Právní poradenství

Právní poradenské centrum www.finance.cz provozované ve spolupráci s ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘÍ PELÍŠEK, NAVRÁTIL & PARTNEŘI, v.o.s. vám nabízí možnost zodpovědět vaše dotazy týkající se obchodního, občanského, finančního, rodinného či pracovního práva.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY V SEKCI: PRÁVNÍ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Jak převést peníze z s.r.o.

Dobrý den,manžel plánuje nákup stroje na izolování a chce pri tom založit s.r.o., protože by stejně hned spadl do DPH. Kvůli danému stroji už si vzal úvěr. Bude jediný vlastník a jednatel s.r.o. Jak ale dostane vydělané peníze z majetku s.r.o.,aby mohl úvěr splácet jako fyzická osoba? Je to vůbec nějak možné,kromě možnosti,že si stanoví vysoký plat? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ludmila Pernická


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, od 1.1.2020 dojde k navýšení rodičovského příspěvku o 80 000Kč. Když bych si tento rok 2019 měsíčně rozpočítala dávku tak, že bych v prosinci 2019 dostala celkově již 220 000Kč, tak můžu už v lednu (kdy se vyplácí dávka za prosinec) využít peníze z těch navýšených 80 000Kč, nebo se tyhle "přidané" peníze začnou vyplácet až v únoru? A druhý dotaz: je nejvyšší možný rod. přípěvek skutečně kolem 32 000 Kč, nebo jak někde píší až 36 500Kč? Děkuji za odpovědi. Novotná



odpovídal(a): Redakce

Navýšení rodičovského příspěvku

Dobrý den chci se zeptat. V říjnu mi skončí rodičovský příspěvek. Potom se budu hlásit na ÚP. Synovi bude v prosinci 2 roky, tudíž bychom měli mít na zvýšení nárok. Mě ale zajímá jak se bude zvýšení vyplácet, jestli jednorázově nebo zase půjdu na rodičovskou dovolenou a bude se mi to vyplácet měsíčně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše daně z práce v zahraničí

Dobrý den, mám možnost pracovat v Iráku, která nemá nejspíš s ČR smlouvu o zamez. dvojího zdanění. Jaký je algoritmus na vyjednávání o platu, aby se mi to vůbec vyplatilo. Budu tam pracovat každý měsíc 2 týdny a pak 2 týdny v ČR ( možnost na dobu až 2 let). Jsem zde zaměstnankyně ve své firmě, nemám malé děti, splácím půjčku. Co by mělo být všechno v tzv.benefitech? - zdravotní a cestovní pojištění, bydlení, dopravné, odlučné??diety??., ještě cokoli jiného? Pokud tedy zdaním finance ze zahraničí v ČR - bude se mi z tohoto vypočítávat důchod? Velice děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Darovací smlouva

Dobrý den, mám darovací smlouvu dle § 2055 an. zákona č. 89/2012. Předmětem darovací smlouvy je darování obci určitá částka peněz cca 30 000,- Kč na pořízení vjezdu - komunikace k rodinnému domu. Můžu si dar odečíst v daňovém přiznání za rok 2018? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

opakovaný nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na opakovanou podporu v nezaměstnanosti,když jsem nevyčerpala celou podpůrčí dobu . Do 10.5.2017 jsem byla invalidní III.st. Od 11.5. 2017 jsem byla na podpoře do 3.9.2017 Od 4.9.2017 jsem pracovala na DPP až do 21.7.2018 Od 22.7.2018 jsem pracovala na DPČ až do 31.12.2018 Skončila mi smlouva na dobu určitou. Chtěla bych se zaevidovat na ÚP.Jsem invalidní II.st. a je mi 56 let. Děkuji za odpověd.Hana Šímová


odpovídal(a): Redakce

Školkovné - rozvod

Dobrý den, prosím Vás, pokud manželé nemají od poloviny roku společnou domácnost, může manžel uplatnit školkovné za půl roku? Mám to vypočítat poměrem z potvrzení nebo po školce chtít potvrzení pouze za půl roku? Dále jiný případ, když je potvrzení napsáno na manželku, může to otec uplatnit, když mají spol.domácnost? Nemusí potvrzení znít na toho, co je uplatňuje? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Kdy mi vrátí peníze, když jsem vrátila eshopu zboží?

Dobrý den, dovolte mi, prosím, obrátit se na Vás s dotazem. Dne 27. 12. 2018 jsem prostřednictvím e-shopu uzavřela kupní smlouvu. Dne 4. 1. 2019 jsem osobně převzala zboží na prodejně. Dne 9. 1. 2019 jsem odstoupila od kupní smlouvy uzavřené na dálku (přes internet), odevzdala zboží (v kompletním stavu) na prodejně ve 14 denní lhůtě. Obchodník vystavil, Záznam o převzetí zboží vráceného ve 14 denní lhůtě ´. Dále na tomto dokumentu obchodník, mimo jiné, uvádí, že předpokládaný datum vrácení finančních prostředků za vrácené zboží je 23. 1. 2019, zvolili jsme platbu převodem. Do této chvíle nemám peníze na svém BÚ. Můj dotaz je takový, jaké případné kroky učinit a v jaké lhůtě, pokud i nadále obchodník nesplní svou povinnost? Pokud se, pravděpodobně, obchodník ocitne v prodlení, jaký mohu požadovat zákonný úrok z prodlení, či se uplatní jiná sankce? Děkuji za Vaši odpověď. Eva K.


odpovídal(a): Redakce

Jak splatit dluh nemovitostí?

Dobrý den, půjčili jsme kamarádovi peníze. Ten nám chce dluh vrátit, ale nemá hotovost. Chce na nás přepsat pole. Stačí napsat darovací smlouvu a pak příští rok podat daňové přiznání a zaplatit daň dle odhadu ceny nemovitosti odhadcem nebo musíme uzavřít kupní smlouvu. Co vyjde na "poplatcích" výhodněji? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

mzda

Dobrý den, muže zaměstnavatel snížit zaměstnanci pracovní dobu ze 8,5 hod. na 7,5 hodiny bez souhlasu zaměstnance a pak dat mu hodinovou mzdu od 1.1 2019 miň než stanoveno zákonem s tím, že on ne pracuje 42,5 hodiny týdne? To se děje ve státní firmě. A co pák má dělat zaměstnanec?



odpovídal(a): Redakce

Musím platit darovací daň při darování domu dceři?

Dobrý den, prosím o radu týkající se darovací daně. Rozhodla jsem se připsat své dceři čtvrtinu našeho rod. domku. Jednu čtvrtinu už dcera má. Jak mám postupovat a budeme muset platit darovací daň? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.


odpovídal(a): Redakce

Náhradní volno v pevné části pružné pracovní doby

Dobrý den. Máme nově zavedenu pružnou pracovní dobu od 6 do 18 hod, pevná část od 9 do 14 hod (8 hod prac. doba s 0,5 hod přestávkou). Pracovní doba je počítána po minutách se zaokrouhlením na 5 min. (ve prospěch zaměstnavatele) a vyrovnávací období 3 měsíce. Přicházím pravidelně do práce 6.40 a odcházím 15.05 hod. tím mám např. za týden o 2 hod víc. Zaměstnavatel tvrdí, že pokud chci zažádat vyjímečně o náhradní volno v pevné části pracovní doby, mám na mysli v nutných případech a s povolením svého vedoucího, že to musí být nadděláno nařízeným (povoleným) přesčasem, že na to nelze použít jen ty běžně odpracované hodiny. Má zaměstnavatel pravdu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bezduvodne obohaceni

Dobry den. Prisel mi dopis z CEZu,ze se pri stanoveni sazby u elektriky pred 6 lety sekli a nastavili mi podnikatelskou sazbu... bohuzel jsem si toho nevsimla. Nicmene... poslali mi zpet dobropisy za 3 roky. Psali tam taky o 3 lete promlceci lhute... (viz NOZ),narazila jsem na termin "objektivni" a "subjektivni" proml.lhuta - jsou jine... a ja bych potrebovala vedet,zda mam moznost,pravo,chtit po nich uhradu i za ty prvni tri roky. ke zjisteni doslo nahodou,kazdy rok po vyuctovani tam volam a dozaduji se snizeni zaloh,i kdyz dostavam kazdy rok preplatek,vzdy mi je navysi... tedy - v tomto pripade na to prisla pracovnice CEZu,vubec jsem to netusila,nez prisel dopis. Mam za to,ze kdyz se to opakuje kazdy rok,uz by na to meli prijit davno... dale - muzu po nich chtit urok? Na netu jsem nasla,ze urok u bezduvodneho obohaceni je 7 - 8 % p.a. Moc dekuji za odpoved a pomoc.


odpovídal(a): Redakce

nárok na dovolenou

Dobrý den, prosím i informaci, jak se počítá nárok na dovolenou. U starého zaměstnavatele jsem skončila k 31.8.2018 a u nového jsem začala pracovat po víkendu dne 3.9.2018. Na kolik dnů dovolené mám nárok do konce roku. S pozdravem Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Dělení majetku při rozvodu

Mám malou firmičku/instalaterství/,kde mám hmotný a nehmotný majetek.Budu se rozvádět.Má manželka nárok na část majetku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Mzda

Dobrý den ráda bych se chtěla poradit ohledně mých výplat jelikož si. Myslím že mi neplatí to co. By měli a chci se ujistit že to tak opravdu je. Jsem u vás správně můžete mi pomoci. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den , 03.18-06.18 jsem byla v evidenci na úřadu práce.Predtim jsem čtyři roky pracovala. Od 01.07.18 jsem zaměstnána ve zkrácenem úvazku,smlouva je na jeden rok tudíž 30.06.19 byla by uznána mateřská dovolená kdybych musela po uplynutí smlouvy na úřad práce? Ještě jedna otázka lze podle zákona mít dvě zaměstnání na zkrácený úvazek? Počítaly by se oba příjmy na mateřskou? Děkuji Alex


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy rodiny od známých pozůstalého?

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku? Děkuji. L. Grunclová.


odpovídal(a): Redakce

Ďan zo zisku predaja Nehnutelnosti - Dum

Dobrý den chcel bych se zepat. Prodávam dum a nevlastním ho víc nez 5 let co znamená že budu muset zaplatit dan ze zisku. Ale je tady víjimka abych nemusel platit dan ze zisku a to kdyz bydlím v tom samém domne více nez 2 roky - je to mé bydlište. Jak úradu zdokumentuji že tam bydlím ? Mám v dané nehnutelnosti prechodný pobyt a bydlím tam ale nevím zda mám nárok neplatit tuhle dan. Ďekuju za potvrzení a nebo vyvráteni.


odpovídal(a): Redakce

Jak se daní příjmy rodiny od známých pozůstalého?

Zemřel otec rodiny, jehož přátelé a známí se dobrovolně rozhodli poskytovat pozůstalé rodině (manželka a syn s dcerkou ve věku 6-9-ti let) finanční příspěvky na transparentní účet zřízený u jedné z bank, které tyto účty zřizuje. Jakým způsobem, vyplývá-li tato povinnost ze zákona, se tyto příspěvky zdaňují? Lze za tímto účelem zřídit např. veřejnou sbírku? Děkuji. L. Grunclová.