Čerpání dovolené

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 06.10.2017 08:12


Dobrý den, jsem zaměstnaná na střední škole. Moje pracovní náplň je zásobovač. Zároveň vykrývám volné hodiny prodeje našich vyrobených produktů na prodejně, která je součástí střediska, které zásobuji. Problém nastal se dnem 29.9.2017. Dne 28.9.2017 byl státní svátek. Vedoucí mi nařídila dovolenou na den 29.9.2017- toto mi oznámila 26.9.2017. Důvodem uvedla, že prodejna bude uzavřena. Můj dotaz je ten, jestli bylo postupováno podle Zákoníku práce a jak se můžu příště bránit, protože děti mají větší počet dnů prázdniny, jež já - mám stanový počet 25 dnů dovolené. Jestli mi každé prázdniny můžou nařídit dovolenou, ale pak stejně se nevejdu do počtu dnů prázdnin, či mi můžou nařídit neplacené volno, nebo je řešením zkrácení denního pracovního výdělku např. na 80%, popřípadě náhradní práce?? Nevím, jestli je toto správné, protože nejsem na 100% pracovním úvazku na prodejně, pouze vykrývám cca polovinu své směny prodejnu. Děkuji za radu a přeji hezký den. Chlupová Magda

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 06.10.2017 09:42


Vážená paní, otázku čerpání dovolené upravuje zákoník práce v ustanovení § 217, které v odst. 1) stanoví, že: "Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době." Z citovaného zákonného ustanovení vyplývá, že zaměstnavatel má právo za stanovených podmínek určit zaměstnanci dobu čerpání dovolené.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

výpověď smlouvy

Společnost uzavřela mým jménem (na základě plné moci) smlouvu o dodávkách energií. Smlouva je tím platná, ale účinnost nastane dnem plnění až v roce 2021. Je možno tuto smlouvu vypovědět a to z toho důvodu, že je zatím neúčinná a k žádnému plnění tedy z ní zatím nedošlo.


odpovídal(a): Redakce

pořádková pokuta - odvolání

Dobrý den, Velice bych ocenil Vaši odpověď, radu Můj otec měl před rokem potyčku se sousedem, na základě nepohodnutí. Výsledkem byly mnohočetné pohmožděniny mého otce (soused žádné zranění neměl mít). S otcem jsem byl pro jistotu v nemocnici, kde se uvedlo do zprávy, že ho měl napadnout soused. Oba účastníci tohoto incidentu byli pozváni na obecní úřad k výpovědi. Každá strana si hájí své, soused navíc uvedl několik verzí, které nebyly shodné s výpovědi v nemocnici o úrazu. Přímý viník nebyl označen a oba účastnící dostali "pořádkovou pokutu" ve výši 2500Kč a zápis to trestního rejstříku. Můj otec tuto pokutu uhradil, ale soused s pokutu uhradit nechce a odvolává se. Zajímá mě v tomto případě, jak to může dopadnout. Pokud by byla i možnost, že s odvoláním soused pokutu nezaplatí, jak to následně dopadne pro mého otce? Vrátí mu peníze i výmaz v trestním rejstříku? Upřímně v tomto případě věřím, že vzhledem k tomu, kdy nebyl označen viník, měli by obě strany dostat stejný trest. Děkuji Vám za Váš příspěvek i radu Pastyřík J.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, nenašla jsem v sekci ani tématu správnou kategorii, tak se předem omlouvám. Ráda bych se zeptala ohledně rodičovského příspěvku. Chci ho vyčerpat co nejdříve, nastavila jsem si čerpání na cca 25000 Kč měsíčně, takže příspěvek vyčerpám cca za rok. Mohu pak i nadále zůstat s dítětem doma? Kdo mi hradí sociální a zdravotní pojištění? Jak je to s umístěním dítěte do školky? V diskuzích jsem četla, že po vyčerpání příspěvku může být díte ve školce pouze 4 hodiny denně, tak nevím, zda je to pravda. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby, státní sváte

Dobrý den, pracuje jako sálová sestra v krajské nemocnici. Pracuji v nepřetržitém třísměnném provozu s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Moje týdenní pracovní doba činí 37,5 hodiny. Pokud přpadne státní svátek na pracovní den, počítá se mi to hodin, ktere mám odpracovat. Jak se tyto hodiny vykzují ve výkazu práce? Na personálním oddělení mi řekli, že si tyto hodiny musím odpracovat jiný den. Příklad, v prosinci jsou tři svátky, které případnou na všední den, mám tedy v plánu 142,5 h + 22,5 h svátků ( 165h ). O svátky na mě nevyjde žádná směna, tudíž mi bude chybět 22,5 h, nebo, budu muset ostatní týdny pracovat přesčas, aby jsem normu splnila. Kolegyně, které pracují v jednosměnném ranním provozu, si na tyto dny píšou do výkazu práce 8 neodpracovaných hodin, tudíž normu splní, i když jsou doma. Nemám stejné právo, si do těchto dní psát neodpracované hodiny, pokud tam na mě směna nevyjde, protože je omezený provoz a zaměstnavatel mě v ten den v práci nepotřebuje? Pokud si vezmu dovolenou v týdnu, kde je svátek, tak si svátek do hodin taky nezapočítáváme, nepíšu si ho do neodpracovaných hodin, kdežto kolegyně v ranním provozu si na tyto dny píšou opět 8 neodpracovaných hodin. Otázka teda zní, která norma je pro mě měrodatná, a jak si vykazovat svátky, které jsem v práci nebyla. Norma na prosinec 2019: 142,5+22,5 s placenými svátky= 22 pracovních dnů, tj 165 hodin Nebo 142,5 bez placených svátků, tj 19 pracovních dnů Děkuji za odpověď Rajkovová


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, nikde jsem nenarazila na příklad, jak postupovat v mém případě s navýšením rodičovského příspěvku. Budu ráda pokud mi objasníte jak nyní postupovat. Neměla jsem nárok na mateřskou, po porodu jsem hned pobírala rodič. příspěvek. Ten mi byl nastaven a rozpočítám povinně na 4 roky. Nyní pobírám 3 800 Kč. měsíčně. Do 4. narozenin syna (4.12.2020) mi zbývá vyčerpat cca 50 000 Kč. Nevím, zda si teď mohu na měsíc listopad a prosinec navýšit mateřskou na 7600 Kč a pak v lednu znovu na deset tisíc? Nebo respektive v únoru, jelikož změna lze učinit jednou za tři měsíce? Nebo jak postupovat? Děkuji za odpověď Zapletalová


odpovídal(a): Redakce

Prodej rukodělných výrobků na internetu bez živ. listu

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, založila jsem si na instagramu profil a chtěla bych se pokusit na něm začít prodávat bižuterii. Musím si zřizovat živnostenský list? Nebo se jít hned hlásit na úřad? A do kdy popř.? Ještě jsem nic neprodala a nevím zatím ani jestli si někdo vůbec něco koupí. Jsem na rodičovské, předtím jsem byla zaměstnaná. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Zenková


odpovídal(a): Redakce

Výběr z dispozičního účtu po změně OP

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na dotaz, když došlo k úmrtí manžela, který poskytnul dispoziční právo své manželce, která musí nechat přepsat tento údaj v občanském průkazu (manželka - vdova). Je možné, aby po tomto přepsání a s novým OP mohla nadále vybrat určitou částku v hotovosti stejně jako s "starým" OP nebo je nutné podniknout nějaké opatření? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Koupě motocyklu/problémy po koupi, nepravdivá smlouva

Koupil jsem motocykl, který se zdál při testování v pořádku, prodejce mi ještě před koupí poskytl fakturu, že byl motor repasován a je tedy jako nový. Dále dle emailové komunikace vypadalo vše perfektně. Nicméně: týden po koupi začala protíkat přední vidlice a za další týden jsem si všiml, že motor žere olej. Olej neteče pod vozidlo, nicméně se ztrácí v systému, což může znamenat špatně provedenou opravu. Dále na kupní smlouvě je rok výroby 2009, nicméně na techničáku je datum první registrace 22.08.2008(rok výroby by měl být před tímto datem tedy logicky). Vzal jsem vozidlo jen proto, že mělo být ok. Případná oprava výjde tak na 20 tisíc. Jaké mám možnosti, mohu vozidlo vrátit a nebo pouze požadovat část kupní ceny zpět? Aktuálně to je 3 týdny od koupě. V kupní smlouvě je stav zařízení uváděn jako okey. Děkuji za rady, na webu je spousty informací, ale jsou dosti rozporné.


odpovídal(a): Redakce

Reklamace zakoupeného motocyklu - problémy 3 týdny po koupi/možnosti

Dobrý den, koupil jsem motocykl, který se zdál při testování v pořádku, prodejce mi ještě před koupí poskytl fakturu, že byl motor repasován a je tedy jako nový, dále dle emailové komunikace vypadalo vše perfektně. Nicméně: týden po koupi začala protíkat přední vidlice a za další týden jsem si všiml, že motor žere olej. Olej neteče pod vozidlo, nicméně se ztráci v systému, což může znamenat špatně provedenou opravu. Dále na kupní smlouvě je rok výroby 2009, nicméně na techničáku je datum první registrace 22.08.2018(rok výroby by měl být před tímto datem tedy logicky). Vzal jsem vozidlo jen proto, že mělo být ok. Případná oprava výjde tak na 20 tisíc. Jaké mám možnosti, mohu vozidlo vrátit a nebo pouze požadovat část kupní ceny zpět? Aktuálně to je 3 týdny od koupě. V kupní smlouvě je stav zařízení uváděn jako okey. Děkuji za rady, na webu je spousty informací, ale jsou dosti rozporné.


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu

Dobrý den, potřebovala bych poradit s přítelovým dluhem. V předešlém vztahu si půjčil od banky pro rodinu přítelkyně přes 200 tisíc. Dotyčná mu podepsala přebrání peněz, a ústní domluvou bylo řečeno že dluh bude splácet. Jelikož nesplácela nic a přítel se o tom dozvěděl pozdě, rozhodl se pro insolvenci protože nebyl schopný to splácet sám a narůstali mu úroky. Momentálně je v insolvenci a splácet má ještě 2 roky. Můj dotaz se týká toho, jestli jde nějak vymáhat z dotyčné peněžní sumu i při jeho insolvenci, a jak to máme řešit. Děkuji Kůřilová



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.