Dovolená na den kdy nemám plánovanou směnu

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 23.01.2020 21:19


Dobrý den, pracuji jako recepční v sedmidenním (ne nepřetržitém) provozu, tzn máme otevřeno každý den (7-19h). Jediným dnem v roce, kdy máme zavřeno je 1.1. Střídáme se 4 - jedna raní druhá odpolední směnu, další týden další dvě taktéž. Máme pravidelně se opakující plán směn. Na první den v roce neměla žádná z nás naplánovanou směnu, bylo zavřeno. Přesto 3 z nás dostaly na 1.1. nařízenou dovolenou. Všem 4 je nám záhadou, proč paní vedoucí, která se s námi na toto téma odmítá bavit, nenapsala do plánu dovolenou právě mě, která se o takové věci nejvíc starám. Vím, že zaměstnavatel dovolenou nařídit může, ale může to být na den, kdy nemá zaměstnanec naplánovanou směnu? Zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. Děkuji za odpověď, Hejduková

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 27.01.2020 08:31


Předně bychom mohli vycházet z toho, že směny určuje zaměstnavatel. Ten je také povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny (v případě konta pracovní doby 1 týden) před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem jinak. Při rozvržení směn je povinen dodržovat požadavky zákona na nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami a na nepřetržitý odpočinek v týdnu. 

Při nerovnoměrném rozložení pracovní doby je tedy třeba hlídat především dvě věci: kolik hodin celkově zaměstnanec odpracoval a zda mu byl poskytnut zákonem daný nepřetržitý odpočinek v týdnu. Nemáme přesný rozpis Vašich směn, tedy nevím kolik je součet hodin za předmětný týden. Druhou věcí je, zda není volný den v rámci nerovnoměrného rozvržení pracovní doby tzv. nepřetržitým odpočinkem zaměstnance v týdnu dle § 92 zákoníku práce. U standardního rozvržení pracovní doby jde typicky o víkendy. U nerovnoměrného rozvržení pracovní doby musí zaměstnavatel každý týden zaměstnanci poskytnout nepřetržité volno v trvání alespoň 35 hodin. Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům či jejich části dle provozu na stejný den (obvykle neděle). 

Jestliže Vám zaměstnavatel určil dobu čerpání na den svátku, který je Vaším obvyklým pracovním dnem, není možné tento den započítat do dovolené, jak je uvedeno výše, zaměstnavatel je sice oprávněn Vám čerpání dovolené nařídit, ovšem nemůže tak činit se záměrem Vám upřít svátky a vlastně Vás ochudit o tyto dny pracovního volna. Doporučuji proto obrátit se na zaměstnavatele a upozornit ho, že tento postup není správný, a že takto nelze nařizovat a čerpat dovolenou. Pakliže by zaměstnavatel nezjednal nápravu, můžete se obrátit na inspektorát práce, který může zaměstnavateli za jeho nesprávné jednání udělit pokutu.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

změna pracovní doby zaměstnavatelem

Dobrý den, zaměstnavatel upravil pracovní dobu na jeden pracovní den. V pondělí oznámil,že v úterý posouvá pracovní dobu z 5:30 hod -14:00hod na 8:00-16:30hod.Jako důvod uvedl obavu z výpadku elektrické energie na základě nepříznivé meteorologické předpovědi. Je toto v jeho kompetenci?Ve firmě pracují zaměstnanci s pevnou pracovní dobou a pružnou pracovní dobou. Děkuji, Eva Venclová


odpovídal(a): Redakce

Vypořádání podílu

Dobrý den, prodávám svůj 1/4 podíl na nemovitosti (průmyslový objekt) zájemci, který není v okruhu spolumajitelů. Předkupní právo jsem poslala 3 spolumajitelům, kteří podíl za danou cenu nemají zájem koupit. Problémem je společný účet spolumajitelů, kam chodí pravidelně všechny nájmy a hradí se z něj společně potřebné náklady, pojistky, opravy. Jak mám ošetřit, abych po podpisu kupní smlouvy získala 1/4 částky na společném účtě, protože tam jsou naše zisky. Spolumajitelky tvrdí, že na nic nemám nárok. Je možno např. do kupní smlouvy uvést, že bude provedeno vypořádání ze společného účtu? Mám totiž obavy, že svou částku nedostanu a zůstane k dispozici dál spolumajitelům. Zájemce o koupi podílu je totiž synem jedné ze spolumajitelek. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

stavba na cizim pozemku,vydržení

Dobrý den. Mému otci pronajalo JZD v 09/1985 pozemek – ornou půdu cca 700 m2 na 15 let,pod podmínkou,že si ho oplotí.Příslušný tehdejší MNV obce vydalo otci stavební povolení ( asi bez kolaudace ) a otec ho oplotil a užíval ho.Poté byl pozemek volný ale chodili jsme na něj a sklízeli jablka a jiné ovoce,které jsme tam na začátku nájmu vysadili.Oplocení sestává z asi 30 ks ocelových trubek zabetonovaných v zemi a z drátěného pletiva.Pozemek sousedí s naším pozemkem.JZD nebylo vlastníkem onoho pronajatého pozemku.Nyní jeho skutečný vlastník tento pozemek v cca roce 2018 dal zaměřit přesně podle našeho vystavěného oplocení a k datumu 01/2020 jej prodal jako stavební parcelu. Kupující má v kupní smlouvě,že pozemek kupuje od prodávajícího i s tímto oplocením. Chtěl jsem se zeptat,zda ho takto mohl prodejce prodat,bez jakýchkoliv našich nároků.Pokud ne,zda si ho můžeme ještě takto již prodaný odebrat nebo žádat o nějakou náhradu za něj od kupce či prodejce nebo i pozemek vydržet.Dokumenty prokazující naše vlastnictví plotu stále máme ( tehdy platnou smlouvu s JZD,stavební povolení od MNV ) Děkuji Novák


odpovídal(a): Redakce

Ohlášení změny do Katastru nemovitostí

Dobrý den, prosím o informaci: Kdo ohlašuje změnu na Katastr nemovitostí při digitalizaci nově vzniklého katastrálního čísla - vlastník nebo budoucí majitel? A kdo ohlašuje změnu Katastru nemovitostí při prodeji pozemku nebo nemovitosti, prodávající nebo kupující? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. Nastoupila jsem od září 2019 do nové práce, kde pracuji ve 12h směnném provozu. Dle zákoníku práce má nárok na dovolenou zaměstnanec, který vykonával práci nepřetržitě v pracovním poměru u téhož zaměstnavatele alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Pokud neodpracuje 60 dnů v kalendářním roce, tak má nárok na poměrnou část. Já jsem měla na konci prosince odpracovaných 58 dnů, a proto mi zaměstnavatel poskytl pouze poměrnou část dovolené. Chtěla bych se zeptat jestli se 60 kalendářních dnů nerozlišuje u pracujících na 12h směny a pracujících 8h směny? Přijde mi nelogické abych jako pracující na 12h směny měla nárok na dovolenou až po odpracování 60 dní, když pracující na 8h směny bude mít 60 dní odpracovaných daleko rychleji. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup do práce při rodičovské

Dobrý den. Rodičovskou dovolenou mám do konce dubna do té doby budu také pobírat rodičovský příspěvek. Do práce jsem nastoupila 1.12. na původní pracovní smlouvu. Nyní mi chce zaměstnavatel tuto smlouvu “zmrazit” do doby než ukončím rodičák a dodatečně mi od 1.1.2020 vnutit novou pracovní smlouvu na dobu určitou na jinou pracovní pozici. Samozřejmě tím přijdu o veškeré výhody spojené s prémiemi za odpracované roky. Poradíte mi prosím v čem je problém ? Proč nemůžu zůstat v původní pracovní smlouvě? Za prosinec mi nikdo nic neřekl. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o ukončení pracovního poměru

Dobrý den, potřeboval bych od Vás poradit. Pracuji v jedné firmě 2 roky a 11 měsíců, kde jsem byl postupně povýšen až na pozici, kde nyní dělám několik měsíců. Během tohoto působení se mi však změnila kolegyně-nadřízená, která se mnou není spokojena - a jak to v životě chodí - chce mě nahradit. Tudíž jsem ještě neoficiálně byl propuštěn. Mám prosím v případě, pokud jsem nebyl nijak písemně upozorněn na pracovní nedostatky a vyzván k jejich odstranění, nárok na odstupné i v případě, že zřejmě za mě budou hledat náhradu a tudíž neuvádět důvod propuštění nadbytečnost? (například dohodou a místo slova odstupné uvést odměna). A mohou si vůbec dovolit posléze činit nějaké nekalé kroky k tomu, aby mohli uvést pracovní nedostatky jako důvod? V tuto chvíli ani nemám nastavena žádná tzv "KPI," která mám plnit a přijde mi hodně nefér je najednou utvořit jen z důvodu, abych byl odejit. Poradili byste mi prosím adekvátní řešení v takové situaci? Mám se snažit vše směřovat k dohode, kde budu mít uvedeny 3 měsíční odměny? (v případě tedy, že by mi nedali výpověd klasickou, kde mě ale nenapadá, co by uvedli jako důvod). Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v období pracovní neschopnosti

Dobrý den, náš zaměstnanec je v pracovní neschopnosti od března 2019. K datu 31.12.2019 bylo zrušeno jeho pracovní místo a zaměstnanec požádal o starobní důchod k 26.02.2020.Jakým způsobem a v jakém termínu bude možné dát výpověď z pracovního poměru? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

PPM - likvidace firmy

Dobrý den, moc bych Vás chtěla poprosit o radu. S manželem plánujeme založit rodinu (pomocí reprodukční kliniky). Pracuji ve firmě, která má problémy a je možné, že zkrachuje (proběhne likvidace). Prosím, jak je to s mateřskou, pokud budu těhotná a firma půjde do likvidace a skončí? Mám nárok na mateřskou? Děkuji moc za informace. Přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Organizační změny

Dobrý den, zaměstnavatel provedl organizační změny (viz níže). Je možné je považovat za klasickou organizační změnu s nárokem na odstupné, když úředník nepřistoupí na tuto změnu? Organizační řád ÚMČ xxxx – interní audit Předkládá: tajemník xxxxxx 18.1 Usnesení č. xxxxxx 1. RMČ schvaluje změnu organizačního řádu ÚMČ xxxxx takto: - ruší se referát interního auditu zařazený do OKS, a to s účinností k xxxxx a - zřizuje se samostatná pracovní pozice „Interní auditor/ka“ mimo organizační strukturu úřadu a přímo podřízená starostovi s tím, že zaměstnanec zařazený mimo organizační strukturu nemá postavení úředníka územního samosprávného celku. 2. RMČ ukládá tajemníkovi zapracovat změnu do organizačního řádu ÚMČ xxxxx. Předem děkuji za odpověď Ivan



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.