Dotaz ohledně okamžitého zrušení pracovního poměru

Sekce: Právní poradna | Téma: Pracovní právo

Otázka: 17.12.2021 17:16


Dobrý den, potřebuji vysvětlit tuto problematiku ohledně zrušení prac. poměru. Jde o to, že jsem se nedostavil do práce a nedal o sobě vědět. Z firmy, pro kterou jsem pracoval mi přišel na poštu dopis s okamžitým zrušením prac. poměru a v něm byly napsány i další věci a to: Že mi srazí za každý den neomluvené absence 2 dny z nároku na dovolenou za rok 2021. A v případě přečerpání dovolené jsem povinen společnosti náhradu za přečerpanou dovolenou uhradit. Dále jsem také povinen uhradit i náklady za odvedené zdravotní pojištění za neomluvenou absenci. Podotýkám, že jsem nebyl ve výpovědní lhůtě. Zkrátka jsem nepřišel do práce a neozval se po dobu 11 dní. Ve firmě jsem byl zaměstnán od 26.4. 2021 a do zaměstnání jsem se nedostavil 3.12. 2021. Zajímá mne tedy, jak může firma postupovat v případě, že už jsem žádnou dovolenou neměl. Již byla vyčerpána. Jak mi mohou krátit dovolenou, když už žádnou nemám? Znamená to pro mne i tak finanční úhradu firmě? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď: odpovídal(a): Redakce , 21.12.2021 14:14


Dobrý den,

neomluvení absence v zaměstnání má dle § 223 zákoníku práce za následek vznik práva zaměstnavatele (nikoli povinnosti) krátit zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškané směny, a to o počet neomluveně zameškaných hodin, přičemž neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn lze sčítat. Krácení má zákonné omezení, dle kterého při krácení dovolené musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů. Toto omezení, které zaměstnanci garantuje uvedenou délku dovolené, je však ve Vašem případě neaplikovatelné, neboť jste u zaměstnavatele začal pracovat na konci dubna, a tedy pracovní poměr ani nemohl trvat po celý kalendářní rok.

Zaměstnavateli vzniklo právo Vám krátit dovolenou z toho důvodu, že jste jako zaměstnanec neomluvením absence ztratil právo na dovolenou v odpovídajícím rozsahu. Jednání Vašeho zaměstnavatele, kterým by Vám za každý den neomluvené absence zkrátil dovolenou o 2 dny, je však v rozporu se zákoníkem práce. Dle výše uvedeného ustanovení se dovolená zkracuje o počet neomluveně zameškaných hodin.

Váš zaměstnavatel má však pravdu ohledně Vaší povinnosti vrátit zaměstnavateli náhradu mzdy. Dle § 222 odst. 4 zákoníku práce je zaměstnanec povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Výše uvedeným zkrácením dovolené se na Váš případ aplikuje první možnost, a tedy že jste na dovolenou (její část) právo ztratil.

Ohledně Vaší údajné povinnosti „uhradit i náklady za odvedené zdravotní pojištění za neomluvenou absenci“: Jestliže máte na mysli uhrazení záloh na pojistné, lze tvrdit, že se Váš zaměstnavatel i zde mýlí. Zákoník práce hovoří o vrácení vyplacené náhrady mzdy za dovolenou (její část), na niž zaměstnanec ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Dikce zákoníku práce je v tomto vcelku jasná a vyplývá z ní, že by mělo jít jen o skutečně vyplacené náhrady mzdy (tedy částky obdržené „v čistém“), které má zaměstnanec zaměstnavateli vrátit.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.




Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3.5
Hlasováno: 1 krát

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Nárok na rodičovský příspěvek

Dobrý den, Pracuji v Rakousku na smlouvu 9h týdně za 483€ měsíčně. Zdravotní a sociální si platím v Česku. Sociální jsem začala platit později od Ledna 2022. Chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok aspoň na rodičovský příspěvek? A pokud Ano bude potom zdravotní a sociální za mě odvádět stát? Nebo jak to funguje. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď a nevypořádání se zaměstnanci

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj bývalý zaměstnavatel, který měl prodejnu ve franschize, která mu byla odebrána dne 17.5. 21 odešel a nevypořádal se se zaměstnanci. Zbývá mě od něj proplatit dovolená a taky jsem nedostala žádné ukončení pracovního poměru (výpověď). Mám za to, že tedy pracovní poměr trvá stále. Od té doby to stále řeší inspektorát práce. Chtěla bych vědět na co přesně mám od něj nárok. Chtěla bych doplatit dovolenou, případně náhradu mzdy nebo alespoň odstupné. Jak mám podat žalobu, když inspektorát práce stále koná. Děkujiza radu


odpovídal(a): Redakce

Vyživovací povinnost na mentálně zaostalého syna

Dobrý den, zajímalo by mě, do kolika let (aspon přibližně) budu platit alimenty na svého mentálně indisponovaného syna. Je mu 18 let a nyní studuje na SOU. Skončí mi povinnost po ukončení studia, ikdyž nebude schopen si najít zaměstnání? To asi těžko, že?


odpovídal(a): Redakce

Faktura za konzultaci u finančního poradce

Dobrý den, v srpnu jsem si domluvil schůzku s finančním poradcem, ohledně sjednání cestovního pojištění. Poradce mi cestovní pojištění sjednal a domluvili jsme se, že se stanu poté jeho klientem. Po dovolené jsme měli mít schůzku, která nakonec bohužel nevyšla. Dnes mi byla poradcem zaslána faktura za konzultaci se splatným termínem. Po telefonu jsem se dozvěděl, že buď se stanu jeho klientem a nemusím fakturu platit, nebo ji zaplatím. Chci se zeptat, jestli je poradce v právu po mě chtít zaplatit sjednání pojistky takhle zpětně, když o žádném poplatku o konzultaci nebyla řeč.


odpovídal(a): Redakce

Spoluvlastnictví nemovité věci

Dobrý den, v rámci dědického řízení jsem společně s dalším příbuzným zdědil RD o dvou byt. jednotkách. V jednom od r.1980 bydlím já, druhý si po zůstavitelce ponechal příbuzný. Tento byt není od poloviny r. 2015 obýván, v současné době se zde nikdo nezdržuje,není udržován a není zde nikdo trvale hlášen. Za své finance zajišťuji topení pro celý dům, spoluvlastník se odmítá podílet na těchto nákladech, i když jsou mu doporučeně zasílány vyúčtování za topení a za další údržbu nemovitosti. Uvažuji o výměně vstupních vchodových dveří do RD, výměny okna ve společné síni u vstupních dveří, opravy septiku, výměny pojistek za jističe v elektrorozváděči. Je v těchto případech nutný souhlas spoluvlastníka ? Jak jej donutit k uhrazení dlužné částky, která se stále zvyšuje ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpověď v době pracovní neschopnosti zaměstnance

Dobrý den mám takový dotaz.Dne 13.6.2022 jsem nastoupil na neschopenku a dne 14.6.2022 byla do firmy doručena doporučeně poštou má výpověď mnou sepsaná. Podal jsem jí formou dvouměsíční výpovědní lhůtou. Dnes se mi ozval pan majitel firmy a napsal mi že takto výpověď podat nemůžu že nesmím být na neschopence.Můžete mi prosím poradit jestli jsem to udělal správně či ne?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení

Dobrý den, investoval jsem část kapitálu do dluhopisů menších firem, kvůli diversifikaci jsem investici rozdělil mezi dost firem a do každé jen malou částku. Jedna z firem se stala problematickou, majitel výrobu převedl do jiné firmy a původní předluženou firmu bez majetku poslal do likvidace. Likvidádor musel kvůli předluženosti podat insolvenční návrh, kde uvedl do seznamu závazků i držitele dluhopisů (vč. mne) s jejich pohledávkami. Majitel podepsal k emisi dluhopisů ručitelské prohlášení, že ručí svým osobním majetkem. Splatnost dluhopisů je ale až příští rok, takže po splatnosti jsou zatím jen úroky, kvůli kterým nemá smysl ručitele žalovat. Vzhledem k předluženosti z insolvence jistě žádné peníze nedostanu, leda že by se případnému insolvenčnímu správci povedlo úspěšně zpochybnit převod výroby na novou firmu, což vidím spíš jen jako teoretickou možnost. Mám k tomu 2 dotazy: 1) Jestli pro uznání mé pohledávky v insolvenčním řízení ji musím do něj extra přihlásit i přes to, že je uvedena v seznamu závazků, který je přílohou insolvenčního návrhu. 2) Pokud pohledávku do insolvenčního řízení nyní nepřihlásím, jestli si tím neuzavřu či neztížím možnost žaloby na ručitele až budou dluhopisy splatné. Vzhledem k malé výši mé investice by se mi nevyplatilo podávat žalobu samostatně, ale uvažuji o připojení k žalobě ostatních držitelů dluhopisů, pokud by se tato možnost naskytla. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Provozovna ve vlastním domě

Dobrý den, pracuji z domova. Jako přivýdělek jsem myslela, že bych mohla prodávat krmivo pro hospodářská zvířata. Bydlíme na venkově u hlavní silnice a tak jsem myslela, že by si zákazník vždy zazvonil a já bych ho obsloužila. Musím i v tomto případě mít nahlášenou provozovnu? A lze to takhle "na zazvonění" nebo musím mít pevnou otevírací dobu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Valná hromada s.r.o. s jediným společníkem

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsme společnost s r.o. s jedním společníkem – majitelem. Máme ve firmě 2 jednatele, kteří nejsou tím majitelem (majitelem je a.s.). Je v tomto případě nutné svolávat valnou hromadu k účetní závěrce? Předem mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Doložení dosavadní praxe u nového zaměstnavatele

Dobrý den, pro můj dotaz jsem nenašla příslušnou rubriku, do účetnictví zřejmě nepatří, spíše bych jej pasovala do personalistiky. Ráda bych zjistila, zda jde dosavadní získanou praxi doložit pouze na základě čestného prohlášení, pokud nemám uložené doklady více než 30 let zpátky. Personalista požaduje v osobním dotazníku doložit vše pracovní smlouvou nebo zápočtovým listem. Což samozřejmě již nemám, neboť jsem začala pracovat v roce 1981. Po "revoluci" byl jeden z mých zaměstnavatelů dokonce zlikvidován. Budu vděčná za jakoukoli nápovědu nebo přímo zodpovězení mého dotazu. Děkuji