Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.


odpovídal(a): Redakce

DPP pri registraci na úřadu práce

Dobrý den, chtěla bych ze zeptat jak vypadá situace z zaměstnáváním na dohodu o provedení práce z nezaměstnanýma, kteří jsou hlášení na ÚP. Jejich odměna z mzdy nesmí překročit částky 4950,-, ale jak je to z hodinovou sazbou? Je nějak omezená horní hranice hodinové mzdy? Předem děkuji Dorota.Z



odpovídal(a): Redakce

Dvě neúspěšně ukončená studia

Dobrý den, můj dotaz se týká dvou souběžných nedokončených magisterských oborů. V roce 2014 jsem začala studovat dva magisterské obory na dvou vysokých školách, studium obou VŠ jsem z osobních důvodů zanechala po roce a 2 měsících. Teď začínám studovat na další už 3. VŠ. Poplatky za delší studium mi budou vyměřeny už během dalšího semestru studia, protože jsem oba předchozí navazující magisterské obory ukončila jinak než řádně? Děkuji Vám za opdověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada diplomu

Dobrý den. Úspěšně jsem ukončila studium na VŠ a 1. října mě končí status studenta a chystám se jít na úřad práce. Vím, že na ÚP se má přinést i doklad o nejvyšším dosaženém studiu (v mém případě by to měl být diplom), ale promoci jsem ještě neměla. Jediný důkaz, že jsem dokončila VŠ je tak razítko v mém indexu. Chci se tedy zeptat, co mám dělat.


odpovídal(a): Redakce

Přerušení studia

PŘERUŠENÍ STUDIA Dobrý den, je mi 26 let a jsem ve velmi problematické situaci a žádám Vás prosím o radu. V současné době mám přerušené prezenční navazující magisterské studium Speciální pedagogika na fakultě pedagogické MU a 12. ledna bych měla studium obnovit. Studovala jsem ho 4 semestry a k ukončení mi chybí předmět diplomová práce dokončení. V práci mi onemocněla dlouhodobě kolegyně a mě chybí potřebný čas na výzkum. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, zda je nějaká možnost jak prodloužit přerušení studia nebo jak zjednodušeně získat ještě semestr navíc, zda je možné studium prodloužit nebo nějak rozvolnit, zaplatit si ho. Studijní řád jsem četla,ale moc moudrá z něj nejsem, proto Vás žádám o pomoc. Předem děkuji za odpověď. Marky


odpovídal(a): Redakce

Další studium

Dobrý den, ráda bych položila dotaz ohledně poplatků za studium. Jde o to, že jsem neúspěšně ukončila VŠ ve třetím ročníku. Následně jsem se na stejný obor přihlásila znovu a úspěšně dostudovala jak Bc. (během kterého jsem začala platit poplatky za delší studium), tak i Mgr. (kde jsem během celého dvouletého studia poplatky opět platila). Celkem jsem tedy studovala 3 roky neúspěšně + 5 let úspěšně. Nyní uvažuji o studiu dalšího Bc. oboru a chtěla bych se zeptat, zda v tomto studiu budu muset opět platit po celé tři roky poplatky za delší studium (nebo pouze poplatky za studium další). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na VŠ v souvislosti s pomaturitním studie

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a následující věc. Momentálně jsem studentem UP Olomouc ( od 31.8.2016 ) a bohužel zjišťuji, že obor, který jsem si vybral, je zcela mimo mou představu. Jedná se o Bc. studium. Pokud bych přešel např. na pomaturitní studium jazykové ( do jazykové školy, kde bych měl taky statut studenta), bude mi toto studium ( nikoli bakalářské) "ukrajovat" z limitu na dokončení Bc. studia ( 3+1 roků od státu) ? Pokud ne , tak kolik z limitu jsem již spotřeboval ( pokud bych studium na vysoké škole ukončil nyní ) .. nevím jestli se počítá započaté semestry, případně roky, měsíce nebo jak. Případně, která alternativa vzhledem k výše uvedeným zamýšleným krokům je vzhledem k odvodům pro mě jako studenta nejpřijatelnější ? Děkuji mnohokráte za odpověď G.


odpovídal(a): Redakce

Studium dvou škol

Dobrý den, velice by mi pomohlo objasnění principu výměry poplatků v mém případě. Ihned po SŠ jsem nastoupila do tříletého bc programu fakulty umění (FU) v Ostravě. V červnu 2016, po třech letech, jsem studium úspěšně ukončila. V tom samém měsíci jsem byla přijata jak na magisterské navazující studium téhož oboru na téže fakultě, tak na bakalářský stupeň psychologie v Brně. Toto září jsem se zapsala jak do Ostravy (mgA program) tak do Brna (bc program). V obou případech jde o studium prezenční. Mou prioritou je studium psychologie, avšak měla jsem v plánu zkusit zvládnout dostudovat i umělecký obor. Mé konkrétní dotazy zní: 1) Týká se mě placení poplatků ve 2. a 3. ročníku bc stupně psychologie (překračujících 3+1 roky bc studia hrazeného státem), přestože jsem prvního "bakaláře" zakončila diplomem? 2) Jak nejvýhodněji postupovat, kdybych zjistila, že studium obou škol nezvládám a musím své mgA studium v Ostravě ukončit? -Chápu správně, že přerušení studia na dva povolené roky mi nepomůže, protože za dva roky budu v Brně stále ještě v bakalářském stupni? -Projeví se na poplatcích, zda studium v Ostravě ukončím po třech týdnech či po celém prvním semestru či dokonce po celém prvním akademickém roce? (Nevím, jestli se mám snažit rozhodnutí uspíšit, nebo si - vzhledem k tomu, že jsem již v Ostravě stejně nevratně zapsaná do tohoto akademického roku - můžu dopřát čas na vyzkoušení studia obou škol.) 3) Pokud oslavím v posledním ročníku studia 27 let v lednu, tedy na konci zimního semestru, jak se to odrazí na poplatcích? Platím dny, kdy mi již není 26 let, oba dva semestry daného akademického roku nebo jen semestr, který započnu již jako sedmadvacetiletá? Mnohokrát děkuji, Tereza U.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní a sociální poplatky

Dobrý den, prosím o radu. Chystám se nyní si přerušit čtvrtý ročník právnické fakulty v Praze, ale pouze na jeden semestr. Nebudu tedy studentem přibližně 4 měsíce. Z hlediska financí a budoucího navázání na studium práv (únor 2017), vyplatí se mi více nyní zaplatit si zdravotní a sociální poplatky nebo se ještě přihlásit do bakalářského studijního programu na vysoké škole kde ještě přijímají studenty? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, jsem student a chtěl bych se zeptat na radu ohledně daňového přiznání. Celý rok, kromě 3 měsíců, pracuji na dohodu o provedení práce, kde mám podepsané i ,,růžové prohlášení", . Ty 3 měsíce jsem pracoval jinde a to na DPP, kde jsem již prohlášení podepsat nemohl (jelikož jsem ho měl podepsané v 1.práci),tudíž sem měl menší plat a bylo mi řečeno, že si o to můžu později požádat formou danového přiznání. Jak mám postupovat a mám nárok abych dostal slevu na studenta apod. zpátky? Záleží na výši výdělku ? Děkuji M.



odpovídal(a): Redakce

Poplatky po studiu na soukromé škole

Dobrý den, zaujíma ma , či sa v ČR doba studia na súkromnej škole, kde si platím školné, započítava do štandartnej doby štúdia na verejnej škole, hľadal som na viacerých zdrojoch, žiaľ sa mi nepodarilo nájsť smysluplnú odpoveď. Ďakujem


odpovídal(a): Redakce

Poplatek po ukončení studia

Dobrý den, letos nastupuji do 1. ročníku bakalářského studia a jsem zapsána na 2 bakalářská studia najednou. Po zveřejnění rozvrhu jsem zjistila, že časově obě studia najednou nezvládnu. jedno z nich chci tudíž ukončit. Když stihnu žádost o ukončení donést do školy ještě před začátkem zimního semestru, mohu i tak očekávat nějaké poplatky? (žádost nemusí být vyřízena hned a proto bych chvíli byla vedena jako student dvou bakalářských studií najednou) Děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, mám vystudovaného bakaláře na pedf UK. studium mi trvalo 7 semestrů. Teď se po dvou letech vracím o školy a ideálně bych chtěla začít souběžně bakaláře na FSV UK a magistra na FHS (navaz. mag.). Jaké poplatky mohu očekávat? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Půjčka kamarádce

Dobrý den, chystám se poskytnout kamarádce půjčku ve výši 2000,- Kč splatnou do konce měsíce srpna 2016 s tím, že se podepíše smlouva. Lze to takto provést když je kamarádce 17 let? mě je 19 let. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Student na HPP

Dobrý den, mám takový dotaz ohledně práce studenta na hpp, totiž jsem student a 1.6. jsem uzavřel smlouvu na hlavní pracovní poměr, nicméně zaměstnavatel mě jako studenta nikde nenahlásil musel jsem tuto povinnost hlásit já?


odpovídal(a): Redakce

Druhé bakalářské studium

Dobrý den, tento akademický rok dokončím bakalářské studium za standardní 3 roky. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s placením, kdybych chtěla jít na jiný Bc. obor? - musela bych platit už od začátku studia(a kolik?) a nebo bych ten jeden rok měla ještě zdarma? (Na Bc. obory jsou dovolené 3+1 roky studia, jestli to dobře chápu.) Co by se stalo v případě, že bych toto studium po roce ukončila? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Poplatky po nedokončeném magisterském studiu

Poplatky za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu Dobrý den, možná už byl obdobný dotaz řešený, ale nepodařilo se mi jej nikde najít. Mám dotaz ohledně poplatků za bakalářské studium po řádně nedokončeném magisterském studiu - konkrétně v případě, kdy student studuje 4 roky medicínu (tedy magisterský studijní program dle § 46 zák.č. 111/1998 Sb. dále jen ZoVŠ), poté však studium ukončí a začne studovat např. obor zdravotní sestra v bakalářském programu (dle § 45 ZoVŠ). Jak je to potom s poplatkem za studium? Musí si bakalářský obor platit, jelikož bude studentem VŠ pátý rok (což je o rok více než standardní doba bakalářského studia zvětšená o jeden rok) nebo za studium platit nemusí, protože nikdy nestudoval v bakalářském programu (a tedy dle § 56 odst. 3 ZoVŠ s odkazem na § 45 odst. 2 ZoVŠ má nárok na bezplatné studium)? (Dovolím si ještě citovat znění § 58 odst 3 ZoVŠ: Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3... Přitom dle § 45 je bakalářský program zaměřen na přípravu ke studiu v magisterském studijním programu a řádně se ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Dle mého názoru tedy není možné aplikovat první tři roky u 6letého magisterského studia jako "bakalářské studium", neboť by muselo být ukončeno SZZ...) Děkuji Vám za Váš názor a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Druhé bakalářské studium

Dobrý den, úspěšně jsem ukončila čtyřleté bakalářské studium. Studium bylo na 4 roky, takže jsem nic neprodlužovala. Nyní jsem se přihlásila na pokračující magisterské studium na 1,5 roku. Na to jsem se ale nedostala. Chtěla bych proto tento rok využít pro studium jiného bakalářského programu, který mě vždy zajímal a poté bych se rozhodla zda zkusím znovu magisterské nebo budu pokračovat v novém bakaláři. Chci se tedy zeptat jakým způsobem budu mít bakalářské studium zpoplatněno?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, potřebovala bych od Vás poradit ohledně vyměřování poplatků za souběžné studium bakaláře dvou vysokých škol. Momentálně mám za sebou dva roky školy číslo 1, kterou už teď vím, že budu studovat čtyři roky, a letos bych k tomu chtěla nastoupit na školu číslo 2., kterou plánuji studovat 3 roky. Pokud školu číslo 1 úspěšně ukončím za dva roky, tak rozumím tomu správně, že nebudu nic platit? Pokud bych školu číslo 1 studovala ještě další dva roky, tzn. 4 celkově, ale neukončila úspěšně, platila bych pouze poslední rok školy číslo 2, nebo by mi zpětně naúčtovali i první dva roky? Šlo by v takovém případě školu číslo 1 čtvrtým rokem přerušit, abych obě ukončila zároveň, ať už úspěšně nebo neúspěšně, a neplatila tak nic? Děkuji za odpověď a omlouváme se za dlouhý a matoucí příspěvek. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Vytýkací dopis

Dobrý den, Mám takový dotaz. Dostala jsem vytýkací dopis. A mám zájem o jinou práci než momentálně mám. Chtěla by jsem se tedy zeptat jak je to tedy s tím vytýkacím dopisem jestli se někam píše a nebo jestli se to nějak maže. Děkuji Vaši odpověď. S pozdravem