NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den, jsem v situaci, ke které nemohu nalézt jasné vyjádření. V minulém roce jsem od 1.9.2017 do 31.7. 2018 pracovala na HPP. V srpnu jsem si zdravotní pojištění platila sama jako samoplátce, od 3.9.2018 jsem nastoupila na univerzitu do doktorského studia, zdravotní pojištění za mne tedy (nově) platí "zaměstnavatel", tedy univerzita. Navíc jsem až do 19. 2. 2019 (mimo srpen 2018) byla OSVČ (vedlejší činnost), nyní mám činnost přerušenou, nicméně zálohy na zdravotní pojištění jsem platila a stále platím. Mám v tomto případě nárok na mateřskou či nikoliv? Nemohu nikde najít vyjádření, které by zahrnovalo mou situaci, vzhledem k navýšení doktorského stipendia na úroveň minimální mzdy a rozhodnutí, že za doktoranda platí zdravotní pojištění univerzita tak, jako by ho platil zaměstnavatel (v rámci úprav chápání doktorského studia nikoliv jako jen studia, ale výzkumu a vzdělávání na úrovni zaměstnání), nicméně zaměstnancem univerzity nejsem, jsem jejím studentem. Na OSSZ mi bylo řečeno, že takovou situaci nikdy neřešili a ať si prostuduju zákony, že tam vše je, ale ani z toho nejsem moudrá. Děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den, je možné aby společnost Stabil energy s.r.o.vyfakturovala spotřebu plynu za období 10.5.216-23.6.2016 až 23.4.2019 ? Doklad mužu vložit do účetnictví až pro rok 2019 ? Děkuji.
Dobrý den prosím o radu ohledně půjčky, kde společnost s.r.o. půjčí druhé společnosti s.r.o. peníze na nákup zboží, v obou společnostech je jednatel a společník stejná osoba. Je třeba účtovat i úroky z půjčky ? Děkuji moc
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat, když jsem v daňovém přiznání - u přeplatku daně uvedla chybně kód banky, název banky i číslo účtu je v pořádku. Děkuji
Dobrý den, Sudová jsem 3 roky jednu školu ale studia sama zanechala a následující semestr zkusila školu v jiném oboru i městě a po semestru zanechala i té a šla raději pracovat. Stale co se týče oboru, ve kterém bych chtěla pracovat tápu. Zkusila bych do třetice kombinovanou formu bakalářského studia, tato třetí škola však požaduje už vysoké poplatky (zbývá mi semestr v rámci studia 3+1 let zdarma). Mně napadlo, zda kdybych si ještě dokončila studium té první, bych už nemusela platit za to kombinované?
Dobrý den, v jaké výši bude vyplácena finanční hotovost při řádném ukončení kapitálového životního pojištění, jestliže pojistník zaplatil na toto pojištění 90000,-Kč a v průběhu 15-ti leté doby tohoto pojištění mu byla vyplácena celkové částka ve výši 30000,- Kč ? Děkuji
Je možné založit jeden společný manželský účet, který by při úmrti jednoho z manželů přešel celý do vlastnictví druhého z manželů ? Nebyl by součástí dědického řízení.
Dobrý den mám dotaz n a tzv. Vratku daně. Leden 2018 jsem byl na úřadu práce, od 1 února jsem zaměstnanec se standartní tříměsíční zkušební dobou. Zaměstnán po zbytek roku a až dodnes. Byl jsem 6 týdnů na nemocenské se zápalem plic a pak ještě cca 14 dní. Nevím jestli mi vznikl nějaký nárok na vrácení daně, nejsem zaměstnán celý rok a za období nemocenské? Dítě uplatňuje matka a ostatní úlevy jako ůroky úvěru nebo tak nemám. Pokud za neodpracovaný Leden nebo období nemocenské vzniká nárok na vrácení daně, musím si u naší účetní žádat o spočítání nebo je obvyklé že to spočítá automaticky. Pokud žádat tak podklady od lékaře jsem jí předával a jinak bych jí měl dodat nějaké potvrzení z Úřadu Práce? Což už nestihnu ptám se jen informativně pro příště. Děkuji.
Dobrý deň! Som slovenskou študentkou v ČR na dennom štúdiu. Mám uzavretú DPP. Nemám však české zdravotné poistenie. Stalo sa, že som ochorela a zamestnávateľ odo mňa požaduje potvrdenie od lekára "neschopenku", že som skutočne chorá a nemôžem nastúpiť do práce v nasledujúcich veľkonočných sviatkoch. Nikdy v minulosti odo mňa zamestnávateľ počas trvania mojej DPP nežiadal neschopenku. Má na to právo? Som povinná mu ju dodať? Čo ak sa rozhodnem napriek tomu, že neschopenku nemám neprísť do práce? Predpokladám, že DPP bude okamžite zrušená zo strany zamestnávateľa. Má možnosť ma nejako pokutovať, ak je v DPP uvedená 15 dňová výpovedná lehota? Za Vaše cenné rady ďakujem! Lenka
Dobrý den, prosím o pomoc při zorientování v následující situaci: Můj otec žije v USA, kde má obchodní společnost. Vystaví fakturu zahraničnímu klientovi (např. z Číny), a na této faktuře uvede jako účet příjemce můj účet v České republice, kam čínský subjekt zašle platbu. Účel takového postupu je pouze finanční podpora mě jako dcery a zmenšení počtu transakčních kroků v rámci přeposílání peněz mezi USA - ČR. Nejsem tedy žádným zástupcem americké obchodní společnosti nebo podobně, ale čistě soukromým subjektem. Může mně osobně v takovém případě vzniknout nějaká daňová povinnost? Případně na co si mám dát v takovém případě pozor? Nebo stačí pouze to, že otec odvede daně z dané faktury v USA? Děkuji za radu.
Dobry den, obchoduji s (americkymi - napr. Tesla) akciemi a zajima me, jakym zpusobem se plati dane a kolik. Plati se z kazde transakce ci z celkoveho prirustku na uctu ci jakym zpusobem? Kam se ev. obratit pro poradenstvi v tomto smeru? Dekuji.
Dobrý den, mám pocit, že jsem přišel na díru v zákonech, ale rád bych slyšel Váš názor. Představme si situaci, že student úspěšně ukončí vysokoškolské studium v např. 24 letech a jde pracovat. Pokud se ovšem zapíše na nějakou další vysokou školu, tak mu z toho plynou benefity v celkové výši přes 20 000 kč/rok, protože za studium neplatí (poplatky za 'další studium' byly zrušeny), má slevu na dani z příjmu (cca 4 000 kč za rok), jeho rodiče si jej můžou zapsat jako vyživované dítě a ponížit si daň z příjmu o min. 15 000 kč, ale třeba taky 24 000 kč(oficiálně je to student a má pod 26 let - to že pracuje na plný úvazek by nemělo vadit) s dále má student např. studentské slevy na MHD (řádově tisíce ročně v městech Praha, Brno,...) a navíc průkaz ISIC (sleva na vlaky autobusy atd.). Celkově je to řekněme 20 000 - 30 000 kč ročně za odeslání přihlášky a zapsání se, aniž by tento člověk musel jedenkrát dojít do školy. Samozřejmě, že takovýto člověk bude vyhozen, ale až o zkouškovém. Potvrzení o studiu mu ale bude vydáno na celý akademický rok. Je tato úvaha správná, nebo je v ní nějaký háček? Děkuji za odpověď.
Pro stanovení náhrady mzdy za dovolenou je rozhodující průměrný hodinový výdělek za předchozí čtvrtletí. Ten se vypočítá vydělením hrubé mzdy za 3 měsíce počtem odpracovaných hodin. Pro účely výpočtu tohoto hodinového průměrného výdělku můj zaměstnavatel odečítá z hrubé mzdy náhrady za dovolenou poskytnuté v oněch rozhodujících třech měsících. Je to správné? Hrubá mzda je definována jako souhrn všech příjmů včetně náhrad za dovolenou. Ani "kalkulačka" pro výpočet náhrady neuvádí, že by se hrubá mzda měla o něco ponížit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Můj dotaz má několik podotázek ale obecně se budu ptát "Prodej zboží a odvod dph v rámci EU" Chceme rozjet tzv. dropshipping kde je zahraniční dodavatel který odesílá zboží přímo koncovým zákazníkům (zákazník nemusí být občan žijící v ČR). 1. Musím založit sro rovnou stím, že musím být plátce dph? 2. Jaký je skutečný reálný výnos, jaké faktory mohou cenu ovlivnit legislativně? Třeba pokud koupím zboží za 100,-Kč za kolik musim prodat abych vydelal staci jen z prodane ceny odecist dph a naklady na koupi zbozi ? Zboží by šlo ze skladů v EU. Napriklad ze Spanelska do CR. 3. Pokud mám sídlo v ČR nakoupím od dodavatele v itálii a prodám do německa kde je povinnost hradit DPH? 4. Pokud zaplatim cenu s dph u dodavatele v zahranici jakym zpusobem se stim vyporadat kde mam zadat o vraceni DPH? Dekuji za odpoved!
Dobrý den, kamarádka žije už 20 let s druhem, ten má skoro rok invaliditu 3. stupně, jak mají postupovat při daňovém přiznání, má družka na druha nějaké odpočty? Nebo si má jako invalidní důchodce podat sám daň. přiznání. Děkuji.
Dobrý den, obracim se na vas s otazkou ohledne obratu pro povinnou registraci k DPH u s.r.o.: co se do něho počítá a co ne. Chtěla bych poprosit o radu. Jsem cestovní agentura a nakupuji a prodávám letenky do ruznych zemí. Letenky jsou osvobozeny od DPH dle § 67, § 68, §69 a § 70. Otázka je zda se obrat z těchto letenek započítává do obratu pro případnou povinnou registraci. Děkuji.
Dobrý den, jak se postupuje pokud zemře jeden z manželů, který neměl doplňkové penzijní spoření, pozůstalý má doplňkové penzijní spoření. Vstupuje do dědictví i částka, kterou má pozůstalý manžel na tomto spoření? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Minulý rok jsem nastoupila do práce v červenci, do června jsem byla nezaměstnaná. Roční zúčtování daně mi letos dělal zaměstnavatel, pracovní činnost jsem s ním však k 31.3.2019 ukončila. Nyní mi od něj přišel výplatní pásek, kde bylo i roční zúčtování daně, podle které mi vznikl přeplatek 12500,-, ovšem zaměstnavatel mi na daních vrátil jen 6500,-, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to možné? Neměl mi důvod nic strhávat. A částku, kterou mi vrátil na daních vím, protože jsem byla od února na neschopence, takže mi od zaměstnavatele již nemělo nic přijít. Lze popřípadě zjistit na FÚ jaký přeplatek mi vznikl, kvůli případné kontrole? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz. Jsem zaměstnanec u německé firmy, ale trvalé bydliště mám v ČR. Firma nás posílá za prací po celé Evropě. V roce 2016 jsem byl v Norsku 1,5 měsíce. O rok později mi přišel dopis z Norského úřadu, že mám zaplatit daň z příjmu a do dnešního dne mi chodí upomínky. Kontaktoval jsem mojí firmu jestli částku mám uhradit a bylo mi řečeno, že ne. A když jsem dělal řádné daňové přiznání tady v Čechách, tak jsem zdanil i příjmy z Norska. Tak by mě zajímalo co mám dělat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, do jaké odpisové skupiny zařadím mobilní dům. Předem děkuji.