Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Placení školného

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mi např. v dubnu začne platit povinnost platit školné, např. v červnu studium přeruším a pak za rok zase nastoupím? Když potom v říjnu nastoupím budu muset další semestr platit až po těch 3 měsících co mi ještě do těch 6 zbývají nebo budu muset začít platit už rovnou v říjnu? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Neúspěšné ukončení studia.

Dobrý den, dnes mi prisel dopis z VŠ o ukončení studia(neúspěšně). Dopis byl poslán 8.7.2016 a je v něm uvedeno, že mám na odvolání 30 dní a po nabytí právní moci se mám dostavit do 10 dní na studijní oddělení k vyřešení všech formalit a vyzvednuti potvrzení o studiu(vyzvednutí potvrzení proč??). Nabytí právní moci znamená tedy po uplynutí těch 30 dní, tedy 8.8.2016? A do kdy jsem tedy student? Děkuji za odpověď.odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění u zaměstnaného stud

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odvádění sociálního a zdravotního pojištění ze mzdy. Jsem student a v měsíci červen jsem s nejmenovanou firmou uzavřela smlouvu na HPP (během zkouškového období). Tentýž měsíc jsem u firmy skončila, vzhledem k tomu, že jsem nebyla spokojená s podmínkami. Ze mzdy (ač jsem student) mi bylo strženo sociální a zdravotní pojištění. Můj dotaz tedy zní, zda je možné mi ze mzdy strhávat pojištění, i když v té době ho za mě hradí stát (statut student). Není to pak za mě placeno duplicitně? Jak státem, tak i firmou?


odpovídal(a): Redakce

Výsledky zkoušky

Dobrý den, požádala jsem profesorku z mé vysoké školy o správná řešení písemné zkoušky, která se mi moc nepovedla. Ani po druhé žádosti mi však nevyhověla a ani nijak nezdůvodnila proč mi správná řešení nechce sdělit. Komunikace probíhala mailem, protože bydlím daleko od místa školy. Můj dotaz zní: má učitel povinnost sdělit na požádání řešení zkoušky (i když žádám jen přes mail a nemohu se dostavit na osobní konzultaci)? Děkuji Vám.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na TUL

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na poplatek za překročení doby bakalářského studia. Studovala jsem jeden rok na uzs tul, další jeden semestr jsem studovala na ft tul, nyní jsem přijata na fp tul. Standartní doba studia jsou tři roky, proplacená délka studia jsou čtyři. Tak mě zajímá, jestli budu muset platit dva semestry navíc nebo jen jeden, jelikož jsem skončila po prvním semestru na ft tul. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na magisterském studiu

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Tři roky jsem studoval bakalářský obor, který jsem nedokončil a následně jej ukončil. V rámci té samé univerzity jsem prešel na jiný obor, jehož absolvování se mi s největší pravděpodobností povede za 1,5 roku. To znamená, že celková doba bakalářského pogramu se mi protahne na 4,5 roku, přičemž za ten půl rok už budu muset uhradit poplatek za překročení standardní doby studia. Můj dotaz ale smeřuje k tomu, jaké poplatky budu muset uhradit na magisterském studiu, ve kterém bych rád pokračoval na stejné univerzitě. Děkuji za odpověd´.


odpovídal(a): Redakce

Studenti a DPČ

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať pár otázok ohľadom študentskej brigády v ČR, pokiaľ sa jedná o slovenských študentov. Sú tam nejaké obmedzenia, ktoré treba dodržiavať? Napr. nejaký finančný limit? Koľko Dohôd o pracovnej činnosti je možné naraz podpísať, čiže koľko zamestnávateľov je možné mať? V akej miere sa potom tá mzda bude daniť? Vopred ďakujem sa odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Student a zdravotní pojištění

Dobrý den, mam dotaz, tento rok jsem navštěvovala jednoletý pomaturitní jazykový kurz a zjistila jsem že status studenta byl jen do 30.6. Od 1.9. Nastupujj na VŠ, jak by se tato situace měla resit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění věčného studenta

Dobrý den, studuji bakalářský obor již 5.rok a je mi 24 let. Zajímalo by mě,jak je to se zdravotním pojištěním? Platí ho za mě stát do 26 let, nebo platí stát zdravotní pojištění při bakalářském studiu pouze 4 roky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Obrana proti vyloučení ze studia

Dobrý den, měla jsem letos úspěšně končit studium na Fakultě informatiky v Brně - chyběl mi poslední předmět k zakončení studia, který jsem už podruhé opakovala (jednou jsem totiž dostala výjimku, která se zpravidla uděluje jednou za studium). Bohužel se mi nepodařilo dokončit předmět ani letos - vícero důvodů, ale připravovala jsem se důkladně a zvládla jsem už i horší věci, přesto je tento předmět zřejmě pořád oříšek. Avšak nejsem jediná, kdo má s předmětem problémy od té doby, co se staly změny ve vedení tohoto předmětu. Můj dotaz zní - co mohu v této situaci dělat? Dá se ještě studium nějak zachránit? Mám už i (velmi dobré) posudky na bakalářku, skutečně mi chybí jen jediný předmět a teď budu muset nejspíše zahodit 4 roky studia, které mě stálo hodně času a často taky nervů. Znovu nastoupit by se jevilo jako řešení, ale předměty mi uznají jen do určité známky, takže bych musela spoustu předmětů dělat znovu, navíc bych musela platit obrovské peníze za prodloužené studium (FI je nejdražší fakulta z celé univerzity), proto je tohle pro mě až poslední řešení (uvažuji i o jiné fakultě, kterou bych mohla odstudovat za 2 roky, pokud se mi podaří za tuto dobu splnit všechny předměty a napsat bakalářku - je takto vůbec možné odstudovat za 2 roky Bc. obor?). Dá se s tímto něco dělat? Velmi ocením každou radu. Můj druhý dotaz se týká pětiletých oborů (Mgr.). Pokud jsem vyčerpala bezplatné 4 roky na studium Bc. oboru a chtěla bych nastoupit do pětiletého Mgr - lze takto odstudovat zdarma? Vím, že na navazující Mgr. studium jsou zdarma 3 roky (2 + 1 rok), ale nevím, jak je to u čistě Mgr. oborů na pět let - jsou klasifikovány jako navazující Mgr.? Moc Vám děkuji.odpovídal(a): Redakce

Včasné ukončení studia

Dobrý den, jsem studentkou VŠ od 1.9.2015 (den zápisu), momentálně chci nastoupit na právnickou fakultu- tedy na magisterské studium (zápis koncem června). Stále se rozhoduji, zda na původní škole zůstat nebo studium ukončit. Proto se chci zeptat do kdy je nejpozději nutné studium ukončit tak, aby mi nevznikla povinnost na PF další studium později platit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Čtyřleté studium

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně poplatků na VŠ. Hledala jsem na internetu, ale to co jsem hledala jsem nenašla. Mám v plánu se letos zapsat na dvě VŠ na stavárnu a na architekturu, s tím, že bych tu architekturu chtěla jen zkusit třeba na 2-4 měsíce, jen jako takovou zkušenost. Ale bojím se, že když tedy po těch měsících studium ukončím, tak budu muset jeden zbylý rok na stavárně platit. Nevíte jak to je? Chtěla bych to zkusit jako novou zkušenost, ale nevím jestli mi to za to stojí. Platit vysokou se mi zrovna moc nechce. Předem děkuji za rady. Úsměv Jo jen ještě pro informaci, bakalář na stavební fakultě je na 4 roky. A myslím, že se proplácejí jen čtyři roky.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky na UK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky za další studium. V období od 2007 do 2011 mám odstudovaných celkem pět let neúspěšného studia (z toho 3,5 let v přímém magisterském, přičemž jsem nesložila postupovou zkoušku a 1,5 bakalářského). V letech 2011-2014 jsem studovala úspěšně bakalářské studium na FSV UK, které jsem si celé platila. Letos jsem se dostala na navazující magisterské studium na FSV UK. Chtěla bych se zeptat, zda si i toto studium budu platit? Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Placení poplatku po 26 letech

Dobrý den, v září snad zdárně dokončím Bc. titul (v červnu 2016 mi je 24 let). Pokud bych chtěla nastoupit na rok na VŠ a poté na Mgr. ukončila bych první ročník Mgr. ve 26 letech, což znamená, že poté si budu zbytek studia doplácet (rok u Mgr.). Budu platit něco za nedokončenou VOŠ, pokud bych ji studovala kvůli té překlenovací době? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zbývající počet bezplatných měsíců

Dobrý den, 16.7.2013 jsem nastoupila na ČZU(PEF), ze studia jsem byla vyloučena 21.10.2013. Mezitím jsem nastoupila na ČZU(FAPPZ) od 16.7.2013 do 9.10.2015, bohužel kvůli 1 předmětu zase neúspěšně. Podala jsem si přihlášku na FAPPZ znovu a chtěla bych studium dokončit. Kolik mi ještě zbývá bezplatných měsíců? Předtím jsem byla na prezenčním studiu, ted nastoupím na kombinované. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Rozpočítání poplatku

Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat, pokud by mi lhůta překročila např. 1 měsíc, platím poplatek za 6 měsíců nebo se částka rozpočítá? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nevydání diplomu

Dobrý den, v červnu jsem úspěšně složila bakalářské státnice a na magisterské studium jsem podmínečně přijata na zahraniční univerzitu. Poslední podmínkou je zaslat kopii diplomu s dodatky do konce července. Nicméně na mé současné univerzitě jsou promoce až v listopadu a bylo mi řečeno, že diplom nemohu dostat dříve než na konci sprna, dodatky pak až během promocí. Chci se zeptat, zda je tento postup standardní, nebo zda existuje nějaká lhůta, do které by mi měl být diplom na mé požádání vydán. Pokud diplom nedodám do zahraničí ve stanoveném termínu, bude mi znemožněno na danou univerzitu nastoupit, takže nutně potřebuji diplom dostat do konce července. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky pro absolventy slovenských škol

Dobrý deň, Chcela by som sa spýtať, či by som musela platiť poplatok za školné v prípade, že by som začala navštevovať dennú formu štúdia na území Českej Republiky. Ale, mam trvalé bydlisko na Slovensku, kde som už študovala a štandardnú dĺžku štúdia (na SR) mám teda vyčerpanú. Zaujímalo by ma teda či sa toto štúdium vzťahuje aj na Českú Republiku alebo by som mohla mať nárok na bezplatné štúdium. Ďakujem za Vašu odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Student a podnikání na vedlejšák

Dobrý den, Jsem studentem posledního ročníku SŠ a statut studenta mi zůstane, až do konce srpna. Na prázdniny jsem si našel práci pro kterou musím mít živnostenský list. Rád bych se Vás optal, zda informace na přiloženém odkazu jsou relevantní či nikoliv? Tj. že pokud mi zisk nepřesáhne 63 865 Kč, tak nemusím odvádět sociální a že v prvním roce živnosti nebudu odvádět zdravotní. A následná absence zdanění. Je to pravda? Zde je posuzovaný odkaz: http://chudystudent.cz/chudy-student-zarizuje-zivnostensky-list-krok-za-krokem/ Dále bych se Vás chtěl zeptat jakou živnost bych si měl založit, práce bude spojená s IT. Moje hodinová sazba bude 160 Kč, což za pracovní měsíc vychází 26 880 Kč. Jednoduše bych rád věděl, zda přes prázdniny nemusím odvádět nic státu. Děkuji za odpovědi, Michal Nováček


odpovídal(a): Redakce

DPČ a placení sociálního a zdravotního pojištění

Dobrý den, mám dotaz ohledně DPČ a placením sociálního a zdravotního pojištění. Jsem student VŠ a mám smlouvu na DPČ s hodinovou sazbou 110/hod. Za měsíc duben jsem odpracoval 35 hodin, tudíž za měsíc 3850. Do kalkulačky (http://student.finance.cz/prace-dane/dpc-dpp-kalkulator/) jsem zadal jako vstupní hodnotu tuto sumu: 3850. Je to správně? Další dotaz souvisí s platbou samotnou. Do které kategorie se jako studen VŠ s DPČ řadím dle tohoto seznamu (http://www.cpzp.cz/clanek/3410-0-Platba-pojistneho.html). Děkuji za odpověďPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.