Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Poradna Finance.cz

Máte dotaz z oblasti investování, pojištění, penze, daní a účetnictví, mezd nebo financování bydlení? Využijte služeb našeho poradenského centra a obraťte se na nás!

Vyhledávání v poradně

Pro pokládání dotazů se musíte nejdříve přihlásit:

Přihlášení

• Archivace účetních dokladů

06.02.2018 10:49  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji ve společnosti, která existuje od roku 1992. Vydáváme knihy. Máme společnosti dvě, s.r.o. a z.s. (donedávna o.s.), vydává občas knihy s dotacemi ministerstva kultury. Nyní nastala situace, kdy jsem kvůli tomu, že brzo vydáme nové knihy a ve skladu není místo, přeházela celý sklad a našla krabice se starými dokumenty. Tím myslím veškeré účetnictví, faktury vydané a přijaté, mzdy, dodací listy, dokumenty o komisních skladech, atp. Těch krabic je opravdu hodně, navíc v kanceláři máme desítky starých šanonů. Co z toho musíme dle zákona uchovávat? Můžu něco z toho skartovat s jistým vědomím, že nikdy nepřijde kontrola, která by se po tom ptala? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Zorka H.

• Bankovní poplatky

20.05.2017 19:01  |   22.05.2017 09:56   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám vedený účet v EUR u Reiffeisen banky. Již několikrát se mi stalo, že při výběru EUR v Německu mi byl naúčtován poplatek za tzv. konverzi měny. Jak je možné tento poplatek účtovat, když k žádnému převodu měn nedošlo? Výběr byl uskutečněn z účtu vedeného v EUR a výběr probíhal také v EUR. Děkuji za odpověď.

• Převedení účtu

16.05.2017 21:43  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci změnit banku. Jak přesunout SIPO, aby vše navazovalo a nebyla jsem "neplatič"? V nové bance mně radili, abych si vytvořila SIPO účet (klientský účet je již založen), na důchodovém mně radili, abych počkala (převod cca. 2-3. měsíce) než na účet půjdou pravidelné příjmy... U původní banky jsme raději výpověď ještě nepodali(výpovědní doba je měsíc), i když v nové bance radili dát výpověď co nejdříve. Jsem nejistá,jak postupovat? Děkuji za radu. Jana

• Šek

25.01.2016 16:32  |   30.11.-0001 00:00   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak postupovat, když jsem v dědickém řízení zdědil šek vydaný v USA na jméno mé zemřelé matky? V mé bance (GE) mi bylo řečeno, že nevyplatí šek znějící na jiné jméno, ani na základě potvrzení od notáře. Předem děkuji za jakékoliv info či pomoc.

• Spotřebitelský úvěr

23.01.2016 13:04  |   25.01.2016 09:42   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měla bych dotaz k účtování poplatků za předčasné splacení půjčky. Jedná se o neúčelovou tzv. americkou hypotéku z roku 2006. V té době byla nastavena určitá pravidla předčasného splacení, hypotéka byla posléze postoupena jinému subjektu a konečné podmínky předčasného splacení by měly podle banky být – poplatek mimo změnu fixace – 10% z mimořádné splátky, v době změny fixace – 5% z mimořádné splátky. Domníváme se, že pro tento typ hypotéky je platný zákon č. 145/2010 Sb. – tj., že poplatek za předčasné splacení nesmí být vyšší než 1 % - jedná se o neúčelovou hypotéku s částkou nižší než 1,8 milionu. Máme pravdu my nebo banka, která vyúčtovala poplatek 5 %?

• Družka, závazek, exekuce

10.12.2014 13:42  |   10.12.2014 14:27   odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den obracím se na Vás s tímto dotazem.Jednomu známému zemřela družka v roce 2009 a on za ní platí od r.2009 až doposud exekuci.Strhávají mu pravidelně částku 1.500Kč ze starobního důchodu.Ptám se,zdali na to mají právo,pokud družka nežije?Neměli ani žádný společný majetek.Děkuji Vám velice za odpověď.