Podílové spoluvlastnictví

Sekce: Právní poradna | Téma: Občanské právo

Otázka: 07.03.2018 10:43


Máme podílové spoluvlastnictví přičemž je 6 podílů stejných a 2 jsou o něco větší. Při placení do fondu oprav a údržby se nelíbí 2 spoluvlastníkům, že platí podle podílu větší část, přestože společné prostory a služby, které platíme, užívají stejně jako ostatní. V případě, že by platili stejnou částku jako ostatní, je zase nespravedlivé , že by se jejich větší podíl na majetku zveleboval na úkor ostatních. Je nějaké rozumné a spravedlivé řešení této situace ?

Odpověď: odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr. , 07.03.2018 13:00


Není, vše záleží na dohodě, resp. rozhodnutí většinových spoluvlastníků, které však mohu menšinový spoluvlastníci napadnout u soudu. Domnívají-li se, že neoprávněně zasahuje či poškozuje jejich práva.


Tazatel bere na vědomí skutečnost, že odpovědi na jím položené otázky jsou výrazem subjektivního názoru odpovídajícího a nemusejí ve všech případech vyjadřovat jednoznačné a závazné výkladové pravidlo uvedeného problému. V případě, že by se tazatel chtěl uvedenou odpovědí a v ní obsaženou radou či názorem řídit, doporučujeme mu ještě konzultaci uvedeného problému s dalším odborníkem.
Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

DALŠÍ DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Smlouva o podnajmu

Dobry den, jsem majitelka bytu, ktery pronajimam za urcitou cenu. Vcetne ceny je voda, topeni. Zajima me, jak si mam osetrit platbu zaloh a nasledne vyuctovani po roce. Pokud cena podnajmu cini 7.500,- Kc, v cene je 1.200,- zaloha vody. A po vyuctovani mam vracet podnajmenikovi 15.000,-, prichazim tim o cenu najmu? Take, pokud bude nedoplatek , musim ve smlouve o podnajmu tuto informaci zminit? Dekuji za odpoved. Katerina Birkova


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o Rozvázání pracovního poměru

Dobrý den,pracuji jako zdrav.sestra na poliklinice,příspěvková organizace Praha7,t.č. jsem od 1.6.18 ve dvouměsíční výpovědní době,pracovala jsem v kožní ordinaci do konce )února 2018 s lékařkou,která ale ukončila k 28.2.18 PP,poté jsem chodila stále do ordinace a dodržova ordinační hodiny - podávala jsem informace pacientům,vydávala výpis z karet a zastupovala jsem v jiných ordinacích .Tyto měsíce jsem byla řádně placená dle smlouvy. V polovině května 2018 mi p. ředitel zdělil,že ho to mrzí,ale,že se nedaří sehnat zástup za kožního lékaře a pro mě nemá uplatnění a dal mi vybrat but odchod hned k 1.6.18 + 3 odstupné platy nebo dvouměsíční výpověd +3 odstupné platy-vybrala jsem si druhou možnostS voje rozhodnutí jsem dala vědět týden před koncem měsíce května 2018 a poté mi předal K 31.5.18.Dohodu o rozvázání PP?Prosím o správnosti sepsání Dohody o rozvázání PP a zda možno ještě vymahat tříměsíční odstupné?Opis Dohody--PoliklinikaP7, přísp.org.,nestátní zdrav.zařízení,dále jen zaměstnavatel na straně jedné a M.H.uzavírají po vzájemné dohodě ve smyslu ust.parag.49z.p.DOHODU-1. PP mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,sjednaný pracovní smlouvou.,. ze dne 24.1.2013 rozvazuje ve smyslu paragrafu 49 z.p.pro NADBYTEČNOST a končí dne 31.07.2018,-zde nevím zda je správně napsaný paragraf--paragraf-52? 3.Po vzájemné dohodě o ukončení PP jsme se dohodli,že výše jmenované náleží odměna ve výši dvou měsíčních průměrných platů,která bude vyplacena v červencové výplatě-měsíci červen 2018, 3.Tato dohoda byla vyhotovena ve dvou stejnopisech,z nichž jeden obdrží zaměstnavatel a jeden zaměstnanec , v Praze dne 31.5.2018 ,oba jme to podepsali.Dohoda mi byla předána k podpisu p.ředitelem-zastupcem,zaměstnavatelem přesně 31.5.18.s tím,že to takto připravili?a že to myslí dobře,že mě nechce poškodit?když jsem namítla kde je ten třetí měsíc odstupného začal mi slibovat,že nebudu muset chodit ve výpovědní době do práce- když nebude třeba a co bude navíc o to mně navýší odměnu-ajako bonus-. ŽE BUDU PNĚ PLACENÁ DLE SMLOUVY--PRACUJI NA 0,8 úvazek -t.j. bez PÁ. Dopadlo to tak,že nejsou sestry a já od 1.6.18 -14 dní jsem plně zastupovala na diabetologii a nyní mě rozepsali zástup na sono -6h až do konce PP.krom dovolené 8dní....může mi zaměst.snížit plat ve výpovědní době? výhodnější odměna nebo odstupné? zdrav. s,,která byl propuštěná v září 2017 z jiného odd.pro nekázen-dostala 3 odstupné platy ?proč mně po 5 l. práce bez problémů dávají při ukončení PP odměnu? DĚKUJI M.H.


odpovídal(a): Redakce

Spoluvlastnictví nemovitosti

Dobrý den, jako 1/4 spoluvlastník nemovitosti jsem nebyla pozvána na schůzku 3 dalších spolumajitelů, kde rozhodovali o hospodaření v nemovitosti, tudíž jsem se jí nemohla zúčastnit. Nyní jsem pouze obdržela závěr většinové dohody. Je povinností spolumajitelů mne na schůzku pozvat, když se jedná i o můj majetek? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Společná hmotná odpovědnost

Dobrý den, jak se vypočítává případná část hmotné odpovědnosti zaměstanců? Ve firmě proběhla invetura v 10/2017. Manželka nastoupila do firmy v 5/2018 a v 6/2018 zase skončila. Další inventura bude až v 10/2018. Pokud by vzniklo nějaké manko jak by se podílela manželka?


odpovídal(a): Redakce

Vrácení finančního daru - doplnění

Starý dotaz: Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 - 2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji. Doplnění: oba jsou v sočasné době v důchodu, žijí tedy jen z důchodu, ale muž který částku příbuzné daroval chce údajně dělat novou fasádu na domě atd., není tedy v žádné nouzi.


odpovídal(a): Redakce

Vrácení finančního daru

Dobrý den, v rodině máme takový problém. Moje příbuzná chodila v roce 2011 -2013 s mužem, který jí dal v roce 2012 finanční dar cca 200 tisíc na pokrytí nějakých dluhů a plateb a nesepsali žádnou smlouvu, řekl jí tenkrát, že to vrátit nechce. Pak se rozešli.Teď po letech ji navštívil jeho syn, že by chtěli peníze zpět. Jak má reagovat? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Kvalifikační dohoda

Dobrý den, chci se zeptat na dotaz ohledně kvalifikační dohody. Máme zaměstnance, který od října 2017 doteď absolvoval několik odborných školení, které stály společnost poměrně velkou sumu, která splňuje požadavek na sepsání kvalifikační dohody u prohlubování kvalifikace. Nicméně ale nic takového sepsaného mezi námi a zaměstnancem nemáme. Je možné sepsat kvalifikační dohodu i zpětně, např. od října 2017 a tam mít v dohodě vypsané kurzy, které již absolvoval i náklady které jsme uhradili a rovněž i kurzy, které bude v květnu a v červnu absolvovat? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. 


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Je potřeba zúžit SJM? Dobrý den, máme takovou delikátní situaci. Moje babička mi darovala její dům. Ale ve skutečnosti mi darovala jakoby jen půlku a za druhou půlku jsem jí koupila byt, který bude tety, s tím že babi tam dožije. Chtěla obdarovat 2 svoje dcery. Ja by jsem potřebovala tedy poradit. Byt jsem kupovala s manželem pomocí hypotéky, která je napsaná na nás oba. Tak tedy podle kupní smlouvy a podání na katastr jsme majitele oba dva. Jak se to dá udělat aby jsem to společně s manželem mohla darovat mé babičce nebo tetě aby jsme nemuseli platit daň z nabytí. Musím napřed zúžit SJM? vyvázat z toho mého manžela? a poté darovat? Nebo by to šlo udělat i jinak? Děkuji předem za odpověď. Súľovcová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Bezdůvodné obohacení

Dobrý de,pronajala jsem si byt, na zaklade mylných informací majitele.V bytě měla proběhnout rekonstrukce na náklady nájemce s tím, že se náklady budou odečítat formou ponížením nájmu.Celková částka i s pracemi je cca 70000 a majitel se distancoval. nic ponizovat nebude a najem snižovat nebude. Byt byl prakticky neobyvatelný. Mám doklady i fotodokumentaci. Mohu se tedy svych penez domahat soudně?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvence

Dobrý den, společnost je v insolvencina základě usnesení Krajského soudu. Naše firma má zájem od této spol. odkoupit nějaké zařízení, na koho se obrátit? děkuji moc SvětlanaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.