FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna daně je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DŮCHODOVÉ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

odpovídal(a): Redakce

Minimální vyměřovací základ

Dobrý den, bude se zaměstnankyni, která pracuje na 1/2 úvazek s hrubou mzdou 12 000,- Kč měsíčně dopočítávat ZP do minimálního vyměřovacího základu? Má tři děti ve věku 4,6 a 8 let. Vyplácení rodičovského příspěvku jí skončilo v červenci 2020. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

náhradní doba pojištění

Dobrý den, od roku 2007 mi byl přiznán tzv. částečný invalidní důchod. Jsem ročník 1958, na střední školu jsem nastoupil v roce 1973 a odmaturoval v r. 1978, první ročník jsem opakoval. Z přehledu dob důchodového pojištění ND-studium mám započteno období od 1.9.1974 do 30.6.1978, tj. 1399 dnů. Jeden rok se mi tedy nezapočetl do důchodu jako náhradní doba. Je to tak v pořádku? V případě, že ne, mohu ještě po tolika letech podat proti Rozhodnutí o přiznání č. in. důchodu nějaký opravný prostředek. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod a výpočet starobního důchodu

Dobrý den. Po pracovním úrazu je mi dorovnáván plat do původní výše pojišťovnou zaměstnavatele. Původní povolání (řidič z povolání) nemohu ze zdravotních důvodů vykonávat a pracuji jako vrátný. Byl mi přiznám invalidní důchod I. st. Na důchodovém odboru mi bylo řečeno, že výše invalidního důchodu se nezapočítává do výpočtu starobního důchodu. V invalidním důchodu jsem již 7 let, do starobního mám ještě 8 let. Výše do které je mi dorovnávána mzda se prakticky nemění a asi výrazně měnit nebude, ale platy řidičů se neustále zvedají. Byl jsem tedy vlastně tímto úrazem poškozen tak, že plat (pro výpočet důchodu) mi zůstává prakticky stejný (nestoupá tak jako kdybych vykonával původní profesi ) a navíc snížený o částku za invalidní důchod. Mohu se nějak bránit a zajistit si slušnou výši starobního důchodu?


odpovídal(a): Redakce

Minijob v Německu pro Ukrajince s trvalým pobytem v Čr

Dobrý den, může šestnáctiletá dívka s trvalým pobytem v Čr (ukrajinské občanství) vykonávat Minijob v Německu? Co je k tomu potřeba? Jsem studentkou gymnázia.


odpovídal(a): Redakce

Povinnost žádat o invalidní důchod

Dobrý den, příteli je 62 let a pobírá invalidní důchod I.stupně. Před rokem utrpěl mrtvici, jejíž následkem má epilepsii a dále těžkou poruchu řeči. Protože nemůže řídit auto a nedomluví se, v zaměstnání po roce neschopenky musel skončit. Nyní se bude evidovat na úřadu práce. Předpokládám, že bude mít z platu pěknou podporu (13tis)+ invalidní důchod I.stupně(7tis) a na ÚP zůstane do dosažení důchodového věku. Můžou jej na úřadu práce nutit, aby žádal o invalidní důchod III.stupně a tím přišel o podporu? Posudková lékařka při konzultaci na OSSZ potvrdila, že když podá žádost o změnu důchodu, nejspíš by byl plný invalidní důchod přiznán (cca 14tis). Ale finančně by na tom byl rozhodně hodně bitý.


odpovídal(a): Redakce

prijmy jen z kapitalovych vynosu - jak je to z pojistenim?

Dobry den, planuji zit jen z prijmu z vynosu z kapitalu a ukoncit pracovni pomer. Narok na duchod bych si rada ponechala a chci platit dobrovolne duchodove pojisteni. Je toto mozne? Pokud ano, s jakou castkou mam pocitat? Jak je to dale socialnim pojistenim? Podporu v nezamestnanosti cerpat nehodlam, ani socialni davky. Je mozne socialni pojisteni neplatit? Zaroven mam deti do 15 let, je mozne toto nejakym zpusobem zohlednit? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Invalidní důchod - zpětné proplacení

Od r.2015 mám invalidní důchod II.st. Od roku 2019 mi byl přiznán inval.důchod III.st. .Na pořád,nemusím už na přezkum, protože není co zlepšit - revmatoidní artritida 3.st. Mohu se pokusit znovu otevřít můj případ a zažádat si o určení vzniku nároku inval.důchodu III.stupně již od doby přiznání invalidity II.stupně? Jsem přesvědčen , že výsledky lékařských zpráv z obou období jsou shodné,pouze inv.důchod II.st. byl doporučen jiným posudkovým lékařem a inv.III.stupně posuzoval nový posudkový lékař . Samozřejmě bych požadoval doplacení finančního rozdílu. Bohužel žádné odvolání k rozhodnutí invalidity II.stupně ani III.stupně jsem v zákonné lhůtě nepodal. Děkuji za odpověď , přeji hezký den ,


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, nikde jsem nenarazila na příklad, jak postupovat v mém případě s navýšením rodičovského příspěvku. Budu ráda pokud mi objasníte jak nyní postupovat. Neměla jsem nárok na mateřskou, po porodu jsem hned pobírala rodič. příspěvek. Ten mi byl nastaven a rozpočítám povinně na 4 roky. Nyní pobírám 3 800 Kč. měsíčně. Do 4. narozenin syna (4.12.2020) mi zbývá vyčerpat cca 50 000 Kč. Nevím, zda si teď mohu na měsíc listopad a prosinec navýšit mateřskou na 7600 Kč a pak v lednu znovu na deset tisíc? Nebo respektive v únoru, jelikož změna lze učinit jednou za tři měsíce? Nebo jak postupovat? Děkuji za odpověď Zapletalová


odpovídal(a): Redakce

Převod peněz mezi finančními ústavy

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, pokud bychom chtěli zrušit smlouvu o penzijním a životním pojištění u České pojišťovny a peníze z těchto pojištění převést do Komerční banky, jaký je nejlepší a nejrychlejší postup? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zápočet DPČ nad 3000Kč do odpracované doby pro výpočet výše důchodu

Dobrý den, jsou odpracované měsíce na DPČ s výdělkem nad 3000 Kč( tj. s placením soc.pojištění) započítávány do odpracované doby pro výpočet výše důchodu? Je tato doba také započítávána do odpracované při žádosti o podporu v nezaměstnanosti na ÚP? Děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Smouva na DPP v důchodu

Dobrý den, nejdříve děkuji za rychou odpověď ale mám ještě jeden dotaz, když budu pokračovat v DPP a překročím hodiny za rok/300/ bude smlouva dále platit, ale začnou mi strhávat sociální a zdravotní. Nebo musím přestat dělat a dostat novou smlouvu třeba na DPČ? Jelikož nechci normální pracovní smlouvu, abych nebyla tolik vázaná a musela chodit každý den do práce. Děkuji za odpověd Jelínková


odpovídal(a): Redakce

Kombinované studium a podnikání jako OSVČ

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na tuto situaci: Je mi 22, jsem živnostník se stabilním příjmem 28 000Kč /měsíc a od září začínám s kombinovaným studiem. Jak je to v tomto případě se zdrav. a soc. pojištěním? Mění se pro mě něco, nebo si obojí hradím nadále v plné výši? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Pojistná smlouva, pojistná událost, promlčecí lhůta u životního pojištění

Dobrý den. Otec před mnoha lety uzavřel s ČSOB Pojišťovnou pojistnou smlouvu Maximal Invest, nevím, v kterém roce. V roce 2012 smlouva dožila. V roce 2014 otec zemřel. Proběhlo dědické řízení. Letos od pojišťovny přišel dopis, kde jsme se dozvěděli, že na zmíněné smlouvě je nevyplacené pojistné plnění. Smlouvu nemáme. Pojistné plnění mělo jít do dědictví, je tedy jasné, že částka na smlouvě se rozdělí mezi dědice. Co mě ale zajímá - jsem si téměř jistý, že v době účinnosti smlouvy došlo k události, kdy měl otec nárok na pojistné plnění (prodělal postupně tři mozkové mrtvice z nichž alespoň jedna spadala do období, kdy byl pojištěný a pojištění velmi pravděpodobně krylo i tuto riziko). Jak jsem se dočetl, podle starého OZ je promlčecí lhůta 10 let ode dne nároku na pojistné plnění a promlčecí lhůta začíná běžet po jednom roce od pojistné události. Co mě zajímá, pokud nemůžeme smlouvu najít, jak postupovat, je možné smlouvu od pojišťovny získat a prověřit, zda-li měl nebo neměl otec nárok na pojistné plnění? Případně kdo by nám pomohl s vyřízením celé záležitosti (advokát, notář, ...). Je mi jasné, že pojišťovna nebude v tomto ohledu nijak aktivní. Děkuji a jsem s pozdravem,


odpovídal(a): Redakce

vyplácená částka při ukončení životního pojištění

Dobrý den, v jaké výši bude vyplácena finanční hotovost při řádném ukončení kapitálového životního pojištění, jestliže pojistník zaplatil na toto pojištění 90000,-Kč a v průběhu 15-ti leté doby tohoto pojištění mu byla vyplácena celkové částka ve výši 30000,- Kč ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení penzijního pojištění

Končí mi penzijní pojištění, na které mi přispíval zaměstnavatel i stát. Chci jej ukončit a požádat o jednorázovou výplatu naspořených peněz. Budu povinna něco dodanit, či jen přijmu částku, kterou mi pojišťovna pošle?


odpovídal(a): Redakce

Z hlavní živnosti bude vedlejší, jak je to se sociálním a zdravotním?

Dobrý den, Byla jsem do teď OSVČ (hlavní činnost). Platím si zdravotní a důchodové pojištění sama (tu nejnižší, povinnou částku). Dnes jsem ale podepsala pracovní smlouvu na HPP, čím se moje živnost stává vedlejší. Je mou povinností nahlásit tuto skutečnost do zdravotní a sociální pojišťovny? Je mi jasné, že zdravotní pojištění za mne bude teď odvádět zaměstnavatel ale co sociální (důchodové). Musím si pořád platit sama sociální pojištění? (příjmy ze živnosti jsou opravdu nízké, symbolické napr. 1000 kč měsíčně )Děkuji za info


odpovídal(a): Redakce

Vyloučená doba a zaměstnání

Dobrý den, žiju s tělesně postiženou přítelkyní, která má třetí stupeň invalidního důchodu a je ve třetím stupni závislosti. Nyní bylo schváleno zvýšení příspěvku na péči pro tento třetí stupeň o 4000Kč. Vzhledem k času, který mi zabírá starání se o přítelkyni uvažuji o tom, že bych požádal zaměstnavatele o trvalé zkrácení úvazku na 0,75, tj. na 6h, po započítání přestávky bych tedy trávil v práci 6,5h, takže bych měl o čtvrtinu menší plat. Do (současného maximálního) důchodového věku mi schází ca. 20let. Dá se nějak zařídit, aby se mi doba od zkrácení úvazku počítala jako vyloučená doba a nesnižovala vyměřovací základ pro výpočet důchodu? Jakým způsobem by tato péče byla prokazována? Kvůli náročné administrativě spojené se změnou trvalého bydliště do jiného kraje nemáme s přítelkyní trvalé bydliště hlášené do místa našeho skutečného pobytu, ale oba u svých rodičů. Je to z hlediska prokazování péče problém? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Životní pojištění

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat. Od roku 2013 mám investiční životní pojištění ve společnosti Metlife v programu Easylife, dostal jsem nabídku přejít na program vision 6.2. téže společnosti, ale musel bych vypovědět Easylife. Kdybych zrušil smlouvu v Easylife a nahradil ji novou smlouvou a převed tam veškeré odkupné. Musel bych dodaňovat i když starou smlouvu nahrazuji novou ? Děkuji moc a s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

spoření na důchod

Dobrý den, je mi 47 let, dvě děti a jelikož nemám žádné spoření na důchod, prosím o radu, co je nyní pro mne nejvýhodnější produkt. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Změna zákona-navýšení rodičovského příspěvku o 80000,-

Dobrý den. Můžete mi prosím poradit ohledně nového zákona, který vstoupí v platnost 1.1. 2020 a podle kterého se má navýšit rodičovský příspěvek o 80tisíc? Dcera je narozena 20.4. 2016, já ale už nyní nejsem na rodičovské dovolené. Máme i tak nárok na doplatek 80000,- dle nového zákona nebo nikoli? A pokud ano, jak máme pro plnění postupovat? Děkuji mnohokráte za odpověď. Hezký den.