FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA OBČANSKÉ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, jsme 4 majitelé nemovitosti a za účelem společného hospodaření jsme uzavřeli v minulosti Sdružení. Z tohoto Sdružení jsem před rokem pro neshody s ostatními vystoupila. Nyní jsem náhodně zachytila e-mail, ze kterého jsem vyrozuměla, že 3 spolumajitelé ve Sdružení se mezi sebou beze mne domlouvají a svolávají společnou schůzku, na které rozhodnou o nutných opravách v domě a rozdělení zisku z loňského roku. Pochopila jsem, že rozhodnou o všem sami a mě (1/4 majitelce) oznámí jen výsledek. Nejsem k jednání pozvána, ale i já mám stejný podíl, jako ostatní, proto si myslím, že byť budu jako menšina přehlasována, mám právo u rozhodování být. Je to správný postup? Even. co mohu dělat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydědění

Dobrý den. Chceme vydědit svoji dceru, která má nyní asi 300 tisíc Kč dluh a je nemajetná. Od nás již dostala peníze s tím,že nedostane dědictví. Dočetl jsem se, žeNový občanský zákoník, který bude účinný od 1. 1. 2014 dle současné podoby přidává nový důvod pro vydědění. Tento důvod je navázán na potomka, který je buď zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, kdy je na místě obava, že se pro potomkovy děti nezachová povinný díl. U tohoto nového ustanovení účinného od příštího roku si budeme muset počkat na rozhodovací praxi soudů pro naprostou zřejmost výkladu. Jelikož to na ni přesně sedí, poraďte prosím, jak máme postupovat. Děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví, dědické řízení

Podílové spoluvlastnictví Dobrý den,jsem vlastníkem ideální poloviny rod.domu se zahradou.Druhým vlastníkem je matka.Mám ještě bratra ,který by měl v případě úmrtí matky nárok na polovinu z matčina podílu. Do nemovitosti průběžně investuji bez přispění jak matky tak batra.Je možné nějak ošetřit, v případném dědictví ,to ,že jsem do nemovitosti investoval jen já?Matka i bratr jsou s problémem seznámeni a souhlasí s nějakou úpravou ,ale není nám známo ,jak taková úprava ,či smlouva má vypadat.Můžete nám prosím poradit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, zemřela babička a pri dědickém řízení se jejich syn podílu vzdal v prospěch dědy a dcera se dědictví nevzdala, tudíž ji náleží 1/6 nemovitosti a dědovi náleží 5/6. U dědického řízení urcili cenu 2mil. S tim ze dcera na právo na 330tis. bez ohledu na prodejní cenu. Problém je že kdyz uz děda sehnal kupce, tal jeho dcera nepodepsala prodejní smlouvu s tim že požaduje 400tis. Proto se chci zeptat kdyz bez souhlasu neni mozny prodej, jestli jako vlastnik 1/6 může požadovat nájem po vlastnikovi 5/6. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydržení

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně vlastnického práva nemovitosti. Rodiče stavěli rodinný dům někdy v roce 1965. K tomu veškerá povolení, mapy z katastru nemovitostí apod. Tento rodinný dům s pozemky do dnešní doby bezproblémově využívají. Problém nastal v době, kdy jsme loni chtěli opravit zídku a v dobré víře, opravit ji tak, abychom nezasahovali do pozemku souseda jsme zjistili, že v rámci digitalizace "nám" byl kus pozemku "odejmut" a přiřčen k pozemku souseda. Tento pozemek byl a stále je námi využíván od roku 1965 a je také přístupovou cestou na náš pozemek - rozsáhlou zahradu. Informovali jsme se na katastru a bylo nám zodpovězeno, že "takto to nakreslila digitalizace a tak to platí". Jaká máme práva? Jak postupovat? Je po těch letech, kdy část dvora a prostoru před garážemi aut tento pozemek díky digitalizace majetkem souseda? Děkuji velmi za odpověď. Blanka Šimůnková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závazek z hypotečního úvěru

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat od maminky s jejím manželem jsem dostal darem nemovitost. Maminka potom umřela a její polovina se zaplatila z pojistky. Polovina jejího manžela se stále splácí on ji teda platí (žije v domě). teď řešíme jestli nechat hypotéku na něj a nebo že bych jí převzal. Jde o to že ta jeho polovina domu se darovala kuly jeho dětem aby při případném umrtí nedostali ten dům. Kdyby k tomu došlo a měl na sebe stále tu hypotéku. Nemohlo by to být nějak napadnutelné ze strany jejich dětí s tím že by mohly dostat část domu..nebo co by bylo nejlepší řešení. děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Máme podílové spoluvlastnictví přičemž je 6 podílů stejných a 2 jsou o něco větší. Při placení do fondu oprav a údržby se nelíbí 2 spoluvlastníkům, že platí podle podílu větší část, přestože společné prostory a služby, které platíme, užívají stejně jako ostatní. V případě, že by platili stejnou částku jako ostatní, je zase nespravedlivé , že by se jejich větší podíl na majetku zveleboval na úkor ostatních. Je nějaké rozumné a spravedlivé řešení této situace ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vlastnické právo

Dobrý den, budeme s přítelem stavět rodinný dům na zahradě, kterou na něj přepíše jeho matka. I když pozemek bude napsaný na přítele, stavbu domu budu hradit také já, a proto bych se chtěla zeptat, zda je možné, aby nemovitost byla nás obou i když pozemek bude vlastnit pouze přítel a co je k tomu případně potřeba. Předem moc děkuji za odpověď. Marie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, mám dotaz k podílovému spoluvlastnictví. Dům je rozdělen na deset desetin, z toho já vlastním dvě desetiny, sestra dvě desetiny a šest desetin vlastní někdo jiný. Pokud mě se sestrou vlastník šesti desetin přehlasuje v tom, že se na domě bude opravovat např.fasáda, která není nezbytně nutná a naopak je podle mě nutné řešit havarijní stav elektřiny v domě, je moje povinnost, pokud se nedohodneme, všechny opravy na domě mu ve výši svého podílu zaplatit? Pokud by mě kvůli tomu dal k soudu, musím mu zaplatit a mohu třeba i přijít o svůj podíl na domě? A ještě pokud bych chtěla svůj byt pronajmout (dům není rozdělen na bytové jednotky), musím žádat souhlas všech vlastníků? Děkuji za odpověď. Kubešová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM

Dobrý den, ráda bycg se zteptala - budu kupovat pozemek na jehož koupi dostanu peníze od otce. Jsem vdaná a chtěla bych, aby byl pozemek pouze mým majetkem. Co pro to mohu prosím udělat? Vím snad o dvou variantách - smlouva o vyjmutí majetku ze společného jmění manželů, která musí být sepsaná u notáře, případně prý existuje možnost smlouvy/prohlášení od otce, který mně peníze daruje v přesné výši na konkrétní pozemek (číslo z katastru). Která varianta je prosím lepší případně existuje nějaká další možnost? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den, Kateřina



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Služebnost

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně věcného břemene na ČOV. Koupily jsme dvě bytové jednotky s pozemkem a odpady jsou řešeny ČOV u třetí bytové jednotky a jejím pozemku. Byt č.3 dostal věcné břemeno na ČOV, abychom ji mohly používat a můj dotaz zní : Kdo nese náklady na opravy a odběry z ČOV . Majitelka třetího bytu a pozemku, na které se ČOV nachází nebo všechny tři bytové jednotky podílem ? Elektřina je také na hodiny bytové jednotky č.3 a paní chce, abychom se na provozu podíleli. A ještě jeden dotaz. Pozemky mezi námi nejsou rozdělené, ovšem my si chceme své pozemky oplotit. Dle mého názoru bychom se měli podílet všichni, jenže oni plot nechtějí a já zase z hlediska bezpečnosti a i vlastnictví je oplocené chci mít. Prosím poraďte. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pronájem nemovitosti

Dobrý den, potřebovali bychom poradit.Půl roku jsme bydleli v Praze v malém bytě rodinného domu bez nájemní smlouvy, ze známosti, načerno. Každý měsíc jsme odváděli nájem (9000,-) + 200 Kč poplatek za internet a relativně vysoké zálohy na energie (2500,- za malý byt velikosti garsoniéry). Půlroční soužití s majiteli bylo bez větších potíží. K vystěhování uklizeného bytu a předání klíčů došlo ve čtvrtek 30.11. Žádný předávací protokol jsme nepodepisovali ani neobdrželi. Pan majitel si byt důkladně prohlédl a se slovy "OK" jsme se rozloučili. Další komunikace proběhla až dne 11.12., kdy jsme obdrželi email od manželky majitele, který byl plný sprostých slov a nadávek. Prý jsme opustili byt v naprosto nechutném stavu, špinavém a nevětraném. Prý jsme způsobili i díry v podlaze, o kterých jsme přesvědčeni, že už v bytě byly v okamžiku našeho nastěhování. Podle té ženy jsme prasata, musela po nás uklízet 2 dny a z přeplatku za energie nám nehodlá vrátit ani korunu, protože zdaleka nepokrývá všechny škody. Jsme přesvědčeni o tom, že si majitelka vymýšlí a záměrně přehání, aby nám zmíněné přeplatky nemusela vracet. V bytě jsme se moc nezdržovali a snažili jsme se s energiemi opravdu šetřit, proto bychom očekávali návrat převážné většiny výše poplatků ( poměrná část z celkem 2500,- krát 6). V dalším emailu byla částka majiteli vyčíslena na 8 000 Kč. Zdůrazněno to, že nám nic nevrátí. A výhružka, že nám dají například uhradit veškeré údajné poškození bytu (plánují vyměnit kompletně podlahu za novou...), pokud podnikneme další právní kroky proti majiteli. Což nám přijde úsměvné. Otázkou je, jak problém řešit, protože takovéto jednání si rozhodně nechceme nechat líbit. Nebyla uzavřena žádná nájemní smlouva ani odváděny daně. Napadá vás i jiný způsob, jak majitele přimět, aby nám přeplatky vrátili? Na které úřady se obrátit konkrétně? Máme podezření na další nekalé praktiky majitele na nových nájemnících. Kdybychom tento případ nahlásili příslušným úřadům, doplatí na to pouze majitelé nebo i my? A jak? Co hrozí nám a co straně majitele?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Rozhodla jsem se prostřednictvím soudu vypořádat spoluvlastnictví k nemovitosti, protože je pro mne velmi nevýhodné až šikanózní ze strany dalších spolumajitelů. Svůj podíl jsem dalším spoluvlastníkům prokazatelně, nabídla, zůstalo bez odezvy. Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: předpokládám, že žádný ze spoluvlastníků dál nebude mít zájem (dostatek financí) na můj podíl, takže soud pravděpodobně nařídí prodej v dražbě. Jak takový nařízený prodej v dražbě probíhá? Zajišťuji dražbu já coby žalobce, kdo hradí náklady na dražbu a jak to je s cenou v dražbě, jak se případně snižuje, pokud se nemovitost neprodá v prvním kole? Co se děje, pokud se v dražbě vůbec neprodá? Znalecký posudek (aktuální) určuje cenu nemovitosti na 12 mil. Kč, můj podíl je 1/4. Vznikají mi jako žalobci i náklady v soudním řízení, tedy např. že bych měla hradit náklady na právníka druhé straně? Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení věcného břemene

Dobrý den,jsme majiteli pozemku na kterém je věcné břemeno pro jízdu a chůzi.Soused si zřídil svoji vlastní příjezdovou cestu přes svůj vlastní pozemek.Jak postupovat při zrušení tohoto břemene které nás zatěžuje.I přesto,že má svůj vlastní vjezd tak stále využívá i ten náš a nedodržuje žádná pravidla ohledně zavírání brány.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda švagrová, která vlastní 1/6 rodinného domu ve kterém nežije, nestará se o jeho údržbu žádným způsobem, může po mě a mém manželovi požadovat nájemné za užívání domu. ( manžel je také vlastníkem 1/6 domu).V tomto domě žijeme společně s manželovou matkou ( vlastní 2/3 domu).Švagrová neprojevuje jakýkoli zájem o udržování nemovitosti, nechce se podílet na nutných opravách domu a okolí. ( dům nebyl nikdy udržován , jeho stáří je přes 40 let - okal z roku 1974-a nyní je nutné udělat na domu opravy tak, aby byl stále obyvatelný.Švagrová nicmémě požaduje placení nájmu od mého manžela a mě.Nevíme jak tuto situaci vyřešit.Děkuji za odpověď.Čacká


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nezletilé dítě, svéprávnost

Dobrý den, moji rodiče mají v pěstounské péči syna mého bratra. Bratr je dlouhodobě nezaměstnaný, zadlužený a jsou na něj uvaleny exekuce. Žije na ulici. Nyní si od rodičů vyžádal rodný list svého syna s tím, že mu založí bankovní účet a nechá si na něj posílat svůj invalidní důchod, aby nemusel pro důchod dojíždět do místa svého trvalého pobytu, kde nebydlí. Jemu samotnému účet už nikde nezaloží. Zajímalo by mne, jestli lze dětský účet(synovci je 10 let) zřídit, případně zda tento účet nebo pořípadě i rodný list nemůže můj bratr nějak zneužít a nezadlužit tak ještě i svého syna. děkuji mnohokrát Antonie Hraničková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náhrada škody

Na pozemek mě spadl strom který mi zničil seník. Správa a údržba silnic Jihočeského kraje,které tento strom patří,dělá mrtvého brouka. I když jsem jim poslal fotky a žádost o nahlášení škody.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Správce naší společné nemovitosti nám v létě sdělil, že je třeba opravit střechy na budovách a to buď jednu, nebo všechny za cca půl milionu. K návrhu jsem se vyjádřila pouze já, že nesouhlasím s opravami všech střech (zadlužit se), ale jen s dílčí opravou, druhá spolumajitelka souhlasila a další 2 spolumajitelky se vůbec nevyjádřily. Nyní mi správce pouze oznámil, že nakoupil materiál na opravu střech a opravy že proběhnou v roce 2018. Mám právo požadovat prokazatelný souhlas všech spolumajitelek a rozpočet, abych vůbec věděla, v jakém rozsahu se bude opravovat i můj majetek? A jak to mám provést, napsat mu? Podotýkám, že dvě ze spolumajitelek jsou jeho přímo rodinné příslušnice (žena a švagrová) a správce v této nemovitosti podniká. Přesunuje naše společné peníze cíleně do oprav jím provozovaných budov. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Koupě nemovitostí

Dobrý den, potřebovala bych vyřešit, jak převést náklady spojené s koupí nemovitosti na uživatele domu. Vlastníkem nemovitosti je matka a úvěr na koupi nemovitosti je také psán na matku. Chtěla bych písemně ošetřit skutečnost, že náklady spojené s koupí jsou hrazeny uživatelem, tedy mnou. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Jsem spolumajitelkou nemovitosti, kde manžel druhé spolumajitelky v této nemovitosti současně podniká a nemovitost nám i spravuje. Zjistila jsem, že některé položky na opravy a materiál naší nemovitosti zaplatí ze svého podnikatelského účtu a pak si je teprve dodatečně vybere z účtu našeho-spolumajitelek (kam je posíláno nájemné). Přemýšlím, proč to dělá a nevybere částku na úhradu oprav nemovitosti rovnou z našich společných peněz, ale hradí to ze svého podnikatelského účtu. Napadlo mne, zda se tímto nějak obohacuje, že si pak DPH odečte, je plátce DPH. Je moje úvaha správná a pokud ano, jedná se o podvod?