FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou při čerpání dovolené v předchozím čtvrtletí

Pro stanovení náhrady mzdy za dovolenou je rozhodující průměrný hodinový výdělek za předchozí čtvrtletí. Ten se vypočítá vydělením hrubé mzdy za 3 měsíce počtem odpracovaných hodin. Pro účely výpočtu tohoto hodinového průměrného výdělku můj zaměstnavatel odečítá z hrubé mzdy náhrady za dovolenou poskytnuté v oněch rozhodujících třech měsících. Je to správné? Hrubá mzda je definována jako souhrn všech příjmů včetně náhrad za dovolenou. Ani "kalkulačka" pro výpočet náhrady neuvádí, že by se hrubá mzda měla o něco ponížit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena

Nárok na dovolenou

Dobrý den, nastoupil jsem na 100% HPP do firmy dne 6. ledna 2014 a stále zde pracuji. Podnik poskytuje 25 dnů dovolené za rok. Zajímalo by mne, jestli mám nárok na celou dovolenou za rok anebo jen na její poměrnou část, protože v lednu jsem kvůli pozdějšímu nástupu odpracoval pouze 20 dní. Předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Elena

Dovolená před nástupem na mateřskou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s dovolenu před nástupem na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 19.9. 2014 a mohu tedy na mateřskou dovolenou nastoupit 8 až 6 týdnů před tímto termínem. Kolik ale mám nárok na dovolenou, zaměstnavatel nám dává 25 dní dovolené za kalendářní rok a v tomto roce 2014 jsem nečerpala nemocenskou a stále chodím do práce, tedy k dnešnímu datu 7.5.2014, mám tedy odpracováno více jak 60 směn. Vím, že zaměstnavatel mi nemusí povolit výběr dovolené před nástupem na mateřskou, je potřeba se s ním dohodnout, ale kolik si ji mohu vyčerpat, pokud by mi to povolil, zda celých 25 dní, nebo jen poměrnou část, nebo mi ji musí proplatit, případně zda si ji musím vybrat po skončení mateřské dovolené. Předem děkuji za rychlou odpověď.


odpovídal(a): Elena

Proplacení dovolené

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat,jestli mám nárok na proplácení dovolené za období 1.1.2014-28.2.2014.K poslednímu únoru jsem dala výpověď a od 1.3.2014 jsem nastoupila do jiné firmy.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

V září jsem si podala žádost o přídavek na dítě,…

V září jsem si podala žádost o přídavek na dítě, který mně byl zamítnut z důvodu překročení 2,4x životního minima. Mzdová účetní mně za rok 2012 udělala daňové přiznání jinak jak mně ho doposud dělala. Uvádím,že jsem jen v zaměstnaneckém poměru a nemám další příjmy.Při výpočtu mé průměrné čisté mzdy jsem překročila 2,4x koeficient životního minima. Do výpočtu průměrné měsíční mzdy za rok 2012 mně úřad práce započítal vratku na dani za rok 2012,kterou jsem však fyzicky přijala až v roce 2013. Můj dotaz se týká toho jestli úřad práce postupoval při výpočtu správně. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravím, od 1.12.2013-31.1.2014 budu ve…

Zdravím, od 1.12.2013-31.1.2014 budu ve výpověďní lhůtě. Můžu si vzít v lednu třeba 10 dnů dovolené? Když se mi pak podaří najít práce třeba v únoru, tak budu u nového zaměstnavatele "ochuzen" o ty dny dovolené a nebo těch 10 dnů je bráno od starého zaměstnavatele? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mám ještě jeden dotaz,nevím,zda správně adresován…

Mám ještě jeden dotaz,nevím,zda správně adresován. Byla jsem u voleb a měla jsem ve volební dny službu 12 hod u bezp.agengury.Vedoucí mi řekla, že si směnu mám vyměnit s jinou pracovnicí.Ta deset dní o tom věděla a nereagovala, naposlední chvíli mi poslala SMS, že tu směnu vezmu, ale nedá mi svoji směnu výměnou. Přišla jsem tak v pracovním poměru o cca 700 Kč. Požadovala jsem po ní výměnu směny další měsíc, protože volby byly koncem měsíce. Napsala mi, že mám peníze z voleb, že mi směnu nedá. Můj vedoucí mi odepsal na tuto stížnost, že jsem dětinská a obtěžuji ho blbostmi. Můžete mi poradit, jak se domoci toho,co mi náleží?kleszczova@homecity.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 6…

Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou od 6/2006. v srpnu 2006 jsem měla pracovní úraz (autonehoda), byla jsem na PN asi 7 měsíců (víceméně bez následků), poté jsem plynule přešla na PN z důvodu rizikového těhotenství, porodila (5/2009), brala PPM, pak RP, pak jsem znovu porodila a brala PPM (6/2011), nyní jsem na RD a v lednu 2014 se mám vrátit do práce. Součástí a bezpodmínečnou podmínkou výkonu práce je jezdit vozem (místo výkonu práce je doma), každodenní výjezd je služební cestou. Můj dotaz zní, mohla bych uplatnit výpověď z důvodu pracovního úrazu, kdy se od nehody bojím jezdit vozem a měla bych nárok na dvanácti měsíční odstupné??? Za jakých podmínek bych toto mohla realizovat? Moc děkuji za odpověď. Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,od roku 2003 jsem pobírala plný…

Dobrý den,od roku 2003 jsem pobírala plný invalidní důchod.(po novele-III.stupeň).Nyní mě byla přiznána pouze invalidita I.stupně. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši ? Na III.stupeň jsem pobírala 6400 kč. a nyní budu pobírat 3700.kč. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před 14 dny jsem podávala dotaz : jsem…

Dobrý den, před 14 dny jsem podávala dotaz : jsem evidována na ÚP bez podpory, mám možnost pracovat na DPP do výše 4 tis. Kč. Může mi zaměstnavatel vyplácet bonusy na děti ? Dosud jsem neobdržela odpověď. 2. dotaz - zaměstnavatel chce vyplácet paušál na čistící prostředky pro zaměstnance. Jaká je výše těchto paušálu , Děkuji Radka



odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené při ukončení PP

dobrý den, chci se zeptat, když firma proplácí zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou pří skončení pracovního poměru, odvádí se z toho sociální, zdravotní i daň jako při čerpání dovolené v průběhu zaměstnání? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel mě vytáhl z pracovního úřadu a bere…

Zaměstnavatel mě vytáhl z pracovního úřadu a bere na mě dotace, smlouvu jsme dostala na neurčito, dvouměsíční výpovědní lhůta. Rozhodla jsem se po 7 měsících odejít z práce, ale podle zaměstnavatele mám povinnost zůstat rok, protože na mě bere dotace. Jak to je s těmi dotacemi a můžu podat výpověď tedy dřív nebo počkat rok. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Když je dlužník v…

Dobrý den, prosím o radu. Když je dlužník v oddlužení (pracuje a nezabavitelná částka se uplatňuje u mzdy) a má mimořádný příjem, který je povinen odevzdat na účet majetkové podstaty, má insolvenční správce z tohoto příjmu srazit jen 2/3 a zbytek vydat dlužníkovi, nebo celý mimořádný příjem podléhá oddlužení? Platí to samé pro daňový bonus? Velmi děkuji za Vaší odpověď. Hezký den. Mirka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V případě darování krve (plasmy apod.)…

Dobrý den. V případě darování krve (plasmy apod.) mám nárok na náhradu mzdy 24 hod. Ale jak je to v případě, kdy mám v jeden den mám 2 směny ranní+noční (po 9hod pauze). Obě směny dohromady přesahují 24 hodin, tudíž mi náhrada mzdy nenáleží za hodiny přesahující 24h.. Krátí se mi také pracovní norma?? Musím si ty nezaplacené hodiny napracovat??


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o pomoc v oblasti pracovního…

Dobrý den, prosíme o pomoc v oblasti pracovního práva. Zaměstankyně X.Y. má pracovní smlouvu od 1. 4. 2011 na dobu určitou do 31. 5. 2011. Poté je tato smlouva prodložená na dobu určitou - po dobu mateřské a rodičovské dovolené p. Janíkové. Po mateřské dovolené zažádala jmenovaná o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte, teda do 9. 7. 2014. V říjnu 2013 nám p. Janíková sdělila, že je opět těhotná a termín porodu je stanoven na duben 2014. Náš dotaz zní: 1. Jak postupovat správně při prodloužení smlouvy u zaměstnankyně X.Y.? Nutno napsat opět dohodu o prodloužení? Pokud ano od kdy a na jak dlouhou dobu (jde o to, že doba prodloužení určitě přesáhne maximálně možné 3 roky). Musí být v nové dohodě uvedeno - max. do ... ? Musí tam být datum max. do, nebo stačí jen po dobu mateřské a rodičovské dovolené p. Janíkové?? Nová dohoda bude uzavřena již od nástupu na PPM? 2. Anebo nemusíme psát novou dohodu ale bude platit tá stávající z roku 2011? Moc děkujeme za brzkou odpověď. B.J.


odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené za nemoc

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jaký je můj nárok na dovolenou za letošní rok 2013. Můj případ: od 13. 12. 2012 do 30. 9. 2013 jsem byla v dočasné pracovní neschopnosti a do zaměstnání jsem opět nastoupila 1. 10. 2013. Roční nárok na dovolenou u mého zaměstnavatele činí 25 dní. Mám nárok po odpracování 60 pracovních dní na celou dovolenou (počítám samozřejmě se zkrácením za nemoc). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnankyně pracovala 8 měsíců na…

Dobrý den, zaměstnankyně pracovala 8 měsíců na plný úvazek, od 9. měsíce na poloviční úvazek. Nyní čerpá dovolenou. Rozdělí se roční nárok na dovolenou: za 8 měsíců pro plný úvazek a za 4 měsíce pro poloviční úvazek, i pokud si ji vybírá již v měsíci, kdy má úvazek poloviční? Zaměstnankyně chce 13,5 dne zaplatit hodinami plného úvazku, avšak náš mzdový program toto neumožňuje. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji zjistit, jak je to s daněni…

Dobrý den, potřebuji zjistit, jak je to s daněni zaměstnanců v Německu. Je možno někde zjistit, kolik bude čistá mzda zaměstnance v Německu/po všech odvodech/, pokud vím, že roční příjem bude činit 40 000,- EUR? Děkuji za odpověď nebo alespoň odkaz na nějaký server. Moc děkuji S pozdravem Kašíková Ivana


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám tříčtvrteční úvazek, od pondělí do pátku každý den 7 hodin. Dovolená je 25 dní. Na kolik dní mám nárok? Děkuji AK


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zasílala jsem k Vám dotaz ohledně…

Dobrý den, zasílala jsem k Vám dotaz ohledně půjčení zaměstnanců. Jen se chci ještě ujistit. My si ho půjčíme, nikde ho nehlásíme, zaměstnavatel co nám půjčí zaměstnance vše odvádí, a náklady nám přefakturuje. Díky