  |   06.06.2016 10:26   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Podnikáme v restauraci,kterou máme v nájmu,platíme měsíční nájemné.Tento objekt patří ministerstvu vnitra,tedy státu.Uvažujeme o změně z OSVČ na společnost s ručením omezeným/s.r.o./.Musíme se nejdříve zeptat pronajímatele,jestli na základě této změny nám přepracuje nájemní smlouvu,resp.žádat o jeho souhlas.Nebo stačí jen oznámení o provedení této změny. A pronajímatel toto musí respektovat a přepracovat stávající nájemní smlouvu,nebo sepsat novou .Předem děkuji za odpověď.S pozdravem J.Němečková

 • Splátkový kalendář

   26.05.2016 11:45  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si banka při běžném spotřebitelském úvěřu může stanovit splátkový kalendář (rozložení jistiny a úroku) jaký chce, nebo zda výše jistiny, kterou klient splácí vychází z nějakého vzorce, který musí být dodržován. Setkal jsem s úvěry v podobné výši kde u jednoho je měsíční splátka 5200 Kč (3500Kč jistina a 1700Kč úrok) u druhého splátka 4300 (1300 Kč jistina a 3000 Kč úrok). V obou případech se jedná o počáteční měsíce splácení. Pokud bude chtít klient předčasně splatit, v druhém případě bude značná část úroků uhrazena velmi brzy, je toto v pořádku a je splátkový kalendář plně v kompetenci banky nebo se musí řídít nějakými regulemi při stanovování splátkového kalendáře. V obou případech se jedná renomované bankovní domy. Děkuji za odpověď.

 • Darování, SJM

   22.05.2016 20:38  |   23.05.2016 10:16   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,chtěl bych se informovat o tom zda je možné když moje žena před rokem dostala darovací smlouvou od své maminky poslední čtvrtinu rodinného domu ho nyní celý darovat mě jako jejímu manželovi.Ona půjde brzy na mateřskou a chtěla by aby jsem se o dům staral výlučně já a ona neměla další starosti.A jak by to bylo v případě požadování vrácení daru od její maminky ???Děkuji za odpověď

 • Dědické řízení

   12.04.2016 06:51  |   12.04.2016 13:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Můj otec zemřel min rok v listopadu.Žil s přítelkyní.Já jsem jeho jediná dcera.Dnes jsem se dozvěděla,že pozústalost je už uzavřená.Mně,ale nedošlo žádné vyjádření ani jsem nebyla pozvaná(kontaktovaná)k notářce.Proto bych se chtěla zeptat,zda je možno někde nakouknout do nějakého spisu do výpovědi,bývalé přítelkyně otce?Mám nárok na to být kontaktována,jako jediná dcera mého zesnulého otce od notářky?Jelikož paní notářka se mi neozvala a já jsem se dočetla na internetu,že bych měla být kontaktována.Vím,že měl i hodnotný majetek a peníze na účtu.Je možné,že přýtelkyně mého zesnulého otce mě neuvedla?Měla mě notářka vyhledat? Mám takový pocit.Viděděná jsem nebyla.Měla jsem s otcem dobré vztahy. Dá se zpětně něco zjistit,nebo kam bych se mohla obrátit popř na koho? Děkuji předem. S přátelským pozdravem Petra

 • SJM, dědění

   11.04.2016 13:55  |   11.04.2016 14:10   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mám byt 1+1, které jsem získala v dědictví po zemřelém otci před 5 lety (tedy v době manželství). Nyní se budu rozvádět. Počítá se tento byt do společného jmění manželů, budu se muset s manželem za tento byt nějak vypořádat? děkuji

 • Vypořádání SJM

   05.04.2016 09:31  |   05.04.2016 09:45   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, mám dotaz ohledně platnosti dohody o úpravě vzájemných majetkových poměrů a bydlení pro dobu po rozvodu. Rozsudkem soudu jsem byli s manželem rozvedeni. Soud nás rozvedl i na základě dohody, kterou jsem oba podepsali (dohoda kontrolována právníky jak mými, tak bývalého manžela) V dohodě je uvedeno, že já zajistím vyvázání manžela z hypotéky na dům, který zůstal v mém vlastnictví, a dalšího úvěru na bydlení (což v současné době proběhlo), on si přepíše trvalé bydliště na jinou adresu, kde v současné době bydlí. Součásti dohody bylo i finanční vyrovnání, kdy bývalý manžel dostal část peněz při nabytí právní moci rozsudku a další část peněz bude dostávat po dobu 5ti let ve splátkách, vždy jednou za rok, k výročí rozvodu. Já jsem svoji část dohody splnila (vyvázání z hypotéky, zaplacení dohodnuté částky) a samozřejmě mám v úmyslu splácet po dobu pěti let i dohodnutou částku jednou za rok. Bývalý manžel si ještě nepřepsal trvalé bydliště. A teď přišel s tím, že peníze, které mu mám dávat ve splátkách po dobu 5ti let chce najednou a hned. Jinak že se prý vrátí do domu (na katastru už je dům přepsaný ze SJM pouze na mě) vrátí mi peníze , které dostal jednorázově hned po rozvodu, ponížené o částku, kterou zaplatil na nájemném v novém bytě, kam se odstěhoval a napadne dohodu, o majetkovém vyrovnání. Je toto vůbec možné? Nerada bych se dostala do situace, že na něj budu volat policii, aby ho vykázala z pozemku a domu, který mu nepatří (ale má tam trvalé bydliště) Děkuji za odpověď Lenka

 • Darování věci nemovité

   01.03.2016 13:53  |   01.03.2016 14:46   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, po otcově smrti jsme s maminkou zdědily každá polovinu chaty - maminka by nyní po 40 letech chtěla její polovinu přepsat na mě. Co pro to máme obě udělat a jaké úřady máme kontaktovat? Děkuji za odpověď. Iva

 • Odstoupení od smlouvy

   25.02.2016 09:38  |   25.02.2016 10:13   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, nachytali jsme se s manželem(od podomních prodejců) na změnu elektřiny. Ještě jsem udělala tu hloupost, že jsem za manžela (i když o tom věděl) podepsala přímo na RWE (nový dodavatel) "ještě lepší podmínky" na dodávku elektřiny. Změna dodavatele měla proběhnou 17. 4. 2016 Po další nabídce původního dodavatele chceme od nové smlouvy odstoupit. Včera jsme dostali od RWE(nový dodavatel) akceptaci od smlouvy, ale požadují 1000 Kč jako smluvní pokutu za porušení obchodních podmínek, kterou máme zaplatit do 3. 3. 2016. Jsme oba důchodci a tak i tato částka pro nás dost znamená, proto Vás moc prosím o radu, protože bych se nerada dostala do ještě větších problémů. Na ČR 2 jsem slyšela v právní poradně, že pokud ještě změna nenastala nemůžou být zákazníci po odstoupení sankcionováni. Ještě dodávám, že elektřina je psaná na manžela. Předem děkuji za odpověď. Eva Matějová

 • Převod spoluvlastnického podílu

   19.02.2016 00:09  |   19.02.2016 10:47   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,prosím o radu. Nechala jsem si udělat odhad na dům v 9/2015,odhad jsem dělala kvůli tomu, abych mohla vyplatit menšinové vlastníky na domě.Já vlastním většinu domu. Nyní pokud bych např. vyměnila stará okna a udělala novou střechu,(nutné opravy) tak navýší mi to cenu na domě? Tím pádem, by mi už neplatil odhad ze 9/2015? Vím, že vlastníky musím s opravami seznámit.Já bych je přehlasovala.Jedná se mi o to, že menšinový vlastník nebude např.souhlasit s kupní cenou dle odhadu ze 9/2015. Já mezitím vyměním okna a přijde nový odhadce a nacenil by mi dům na vyšší částku,kvůli tomu, že jsem dala např.nová okna, a já bych posléze musela menšinového vlastníka vyplatit o víc peněz dle nového odhadu? Moc Vám děkuji za odpověď.

 • Spoluvlastnictví

   17.02.2016 08:35  |   17.02.2016 13:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím o radu.Mám starší rodinný dům, vlastním z větší části, mám tam 2 spoluvlastníky, kteří vlastní z domu a zahrady, každý jen 1/35.Jeden nechce přistoupit na prodej svého podílu dle ceny odhadu,který jme nechali udělat, chce víc peněz a druhý je mrtvý. Mrtvý nemá manželku ani děti, má údajně jen dluhy, leží to u notářky. Volala jsem jí a řekla mi, že předvolala rodinu k dědictví, ale někteří nepřišli. Kolikrát ty samé lidi bude notářka předvolávat? Je prosím nějaká lhůta k uzavření dědictví po mrtvém? Potřebujeme dělat nutné úpravy a opravy na domě a nemůžeme, neb pořád není celý dům náš. Můžete mi prosím poradit jak postupovat, abychom získali zbylé podíly? Pokud bych to dala na soud, tak může soud nařídit vlastníkovi, který nám to nechce prodat(1/35), aby nám to odprodal za cenu dle odhadu?Jak v tomhle případě by postupoval soud? A nebo nechat soudem vytyčit 1/35 z domu a nechat zapsat na katastr? Lze co se týče mrtvého dát na soud,(žádost o odkoupení podílu po mrtvém)(i když notářka ještě nemá uzavřené po něm dědictví) že bych např. dala do advokát.úschovy peníze za jeho 1/35 dle odhadu a soud by nám prodal tu 1/35 po mrtvém? Všichni dědicové se nejspíš zřeknou, protože nemá žádný majetek jen dluhy. Pokud to nepůjde, tak pokud vyměním např. stará okna za nové plastové, je to bráno jako nutná oprava na domě?a mohla bych po těchto spoluvlastnících požadovat peníze ve výši jejich podílu 1/35 z faktur?Moc děkuji za odpověď. Už si nevíme rady, dům chátrá a potřebuje nutnou rekonstrukci jako střecha apod.

 • Odmítnutí dědictví, dědické řízení

   16.02.2016 08:40  |   16.02.2016 15:33   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den píši za svou maminku 59 let.má "nepovedeného syna" 40 let a ten po vyučení neplatí sociální ani zdravotní pojištění, s maminkou se vesměs nestýká, je problémový. dotaz zní, v případě kdyby se synovy něco stalo-umřel, musela by maminka jeho dluhy na sociálním a zdravotním zaplatit? děkuji, s pozdravem Pásková

 • Věcné břemeno

   15.02.2016 13:50  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobry den, prosim o radu. Pritel koupil loni pres realit.kancelar pozemek. Ta nam zaridila i vklad na katastr. Meli jsme nyni odhadce na pozemku kvuli stavbe RD a pry mame napsane vecne bremeno bezplat.uzivani jizdy a chuze (cesta) ne k nasemu parc.cislu ale na jmeno pritele. Maji to takto jeste 2 parcely, ostatni maji spravne zaevidovane. Doporucuje nam to predelat na vecne bremeno uzivani "k parcele". Jak to ted resit? Reklamovat u RK, aby sjednala napravu? Nechceme s tim mit do budoucna potize pokud nekdo zbyly pozemek (i s cestou) koupi. Majitel je celkem rozumny, ale nechci platit za pravnika aby udelal smlouvu, podle ktere muzeme predelat udeje na katastru. Vyjadreni odhadkyne: "Ad věcné břemeno: oprávnění smluvně zajištěné je skutečně pouze pro oprávněného, tj. dle kupní smlouvy kupujícího a není možné oprávnění z věcného břemene převést na jiné osoby (toto je výslovně uvedeno i ve smlouvě). Doporučuju smluvně přeformulovat věcné břemeno ve prospěch vašeho pozemku nebo alespoň konzultaci v dané věci s právníkem." Dekuji za radu Fiedlerova

 • Exekuce, přikázání pohledávky z účtu u peněžního ú

   13.02.2016 12:33  |   15.02.2016 11:51   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Dostal jsem se do složité životní situace a mám několik exekucí . Mám dotaz na dva případy: 1. Exekuce na penzijní připojištění, může si nechat exekutor vyplatit celou mou naspořenou částku, nebo to funguje jako u bankovního účtu, že si mohu jednou požádat o vyplacení dvojnásobku životního minima? 2. Dotaz stejný ale v případě vkladní knížky, respektive teď už jsou ty peníze v nějakém fondu nebo cenných papirech, teď přesně nevím na co jsem to s babičkou převáděl když jsem to při dosažení určitého věku podepisoval. Šlo by z toho něco vyplaťit? děkuji za každou radu

 • Exekuce

   12.02.2016 01:20  |   12.02.2016 10:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, byla jsem nucena depresema zůstat rok doma. Protože že jsem věděla že nemůžu do práce, tak jsem nebyla ani registrovaná na Úřadu práce. Byla jsem bez příjmů a živena rodinou. A neměla tak placené zdravotní a sociální u něho si nejsem jistá zda je povinné(je mi 30let). Nyní přišel dopis o uhrazení zdravotního pojištění. Komunikace s úřednicí nebyla úplně korektní z její strany a hned mě dala na právní odd.Jediný co jsem se dozvěděla je že bude zaslaná výzva předzahájením exekučního řízení. Momentálně hledám práci a nemohu hned zaplatit, splátkový kalendář potřebuji dohodnout, ale moc v to nevěřím,podle toho jak rychle jsem tlačena k exekuci. 1, Chci se zeptat co to znamená výzva k předzahájením k exekuci a co bude následovat? 2, Mám možnost to nějak ovlivnit, nevím jak postupovat. A co mám dělat když bydlím u rodičů, ale doposud jsem studovala a nic v bytě není moje. Chci se vyhnout exekuci kdy příjdou do bytu zabavovat majetek, co a kam napsat abych uchránila majetek rodičů? Budu Vám moc vděčná za vyčerpávající odpověď, vše si zařizuji sama na právníka nemám finance,nevím kam jinam se obrátit pro radu. Chci se vrátit zpět do běžného života a ne zásahem exekutora na dno společnosti.

 • Bezplatná právní pomoc

   07.02.2016 01:57  |   09.02.2016 10:25   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den- co je to SOUČÁST POZEMKU JE STAVBA- defineice její a kolik je kč za m2.získáno z dědictví-1.dědic by si to mohl dát jako I SOUČÁST OBYTNÉHO DOMU s čp--/dříve vše bylo prarodiču/-za života nyní zemřelého se obytný dům převedl na bratra.Ten stavbu využívá- lze s ním ustní dohoda a uvést do dan.přiznání asi dílčího také jako I OSTATNÍ STAVBA když dům vedle ,který on vlastní není již můj . Byla to zemědělská usedlost. p-jsou vysoká sazba 6kč za m2 a nevím, da ostatní ddcové dali dan přiznání- po umrtí 2006, poslední r zaplacen. dan 2009 pak ne.nabytí právní moci dědic. usnesení na 3 díly - 25.9.2016, vklad do kn 27.11.2013. jak popostupovat-když by ted podal jeden,by kdyby nebyl zmocněnec ustanoven/může jej ustanovit notář nebo my astačí ustně?/tak když podám sama za śebe nyní díky digitalizaci pozemky v dílčím. přiznání. mohu tam uvést i tu jinou stavbu bez č.p ,zahdaru a zastav.plochu a nádvoří? Bratr by si to mohl dát jako součíst čp.,které bylo také dříve prarodiču,ale za života zemřelého se převedklo na bratra. lze nyní ustní dohoda o využití - lze přiznat jako I? součást čp. Nebo P- OSTATNÍ STAVBA - A TO JE VLATNĚ CO. DŘÍVE TO BYLO VEDENO JAKO ZEMĚDĚLSKÁ USEDLOST. NAVÍC BARTAR JI CELOU UŽÍVÁ. kdybych nyní dala dílčí přiznánína digit.pole, mám tam uvést i tu zahradu a, stavbu bez čp. a ostatní plochu- Nevím, zda brartr podal spoluvlastnické dílčí přiznání a jak to tam uuvedl. a u dedické daně je to prý jinak, kdyby nebyl splzmocněněc nebo zástupce a nyní jsem to přiznala, tak bych musela všechny roky zpětně od r 2007 a za všechny a byla by mě vyměřeno nebo musela bych zaplatit celou dan od prvopočátku, uroky z prodlení, pokuptu,penále a a to ještě za zděděná další pole- tedy za vše, co bylo zdeděno. To by byla obrovská suma.Lze na zahradu,budovu otatní a ted jakou-typ I nebo P DAN. PŘIZNÁNÍ ZPĚTNĚ a to dodatečné,kyž vlastním 1 nemovitost v dané lokalitě. Šlo by uvés ,že bratr byl a je spol. zástupce- což mi řekl, že jej notář kontaktuje a stanovil jej jako asi zástupce.Zemřelý dobu u nás a bydlel celou dobu a sourozenci se nestarali až ted po smrti ale jen o majtek a ani co stál pohřeb a ,jak to vlastně vše vzniklo- a ted bych ještě měla platit další za ně. poradte prosí. Ráda bych měla vše v pořádku. 2 sourozenec má ZTP/P - LZE UPLATNIT NA ZEJNOU STAVBU . A LZE NA JEHO NEMOVITOST I ZPTENĚ? DEKUJI ZA ODPOVEDS. PROSÍ, DA BUDET MÍT ČAS MI POMOCI DNES- ZÍTRA JE POSLDENÍ TERMÍN PODÁNÍ. DĚKUJI MOC PĚKNÝ DEN VANESA

 • Spoluvlastnictví

   03.02.2016 11:04  |   03.02.2016 12:02   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den vlastním ideální polovinu rodinného domu o dvouch bytových jednotkách, Jeden byt užívám s rodinou . Druhý majitel svou ideální polovinu ( byt ) pronajímá studentům. Vzhledem ke stáří domu...cca 80 let, je potřeba průběžně do domu investovat.Již několik let řešíme venkovní vchodové dveře, které se snad každou chvíly rozpadnou.Snažili jsme se s majitelem dohodnout, např. že budeme ukládat cca 500,-Kč měsíčně do fondu a po té se dveře zakoupí, i možnost že my zaplatíme polovinu dveří a oni druhou polovinu zaplatí ve splátkách bez navýšení.....atd.každopádně se nám nedaří s majiteli domluvit, při jakékoliv komunikaci se k problému staví laxně...na společných prostorech máme samozřejmě i osobní věci. Dveře jsou ve stavu, že na ně stačí zatlačit a vyvrátí se. několikrát se i stalo, že jsme se nemohli dostat domů...protože se zasekly. Nechce se nám tento problém řešit tak, že bychom dveře zaplatili sami, protože peníze bychom z druhého majitele nedostali. Prosím tedy o informaci, zda je nějaká povinnost pro druhého majitele tento problém řešit a zda může byt pronajímat bez našeho svolení.děkuji, s pozdravem Pásková

 • Nájem, převod vlastnického práva k předmětu nájmu

   14.01.2016 08:57  |   14.01.2016 10:05   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlíme v nájemním bytě (přes 20 let), majitel dům prodal, dozvěděli jsme se to včera náhodně při telefonátu, potřebovali jsme opravu v bytě. Tvrdí, že dům prodal už v říjnu a že už s domem nemá nic společného. Na nového majitele nám včera dal pouze e-meilovou adresu, zatím nemáme od něho žádnou reakci. Nájem platíme dále bývalému majiteli, co můžeme dělat, jak se máme zachovat? (v domě jsme jen 2 nájemníci), ostatní jsou kanceláře - v současné době prázdné. děkuji předem za odpověď

 • Odmítnutí dědictví, dědické řízení

   02.01.2016 13:14  |   04.01.2016 09:20   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Moje matka ma velké dluhy a žádný majetek nemá. Chci se zeptat, jestli dluhy mohu odmítnout u notáře, když žádný majetek nemá. Když by tato možnost byla, komu by ty dluhy přidělili. A i on kdyby odmítl dědit jestli to je vůbec možné ?? Kdyby z dědiců všichni odmítali přijmout majetek, po kom by to pak vymahali? Děkuji za odpovědi S pozdravem Aneta

 • úrok z prodlení

   05.12.2015 09:05  |   07.12.2015 09:08   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den. Půjčíl jsem 11.1.2008 firmě, kde jsem pracoval,cca 842000,- Kč a firma tuto částku průběžně po celou dobu různým způsobem splácela, přičemž poslední splátka ve výši 249000,- Kč proběhla 8.10.2015. Mám nárok na vyplacení úroků z prodlení a za jaké období ? Děkuji za odpověď. Rudolf.

 • Převod nemovitosti, hypotéka

   04.12.2015 14:38  |   07.12.2015 09:05   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde převest/prodat dům s hypotékou, pokud zde má trvalý pobyt a bydlí zde další osoba(bez věcného břemena), která se nechce dobrovolně odstěhovat? Případně jak mohu jako majitel nemovitosti zrušit teto osobě trvalý pobyt? Jak bychom měli v tomto případě postupovat? předem děkuji za odpověď

 • Dědické řízení, darování

   01.12.2015 12:09  |   01.12.2015 12:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,rodiče vlastní byt, který je napsán na tatínka i maminku. Nyní po smrti maminky bychom chtěli otázku bytu nějak řešit, tatínkovo bydlení v něm je nereálné. Jsme dva sourozenci a jeden nevlastní /nikdy jsme s ním nebyli v kontaktu/z tatínkovy strany. Může tatínek nyní přepsat byt na nás dva vlastní sourozence nebo nám ho darovat? a toho třetího/nevlastního/ z toho vyloučit? Pokud by to nešlo a půjde po maminčině smrti do dědictví, jak budou vypadat dědické podíly bytu ted za tatínkova života /kolik zůstane tatínkovi a jak se dělí část po mamince, má na ni nárok i náš nevlastní sourozenec, když není její?-jde to vůbec takto byt rozepsat/? Jak by se dělil po tatínkově smrti, spíš potom asi už jen ta jeho část-mezi kolik sourozenců, nebo na kom to záleží? Děkuji za rychlou odpověď. M

 • Odstoupení od smlouvy

   13.11.2015 10:26  |   13.11.2015 12:12   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den! Mám uzavřenou manažerskou smlouvu v souladu s ust.par.269,odst.2 obch.zák. s tím, že vztah se řídí zákonem č.513/1991 Sb. a práva a povinnosti se řídí ust.par.409 a násl.obch.zák.o kupní smlouvě. Můžu od této smlouvy odstoupit a jakým způsobem. Děkuji

 • Předčasné splacení úvěru

   05.11.2015 10:08  |   05.11.2015 10:50   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, může mi prosím někdo poradit v této věci. Ráda bych doplatila Překlenovací úvěr od Modré Pyramidy. Tento úvěr je zastavěn chalupou, původní účel byl koupě bytu. Momentálně se mění darovací smlouvou vlastník zastavěné nemovitosti, tedy té chalupy. Modrá Pyramida nechce povolit doplacení úvěru, ačkoliv bude dodána darovací smlouva. Je toto jednání MP v souladu se zákonem? Znamená to tedy, že na katastru nepůjde převést vlastnictví pokud s tím MP nebude souhlasit? Úvěr nabízíme doplatit a nový vlastník nechce podepsat zástavní právo. Nic takového v podmínkách úvěru napsáno není, tak netuším, jak toto dohledat. Moc děkuji VS

 • Jak zjistit veškeré investice do dědictví

   14.10.2015 08:25  |   14.10.2015 10:03   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, jakým způsobem zjistí notář veškeré investice, které jdou do dědictví? Je možné aby zjistil investici jednorázovou, zaplacenou například poštovní poukázkou, o které nejsou žádné smlouvy ani jiné dokumenty nalezeny po smrti investora. Existuje například nějaký registr, kde jsou všechny tyto operace zaznamenávány a dle nich je pak majetek do dědictví zahrnován? Nebo taková investice zkrátka nebude zjištěna? Předem děkuji za odpověď.

 • Darování věci nemovité

   13.10.2015 21:45  |   14.10.2015 10:01   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, matka je spoluvlastníkem několika pozemků a chce je převést (darovat) na mě. Chtěla bych se zeptat, zda musíme uzavřít mezi sebou nějakou smlouvu. Budu muset platit nějakou daň? Jak se vypočítá? Děkuji Lucie

 • výživné rozvedeného manžela

   11.10.2015 10:01  |   12.10.2015 11:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den,v roce 2009 jsem se rozvedl a platím bývalé manželce výživné ve výši 3500 Kč měsíčně. Do starobního důchodu půjdu v únoru 2016.Bývalá manželka ve starobním důchodu již je.Musím dále platit výživné, když budu v důchodu? Děkuji za odpověď.

 • Odstoupení, kupní smlouva

   10.10.2015 11:04  |   12.10.2015 10:57   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, momentálně řeším problém ohledně nepravdivého údaje v kupní smlouvě ojetého vozidla. Vozidlo Škoda Fabia Combi 1.9 TDI jsem si koupil na začátku září od soukromníka, který se zabývá dovážením aut z Německa. Ve smlouvě je uveden rok výroby vozidla 2004, nicméně podle technického průkazu, který mi vydal MÚ je auto vyrobeno v roce 2001, což bylo uvedeno i na německém technickém průkazu, čehož jsem si při prodeji bohužel nevšiml. Nejhorší ale je, že týden po koupi vozu odešel motor a následná oprava bude stát přes 20 000,- Kč. Proto by mě zajímalo, zda mám z právního hlediska nějaký nárok na odškodné, nebo alespoň zda je prodávající, který vědomě uvedl nepravdivý údaj do kupní smlouvy, povinný uhradit určitou částku z opravy vozidla. Děkuji za Vaši odpověď a případné rady jak tento problém řešit. S pozdravem R. Šebestík

 • Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost.…

   06.10.2015 22:12  |   07.10.2015 09:59   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

  Dobrý den, koupili jsme si s přítelem nemovitost. Vše již je vyřízeno nabyli jsme nemovitost a prodávající již zaplatil i daň. Právní sloužby ohledně advokátky a úschovy zařizoval prodávající. My jsme platili katastr. Teď však prodávající chce po nás zaplatit polovinu právních služeb ( advokátku a úschovu) V kupní smlouvě toto uvedeno nemáme mezi povinostmi. Mají právo to ponás vyžadovat? Děkuji za odpověd

 
« Předchozí 1 2

Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah